احتمال تحریم بانک ملی ایران در اروپا

احتمال تحریم بانک ملی ایران در اروپا

بانک ملی بزرگترین بانک دولتی ایران است که در لندن، هامبورگ و پاریس شعبه دارد
خبرگزاریها از قول دیپلماتهای اروپایی گزارش داده اند که اتحادیه اروپا خود را آماده می کند تحریمهایی علیه بانک ملی، بزرگترین بانک دولتی ایران اعمال کند، مراجع رسمی هنوز این خبر را تأیید نکرده اند.

همچنین گفته می شود که اروپاییها برای در نظر گرفتن چنین تحریمهایی و افزایش فشار خود بر ایران، منتظر واکنش این کشور نسبت به بسته پیشنهادی شش دولت قدرتمند جهانند.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کننده دولتهای موسوم به 1 + 5 قرار است به تهران سفر کند و محتویات بسته پیشنهادی این کشورها را به اطلاع مقامات ایرانی برساند.

در همین حال، دیپلماتها می گویند 27 دولت عضو اتحادیه اروپا در حال آماده کردن زمینه های قانونی و فنی برای مسدود کردن اموال و داراییهای بانک ملی ایرانند.

در صورت اجرای این محدودیتها، فعالیت شعب اروپایی بانک ملی ایران در لندن، هامبورگ و پاریس متوقف خواهد شد.

ظاهراً اروپاییها چندین ماه است مشغول بررسی این طرحند.

بسته پیشنهادی که انتظار می رود رد آن از جانب ایران به تحریمهای تازه ای، از جمله جلوگیری از فعالیت بانک ملی بینجامد، نسخه تازه ای از پیشنهادهای قبلی کشورهای اروپایی است که در آن به ایران وعده داده می شود تا در صورت اجرای درخواست سازمان ملل متحد در زمینه محدود کردن فعالیت اتمی، دولتهای اروپایی به همکاری در ایران در عرصه های استفاده غیرنظامی از انرژی اتمی، صنایع هوائی، تجارت، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مسائل امنیتی خواهند پرداخت.

شورای امنیت سازمان ملل ماه گذشته دور سوم تحریمها علیه ایران را تصویب کرد و از آن زمان آمریکاییها بشدت اتحادیه اروپا را تحت فشار گذاشته اند تا مانع دسترسی بانکهای ایرانی به سیستم های مالی بین المللی شوند.

آمریکا امیدوار است با تحت فشار قرار دادن ایران، این کشور دست از غنی سازی اورانیوم بر دارد، خواسته ای که ایران می گوید هرگز به آن تن نخواهد داد.

در همین حال، معاون وزیر دارایی ایالات متحده آمریکا که تحریمهای بانکی علیه ایران را هدایت کرده ماه گذشته اعلام کرد که اغلب بانکهای بزرگ جهان روابط مالی خود را با ایران قطع کرده اند.

bijana - المان - هانوفر
همش شایعه است.
شنبه 4 خرداد 1387

xerox - ایران - شیراز
با این تحریمها هیچ کاری از پیش نمیرود اگر واقعاْ راست میگویند تمام روابط سیاسی و اقتصادیشون را با ایران قطع کنند و جمهوری اسلامی را به رسمیت نشناسند
شنبه 4 خرداد 1387

amirarsalan - امریکا - لس انجلس
bijana - المان - هانوفر
چی شایعه است؟؟؟؟؟
یکشنبه 5 خرداد 1387

ironwill - ایران - تهران
بدون تحریم نفتی ایران هیچیک از این اقدامات تاثیر تعیین کننده ای نخواهد داشت که با توجه به قیمتهای بسیار بالای نفت و تقاضای رو به رشد جهانی برای این محصول، تحریم نفتی ایران را عملا منتفی می سازد چرا که انجام آن عواقب بسیار بدی برای مصرف کنندگان نفت خواهد داشت. همچنین روسیه و چین که روابط اقتصادی گسترده ای با ایران دارند با اعمال تحریمهای شدید علیه ایران قویا مخالفت خواهند کرد.
یکشنبه 5 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.