جناح اکثریت، لاریجانی را برای ریاست مجلس برگزید

جناح اکثریت، لاریجانی را برای ریاست مجلس برگزید

لاریجانی به عنوان یکی از رقبای احتمالی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران مطرح است
پس از پایان کار دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، 161 تن از افرادی که به نمایندگی دوره آینده مجلس انتخاب شده اند، علی لاریجانی را به عنوان فرد منتخب خود برای تصدی ریاست مجلس برگزیدند.

مجلس شورای اسلامی ایران امروز (یکشنبه) به کار خود پایان داد و دوره هشتم مجلس قرار است نخستین نشست خود را پس فردا تشکیل دهد.

در آغاز کار مجلس، سالخورده ترین نماینده به ریاست مجلس انتخاب خواهد شد، سپس اعتبارنامه های نمایندگان منتخب در صحن علنی مجلس طرح می شود تا اعتبارنامه های مورد اعتراض به کمیسیون تحقیق سپرده شود، سپس مجلس پیش از آنکه کار رسمی خود را در قانونگذاری آغاز کند به انتخاب هیئت رئیسه خواهد پرداخت.

امروز پس از آنکه واپسین نشست دوره هفتم مجلس برگزارشد، 229 نفر از منتخبان دوره هشتم که به جناح اصولگرا تعلق دارند و فراکسیون اکثریت اصولگرا را در مجلس تشکیل خواهند داد در محل ساختمان قدیمی مجلس (شورای ملی) گردآمدند و در آغاز، علی لاریجانی را که از قم به نمایندگی انتخاب شده به عنوان رئیس فراکسیون اصولگرایان برگزیدند.

این نمایندگان سپس به رأی گیری برای تعیین فرد منتخب خود برای تصدی ریاست مجلس دوره آینده پرداختند، در این رأی گیری، علی لاریجانی و غلامعلی حدادعادل، رئیس دوره هفتم مجلس به عنوان نامزد مطرح شدند که در مجموع 161 رأی به آقای لاریجانی و پنجاه رأی به آقای حدادعادل داده شد.

161 رأی برای علی لاریجانی کافی خواهد بود تا در رأی گیری ریاست مجلس که از حدود 290 تشکیل می شود، اکثریت لازم را به دست بیاورد و بر کرسی ریاست قوه مقننه ایران بنشیند.

 
 حدادعادل در دوران ریاست مجلس هفتم، به عنوان حامی دولت محمود احمدی نژاد در مجلس مطرح بود
 

آقای لاریجانی برای نخستین بار به نمایندگی مجلس انتخاب می شود، وی در انتخابات ریاست جمهوری سه سال پیش ایران در رقابت با محمود احمدی نژاد شکست خورد اما سپس از جانب آقای احمدی نژاد به دبیری شورای عالی امنیت ملی برگزیده شد و مسئولیت مذاکرات بین المللی برای حل مناقشه اتمی ایران به وی سپرده شد که مأموریتی مهم به شمار می رود و نام وی را در صحنه بین المللی مطرح ساخت و بر نفوذ سیاسی اش در صحنه داخلی نیز افزود.

علی لاریجانی سپس به دلیل اختلافاتی که با محمود احمدی نژاد پیدا کرد در پاییز سال گذشته از سمت خود کناره گرفت و وارد رقابتهای انتخاباتی برای راه یافتن به مجلس شد.

تحلیلگران پیش بینی می کنند که علی لاریجانی در رأس جناح منتقد دولت قرار بگیرد و در صورتی که ریاست مجلس نیز به او سپرده شود، به منتقدی پرنفوذتر برای آقای احمدی نژاد تبدیل گردد، علی لاریجانی به عنوان یکی از رقبای احتمالی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران مطرح است که سال آینده برگزار خواهد شد.

بر خلاف او غلامعلی حدادعادل در دوران ریاست مجلس هفتم، به عنوان حامی دولت محمود احمدی نژاد در مجلس مطرح بود.

غلامعلی حدادعادل و علی لاریجانی، هر دو از شخصیتهای نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی شناخته می شوند.

در گردهمایی امروز نمایندگان منتخب اصولگرا، برای انتخاب سایر اعضای هیئت رئیسه مجلس نیز رأی گیری شد که طی آن، محمدرضا باهنر با ۱۱۲ رأی به عنوان نایب رئیس اول انتخاب شد.

آقای باهنر در دوره هفتم مجلس نیز نایب رئیس اول مجلس بود.

برای کرسی نایب رئیس دوم، محمدحسن ابوترابی فرد و سیدشهاب الدین صدر به رقابت پرداختند که به ترتیب 76 و ۶۹ رأی کسب کردند و هیچیک نتوانستند اکثریت کافی آرا را به دست بیاورند، انتخاب یک نفر از میان این دو نامز به نشست فردا صبح نمایندگان منتخب اصولگرا موکول شد.

آقای ابوترابی فرد در دور هفتم نیز نایب رئیس دوم مجلس بود اما آقای صدر در دور گذشته در مجلس حضور نداشت و ریاست سازمان نظام پزشکی را عهده دار بود.

babak_e_khorramdin - ایران - مشهد
ما میگیم خر نمی خوایم پالون خر عوض میشه
30 ساله که یه عوضی میره یه عوضی تر میاد . دیگه عادت کردیم به این رویه .
دوشنبه 6 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
بابک جان از مشهد تا زمانیکه ملت برن و به الاغهایی مثل این الاغ رای بدن خوب مجلس هم به یک طویله الاغ تبدیل میشه!!یک آدم باشعور خود را کاندید مجلس ملاها نمیکند.نمایندگان واقعی که نمیروند خودشانرا را کاندید کنند و یا خودشانرا به ملای دزد و جنایتکار ... بفروشد و بعد هم همه جور جنایت و دزدی بکنه!! بدان هر کسی خود را بهر صورتیکه به این رژیم نزدیک کرد الاغی بیش نیست.دولت و مجلس ایران که اینها نیستند.انشاالله دولت و مجلس در شان ایران را خواهیم دید
دوشنبه 6 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.