یک یهودی ایرانی در اسرائیل به جاسوسی متهم شد

یک یهودی ایرانی در اسرائیل به جاسوسی متهم شد

ایرانیان یهودی ساکن اسرائیل برای گرفتن یا تجدید گذرنامه ایرانی به کنسولگری ایران در استانبول مراجعه می کنند
یک ایرانی یهودی که پس از ورود به اسرائیل به دست مأموران پلیس و سازمان امنیت داخلی این کشور (شین بت) مشکوک به جاسوسی شناخته شده و بازداشت شده بود، در دادگاه متهم به تلاش برای انتقال اطلاعات نظامی از اسرائیل به ایران شده است.

وی که دادگاه رسیدگی کننده به پرونده اش فاش کردن هویتش را ممنوع کرده، آن گونه که پلیس اسرائیل اعلام کرده، ساکن خارج از ایران است و هشتم مه (نوزدهم اردیبهشت) گذشته هنگامی که به قصد دیدار از دوستان و خویشاوندانش وارد اسرائیل شده بود بازداشت شده است.

پلیس اسرائیل اعلام کرده که این مرد که تابعیت اسرائیلی نیز دارد، در بازجوییهایش اعتراف کرده که بارها به کنسولگری ایران در استانبول مراجعه و نام ایرانیان یهودی را که در نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل کار می کنند در اختیار کنسولگری قرار داده است.

در آوریل سال گذشته، سازمان امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) اعلام کرده بود که مأموران وزارت اطلاعات ایران که در پوشش کارمندان کنسولگری در ترکیه فعالیت می کنند در چندین مورد به ایرانیان یهودی ساکن اسرائیل که برای گرفتن یا تجدید گذرنامه ایرانی به کنسولگری استانبول مراجعه می کنند پیشنهاد کار به عنوان جاسوس داده اند.

در آن زمان یکی از افسران شیت بت به رادیوی ارتش اسرائیل گفته بود که طی دو سال حداقل ده مورد تلاش ایران برای استخدام افرادی در اسرائیل کشف شده است.

سال گذشته پیش از انتشار بیانیه شین بت در این زمینه، روزنامه اسرائیلی ها آرتص در گزارشی نوشته بود که شین بت یک ایرانی ساکن اسرائیل را که به ایران سفر کرده بوده هنگام بازگشت از ایران بازداشت کرده و این مرد اعتراف کرده که به استخدام دستگاه اطلاعاتی ایران درآمده و برای تأمین هزینه هایش پول دریافت می کرده است.

بنابه این گزارش این مرد گفته بود که دستگاه اطلاعاتی ایران از او خواسته است یکی از بستگان خود را که برای نیروهای امنیتی اسرائیل کار می کند به استانبول بکشاند.

براساس آمار رسمی دولت اسرائیل، حدود 135 هزار ایرانی یهودی در اسرائیل زندگی می کنند و بسیاری از آنها در ایران قوم و خویش دارند، شمار یهودیان ساکن ایران نیز حدود 25 هزار نفر تخمین زده می شود.

iranppp - آلمان - دوسلدورف
بنازم به غیرتت وشهامتت شیرمرد هموطن.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.