آیت الله منتظری و بهائیان: مخالفت سرسخت و حقوق شهروندی

آیت الله منتظری و بهائیان: مخالفت سرسخت و حقوق شهروندی

"آیت الله منتظری بر همان مواضع خودشان هستند، آنها را کافر می دانند و خودشان از مخالفان سرسخت بهاییت بودند"
بر اساس اظهارات اخیر آیت الله حسینعلی منتظری، بلندپایه ترین روحانی منتقد حکومت ایران، که بسرعت در سایتهای اینترنتی خبرساز شد، بر ضرورت رعایت "حقوق شهروندی بهائیان" در ایران تأکید شده است.

آیت الله منتظری اخیراً در پاسخ به استفتائی در خصوص بهائیان گفته است که بهائیان مشمول "حقوق شهروندی" می شوند.

از آنجایی که طی ماههای اخیر مواردی از بازداشت رهبران بهائیت در ایران اتفاق افتاده و واکنشهای زیادی از سوی مراکز مختلف به این اقدام مطرح شده، ابراز نظر آیت الله منتظری در خصوص "حقوق شهروندی بهائیان" از حساسیت دو چندانی برخوردار شده است.

اما به گفته مجتبی لطفی، مسئول امور اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری در قم، نظرات آیت الله منتظری کامل و بدرستی منعکس نشده و این نکته مورد غفلت قرار گرفته که چه شرایطی منجر به این سخنان شده است.

مسئول امور اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری می گوید پرسشهای زیادی در مورد فعالیتهای بهائیان به دفتر آیت الله منتظری رسیده و آنچه آیت الله منتظری مطرح کرده در واقع پاسخی به این پرسشها بوده است.

آقای لطفی با تکیه بر نظریات آیت الله منتظری می گوید که آیت الله منتظری بهائیت را دین نمی داند و پیروان آن را جزو اقلیتهای مذهبی نیز نمی خواند.

به بیان آقای لطفی، آیت الله منتظری نظر خود را در خصوص بهائیان چنین منعکس کرده است که: "این فرقه جزو کفار محسوب می شوند اما کافر حربی نیستند و کافر ذمی هم نیستند چون کتاب آسمانی شان نه تورات است، نه انجیل است و نه زبور اما (بهائیان) کافر معاهد یا مستأمنند، به این معنی که در امان و عهد حاکمیت اسلامی اند و مادامی که فعالیتی علیه حاکمیت اسلامی انجام ندهند از حقوق شهروندی برخوردارند چون به هر حال حق آب و گل دارند، مالیات می پردازند و غیره".

آقای لطفی نحوه انعکاس دیدگاه آیت الله منتظری را به نوعی "بزرگ کردن سه خط این فتوا و نادیده گرفتن بقیه ماجرا می داند و می گوید که در اصل نگاه آیت الله منتظری به بهائیت تغییری ایجاد نشده است.

به گفته مسئول امور اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری درقم، "متأسفانه برخی از دوستان یا دشمنان ایشان (آیت الله منتظری) فقط همین سه خط را گرفته و پیشینه مخالفت ایشان با این فرقه (بهائیت) را فراموش کرده و فقط همین قسمت را گرفته اند".

قابل: رعایت حقوق شهروندی برای بهاییان از منظر عقل و با استناد به احکام فقهی و تاریخ اسلام، نکته قابل دفاعی است

مجتبی لطفی می گوید: "آیت الله منتظری بر همان مواضع خودشان هستند، آنها را کافر می دانند و خودشان از مخالفان سرسخت بهائیت بوده اند".

طرح دیدگاه آیت الله منتظری در مورد بهائیان، با توجه به شرایط موجود، مورد استقبال مقامات مسئول بهایی قرار گرفته است.

بانی دوگال، نماینده ارشد بهائیان در سازمان ملل که اظهارات آیت الله منتظری را تحول مثبتی می خواند، به بی بی سی گفت: "ما خوشحالیم که مقام روحانی بلند پایه ای چون آیت الله منتظری به احترام به حقوق شهروندی بهائیان در ایران اشاره کرده است، بهائیان هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته و هرگز علیه منافع ایران اقدامی نکرده اند، بنیانگذار ما ایرانی بود و آیین ما در ایران پایه گذاری شد، از همین رو، تمام بهائیان عاشق ایرانند و بهترین آروزها را برای ایران دارند".

اینکه آیت الله منتظری قائل به ضرورت رعایت حقوق شهروندی بهائیان است، به گفته احمد قابل، پژوهشگر امور دینی در ایران، مورد تأیید بسیاری از اهالی حوزه و مراجع دیگر هم هست.

آقای قابل که خود سالها در حوزه های علمیه از نزدیک با دیدگاههای مراجع مذهبی سروکار داشته معتقد است که رعایت حقوق شهروندی برای بهائیان از منظر عقل و با استناد به احکام فقهی و تاریخ اسلام، نکته قابل دفاعی است.

با این وجود آقای قابل تأکید دارد که برخی مسائل به خاطر حساسیتهایی که عرف جامعه دارد، ممکن است خیلی مطرح نشوند که یکی از آن موارد به بهائیت و بهائیان بازمی گردد.

آقای قابل می گوید: "علما در این موارد حساس سکوت می کنند و این سکوت بدان معنا نیست که قبول نداشته باشند، من با اطمینان می توانم بگویم که برخی از فقها و صاحبان رساله کنونی هم دیدگاه آیت الله منتظری را قبول دارند منتها این موافقتشان شاید خیلی علنی نشود".

احمد قابل تأکید می کند که نگاه موجود در جامعه ایران به بهائیت و بهائیان به گونه ای است که جنبه های سیاسی و وجود عامل خارجی در آن باعث شده تا بسیاری ترجیح دهند وارد این مسئله نشوند.

این پژوهشگر دینی می گوید در جامعه ایران به بهائیان به دید منفی نگاه می شود که ریشه های مختلف مذهبی و تاریخی دارد و این نگاه قدرتمند در جامعه ایران وجود دارد که بهائیت ساخته دست استعمار بود تا در اسلام خلل ایجاد کند.

اما پرسش اینجاست که سایر فتاوای مهم در مورد بهائیان در ایران کدامها بوده اند؟ نگاه به این فتاوا می تواند در درک شرایط موجود کمک کند.

مجتبی لطفی از مسئولان دفتر آیت الله منتظری در قم به دو مورد از فتاوای موجود اشاره می کند.

به گفته آقای لطفی یک فتوا به آیت الله بروجردی، بزرگترین مرجع شیعه در دهه پنجاه میلادی و استاد آیت الله منتظری تعلق دارد که در فتوای خود اعلام کرد: "لازم است مسلمین با این فرقه معاشرت، مخالطه و معامله را ترک کنند، فقط از مسلمین تقاضا دارم آرامش و حفظ انتظام را از دست ندهند".

آقای لطفی می گوید منظور آیت الله بروجردی نوعی مبارزه منفی با بهائیان بوده و تاکید ایشان به حفظ آرامش آن بوده که با بهائیان برخورد فیزیکی صورت نگیرد.

فتوای دیگری که مسئول امور اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری بدان اشاره می کند، به آیت الله گلپایگانی تعلق دارد که در فتوای خود اعلام کرده "مخالطه با این طایفه ضالّه مضلّه حرام است".

دستگاه حاکمه ایران با توجه به فراز و نشیبهایی که در خصوص برخورد حاکمیت با آیت الله منتظری وجود داشته، خود را ملزم به احترام گذاشتن به دیدگاه این مرجع تقلید نمی داند.

از طرفی هنوز رسانه ها و محافل سیاسی به نقطه نظر آیت الله منتظری در خصوص بهائیان واکنش نشان نداده اند.

برخی ممکن است بر این نظر باشند که دیدگاه آیت الله منتظری حاوی نکته جدیدی نیست چراکه بهائیان در ایران زندگی می کنند و از برخی حقوق شهروندی هم برخوردارند، برخی دیگر ممکن است دیدگاه آیت الله منتظری را فرصتی بدانند که غنیمت شمردن آن لازم است.

Fartaj - کانادا - مونترال
همه آخوندها سر و ته یک کرباس هستند. این آقا چرا وقتی عزیز دوردونه خمینی بود از مردم دفاع نمیکرد؟ چرا وقتی جوان ها را دسته دسته در زندان ها اعدام میکردند این آقا سکوت کرده بود؟ چرا در کشتار های 67 این آقا فریادی نزد ؟ پس لطفا ساکت باش و هنوز هم سکوت کن چرا که مردم آگاه هستند و این جمهوری نکبت اسلامی به دست همین مردم نابود خواهد شد.
شنبه 4 خرداد 1387

bandekhoda - برزیل - برازیلیا
چی بگم؟
صحبت ها رو امام گفت.
یکشنبه 5 خرداد 1387

titan - ایران - ایران
Fartaj - کانادا - مونترال
لابد چیزی گفته که زمان خمینی از قایم مقامی خمینی عزلش کردند (یعنی نمی دونید قایم مقام خمینی بود)(البته قصد دفاع از شخصی رو ندارم)
یکشنبه 5 خرداد 1387

shiva66 - هلند - خرونینگن
Fartaj - کانادا - مونترال
اتفاقا در بین همه مسیولین حکومتی این آقا تنها کسی بود که به این جنایتها اعتراض کرد. و نامه ایشان هم هست. همین اعتراض بود که این آقا را به این روز انداخت.
یکشنبه 5 خرداد 1387

king_irooni - ایران - سربندر
این اقا یکی از افراطی ترین آخوندهای ایرانه که دست تقدیر اینجوری اون رو گوشه نشین کرده تئوری ولایت فقیه ساخته و پرداخته این آقاست و یکی از کسانیه که با دگر اندیشان شدیدترین برخوردها رو داشت و خودش یه طالبان واقعی بود حالا اینکه اعمال این آقا قابل بخششه یا نه با خودتون.
یکشنبه 5 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
خر با خر چه فرقی دارند یکی عمامه سیاه دارد یکی سفید و دیگری شال سبز.گور خر هم راه راه است ولی همه اینها یک صدا در می اورند.عر عر
یکشنبه 5 خرداد 1387

soheil 1pa - انگلیس - پلیموت
یعنی اگر ایشون و امثال ایشون اجازه ندهند بهائیان و سایر اقلیتها اجازه زندگی کردن ندارند. بابا دین و اعتقاد که زوری نمیشه. این همه ادم توی این کشورهای اروپایی زندگی میکنند با حقوق مساوی و هیچ کس هم نمیپرسه کی چه دینی داره.اینهافقط بهانه میخواهند تا مردم را به غل و زنجیر بکشند.
یکشنبه 5 خرداد 1387

alireza4531 - ایران - تهران
آقای بنده خدا مگه اینها ادم نیستن که اینطوری با اینها برخورد میشه. البته خوب شد اینها هستن که دولت جمهوری اسلامی هر کار میکنه راحت میندازه گردنشون براشن که بد نیست.
یکشنبه 5 خرداد 1387

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
بنده رهبر از برزیل
وااای بر تو که اگر عهد و ابزار حکومت در دست تو بود، نه تنها بر بهایی و بابی و غیر مسلمان رحم نمی کردی، بلکه بر مسلمان واقعی و مخالفی مثل این ایت الله نیز ترحم نداشتی و همه را از دم تیغ می گذراندی. همین الان هم رفرنس تو در مورد کسی که بهایی را حداقل مستحق زندگانی می داند، فرمایشات آن راحل است که این بنده خدا را هم لایق زندگانی نمی دانست.
یکشنبه 5 خرداد 1387

tabestoun - فرا نسه - لبون
از قدیم گفتند جواب ابلهان خاموشیست این بد بخت خدا اول بره خودش را از بند این رزیم کثیف و پلید اسلامی نجات بده بعد بیاد نظر به زیست سایرین بده به قول دوستمون فرتاج از کانادا همه اینها جیره خور یک اخور هستند از ان خمینی گرفته تا این انشالله اخری که احمقی نژاد باشه ای ملت عزیز ایران و ایرانی بدانید این کثافتها برای بقای خود دریغ از هیچ کاری نمیکنند حتی لازم باشه فرزند خودشان را نابود میکنند مرگ باد بر شماها و یاران بی مخ شماکه شماها را ساپورت میکنند خداوند برزگ نیز از دست شما کله پوچها به تنگ امده.
یکشنبه 5 خرداد 1387

linda-amsterdam - هلند - امستردام
این گربه نره هنوز هم دست از گول زدن مردم بر نمیداره.
یکشنبه 5 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
bandekhoda - برزیل - برازیلیا
بعید می دونم در برزیل جز جیره خوران سفارت رژیم نکبتی اسلامی ایرانیان دیگر هم زندگی کنند. کامنت های شما فقط در ستایش اخوندهاست بالاخره عصر دایناسوری اخوندی هم تمام می شه و شما همچنان در انقراض نسلشان قصیده سرایی خواهید کرد. کسانی که چشم بر جنایات رژیم بسته اند در واقع مهر تایید بر اعمال ننگین رژیم می زنند.
یکشنبه 5 خرداد 1387

parinaz87 - المان - کلن
طفلی بهاییان خیلی تاسف باره
واقعا دیکتاتوری مذهبی این اخوندا کی می خواد تموم بشه !!!!!!
یکشنبه 5 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
کسانی که در زمان انقلاب سن مرا داشتن ممد رینگو پسر منتظری را خوب می شنا سند.که فرودگاه مهرباد را به مدت 24 ساعت بهمراه چریکهای فلسطینی در اختیار داشت .بعد از خمینی منتظری جانشین او بود چرا خمینی او را تبعید کرد. جایش در این مکان نیست.از قدیم گفته اند گرگ راده خودش گرگ شود.
یکشنبه 5 خرداد 1387

Nanas - نروژ - اسلو
حافظ: عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت .. که گناه دگران برتو نخواهند نوشت .. نا امیدم مکن از سابقه لطف ازل .. تو چه دانی که پس پرده که خوبست وچه زشت؟.. هرانسانی حق داره طبق ایدئولوژی ای که داره دینش رو تعین کنه ومذهبی که بزور اعمال شده باشه مذهب نیست. جالب اینه که آقایون علما حتی حاضر نیستن بقرآن خودشون عمل کنن مگر نه اینکه در قرآن اومده"لا اکراه فی الدین". تنها چیزی که بنظر من درروابط افراد بهیچ عنوان تعیین کننده نیست واگر بعنوان پارامتر درنظرگرفته بشه حتی مخرب هم هست؛ مذهبه!

یکشنبه 5 خرداد 1387

dovomin.bande.khoda - ایران - تهران
آقای بنده خدا من هم به شما پیوستم.
درود بر شما.
یکشنبه 5 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
من در فکرم که اگر واقعا این نظام بره با این عصبانیتی که از الفاظ این دوستان اشکاره ایا ایران هرگز رنگ ارامش رو خواهد دید.ظاهرا ما فقط مانده مشکلمان مسئله بهائیت است.اجازه بدیم مسئله فرق و ادیان از طریق محاجه علمی صاحبنظران حل بشه و دوستان با عدم اگاهی از مغلطه حذر کنند.ضمن انکه متاسفانه نوع ابراز نظرها فاقد بضاعت منطقی و صرفا نوعی برخاشگری است.بنده مفتخرم که مسلمانم و تابع انسان کاملی هستم که مظهر انسانیت است و در نگاه حکومتی اش همگان اعم از موافق و مخالف حق اظهار عقیده دارند.مشکل همه ما این است که خداوند و عظمت خلقت را از دو چشم کوچک خود میبینیم نه به اندازه بزرگی خداوند.همتان را دوست دارم چرا که مسلما نم و بیشوایم علی ابن ابیطالب است.
دوشنبه 6 خرداد 1387

Nanas - نروژ - اسلو
چرا بهائیان دارای حقوق شهروندی نباشند انها که افغانی نیست ایرانی هستند مگر انها مثل برف و یا باران از اسمان باریده در زمین سبز شده مزاحم دیگران شده گناه این ملت اقلیت چیست فکر میکنم فقط گناه انها عقیده شان باشد گاهگاهی برای هیچ وپوچ بهانه گیری میشود تا این ملت سرکوب شود حضرت ایت الله منتظری یک شخص عالی مقام است ایشان درست فرموده اند.....
دوشنبه 6 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
ensan - ایران - تهران
دین با ایدئولوژی سیاسی اسلام فرق داره. اگر واقعا به انسانیت معتقد بودید کسی مثل علی را که همه مخالفان محمد و من جمله یهودیها رااز دم تیغ گذراند به عنوان پیشوا نمی پذیرفتید.
دوشنبه 6 خرداد 1387

persia_64 - ایران - طهران
ensan - ایران - تهران
بر عکس اینی که فکر میکنی هستی
بهاییان یکتا پرست هستند / این برای داشتن یک زندگی آرام و با احترام کافی نیست ؟
دوشنبه 6 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
dovomin.bande.khoda - ایران - تهران. پیوستن شما را به bandekhoda - برزیل - برازیلی. تبریک می گویم .حتما در .... فیضیه هم درس خوانده اید.که اینقدر امام امام می کنید.
دوشنبه 6 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
shad - فرانسه - نیس و persia_64 - ایران - طهران,
لطفا در نظر داشته باشید که عروس امام علی بانوی ایرانی شهربانو دختر یزدگرد سوم می باشد و آیا همین قرابت برای ایجاد ارتباط عاطفی کافی نیست؟ ضمنا نمی دانم چرا جنگ های گذشته که در اثر هر نقطه نظر یا شرایط زمانی و مکانی حادث شده, باید آنچنان استمرار پیدا کند که حتی در قرن بیست و یکم انسان را تبدیل به یک منتقم دائم و عصبانی کند. در هر حال اگر روزی توانستید بپذیرید که انسان های بزرگ همیشه بزرگند چه ما بخواهیم و چه نخواهیم آن روز شما مانند مسئولین جمهوری اسلامی نیستید و در غیر این صورت شما نیز در زمان مقتضی همانگونه رفتار خواهید کرد که به آن معترضید. ای کاش ایرانی ها بجای عناد و کینه توزی بی منطق با اعراب که امروزه پول هایمان را به سهولت با ادا و رفتار های متمدنانه از جیبمان بیرون میاورند موضعی کاملا مبنی بر رفتار شایسته یک ایرانی متفکر همچون گذشتگانمان داشتند. اگر چه از نظر شما شاید مسلمان انسان نمی تواند باشد, که این بنیان خود پسندی و خود شیفتگی است. پس یاد بگیریم نقطه آغازمان مهرورزی و اجتناب از نادرویشی باشد.
دوشنبه 6 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
ensan - ایران - تهران
بر طبق کدام سند و مدرک ادعا می کنید که عروس علی بانوی ایرانی شهربانو دختر یزدگرد سوم می باشد ؟ ارتباط عاطفی چه ارتباطی به ملیت دارد؟ اگر عرب بود ارتباط عاطفی وجود نداشت؟ شما خودتان از نژاد شهربانو می گویید بعد دیگران را متهم به عناد ورزی با اعراب می کنید! چنگیز یکی از معروفترین شخصیتهای تاریخی ست اما دلیل نمی شود که جنایات او را نادیده گرفت. علی هم عرب بزرگی به حساب می اید اما جنایتهایش بر طبق موازین حقوق بشر محکوم است. من مخالف جنایتکار از هر نژادی هستم و به حقوق بشر احترام می گذارم و ابراز عقیده و ازادی بیان حق مسلم خود میدانم. گفتن حقیقت و واقعیت در مورد تمام جنایتهای اعراب صدر اسلام و اسلامگرایان امروز نه تنها توهین نیست بلکه نقد سیستم فاسد و مخرب ضد انسانی ست که زندگی را بر سایر انسانها جهنم کرده. واقعیت همیشه برای برخی تلخ و توهین امیز به نظر میرسد. شما یاد بگیرید از پوسته اسلام خارج شوید تا دنیا را بهتر ببینید. قیاس نکنید وقتی نمی دانید.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
البته یاداوری میکنم که از نظر من همه انسانها با هر رنگ وتیره و مذهب به شرط باور انسانی برابرند.اگر من میگم مشکل ما امروز مذهب اعتقادی نیست بلکه مذهب سیاسیست به ان باور دارم.بگذارید در رنسانس گفتگو و در اسانه تشکیل دهکده جهانی یاد بگیریم همدیگر رو درک و باور کنیم.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
shad-فرانسه-نیس
شاد عزیز کتب تاریخی سوال شما را جواب داده لطفا با مطالعه ان را بیابید.من برای شما و سایر عزیزانم که تاریخ گذشته برایشان بیشتر از اینده امیدوارانه ارزش دارد توصیه میکنم اجازه بدید همه اجداد بی عرضه مان را از گور بیرون بکشیم و مجازات کنیم که با بی کفایتی از لشگری با برهنه شکست خوردندو ما را دچار چنین بلیه ای نمودند سبس سراغ دیگران برای تسویه حساب برویم.عزیزم روزی که صدام به نمایندگی از جهان عرب به ایران حمله کرد ایرانیهای مسلمان با شعار یا حسین و یا زهرا به مقابله او رفتند نه با رنگ بابا کرم.اینکه چندان نگذشته که به خاطر نیاورید در حالیکه اگر دیدگاه شما درست بود 8 سال جنگ ایرانی مسلمان در برابر عرب مسلمان چه مفهوم داشت.من و امثال من ایرانیهای مسلمان بیچاره ا ی هستیم که مثل مرغ در عزا و عروسی سر بریده میشوند.وقتی صحبت از دفاع از کشوره میدویم و وقتی تقسیم غنائم است انگ عربیت و جهالت میخوریم.واقعا شاد عزیز امثال مشاهیری چون ابن سینا اگر عربند چرا ما مباهات میکنیم و اگر ایرانی اند که مسلمانند.ضمن انکه بگذار بگویم که امروز صحبت از یهودیت ومسیحیت وغیره نیست بلکه در جهان بیش رو معیار انسانیت است نه چیز دیگر.در اولین کامنتم گفتم همتان را دوست دارم.لطفا به ان بیندیشید.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
ensan - ایران - تهران
تاریخ و گذشته از ان جهت اهمیت دارد که با علم به ان می شود انرا تکرار نکرد. اگر به امروز و اینده می اندیشیم پس باید امروزی فکر کرد و از انتخاب الگویی که در گذشته ودر عصر خودش زندگی کرده اجتناب کرد. همانطور که گفتید معیار انسانیت است نه مذهب. من هم به تمام انسانهایی که شرافتمندانه زندگی می کنند احترام می گذارم از هر نژادی که باشند. ممنون از توجه و انسان دوستی شما.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
منظور از غنائم مثال بی مناقشه بود تعبیر غلط نکنید.ایکاش روزی قومیت ها جای خود رو به محبتها بدهد و اسلامی که ما میشناسیم که از ذات سلم و مسالمت است جای اسلام تحجر و تحمق را بگیرد که انروز همگان یکسان چون همیشه در محضر الهی خواهند بود.روزی که یاد بگیریم مهربان باشیم اگر چه من انروز را به دلیل بیماری شاید نبینم.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

tabestoun - فرانسه - لبون
عزیزان بقول دوستان بسیار عزیز ما بهاییها . همه بار یک دارید و برگ یک شاخسار یعنی اینکه همه ما انسانها همه افریده وثمره یک درختیم و ان جز ایزد یکتا نیست . بیایم در کنار هم مثل اعضای یک فامیل به خوشی وصلح زندگی کنیم مگر چقدر می خواهیم عمر کنیم که اینقدر به همدیگه حرفهای ناسزا میگیم پاینده باشید.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
ensan - ایران - تهران
من برای شما ارزوی سلامتی و بهروزی می کنم. امیدوارم که ایرانیان و تمام انسانهای در بند افکار و جلادان قرون وسطایی رهایی حاصل کنند. امیدوارم روزی برسد که هر کس ازادانه حق انتخاب زندگی و ایین شخصی خود را داشته باشد. ما ان روز را خواهیم دید.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
SHAD-فرانسه-نیس
از لطف شما سباسگزارم.من هم امیدوارم جدا از هر تفکر یا مسلک وعقیده ای متمدنانه با هم گفتگو کنیم و به جای تقابل تبادل را برگزینیم.اگر توجه کرده باشید من در مباحثه فیما بین نه از مذهب شما سئول کردم و نه از جنسیت شما بلکه کاملا در یک کفه برابر با شما گفتگو کردم این همان چیزیست که تصادفا اموزه های دینی و برداشت منطقی من از دین به من اموخته.شاید باور نکنید که من از مدافعان واقعی تساوی حقوق زن و مرد هستم.چه میتوان کرد وقتی اسلام در اخوند ویهود در خاخام ومسیحیت در کشیش خلاصه میشود انگیزه ممارست و تفحص را از انسان میگیرد و حوصله انسان از شنیدن باید ها و نباید ها سر میرود.ارزومند سلامت و بقائ شما و یکایک هموطنان در سراسر جهان هستم و تا کید میکنم همگان کمک کنیم تند روها و عقب ماندگان در هر مذهب فرصت جولان نیابند انهم میسر نمیشود مگر با دانش.شاد باشید
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.