احتمال دادگاهی شدن خاتمی به دلیل شکایت فرمانده سابق پلیس

احتمال دادگاهی شدن خاتمی به دلیل شکایت فرمانده سابق پلیس

ارسال شکایت فرهاد نظری، فرمانده سابق پلیس تهران در زمان حادثه ۱۸ تیر ۱۳۷۸، به قوه قضاییه ممکن است که محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران را به دادگاه بکشاند.

کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی که مسئول رسیدگی به شکایت شهروندان از مقام ها و مسئولان دولتی است روز چهارشنبه گزارش خود در باره شکایت رییس پلیس سابق تهران از طرز کار کمیته تحقیق حادثه ۱۸ تیر ۱۳۷۸ و چگونگی عملکرد دولت در این زمینه را، در صحن علنی مجلس قرائت کرد.

این کمیسیون در گزارش خود آقای نظری را در بروز حادثه ۱۸ تیرماه مقصر ندانسته و نتیجه گیری کمیته تحقیق واقعه ۱۸ تیر در باره مقصر دانستن رییس پلیس سابق تهران در این زمینه را رد کرده است.

کمیسیون اصل نود همچنین به نامه  ۲۵ مرداد ۱۳۸۵ دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی که ریاست آن با علی لاریجانی بود اشاره کرده که گفته است: «این معاونت ضمن بررسی اسناد و مدارک موجود در خصوص سردار فرهاد نظری؛ گزارش کمیته تحقیق را غیر دقیق و غیر مستند می داند.»

در شامگاه ۱۸ تیرماه سال ۱۳۷۸ تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران با تجمع در کوی دانشگاه به تعطیلی روزنامه سلام اعتراض کردند که در پی آن نیروهای پلیس و افرادی که لباس شخصی معرفی شدند با حمله به خوابگاه دانشجویان به ضرب و شتم آنان پرداختند.

کمیسیون اصل نود قانون اساسی در گزارش خود آقای نظری را در بروز حادثه ۱۸ تیرماه مقصر ندانسته و نتیجه گیری کمیته تحقیق واقعه ۱۸ تیر در باره مقصر دانستن رییس پلیس سابق تهران در این زمینه را رد کرده است.

این حمله باعث شورش های گسترده ای در ایران شد که به مدت شش روز، تهران و شهرهای عمده کشور را در بحران و التهاب ناشی از اعتراض های دانشجویان فرو برد.

به دنبال حادثه ۱۸ تیرماه، محمد خاتمی، رییس جمهوری وقت، کمیته ای به ریاست علی ربیعی، مسئول دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکیل داد و این کمیته با مسئول دانستن سردار فرهاد نظری خواستار برخورد قانونی با او شد.

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گزارش خود سندی از معاون حقوقی و پارلمانی ریاست جمهوری وقت به تاریخ نهم بهمن ۱۳۸۰ منتشر کرده است که در آن خطاب به محمد خاتمی آمده است: «سردار فرهاد نظری فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ، به عنوان متهم اول مطرح شد ... و در نتیجه به دستور جنابعالی نامبرده توبیخ و عزل شد ... لذا در حق وی (فرهاد نظری) ظلم شده است.»

به دنبال عزل و ارجاع پرونده آقای نظری به قوه قضاییه، دادگاه نظامی یک تهران یکسال پس از حادثه ۱۸ تیرماه به اتهام های وارده بر وی رسیدگی کرد و او را از قصور در این واقعه تبرئه کرد.

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس حاکی است که این حکم پنج ماه بعد در شعبه تجدید نظر دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

فرهاد نظری پس از تبرئه توسط دادگاه، با ارسال شکایتی به کمیسیون اصل نود در مجلس ششم که در اختیار اصلاح طلبان بود خواستار اعاده حیثیت و جبران خسارات مادی و معنوی وارده به خود شد.

رسیدگی به این شکایت که چندین سال به طول کشید با گزارش روز چهارشنبه کمیسیون اصل نود مختومه شد و این نهاد وابسته به پارلمان ایران از قوه قضاییه خواسته است تا به شکایت آقای نظری خارج از نوبت رسیدگی شود.

این کمیسیون همچنین از رییس جمهوری ایران خواسته است تا نسبت به اعاده حیثیت از آقای نظری و جبران خسارات مالی و معنوی وی دستورات لازم را صادر کند.

شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان «پرس تی وی» که وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی است در گزارشی گفته است: «از آنجایی که کمیته تحقیق حادثه ۱۸ تیرماه با دستور محمد خاتمی تشکیل شده بود احتمال می رود که وی در این زمینه مسئول شناخته شده و در دادگاه حضور یابد.»

آقای خاتمی در حال حاضر ریاست بنیاد باران را بر عهده دارد که نهادی غیر دولتی برای گسترش ایده گفت و گوی میان تمدن ها است.

مقام های قوه قضاییه و رییس جمهوری سابق ایران هنوز در این زمینه اظهار نظری نکرده اند.

نوه ی ابلیس - ایران - گرگان
البته موافقم که به دادگاه کشانده بشه ولی نه در دادگاه های انقلاب اسلامی ایران / مثلن دادگاهی مثل دادگاه لاهه که بی طرفانه قضاوت کند/ولی من در عجبم زمانی که گروه های فشار دانشجویان را از طبقه چهار ساختمان به پاپپن پرت می کردند و می گفتند یا زهرا تقدیم به تو !چرا همین اقای خاتمی سکوت کرده بود و خاطیان را به مجازات نرساند؟؟؟
یکشنبه 5 خرداد 1387

bijana - المان - هانوف
در زمان ریاست جمهوری ایشان کراک وشیشه واسید بطور انبوه وارد کشور شد.شیطان دهان شما را مورد عنایت قرار خواهد داد.جنایتکار پس فطرت
دوشنبه 6 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
جنایاتی که رژیم منحوس اخوندی به نام ایدئولوژیشان اسلام مرتکب شد در تاریخ ثبت خواهد شد. البته بعد از سرنگونیشان پرونده های شکایت از جمعیت ایران هم فراتر خواهد رفت. فعلا رقابت بر سر قدرت در بین اخوندها غوغا می کند. اخوند بهتر وجود ندارد همه انها را باید به جرم اشاعه خرافه پرستی و تربیت بسیجی به منظور تجاوز به حریم شخصی دیگران مجازات کرد. اخوندهای مفت خور تر و صاحبان قدرت را به جرم جنایت علیه بشریت. به امید ایران ازاد از اخوند متحجر و مفت خور.
دوشنبه 6 خرداد 1387

Tina jOon - آلمان - ماینز
جنگ گرگ ها
دوشنبه 6 خرداد 1387

omid_dk - دانمارک - اسلس
گور پدر ادمهای بد اما بیشتر دخترهای ایران طرفدار خاتمی بودند چرا که در دوره او دختران ازادی بیشتری بدست اوردند که متاسفانه برای همینه که اینقدر فساد و فحشا ودختران بی پناه و فراری بسیار زیادند وعدهای از کثیفترین شیخها در دبی دختران 14تا18ساله ایرانی را....و این حقیقتی تلخ است متاسفانه
دوشنبه 6 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اینها همش کلک و حقه بازی این ملا هاست.میخوان این مرتیکه گفتگوی تمدنها که خودشان معنی تمدن را نمیداند را بازم بیارن بالا و خجالت نمیکشن از دو دوره سیاه ریاست جمهوری این مرتیکه !!!!جنایات و کشتار دانشجویان فراموش شدنی نیست. حمله وحشیانه به خوابگاه دانشجویان و کشتار جوانان!!!!منشا اعتیاد به خطرناک ترین انواع افیونی در زمان ریاست جمهوری و از سیاستهای همین ملا برای خاموش کردن جوانان.که البته کارساز هم بوده!!!دزدیها و چپاول کردن اموال کشور و بی توجهی به جوانان و وعدهایی که داده بود .مثنوی هزار من کاغذ هم کم است در برابر جنایات ملاها و مخصوصا این مرتیکه عوام فریب!!و باز هم سناریوی جدید برای این مرتیکه.ولی ملت همه چیز را به یاد دارد و دیگر کار ملاها به اتمام رسیده .در دادگاه ملی باید این جنایتکاران را دادگاهی کرد نه دادگاه ملایی!!!!!
دوشنبه 6 خرداد 1387

Ali87 - انگلیس - لندن
bijana - المان - هانوف
چرا چرت و پرت میگی.نظر ندی نمیگن لالی.
دوشنبه 6 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
همین مردم ودانشجو ها بودن که به خاتمی رای دادن تمامی این اشتباهات بخاطر اگاه نبودن از شناخت کامل از اخوندها و اسلام گرائیهاست.مردم یا ساده و در خواب هستند یا اینکه برایشان مهم نیست چه خواهد شد.دیروز خاتمی.امروز احمقی نژاد و فردا وفرداها احمقهای دیگر.امیدوارم مردم از این خواب جادوئی بیدار شوند
دوشنبه 6 خرداد 1387

parinaz87 - المان - کلن
مرده شور خاتمی را ببرن با اون ایده هاش مردک اول گفتگو تمدن ها را در ایران پیدا کن بعد برو سراغ دیگران کلی دانشجو اون زمان یادمه به خاطر این فریبا خانم زندگی و سرنوشتشون خراب شد دانشجو را از پنجره انداختند تو خیابان به خاطر تقدیم به فاطمه زهرا بعد رفتن پیش اون رییس دزدا اه ناله کردن اون خاتمی هم دهنش را گ..ل بسته بودند اخه من نمیدونم ما تاکی باید چوب نامردی یک مشت ادمی را بخوریم که به اسم ازادی و رهایی پیداشون میشه اما بعد می شن دشمن خوننین ملت
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

xerox - ایران - شیراز
از این به بعد باید بگوییم سید گریان
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

bijana - المان - هانوفر
Ali87 - انگلیس - لندن
از ادمهای رژیم هستی یا فامیل خاتمی.برو تحقیق کن بعد پابرهنه بپر وسط.
هر چنداز این ملاها یاد گرفتی خودت را نخود هر اشی کنی.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.