موافقت روسیه با میانجیگری میان ایران و امارات

موافقت روسیه با میانجیگری میان ایران و امارات

امارات متحده عربی اعلام کرده است که موافقت روسیه را برای متقاعد کردن ایران، به وجود اختلاف، بر سر مالکیت جزایر سه گانه خلیج فارس، جلب کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام رسمی امارات متحده عربی، روز شنبه چهارم خرداد ماه اعلام کرد که این توافق در جریان دیدار هیئتی از شورای ملی فدرال امارات به سرپرستی عبدالعزیز الغریر، رییس این شورا، و هیئتی از وزارت امور خارجه روسیه به سرپرستی آندره دنیسوف، معاون اول وزیر امور خارجه روسیه در مسکو، به دست آمده است.

عبدالعزیز الغریر، در این باره به خبرگزاری رسمی امارات گفته است: «در پاسخ به درخواست هیئت شوای ملی امارات، وزارت امور خارجه روسیه آمادگی خود را برای میانجیگیری در متقاعد کردن تهران درباره اینکه در مورد جزایر سه گانه خلیج فارس مشکلاتی وجود دارد، موافقت کرده است.»

او همچنین گفته است که سرگئی میرونوف، رییس مجلس روسیه از ادعای امارات در مورد این سه جزیره استراتژیک پشتیبانی کرده است.

امارات متحده عربی با پشتیبانی سایر کشور های عربی منطقه، طی سال های گذشته دائماً ادعای مالکیت این جزایر را مطرح کرده است اما ایران همواره این جزایر را بخش لاینفک سرزمین ایران اعلام کرده و ادعاهای امارات را بی اساس خوانده است.

جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی بر اساس تفاهم نامه سال ۱۹۷۱ لندن به مالکیت کامل ایران در آمد. این قرارداد بر حاکمیت کامل ایران بر این سه جزیره تاکید کرده است.

ایران طی سال های گذشته حتی وجود اختلاف بر سر مالکیت این جزایر را رد می کند و اعلام کرده تنها حاضر است در مذاکرات دوجانبه در این باره گفتگو کند اما امارات مایل به گفتگو در حضور یک کشور بی طرف است.

جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی بر اساس تفاهم نامه سال ۱۹۷۱ لندن به مالکیت کامل ایران در آمد. این قرارداد بر حاکمیت کامل ایران بر این سه جزیره تاکید کرده است.

این جزایر به دلیل وضغیت بستر خلیج فارس، مناطقی استراتژیک هستند چرا که عمق خلیج فارس برای نفتکش های بزرگ کافی نیست و تنها مسیر مطمئن برای نفتکش های پر از نفت که به شدت سنگین شده اند، عبور از مسیر میان این جزیره ها است.

مالکیت ایران بر این جزایر باعث شده است که این کشور بر صادرات نفت در خلیج فارس مسلط شود.

طی چند ماه گذشته، کشور های عربی در بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس و نشست بین المجالس کشور های عربی، از ادعای مالکیت امارات پشتیبانی کرده اند.

ایران در هر مورد به شدت به این ادعا واکنش نشان داده است.

فعالیت سیاسی امارات درباره این ادعا طی چند ماه گذشته شدت گرفته است تا آنجا باعث تشکیل تجمعات اعتراضی ایرانبان مقابل سفارت امارت در تهران شده است.

پس از تجمع حدوداً ۲۰۰ نفر مقابل سفارت امارات در تاریخ ۱۰ اردیبهشت، به گزارش خبرگزاری فارس، روز جمعه سوم خرداد ماه هم تجمعی مقابل سفارت امارات در تهران تشکیل شد.

این تجمع که به نوشته این خبرگزاری «در پی تکرار ادعاهای واهی امارات در خصوص مالکیت جزایر سه گانه و جعل نام خلیج فارس» تشکیل شده بود، با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

dor az vatan - انگلیس - لیدز
ریس جمهور ایران نذری میده قابل توجه کشورهای گشنه.جزایر سه گانه و خلیج فارس مال برادران عرب.دریای خزر مال بالایها و نفت مال لبنانیها و فلسطیینها .بهترین مواد غذای و صنایع دستی مال اروپا و امریکا.سهم مردم فقط بدبختی و کلفتی گردن اقایون ریس روسا.
یکشنبه 5 خرداد 1387

eqqe - ونزوپلا - کاراکاس
اصلانباید اینحرف را قبول کرد..که بخواهیم مذاکره کنیم در حضور یک کشور دیگر....
این روسیه هیچوقت خیرش به ایران نرسیده و همیشه سرماکلاه گذاشته...به جان خودم این بار هم میخواد باامارات شریک بشه...
یکشنبه 5 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
عربها هیچ کاری از دستشان بر نمی اید.سه جزیره جزو ابهای ایران و خاک ایران است.
یکشنبه 5 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
عرب بره دنبال ملخش!!!و کاری نکنند که ایرانیان نسل عربها را در آن سه جزیره خاک کنند تا درسی برای جهانیان باشد که دیگر کسی چشم به خاک و ناموس هیچ کشوری نکند.لعنتیهای حرام لقمه.البته ملت ایران میدانند که موضوع چیست و مقصر اصلی چه کسانی هستند!!!!!شما جرئت این ...خوری را ندارید.کثافتها............
یکشنبه 5 خرداد 1387

bijana - المان - هانوفر
جزایر سه گانه خلیج فارس متعلق به ایران است و بس.
مالک مشخصه بحثی وجود نداره.این یک تله است
وقتی ایران تن به بحث بده یعنی جای بحث بر سرمالکییت جزایر سه گانه خلیج فارس وجود دارد.
دوشنبه 6 خرداد 1387

mehraeen - ایران - تهران
روسیه !!!!!! بدترین دشمن ایران . اماراتی ها خوب زرنگند و آخوندها هم خوب دست و دلباز.
ولی حتی گفتگوی دو جانبه اشتباه است . این یعنی پذ‌یرفتن ادعای آنها.
دوشنبه 6 خرداد 1387

Shahra - آلمان - بیله فلد
البته از این احمدی نژاد همه کار بر میاد.وقتی میره ونزوئلا پیش داداش چاوزش وقراردادهای اونجوری مینویسه..میره عراق وبه برادرهای عراقی که هشت سال این همه جوون مملکت رو کشتن اونجوری وام میده..برای فلسطینی ها شده حسین فهمیده.. وبه بقیه کشورهای گدا گشنه که الان همه برادر شدن وام وبورسیه تحصیلی و... میده.بعید نیست که این عربها هم حق میخوان و بهتر از این جزیره ها فعلا چیزی ندیدن.مردم ایران هم که همه شدن راننده تاکسی و پیک موتوری.انشااله در برنامه بیست سال آینده همه چیز درست میشه...
دوشنبه 6 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.