نسرین کنعانی، معلمی که هزینه جراحی قلب دانش‌آموزش را پرداخته کرد

نسرین کنعانی، معلمی که هزینه جراحی قلب دانش‌آموزش را پرداخته کرد

نسرین کنعانی، معلمی که هزینه جراحی قلب دانش‌آموزش را پرداخته است، می‌گوید: دانش‌آموزم داشت از دستم می‌رفت، باید کاری می‌کردم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر این‌که معلم ابتدایی روستای قزل‌عاشق ارومیه هزینه عمل جراحی دانش‌آموز خود را که از بیماری قلبی رنج می‌برد، پرداخت کرد.
این معلم نسرین کنعانی است که 27 سال سابقه تدریس دارد. در این سال‌ها وی در روستاهای مختلف تدریس کرده است و هم‌اکنون در دبستان مولوی روستای قزل‌عاشق استان آذربایجان غربی به دانش‌آموزان دوم ابتدایی درس می‌دهد.
وقتی به سراغ این معلم رفتیم تا اصل ماجرا را از زبان خودش بشنویم، حضور فاطمه که در خانه معلمش دوران نقاهت را طی می‌کرد (دانش‌آْموزی که خانم کنعانی هزینه درمانش را پرداخته است)، مهربانی و فداکاری این معلم را بیش از پیش نشان می‌داد.
اشک حسرت بر این همه مهربانی یک معلم تنها چیزی است که می‌توان در برابر این همه عظمت نشان داد.
گفت‌وگو با این معلم و دانش‌آموز را بخوانید:

* خانم کنعانی چه شد که هزینه درمان فاطمه را پذیرفتید؟

من در پایه دوم دبستان تدریس می‌کنم و 25 شاگرد در کلاسم هستند. فاطمه هم یکی از شاگردان کلاسم است. ماجرا از آنجا آغاز شد که متوجه سرفه‌های بسیار ناجور فاطمه شدم. یکروز بهش گفتم «آیا برای این سرفه‌هایت دکتر رفتی؟» و او گفت « به خانه بهداشت روستا رفتم اما خوب نشدم» و بعد هم گفت « وقتی سرفه می‌کنم از دهانم خون می‌آید». راستش خیلی نگران شدم. با خودم گفتم نکند فاطمه بیماری سل گرفته باشد.

* یعنی خبر نداشت که مشکل قلبی دارد؟

بله، همینطور است. آنجا بود که نگران او و دیگر بچه‌های کلاس شدم. چرا که اگر سل گرفته بود این بیماری منتقل می‌شد و از سویی برای خودش نیز خطر داشت. به همین دلیل به منزلشان رفتم و چون فاطمه پدر و مادر ندارد و سرپرستی او را مادربزرگش بر عهده دارد، از مادربزرگش خواستم تا اجازه دهد فاطمه را با خودم برای درمان به ارومیه ببرم.

* مادربزرگش پذیرفت؟

پذیرفت. در ارومیه از فاطمه آزمایش گرفتند و آنجا مشخص شد که ریه‌هایش سالم است اما رگ‌هایش قلبش گرفتگی دارد. یک رگش تا 95 درصد و رگ دیگرش تا 65 درصد گرفته بود. در ارومیه فاطمه را آنژیوگرافی کردند اما رگ‌هایش باز نشد و پزشکان گفتند که باید عمل شود.

* نظر مادربزرگش چه بود؟

چه بگوید. او هم نگران نوه‌اش بود. تصمیم گرفتم که او را عمل کنم و تمام مسئولیت را نیز پذیرفتم.

* واقعاً چرا پذیرفتید؟

عاطفه مادری، در برابر فاطمه احساس مادری می‌کردم. تمام شاگردانم فرزندانم هستند و من در برابر آن‌ها وظیفه دارم.

*‌ در زمان عمل چه احساسی داشتید؟

وقتی داشتم در بیمارستان برای عمل امضا می‌دادم، دستم می‌لرزید اما چاره‌ای نداشتم فاطمه داشت از دست می‌رفت و من باید کاری می‌کردم. آن زمان یاد این حدیث پیامبر اعظم (ص) بودم « اگر کسی نفسی را زنده کند مثل این است که مردم دنیا را زنده کره است».

*‌ خوشبختانه عمل هم با موفقیت روبرو شد، درسته؟

بله، اما خوشحالم که به این فکر نکردم که این بچه مال من نیست و از عواقب آن نترسیدم. حتی به هزینه‌اش هم فکر نکردم. تنها می خواستم که فاطمه خوب شود و خوشبختانه خوب شد.

* الان چه حسی دارید؟

نی‌توانم بیان کنم، خیلی خوشحالم

* چه حرفی برای همکارانتان دارید؟

پیشنهاد می‌کنم که وقتی با چنین مواردی روبرو می‌شوند، نترسند و به خاطر خشنودی خدا و بنده‌های خدا اقدام کنند.

* هزینه‌ درمان چگونه فراهم شد؟

وقتی در کار خیر قدم بر می‌داریم، خدا نیز به انسان کمک می‌کند و راه‌ها هموار می‌شود. در این مدت افراد زیادی به خانه‌ام زنگ زدند و گفتند که اگر به کمکی نیاز دارم، آماده کمک هستند.

* الان فاطمه کجاست؟

منزل من است. بعد از عمل جراحی نیاز به مراقبت داشت و من از مادربزرگش اجازه گرفتم تا مراقبش باشم. من سه فرزند پسر دارم و دختری ندارم. فاطمه مثل دختر خودم است.

* می‌توانم با فاطمه صحبت کنم؟

بله، چرا که نه.

_ فاطمه کم حرف و ساکت است. وقتی از او سؤال می‌کنیم به آهستگی جواب می دهد و تنها یک جمله را مرتب تکرار می‌کند. «خانم کنعانی را مثل مادر دوست دارم»

* فاطمه، چه مدت حالت بد بود؟

حدود یک سال حالم بد بود و سرفه شدید می‌کردم.

* فکر می‌کردی که خانم معلمت، هزینه درمانت را بدهد؟

نه به هیچ عنوان، ولی الان خیلی خوشحالم.

* چه حسی نسبت به خانم کنعانی داری؟

مثل مادر دوستش دارم

* به عنوان هدیه چه چیزی دوست داری به او بدهی؟

می خواهم خوب درس بخوانم آخر او مثل مادرم است و جان مرا نجات داده است.

* چه جمله‌ای دوست داری به او بگویی؟

مثل مادرم دوستش دارم.

_ فاطمه شاگرد زرنگ کلاس خانم کنعانی است و این محبت او را هیچگاه فراموش نخواهد کرد. گرچه محبت و فداکاری خانم کنعانی از خاطر هیچکس نخواهد رفت. خبرگزاری فارس ضمن ارج نهادن به این حرکت سرکار خانم کنعانی، برای او و فاطمه شمس احمدآباد‌ آرزوی موفقیت می‌کند.

shiva66 - هلند - خرونینگن
الهی که درد و بلای این خانم معلم انساندوست بخورد توی سر مسیولین مفتخور و بی مسیولیت مملکت. گردانندگان عزیز سایت اگه امکان داره بفرمایید چطور میشه با این خانم ارتباط پیدا کرد؟
جمعه 3 خرداد 1387

eqqe - ونزوپلا - کاراکاس
خدایا این معلم با این حقوق کم و احتمالا یک دنیا مشکلات چیکار انجام داده...
واقعا که جای تحسین داره...امیدوارم حداقل به عنوان یک انسان فداکار از این معلم تقدیر بشه
شنبه 4 خرداد 1387

nader303 - ژاپن - ژاپن
با نظر shiva66 - هلند - خرونینگن کاملا موافقم. نمیدونم چرا با خوندن این خبر بی اراده اشکم جاری شد. شاید بخاطره بزرگی این معلم باشه وشایدم بخاطر کمبودهائ فاطمه. در هر حال امیدوارم خدا یارو یاورشون باشه.
شنبه 4 خرداد 1387

maryam97 - مالزی - پنانگ
چه معلم دوست داشتنیی واقعا دستش درد نکنه.خودشون حقوق چندانی ندارند و این حس نوع دوستی قابل تحسینه
شنبه 4 خرداد 1387

louisette - فرانسه - مارسی
آفرین بشرف وانسانیت تو زن.
شنبه 4 خرداد 1387

chinamroosh - ایران - ایران
مادر ایران ، مادر ایرانی ، قامت فرزندان ایرانی تو در برابر پاکی روح و عظمت دامن پر مهرت به کرنش خمیده است و چه می شد که افتخار بوسه ای بر دستان زندگی بخش تو را می یافتم و دیدگان نگرانم از مرگ عاطفه ها را یک دم ،آسوده در سایه سار احساسات بشر دوستانه ات به آرامش از اطمینان وجودت می بستم .
شنبه 4 خرداد 1387

malek khorshid - هلند - روتردام
افرین به اینهمه غیرت...مرم ایران هنوز زنده اند.درود بر معلمین ایران زمین.
شنبه 4 خرداد 1387

شیراز+دوحه+لندن - انگلستان - لندن
واقعا دستش درد نکنه....اینه انسانیت..این چیزا نشون میده که انسانیت هنوز زندس...هنوز هستن افرادی که...
شنبه 4 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
خدا حفظ کند هر انسانیکه غمخوار انسان دیگریست.واقعا معلم یعنی شما!!درس انسانیت و محبت و عشق را دادی .آفرین ای بانوی مهربان ای معلم ای مادر!!!! ای خاک بر سرت ملای دزد و مفت خور.ای جنایتکار.ای بیشرف.ای بی ناموس.ای کثافت که به مزدورها و عربها و بیگانگان رسیدگی میکنی و فرزندان ایران و ملت ایران را فراموش کردی .یادتان هست که چه وعده کرده بودید.این بود درس اخلاق و انسانیت و اسلام!!خدا نابودتان کند(انشاالله)و حفظ کند ملت را (انشالله)
شنبه 4 خرداد 1387

leilajoon - رومانی - بخارست
افرین به این معلم فداکار انشالله هرچی از خدا میخواد بهش بده و همیشه خودش و خانوادش سالم و سلامت باشند من با خوندن این مطلب کلی گریه کردم
شنبه 4 خرداد 1387

ezatdf - ایران - تهران
قدیما یه چیزی بود بهش می گفتند بیمه (بیمه دانش آموزی) که اگر بود لازم نبود چنین معلمان دلسوزی هم به فکر تعلیم و تربیت باشند و هم به فکر درمان دانش آموزانشان. متاسفانه تا وقتی یک دولت بی عرضه بر سر کار باشه مردم ما باید هم در جشن خیران مدرسه ساز مدرسه بسازند هم در جشن نیکوکاری لباس برای دانش آموزان بخرند و هم در جشن ازدواج برای آنها جهیزیه بخرند و آنها را به خانه بخت بفرستند و لابد از این به بعد در جشن درمان قلب و ریه دانش آموزان را درمان کنند و در جشن . . . و آقایان آخوند هم نفت را بشکه ای 135 دلار بفروشند و جیبشان را پر کنند و شکم گنده کنند و ... و شعر تلاوت فرمایند.
شنبه 4 خرداد 1387

soheil 1pa - انگلیس - پلیموت
اوج انسایت وهمه صفات عالی در وجود این معلم پاک سرشت نهفته است. قابل توجه سردمداران رژیم اخوندی که این همه اموال مملکت را تاراج میکنند و به شکم اعراب گرسنه میریزند.
شنبه 4 خرداد 1387

fereydoun - -
نمونه یک انسان واقعی با صفات عالی..با نظرات و پیشنهادات همه موافقم ..از مسئولین عزیز سایت خواهشمندم بفرمایند چطور میشه با این خانم ارتباط برقرار کرد ..چون هر کاری برای این بزرگوار انجام بدیم باز کمه..خداوند یار و یاورش باشد انشاالله
-----------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشو رمحل زندگی خود را به فارسی بنویسید , در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
شنبه 4 خرداد 1387

maral-sh - ایران - تهران
خدایا در مملکتی که عنوان اسلامی را یدک میکشد و در یک انتخابات میلیونها تومان خرج تبلیغات یک زالو برای مکیدن خون ما میشود ٬ قلبی به بزرگی یک دنیا مرهم قلبی کوچک میشود ٬ دستی که با حقوق معلمی دست کوچک این غنچه زیبا را میفشارد را باید بوسید ٬ بایدتندیس این معلم را از طلا ساخت .ننگ بر آنانی که هرچه قیمت فروش نفتمان بالاتر میرود ٬ بدبخت تر میشویم و بیشتر به فلاکت میافتیم .
معلم عزیز خدا یارت.
شنبه 4 خرداد 1387

sofi - بروکسل - بروم
زیبایئ این عمل را نمیتوان به زبان اورد
شنبه 4 خرداد 1387

nimaaa - امریکا - اوهایو
درود به شرف این مادر و معلم بزرگوار
شنبه 4 خرداد 1387

amirarsalan - امریکا - لس انجلس
1- واقعا انسان بزرگوار به این بانو ی عزیز میگویند
2-خاک بر سر دکی و اون تشکیلات احمقانش و ایده های بچه گانش! حتما فردا میاد میگه ما طرح های بزرگی برای حل مشکلات پزشکی دنیا داریم
3-هیچ وقت یادم نمیره اقای هاله نور تو نیویورک به خبرنگار امریکایی داشت تعداد افراد زیر خط فقر در امریکا وتعداد افراد بیمه نشده امریکایی (حتما اطلاعاتش با چند رقم بعد ازممیز بهش وحی میشه) با اب و تاب توضیح می داد
یکشنبه 5 خرداد 1387

گنجشک - ایران - تهران
عزیزم
خدا خیرش بده
و کاش این اراذل و اوباشی که به عنوان مسوول کشور خطاب می شوند کمی غیرت داشتندو یاد می گرفتند
یکشنبه 5 خرداد 1387

omid1980 - امارات - دبی
درود به شرف این مادر و معلم بزرگوار...از مسئولین عزیز سایت خواهشمندم بفرمایند چطور میشه با این خانم ارتباط برقرار کرد .
یکشنبه 5 خرداد 1387

omid1980 - امارات - دبی
درود به شرف این مادر و معلم بزرگوار...از مسئولین عزیز سایت خواهشمندم بفرمایند چطور میشه با این خانم ارتباط برقرار کرد .
یکشنبه 5 خرداد 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
دمش گرم.
یکشنبه 5 خرداد 1387

fereydoun - آمریکا - آریزونا
خداوند یارو یاورش باشد
دوشنبه 6 خرداد 1387

chokemino171 - ایران - خلیج فارس
درود بر تو ای زن ایرانی
دوشنبه 6 خرداد 1387

sp1 - ایران - تهران
شاید حقوق یک معلم در طول سال اگر کسوری به فیش حقوقی اش نبندند به سه میلیون تومان برسد که این معلم عزیز با همه ی احتیاجی که احتمالا به این پول داشته آن را به جهت مداوای شاگردش هزینه می کند . اینجاست که مفهوم واقعی این جمله که « معلم می سوزد و می سازد» را حس می کنیم امیدوارم این احساس زیبا را مسئولین بی خاصیت کشور هم داشته باشند- یک معلم
دوشنبه 6 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.