مرگ یک فعال دیگر کرد در زندان

مرگ یک فعال دیگر کرد در زندان

کاوه عزیزپور هنگام مرگ 25 سال داشت
بنابر گزارشها، کاوه عزیزپور، فعال کرد در ایران بر اثر سکته مغزی در زندان درگذشته است.

کاوه عزیزپور به جرم عضویت در یکی از احزاب مخالف جمهوری اسلامی در حال گذراندن دوره محکومیت حبس سه ساله اش در زندان مهاباد در استان آذربایجان غربی بوده که در پاییز سال گذشته دچار بیماری و سپس سکته مغزی می شود و به بهداری زندان انتقال می یابد.

به دنبال وخامت وضع جسمی، آقای عزیزپور در دهم آذر (اول دسامبر) سال گذشته در بیمارستانی در ارومیه تحت عمل جراحی مغز گرفت اما در وضعیت او بهبودی حاصل نشد، وی به زندان ارومیه انتقال یافت و یک بار دیگر نیز در بیمارستانی در این شهر تحت عمل جراحی مغز گرفت اما سرانجام در بامداد جمعه شانزدهم مه (27 اردیبهشت) پس از آنکه حدود بیست روز را به حال اغما گذراند، در زندان درگذشت.

کاوه عزیز پور که هنگام مرگ ۲۵ سال داشت در بهمن 1384 پیش همراه با برادرش کیوان و شماری دیگر در روستای دریاز (دریاس) در شهرستان کردنشین مهاباد به دست مأموران اداره اطلاعات این شهرستان دستگیرشد.

 
 کاوه عزیزپور به اتهام ارتباط با احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در دادگاه انقلاب محاکمه و به سه سال زندان محکوم شده بود
 

وی به اتهام ارتباط با احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در دادگاه انقلاب محاکمه و به سه سال زندان محکوم شد.

درباره مرگ کاوه عزیزپور، از برادر او اسعد نقل شده که پس از عمل جراحی، پزشک معالج او اخطار داده بود که بیمار باید پس از عمل دو ماه در استراحت مطلق به سر ببرد اما مأموران اطلاعاتی بی اعتنا به توصیه پزشک، 48 ساعت پس از عمل کاوه را به زندان بازگردانده اند.

فعالان کرد، مرگ کاوه عزیزپور را با نحوه رفتار با زندانیان سیاسی پیوند می زنند که به گفته آنان، باعث عوارض جسمی و روحی جدی در شماری از این زندانیان شده است.

از جمله، دوشنبه هفته گذشته، محمدصدیق کبودوند که تشکلی با عنوان سازمان موسوم به دفاع از حقوق بشر کردستان را ریاست می کند و از یک سال پیش به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در بازداشت به سر می برد، در محل بازداشت خود در زندان اوین تهران، دچار سکته خفیف مغزی شد.

همچنین طی چهار ماه گذشته، کاوه عزیزپور دومین زندانی کرد است که جان خود را در زندان از دست می دهد، مورد پیشین به ابراهیم لطف اللهی، دانشجوی دانشگاه پیام نور سنندج مربوط می شود که در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر درگذشت و مسئولان بازداشتگاه علت مرگ او را خودکشی اعلام کردند.

در مورد علت مرگ کاوه عزیزپور، شماری از فعالان کرد احتمال شکنجه را نیز مطرح می کنند وی می گویند او با اینکه محاکمه اش به پایان رسیده و در حال گذراندن دوران محکومیتش بوده، همچنان مورد بازجویی قرار داشته است.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
لعنت خدا و پیامبر به فاشیستهای پست فطرت.آقای خامنه ای رهبر مسلمین آقای رفسنجانی شما که میگید در زندان شاه بودید آیا ساواک با شما هم اینطور وحشیانه رفتار میکرد!!!! مگر خمینی را در زمان شاه تبعید نکردن ؟شما هم تبعید کنید.چرا جوانان ایرانی را هر روز بجرم اینکه با شما مخالف هستند میکشید!!شما که ادعای حکومت مردمی دارید و پشتیبان شما همین مردم بودند آیا خدمات و جانفشانیهای مردم را اینگونه پاسخ میدهید و گذشته خودتان را فراموش کردید؟ برای ملت ایران هیچ کاری ندارد که شما را به همان جای اول که برای دو ریال گلوی خودتان را پاره میکردید.. تا لقمه ای جلوتان پرتاب کنند.بس کنید و جنایت و هر خیانتی که تا بامروز با نام اسلام کردید و اسلام را به گند کشید بس است.خدا را هم در نظر بگیرید.امامان ما هم در زندانهای دشمن بودند ولی هیچ گاه کافران و دشمنان و خلافای وقت که شما بالای منبر یک عمر داد میزدید (کافران)تا این حد به آنان ظلم نکردند .شما چه دینی دارید !!!!چه کسی را میپرستید؟تا کی میخواهید جنایت کنید!!!بس است.
یکشنبه 5 خرداد 1387

risho - ایران - تهران
ننویسید سکته مغزی
بنویسید شکنجه
ضرب و شتم توهین ........
وطن یعنی به جرم نا سپاسی من وبردن به زندون سیاسی
تو زندون دست وپای من رو بستن از اون بدتر غرورم رو شکستن
یه بازجو بود بنام اعتمادی که من رو برد به بند انفرادی
بهش گفتم وکیلم رو بیاره مگه این مملکت قانون نداره؟؟
گفت آشغال بهتره چیزی نپرسی تو ادم نیستی الان کیسه بکسی
من و انداخت زمین و هی لگد زد دوسه تا حرف ناموسی وبد زد
وطن یعنی خدایا دادرس نیست در این الودگی جای نفس نیست
بچه ها اگه فردا منم گرفتن بردن زندون سیاسی و کارمو ساختن
همین جا ازهمه حلالیت میخوام
راستی صاحبان محترم سایت این شعرم یکم طولانیه دوست دارم کامل بفرستم تو سایت بزنین......چطوری میتونم برستمش؟؟
اسم من هست: دل سوخته ای چموش
یکشنبه 5 خرداد 1387

babak_e_khorramdin - ایران - مشهد
parviz1 - انگلستان - کترینگ
دوست عزیز همه اینها ثمره همان خدا و پیغمبر است . گمان نکنم برخورد محمد با مخالفانش بهتر از این بوده باشد . کما اینکه بدتر هم .
دوشنبه 6 خرداد 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
با وجود کامنتهای عزیزان در بالا حرفی برای گفتن باقی مونده ؟ هر لحظه ای هر جایئ که هستین و هر کاری که میکنین اگر ایرانی هستین بدونین که در همون لحظه یک هموطن در زندانهای مخوف (عدالت و دادخواهی ) در حال شکنجه شدن و جون دادنه .
دوشنبه 6 خرداد 1387

aytak - ایران - تبریز
زنده باد تمامی فعالین ملت های ایرانی از ترک و بلوچ تا ترکمن و کرد
زندانیان سیاسی آذربایجان و بلوچستان هم اوضاع خوبی ندارند همه اینا مظهر مبارزه و شجاعت و آزادگی هستند
دوشنبه 6 خرداد 1387

Mahsa_46 - ایران - تهران
parviz1 - انگلستان - کترینگ
همین مونده که شما حرف از دینو دین داری بزنی،
تو ایران که نیستی و نمی دونی چه خبره،چرا اظهار نظر می کنی؟؟!!!؟؟؟
risho - ایران - تهران
شما اگه به این می گی شکنجه پس آخرتو می خوای چیکار کنی؟؟؟!!!؟؟؟
واقعا برای همه ی شماها متاسفم........
کسی که این مطلب را نوشته کاملا یک طرفه به قلم آورده،
مخالف جمهوری اسلامی بودن همین پیامدها رو هم داره .........
دوشنبه 6 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
babak-khorramdin-ایران-مشهد.دوست گرامی سلام.من مبلغ هیچ دینی نیستم و خود را هم فقط مسلمان میدانم .البته با اندیشه و شناختیکه خودم دارم.یعنی حق و نا حق.و هر کار خوبی را برای خودم خوب میدانم برای دیگران هم خوب و هر کار بدی را هم برای دیگران بد.اما دخالت نمیکنم و بگویم چون این کار خوب و یا بد است شما هم با من هم نظر باشید!!!چون سواد دینی ندارم و هر کسی هم در هر دینی مطالب را برای شخص مقابل بدلخواه خود تعریف میکند پس بهتر است خود انسان که آزاده و کامل است واگر مطلبی برایش مهم است خود به آن نتیجه درست برسد.برای مثال مسلمانان از پیامبر خود تعریف میکنند و دیگر انسانها دین دیگری دارند از پیامبر خود.پس همه حق انتخاب دارندشما هم حق انتخاب دارید و اگر فکر میکنید که محمد(ص)شخص درستکار و یا خوبی نبوده مشکلی نیست و میتوانید نظر خود را داشته باشی .ولی چه زیباست که همه به اعتقادات همدیگر احترام بگذاریم.اجازه دهیم خود انسانها به باور برسند و دچار سر در گمی نشوند.
دوشنبه 6 خرداد 1387

babak_e_khorramdin - ایران - مشهد
parviz1 - انگلستان - کترینگ
دوست من ، من هم قصد بی احترامی به اعتقادات شما را نداشتم و به فرموده شما صرفا عقیده شخصی خود را بیان کردم . به هر ترتیب بابت سوء تفاهم پیش آمده عذرخواهم .
دوشنبه 6 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
بابک عزیزم -ایران -مشهد.سلام.شما با عذر خواهی مرا شرمنده کردی پسرم.شما واقعا دوست خوبی هستی و نیازی به عذر خواهی نبود.من فقط نظرم را دادم و هیچ از کامنت شما ناراحت نشدم و البته همیشه سعی میکردم که کامنتهای دوستان خوب را مطالعه کنم و چنانچه لازم باشد ضمن سلام نظر خود را بعرضشان برسانم. بهر حال موفق باشی.
دوشنبه 6 خرداد 1387

sepahan - ایران - اصفهان
به خدا قسم اگه اسراییلیها یه همچین کارهایی با فلسطینیها بکنند سوای ازاینکه این دولت عرب پرست مردم خودشو از سرکوب میکنه
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.