نخستین گوزن زرد ایرانی در زیستگاه خود به‌دنیا آمد

نخستین گوزن زرد ایرانی در زیستگاه خود به‌دنیا آمد

نخستین گوزن زرد ایرانی پس از 50 سال دوری، در زیستگاه اصلی خود، در منطقه دز و کرخه به دنیا آمد.

خبرگزاری میراث فرهنگی_ گردشگری_ نخستین گوزن زرد ایرانی پس از 50 سال دوری در زیستگاه اصلی خود، در منطقه دز و کرخه به دنیا آمد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان حفاظت محیط زیست کشور و به نقل از روابط عمومی محیط زیست خوزستان، بعد از انتقال موفقیت‌آمیز گوزن زرد ایرانی به زیستگاه اصلی خود که در شهریورماه سال 86 با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی در منطقه کرخه انجام شد، نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در زیستگاه کرخه به دنیا آمد.
گوزن زرد جزو پستانداران کمیاب و نادری است و زیستگاه طبیعی آن در منطقه دز و کرخه در خوزستان بوده که در چند دهه گذشته زیستگاه آن تخریب و جمعیت آن رو به نابودی رفته بود. به همین دلیل از دهه 1330 به‌بعد، چند راس از آن زنده‌گیری و به پناهگاه دشت ناز ساری منتقل شد.
پس از مدتی تعداد گوزن زرد در پناهگاه دشت ناز ساری به رقم قابل ملاحظه‌ای رسید و در سایر مناطق کشور نیز نگهداری شد. یکی از مناطق نگهداری و زیستی این حیوان؛ جزیره اشک ارومیه بوده است.
گونه در معرض خطر گوزن زرد ایرانی، پس از 50 سال که از زیستگاه خود خارج شده بود، به زیستگاه اصلی خود بازگشت و این نوید را داد تا در آنجا به زاد و ولد بپردازد.
با به‌دنیا آمدن نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی، امید آن می‌رود تا منطقه دز و کرخه شاهد حضور روز‌افزون این‌ گونه جانوری باشد.
mehrnoosh - ایران - اهواز
این هم یکی دیگر از موهبت های الهی خوزستان. البته اگر این کار را برای رونق شکار گوزن نکرده باشند دستشان درد نکند.تولدش مبارک. خوزستان چی نداره ؟اینو بگین؟
شنبه 4 خرداد 1387

iroony - ایران - تهران
فقط خوزستان....ایول خوزستان....
شنبه 4 خرداد 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
تولد این زیبای هدیه طبیعت مبارک.
یکشنبه 5 خرداد 1387

marie_flower - ایران - ایران
mehrnoosh - ایران - اهواز
خوزستان همه چیش موهبته.
خوزستان جیگررررررره ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه
دوشنبه 6 خرداد 1387

mehrnoosh - ایران - اهواز
سوت سوت سوت !!!!!!!!!!!!!!!!! ممنون!!!!!!!!!!!!!!!!!
ببخشید دیر ابراز احساسات کردم لپتاپم خراب بود.
دوشنبه 6 خرداد 1387

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.