کانون بهائیان امنیتی بودن بازداشت های اخیر را رد کرد

کانون بهائیان امنیتی بودن بازداشت های اخیر را رد کرد

سخنگوی دولت بازداشت بهاییان را با مسایل اعتقادی مرتبط ندانسته است
جامعه بین المللی بهائیان روز پنجشنبه دولت ایران را متهم کرد بازداشت اخیر رهبران مذهبی این گروه را به دلیل تعصب مذهبی انجام داده است و نه چنانکه ادعا می کند به دلایل امنیتی. اتحادیه اروپا نیز به این بازداشت ها اعتراض کرده است.

مقام های ایرانی روز 14 مه با مراجعه به خانه های رهبران بهائیان ایران شش نفر از آنها را بازداشت و در زندان اوین تهران حبس کردند. به گفته مقام های جامعه بین المللی بهائیان یکی دیگر از رهبران بهائی روز 5 مارس بازداشت شده بود.

سخنگوی دولت ایران روز سه شنبه گفته بود که بازداشت ها با هدف دفاع از امنیت ملی صورت می گیرد و "ربطی به مسائل عقیدتی ندارد."

غلامحسین الهام گفت: "این جریان، تشکیلاتی سازمان یافته است که علیه منافع کشور عمل می کند و با بیگانگان مخصوصا صهیونیست ها ارتباط دارد."

اما جامعه بین المللی بهائیان روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای گفت: "ادعاهای مقام های ایرانی که شش بهائی به دلایل امنیتی بازداشت شده اند و نه به خاطر مذهب شان کاملا بی پایه و بی سند است."

بانی دوگال فرستاده بهائیان در سازمان ملل متحد، دولت ایران را به تلاش برای ریشه کن کردن بهائیان به دلیل مذهبشان متهم کرد.

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "طرح مشهود دولت ایران همواره نابود کردن جامعه بهائیان بوده است و این بازداشت های اخیر نمایانگر تشدید این طرح است... گروه بهائیان بازداشت شده صرفا به دلیل اعتقادات مذهبی خود سرکوب می شوند."

جامعه بین المللی بهائیان فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضائی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت را به عنوان افراد بازداشتی نام برده است.

روز چهارشنبه اتحادیه اروپا نیز از ایران خواست سرکوب بهائیان را متوقف کرده و افراد بازداشت شده را آزاد کند.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای نوشت: "اتحادیه اروپا نگرانی جدی خود درباره ادامه تبعیض سازمان یافته و آزار بهائیان ایران به دلیل مذهبشان را یادآوری می کند."

بهائیان چه پیش و چه پس از انقلاب توسط حکومت های ایران هدف قرار گرفته اند.

جمهوری اسلامی بهاییان را از پیروان ادیان رسمی کشور محسوب نمی کند و به خصوص در سال های اول پس از انقلاب، گزارش هایی از آزار بهاییان، از جمله بازداشت و اعدام و محرومیت آنان از حقوق اجتماعی، انتشار می یافت.

دولت ایران در ماه ژانویه بیش از 50 نفر از پیروان بهائی را به اتهام ترویج دین خود بازداشت کرد.

ایران از اواسط قرن نوزدهم کانون دین بهائی بوده است. چندین بهائی در سال 1868 به فلسطین - اسرائیل کنونی - تبعید شدند و معبدی در حیفا که اکنون شهری مقدس به حساب می آید ساختند.

king_irooni - ایران - سربندر
من هیچ اطلاعی از عقاید بهائیان ندارم اما تجاوز به دیگر سرزمینها و نسل کشی رو از خصوصیات بارز دین مبین اسلام !!! می دونم برای حرفام هم مثالهای خوبی دارم
شنبه 4 خرداد 1387

persia_64 - ایران - طهران
لعنت خدا بر جمهوری اسلامی / درست میگه مسائل امنیتی / آخه میدونی ؟ امنیت چاه جمکران یعنی همان دکان 2 دهانه در خطر بوده احتمال میرفته که روزی روزگاری ریالی از درآمد حاصل از خریت مردم کم شود
چه توجیحی دارند بکنن / این بندگان خدا همگی خداپرست هستند اسلام را قبول دارند و احترام میگذارند پس درد جمهوری اسهالی چیست ؟
اگر اینها دروغ میگویند و مشکل دارن چرا دولت یک مصاحبه یا کنفرانس تلویزیونی ترتیب نمیده ؟ از چی میترسه ؟
چرا تبلیغات منفی یکطرفه انجام میشه ؟ چرا دانشگاه راهشان نمیدن ؟
ای خاک تو سر کسی که حرف جمهوری اسلامی و عواملش را باور کند
اینها اگر بد بودند چطور تعدادشان از 300 هزار نفر به 5 میلیون نفر افزایش یافته ؟
شنبه 4 خرداد 1387

ali baba - ایران - اندیمشک
بعدآقایون ادعا میکنن درایران تمام ادیان آزادی کامل دارن...بابا دس خوش کور که نیستیم همه چیزروداریم میبینیم.....
شنبه 4 خرداد 1387

sayna_a_2006 - ایران - سربندر
متاسفم برای این دوست همشهری خودم که چنین اظهاراتی رو می فرمایند .در دنیا بهتر از دین اسلام وجود ندارد ضمنا ایران تنها کشوری است که مدافع صلح ودوستی ومبارز با استکبار است . همین بهاپیان همانند صهیونیستها هستن که اگر از جانب انها غفلت شود به کشور بدبختی همانند فلسطین تبدیل خواهیم شد پس باید هوشیار بود.
شنبه 4 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.