چگونه می توان از آلرژی های فصل بهار در امان بود؟

چگونه می توان از آلرژی های فصل بهار در امان بود؟

گویا بهار در هوا است، از علف های هرزه تا ها گ ها و گرده ها ی درختان و گرمای هوا. در فصل بهار ذرات آلرژی زا در هوا به طور فعال پراکنده اند. این بدین معناست که علائم آلرژی شما نیز همچون زکام، عطسه و خارش چشم ها به دنبال شروع فصل آغاز می شود و تا ماهها ادامه می یابد. اما چه می توان کرد؟!

وب مد، سایت سلامت و پزشکی از تعدادی متخصصان آلرژی دعوت می کند تا به سوالات رایج افراد پیرامون آلرژی بهاره پاسخ گویند.
1- چگونه می توانیم بفهمیم که به چه چیزی آلرژی داریم؟
مواد آلرژی زا در بهار متفاوت و گوناگون است اما چگونه می توان متوجه شد که کدام یک باعث تاثیر روی بینی، چشم ها و گلو می شود. تست پوستی برای تشخیص آلرژی، سریع ترین ، ارزان ترین و صحیح ترین روش برای تشخیص نوع آلرژی است که آیا قارچ ها ، گرده گیاهان و یا یک نوع علف هرز عامل آن می باشد .
برای این منظور بهتر است با یک پزشک عمومی و یا یک متخصص آلرژی صحبت کنید. مثلا هر دوی آنها به شما پیشنهاد می کنند که تست آلرژی بدهید. از طریق وارد کردن مقدار بسیار جزیی مواد آلرژی زایی همچون قارچ یا گرده گیاهان در لایه های خارجی پوست پس از 15 الی 20 دقیقه متوجه عکس العمل پوست خواهید شد که آیا کهیر ، قرمزی و یا ورم به همراه دارد و به این ترتیب متوجه عامل اصلی بروز آلرژی خود میشوید و با دقت بیشتری از آن ماده آلرژی زا اجتناب می کنید.
2- چگونه میتوان با استقاده از داروهای غیر تجویزی آلرژی خود را کنترل نمود؟
مسکن های آلرژی بهاره در دسترس افراد هستند . بنابر این بهتر است باخوردن یک نوع آنتی هیستامین غیر تجویزی و غیر مسکن مثل کلاریتین ویا زیرتک در هر صبح شروع کنید. اگر همچنان زکام ماندید و دچار گرفتگی بینی شدید با آب نمک بینی خود را شستشو دهید ویا از قرص احتناق زدا دهانی استفاده کنید. (البته اگر دارای فشار خون بالا نیستید.) همچنین می توانید از اسپری بینی احتقان زدا برای چند روز استفاده کنید. البته اگر لازم است. اگر این درمانها زکام را برطرف نکرد می توانید از پزشک خود بخواهید که اسپری بینی کورتیکواستروئید برای شما تجویز کند. از بین سایر داروهای غیر تجویزی برای کنترل آلرژی ها می توان به ضدعفونی کننده ها ی گلو اشاره کرد که درد گلو را تسکین مید هد و قطره چشم آنتی هیستامین برای تسکین خارش چشم.
هنگام خرید قطره چشم به برچسب دارو نگاه کنید تا از آنتی هیستامین بودن آن مطمئن شوید زیرا این دارو عامل اصلی آلرژی را درمان می کند (برعکس قطره های چشم که تنها قرمزی چشم را درمان می کند وبه عنوان قطره چشم احتناق زدا استفاده می شود)در صورتی که اگر از قطره چشم آنتی هیستامین استفاده کنید بیش از 2 الی 3 روز به آن نیاز نخواهید داشت
و اما سوال های رایج پیرامون داروهای غیر تجویزی برای درمان آلرژی
آیا اسپری بینی واقعا اعتیاد آور است؟ شایعات درست است. بعضی از اسپری های احتناق زدا بینی غیر تجویزی می تواند در صورت مداومت در استفاده اعتیاد آور باشد . اسپری های بینی غیر تجویزی بسیار موثر هستند اما بسیار اعتیاد آور . د ر صورت استفاده بیش از اندازه از اسپری بینی شما به آن وابسته شده و بعلاوه اسپری تاثیر اولیه خود را از دست می دهد . به همین دلیل وضعیت زکام شما مجددا باز می گردد. و زمانی که اسپری بی تاثیر می شود وضعیت زکام باز می گردد اما با شدت بیشتری . بنابر این اگر وابسته به این نوع اسپری شدید بهتر است از استروئید های دماغی تجویزی استفاده کنید که نه تنها عادت قبلی را از بین می برد بلکه حالت زکام را در فصل بهار بهبود می دهد.
3- چه طور می توان متوجه شد که اسپری بینی غیر تجویزی در دراز مدت دردسر ساز می شود؟
بهتر است بر چسب هوشیار دارو رانگاه کنید اگر چنانچه قید شده که از دارو بیش از سه روز استفاده نکنید بنابراین این هوشیار قابل توجه است.
4-جدای ازمصرف دارو، چگونه می توان آلرژی خود راکنترل نمود؟
اولین گام به طور عملی این است که سعی کنید با بستن پنجره ها حتی در فصل دلچسب و زیبای بهار خود را از مواد آلرژی زا محافظت کنید . زیرا در این زمان مقدار مواد آلرژی زا در فضا در حداکثرمقدار ممکن است. نکته بعدی اینکه در هر بار بیرون رفتن از منزل پس از بازگشت حتما دوش بگیرید. زمانیکه شما در فصل بهار بیرون می روید سطح بدن شما و لباستان سرشار از مواد آلرژی زا می شود بنابراین زمانیکه به منزل باز می گردید این مواد را با خود به خانه می آورید و از همه بدتر اینکه با همین وضع به خواب می روید و همین امر باعث بروز آلرژی می شود و بعد از 8 ساعت خواب ، در لایه ای از موادآلرژی زا معلوم است که چه اتفاقی می افتد. مواد الرژی زایی مثل گرده گیاهان به ساختمان و بافت های دیگر می چسبد و این بدین معناست که مواد الرژی زایی که به همراه داشتید به مبلمان ، لحاف حتی افراد پیرامون شما منتقل می شود و تمام لوازم منزل شما آغشته به این مواد می شود . بنابر این بهتر است وسایل خواب ، لباس راحت منزل و سایر لباسهای خود را بشویید تا از دردسر این مواد در فصل بهار در امان باشید.
5- سایر روشهای جایگزین وطبیعی که برای رهایی از این وضعیت وجود دارد تا چه اندازه موثر است؟
اگر به دنبال روشهای ساده خانگی هستید به طور ساده با روش های زیر شروع کنید
-اسپری بینی آب نمک می تواند بهترین درمان برای شما باشد. جهت تهیه 8 انس(تقریبا200گرم)آب را با نصف قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید و در یک بطری آب پاش بریزید. این مخلوط را می توان هر صبح بعد از بیدار شدن از تختخواب استقاده کنید تا مواد آلرژی زا را از بینی خارج کنید. همچنین اگر مایل به غرغره کردن و بالا کشیدن این مخلوط نیستید می توانید از داروخانه محل خود اسپری آن را تهیه کنید. و اما سایر روشها ی جایگزین عبارتند از طب سوزنی ، هومئو پاتی و درمان های گیاهی. می توانند راه حل  هایی برای درمان علائم آلرژی شما باشند. امانیاز به تحقیق بیشتر در این زمینه ها وجود دارد. بعضی مطالعات این روشها را تایید می کند به خصوص طب سوزنی را . اما اگر خواستید از این روشها استفاده کنید حتما با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.
6- آیا آنتی هیستامین هانیز اعتیاد آور هستند؟
خیر. مردم در مورد اینکه آنتی هیستامین ها اعتیاد آورند ابراز نگرانی می کنند اما پزشکان معتقدند که این طور نیست. وقتی که شما به داروی مخصوص آلرژی همچون آنتی هیستامین های تجویزی یا غیر تجویزی وابسته نشوید بدن شما نسبت به آن مقاوم است. و اما راه حل ؟!انواع داروهای غیر تجویزی را امتحان کنید تا در این رابطه مطمئن شوید.اگر مقاومت شما بالا می رود سه ماه بعد ممکن است این آلرژی باز گردد. زمانیکه شما متوجه شدید که علائم آلرژی برگشته شروع می کنید به استقاده از نوع دیگر داروهای آلرژی تا زمانیکه قصل سپری شود یا مقاومت شما بعد از چند ماه به حد نورمال برگردد.
7- من به هوای بهار علاقه مندم . چگونه می توانم با وجود آلرژی به این فصل از این هوا ی بهاری لذت ببرم؟
بهترین راه برای کاهش گلها و دروکردن چمن در فصل بهار درمان علائم آلرژی نیست بلکه پیشگیری از آن بهتر است . بنابراین بهتر است آلرژی خود را با خوردن یک آنتی هیستامین نیم ساعت قبل از شروع روز کنترل کنید.تا مانع حمله آلرژی شوید. همچنین بهتر است بدون تجهیزات کافی نباشید همیشه داروهایی مثل قطره چشم و احتناق زدا به همرا داشته باشید.
8- چه زمان نیاز به داروهای آلرژی تجویزی دارم؟
زمانیکه شما تما م تدابیر خود را برای اجتناب از مواد آلرژی زا و در نتیجه کنترل آلرژی خود بکار بردید و سودی نداشت ، بهتر است به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید . گام بعدی این است که داروهای تجویزی قوی را امتحان کنید و زمانیکه  شروع به استفاده نمودید آلرژی خود را به مدت یک تا دو هفته کنترل کنید . ولی این بدین معنا نیست که سایر روشهای درمانی مثل حمام کردن و شستشوی تختخواب را کنار بگزارید بلکه علاوه بر این مراقبت ها بهتر است داروها را نیز مصرف کنید.
در زیر به بعضی از این داروها اشاره می گردد.
الف)آنتی هیستامین ها : مثل کلاریتین و زیرتک(هر دو فرمول های مشابه داروهای غیر تجویزی دارند)و الگرا که هیستامین های آزاد شده در بدن را بلوک می کند.(هیستامین نوعی ماده شیمیایی است که باعث قرمزی ، ورم و خارش می شود).

  که باعث کاهش التهاب و ممانعت و,…beconase,flonase,Nasacortب) استروئید های بینی مثل

درمان اختناق، عطسه و خارش بینی میشود. و غیره ....
تمام داروها باید توسط پزشک تجویز شود زیرا می تواند در مورد مقدار مصرف ، زمان مصرف، و شیوه مصرف به شما کمک کند.
9- آیا نیازبه تزریق برای ممانعت از  آلرژی داریم؟
فرمول داروهای تجویزی یکسان است . اگر علائم آلرژی با گذشت زمان بهتر نشد گام بعدی استفاده از آمپول های مخصوص آلرژی است . زمانیکه شروع به استفاده از امپول کردید -به طور عمومی هریک یا دو هفته یک بار- ممکن است همچنان نیاز به داروهای تجویزی نیز داشته باشید اما به مرور مقاومت بدن افزایش می یابد و علائم خفیف تر بروز می کند . و این زمانی است که داروها ی آلرژی شبیه به لوازم یدکی عمل می کند یعنی اینکه تنها زمانیکه به آن نیاز دارید ا زآن استفاده می کنید.
10- آیا نقطه امید بخشی برای افراد مبتلا به آلرژی های فصلی در آینده وجود دارد؟
یک نوع درمان جایگزین استفاده از آمپول به نام ایمنی درمانی زیر زبانی در حال آزمایش است. مثل آمپول هایی که امروزه استفاده می شود در آینده با مراجعه به پزشک به جای استفاده از آمپول چند قطره دارو ی آلرژی زیر زبان شما چکانده می شود. این قطره ها به کندی آزاد شده و در نتیجه مقاومت بدن شما را به آلرژی به مرور افزایش می دهند. این دارو بهتر عمل خواهد نمود و خطر جانبی کمتری خواهد داشت.  اما این دارو همچنان در   تصویب شود.FDA دست آزمایش است و هنوز در دسترس نمی باشد تا زمانیکه توسط

 11- اگر من دارای آلرژی هستم آیا فرزندانم نیز مبتلا به آلرژی خواهند شد؟
اگر یک نفر از زوجین مبتلا به آلرژی باشد شانس ابتلا فرزندان به همان آلرژی 33% خواهد بود و لی اگر هر دو نفر مبتلا به آلرژی باشند این شانس 67% می شود . بنابر این در انتخاب همسر خود دقت کنید.

rusvadek - روسیه - روسیه
اگه میشه منبع این اطلاعاتتون رو هم بنویسید
من خودم الرژی شدید دارم
دوشنبه 6 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.