الکس فرگوسن: موفق ترین مربی تاریخ؟

الکس فرگوسن: موفق ترین مربی تاریخ؟

مسابقه نهایی لیگ قهرمانان اروپا برخلاف تصورات و پیش بینی های قبلی بازی بسیار دیدنی و پرهیجانی از آب درآمد.

خوشحال ترین و سرافرازترین آدم در ورزشگاه مسکو، الکس فرگوسن سرمربی اسکاتلندی منچستریونایتد در ۲۲ سال اخیر بود

تا قبل از انجام این بازی، خیلی ها از جمله خود من فکر می کردند که این فینال هم مثل فینال های یکی دو سال قبل، مسابقه ای شطرنجی و حساب شده و در نتیجه خسته کننده خواهد بود. اما مسابقه چهارشنبه شب همه چیز داشت: کیفیت عالی در زیر باران سیل آسا، سرعت، هیجان، دلهره، خنده، گریه، کتک کاری، کارت زرد، کارت قرمز و بالاخره دو گل و ۱۲ پنالتی زیبا.

مسابقه فوتبال اینطوری خوب و دیدنی است که بازی چند بار دست به دست شود و تا ثانیه آخر مشخص نباشد که کدام تیم برنده است و این تنها از عهده تیم هایی چون منچستریونایتد و چلسی برمی آید که هم از لحاظ بدنی و هم از لحاظ روحی اگر قوی ترین تیم های جهان نباشند، به طور قطع قوی ترین در اروپایند. در پایان این مسابقه که ساعتی پس از نیمه شب به وقت مسکو بود، حتی پروپاقرص ترین طرفداران منچستریونایتد هم نمی توانستند از تحسین کردن بازیکنان چلسی خودداری کنند و با جان تری کاپیتان چلسی که هنگام زدن پنالتی پایش روی زمین خیس لیز خورد و نتوانست تیمش را قهرمان اروپا کند، همدردی نکنند.

اما از آنجایی که منچستر یونایتد از این بازی پیروز بیرون آمد و برای سومین بار قهرمان باشگاه های اروپا شد، بالطبع بیشتر صحبت ها در باره این تیم و بازیکنانش است. در مسابقه چهارشنبه شب علاوه بر این که تیم برنده و قهرمان شد، بعضی بازیکنان هم دستاوردهای بزرگی داشتند. رایان گیگز بازیکن ولزی که پس از ۱۶ سال بازی در یونایتد قدیمی ترین بازیکن این تیم است برای نهصد و پنجاه و نهمین بار با پیراهن یونایتد وارد زمین بازی شد و رکورد قبلی را که متعلق به بابی چارلتون بازیکن نامدار انگلیسی بود شکست و آخرین پنالتی تیمش را هم وارد دروازه چلسی کرد.

کریستیانو رونالدو بازیکن جوان پرتغالی که دو هفته پیش با ۳۱ گل آقای گل لیگ برتر انگلستان شد، با گل دقیقه ۲۶ خود در برابر چلسی صاحب هشت گل در لیگ قهرمانان اروپا و آقای گل این تورنمنت هم شد. او که به عنوان بهترین بازیکن انگلستان برگزیده شده بطور قطع مرد سال فوتبال اروپا و به احتمال زیاد مرد سال فوتبال جهان هم خواهد شد، بخصوص که مسابقات قهرمانی ملت های اروپا از ماه دیگر آغاز می شود و او در تیم پرتغال می تواند خالق شگفتی های بیشتر باشد. اما همین بازیکن پنالتی سرنوشت ساز خود را هدر داد و اگر پای جان تری لیز نمی خورد الان چلسی قهرمان اروپا بود.

حالا که صحبت از لیز خوردن پای جان تری شد، این را هم به عنوان یک طرفدار منچستریونایتد بگویم که گل چلسی در نیمه اول که توسط فرانک لمپارد به ثمر رسید، به این خاطر وارد دروازه منچستریونایتد شد که پای ادوین فان درسار دروازه بان یونایتد لیز خورد و نتوانست ضربه لمپارد را مهار کند. اگر این اتفاق نیفتاده بود نتیجه بازی اصلا به ضربات پنالتی کشیده نمی شد که لیز خوردن جان تری این قدر مهم شود. این به آن در.

 فرگوسن در این ۲۲ سال، ۱۰ بار منچستریونایتد را قهرمان لیگ برتر، ۵ بار قهرمان جام حذفی فوتبال انگلستان، ۲ بار قهرمان جام حذفی انگلستان، ۲ بار قهرمان اروپا، یک بار قهرمان جام برندگان جام اروپا و یک بار برنده جام بین قاره ای فیفا کرده است.
 

در نهایت من فکر می کنم که خوشحال ترین و سرافرازترین آدم در ورزشگاه مسکو، الکس فرگوسن سرمربی اسکاتلندی منچستریونایتد در ۲۲ سال اخیر بود. او که قرار بود ۶ سال پیش در ۶۰ سالگی بازنشسته شود هنوز سرمربی یونایتد است و هیچ قصدی هم برای کنار گذاشتن کارش ندارد. فرگوسن که انرژی یک جوان بیست ساله را دارد و هر وقت تیمش گل می زند یا برنده می شود بیشتر از هر طرفدار نوجوان تیم، بالا و پایین می پرد. عاشق بازیکنانش است و بازیکنانش هم او را چون پدر دوست دارند.

فرگوسن در این ۲۲ سال، جدا از این که سه نسل بازیکن تربیت کرده و ۳ تیم قهرمان بیرون داده، ۱۰ بار منچستریونایتد را قهرمان لیگ برتر، ۵ بار قهرمان جام حذفی فوتبال انگلستان، ۲ بار قهرمان جام حذفی انگلستان، ۲ بار قهرمان اروپا، یک بار قهرمان جام برندگان جام اروپا و یک بار برنده جام بین قاره ای فیفا کرده است. او قبل از منچستر یونایتد ۸ سال هم مربی باشگاه ابردین در اسکاتلند بود و با آن باشگاه هم ۳ بار قهرمان لیگ برتر اسکاتلند، ۵ بار قهرمان جام حذفی، یک بار قهرمان جام برندگان جام اروپا و یک بار هم قهرمان سوپرکاپ اتحادیه فوتبال اروپا شد. او یک بار به عنوان مربی دهه و ۳۰ بار به عنوان مربی سال یا ماه انتخاب شده است.

از همه این ها گذشته بازیکنان شاخصی چون اریک کنتونا، پیتر اشمایکل، رود فان نیستلروی، دیوید بکام و اکنون وین رونی، کریستیانو رونالدو، کارلوس ته وز و رایان گیگز شاگردان فرگوسن بوده و هستند. بعضی دیگر از شاگردان او چون مایک هیوز، روی کین، استیو بروس، برایان رابسون، پل اینس و پسرش دارن فرگوسن از مربیان موفق لیگ انگلستان هستند.

در انگلستان وقتی صحبت از بهترین مربی فوتبال تاریخ این کشور می‌شود طبیعتا اسم فرگوسن به میان می آید. کسانی هم هستند که می گویند فلان مربی موفق تر است چون تیمش دو سال پیاپی قهرمان اروپا شده یا بهمان مربی بهتر است چون با امکانات کم تر تیمش را قهرمان لیگ کرده. اما اگر کسی انصاف داشته باشد و دستاوردهای فرگوسن را ببیند، متوجه می شود هیچ مربی دیگری حتی به گرد پای او هم نمی رسد.

من اطلاع زیادی از مربیان کشورهای دیگر ندارم که بتوانم آنها را با فرگوسن مقایسه کنم اما مطمئن هستم که تنها ممکن است یکی دو مربی دیگر در جهان باشند که بتوانند با او رقابت کنند. برای این که با اطمینان خاطر کاری کرده باشم، فعلا با قاطعیت او را موفق ترین مربی تاریخ فوتبال انگلستان معرفی می کنم تا بعد از مطالعات بیشتر، قهرمان جهانش کنم.

palmera - ایران - اصفهان
فقط منچستر!!!
شنبه 4 خرداد 1387

azad-andish - کره - بوسان
با دیدن افتخارات سر الکس فرگوسن و اینکه هنوز هم میخواهد افتخار افرینی کند به این مهم میرسیم که هرگز نباید پایانی برای ارزوهایمان متصور باشیم و همیشه دوردست را باید به نظاره بنشییم.
یکشنبه 5 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.