واکنش ایران و سوریه به شرط اسرائیل

واکنش ایران و سوریه به شرط اسرائیل

وزیر امورخارجه ایران نیز در نشست خبری مشترک با رئیس دفتر سیاسی حماس گفت که ایران از سوریه برای بازپس گیری بلندیهای جولان حمایت می کند
دو روز پس از آنکه وزیرخارجه اسرائیل، شرط برقراری صلح با سوریه را دوری جستن این کشور از ایران و گروههای اسلامگرای حزب الله و حماس اعلام کرد، وزیر دفاع سوریه وارد تهران شده است.

وزیر امورخارجه ایران در آستانه ورود حسن ترکمانی وزیر دفاع سوریه، همراه با مسئول دفتر سیاسی حماس در جمع خبرنگاران حاضر شده و به شرط وزیرخارجه اسرائیل واکنش نشان داده است.

این دومین سفر وزیر دفاع سوریه به ایران ظرف دو سال گذشته است .

اسرائیل و سوریه پس از هشت سال گفتگوهایی را به منظور دستیابی به صلح و بازگرداندن بلندیهای جولان به سوریه به صورت غیرمستقیم و با وساطت ترکیه آغاز کرده اند.

وزیرخارجه اسرائیل با اینکه ظاهراً در این مذاکرات دخالت مستقیم ندارد اعلام کرده که سوریه برای دست یافتن به صلح باید از ایران و همچنین گروه شیعه حزب الله در لبنان و گروه اسلامگرای حماس که کنترل باریکه غزه را در سرزمینهای فلسطینی در دست دارد دوری بجوید.

این در حالی است که اخیراً فاش شده که اسرائیل به صورت غیرعلنی در حال مذاکره با حماس است و مذاکرات میان نمایندگان دو طرف در قاهره، پایتخت مصر جریان دارد.

سوریه نسبت به شرط وزیرخارجه اسرائیل موضعگیری رسمی نکرده، هرچند وزیراطلاعات سوریه روز گذشته در گفتگو با تلویزیون الجزیره گفته که روند صلح نیازی به شرط گذاشتن ندارد، شروطی که اسرائیل مطرح کرده پیشتر رد شده و مردم سوریه برای دستیابی به حق خود نیازی به دادن "امتیازات دردناک" ندارند.

 
 ایران اعلام کرده که وزیردفاع سوریه درباره تحولات اخیر منطقه ای بین المللی، پیگیری توافقات امنیتی و راههای تقویت روابط دو کشور با مقامات ایرانی در تهران به گفتگو خواهد نشست
 

روزنامه دولتی تشرین در سوریه نیز که بیانگر مواضع حکومت است در سرمقاله امروز خود نوشته که سوریه حاضر نیست بر سر روابط خود با دیگر کشورها با اسرائیل به مصالحه بپردازد.

همزمان، ژنرال حسن بن علی ترکمانی، وزیردفاع سوریه در رأس هیئتی راهی تهران شده است.

ایران اعلام کرده که وی درباره تحولات اخیر منطقه ای بین المللی، پیگیری توافقات امنیتی و راههای تقویت روابط دو کشور با مقامات ایرانی در تهران به گفتگو خواهد نشست.

در آستانه ورود وی، خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس که در سوریه مستقر است وارد تهران شده و همراه با منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران در نشستی خبری در محل وزارت امورخارجه ایران شرکت جسته است.

آقای متکی در این نشست به خبرنگاران گفت که خالد مشعل به دعوت وی به تهران شده و پیش از این نشست گفتگوهای مفصلی با او داشته است.

با توجه به اینکه وزیرخارجه اسرائیل یکی از شروط صلح با سوریه را قطع حمایت این کشور از حماس اعلام کرده، یکی از خبرنگاران از خالد مشعل پرسید که آیا حماس از مذاکرات سوریه و اسرائیل خطر می کند یا خیر، وی در پاسخ گفت که اطمینان دارد سوریه هیچ افراط و تفریطی در مورد منافع فلسطین روا نمی دارد اما نباید به اسرائیل اطمینان کرد و "اسرائیل ضعیفتر از آن است که گامی علیه سوریه بردارد".

وزیر امورخارجه ایران نیز در نشست خبری مشترک با رئیس دفتر سیاسی حماس گفت که ایران از سوریه برای بازپس گیری بلندیهای جولان حمایت می کند و اسرائیل در شرایطی قرار دارد که مجبور به تخلیه جولان است.

azad-andish - کره - بوسان
سهمیه نفت سوریه با این سفر 2 برابر شد!
یکشنبه 5 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
زنده باد اسرائیل و نابود باد حزب الله.
یکشنبه 5 خرداد 1387

bijana - المان - هانوفر
ما هم خواهان فاصله گرفتن ایران از تمامی کشورهای عربی هستیم.
بابا اینها در شان ما نیستند.
دوشنبه 6 خرداد 1387

sash - ایران - ایران
نابود باد اسرائیل ودرود بر حزب الله وتمامی شهدای مقاومت
دوشنبه 6 خرداد 1387

khodadadeh - ایران - تهران
این اسراییلی ها که جز کشت وکشتار چیز دیگه ای یاد ندارند
iran zamen - نروژ - روگنان
مثل اینکه شما هم بویی از وحشی گری اونا بردی
دوشنبه 6 خرداد 1387

PARSIANYEY - ایران - تهران
اقای روگنان من کاری به این رژیم ندارم ولی شما واقعا از اسرائیل چی میدونی
دوشنبه 6 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
PARSIANYEY - ایران - تهران.khodadadeh - ایران - تهران.دوستان همین که چشم حزب الله سوریه .فلسطین و لبنان را در اورده اند من خیلی حال می گنم.هر کسی در این دنیا باعث نابوی این عربها بشه من می گویم دمتگرم.
دوشنبه 6 خرداد 1387

میرهاشمی - ایران - صدرآباد
روگنان مثل اینکه بدجوری مفت ....بهت مزه داده.حداقل حرف ....نزن
اغلب حرفهای تواز سر نادونی است.بهت میاد که جیره خوار همونایی باشی که ازشون دفاع میکنی.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

sayna_a_2006 - ایران - سربندر (ونیز ایران )
مثل اینکه ایندفعه واقعا تن اسراییلی ها می خارد. اخه کسی نیست به اینها بگه تا الان هم زنده اید خدارو شکر کنید وگرد و خاک نکنید بابا. برید دعا کنید که هیتلر 3 یا 4 سال دیگه بیشتر عمر کرده بود تازه روغن چراغ بودید . حالا به چی خودتون می بالید. فکر کردید 2تا توپ و تفنگ و یه تانک پیشرفته دارید دیگه هر غلطی رو میتونید بکنید مرتیکه ها. اسلام دین صداقت ودلرحمیه وگرنه الان یه تل خاک بیهوده بودید . پس بتمرگید و بیشتر از اینها صدا ندید.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

sayna_a_2006 - ایران - سربندر (ونیز ایران )
این روگنان معلوم نیست توی کدوم ده کوره نروژ زندگی میکنه . از طریق یه رادیو اسم اسراییل رو شنیده خوشش امده . بیچاره باخودش گفته یه طرفداری از این رژیم بکنم شاید یه تیکه زمین توی لبنان یا فلسطین گیرم بیاد ..... . دوستان شما بدل نگیرید . اگه عاقل بود زمین خودش رو بخاطر مفت ول نمیکرد بره غربت نشین بشه که الان اسم ایدیش رو بزاره ایران زمین. اصلا میدونه اسراییل یا حزب الله چجوری نوشته میشه که داره اظهار نظر میکنه؟
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

shekamo - نورو/ - اوسلو
ساینا بپا این قدر گرد و خاک کردی گرد باد نبردت ... نادان طور جرات میکنی این طور از هیتلر طرف داری کنی حرف از چراغ روغن سوز می زنی همون اخوند هاخوبن برات روزی 3 ساعت برق رو روت ببندن و تو همون خاوشی بمونی هر چند وقتی هم برق باشه مخت خاموشه ...
تو اصلا .... چی میفهمی ؟
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.