لیونی: سوریه برای صلح باید از ایران فاصله بگیرد

لیونی: سوریه برای صلح باید از ایران فاصله بگیرد

لیونی: سوری ها باید به طور کامل از روابط مساله دار خود با ایران فاصله بگیرند
اسرائیل شرط برقراری صلح با سوریه را دوری این کشور از ایران و خودداری از حمایت از گروه های تندرو دانسته است.

روز پنجشنبه، 22 مه (2 خرداد)، تزیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل که در یک نشست خبری شرکت داشت، در واکنش به گزارش های مربوط به مذاکرات غیر مستقیم با سوریه، ضمن ابراز حمایت از این مذاکرات، شرایط کشور خود برای پذیرش صلح با سوریه را فاصله گرفتن آن کشور از ایران اعلام کرد.

خانم لیونی گفت "اسرائیل مایل است با تمامی همسایگان خود در صلح زندگی کند اما سوریه نیز باید درک کند که لازم است به طور کامل از حمایت از تروریسم - حزب الله، حماس و البته ایران - دست بردارد."

روز چهارشنبه مقامات اسرائیلی و سوری تایید کردند که پس از یک وقفه هشت ساله، بین دو کشور مذاکرات غیرمستقیمی برای دستیابی به صلح جریان داشته است.

در این گفتگوها، که گفته می شود برای چندین ماه ادامه داشته، ترکیه نقش واسطه بین دو طرف را ایفا کرده است.

 اسرائیل مایل است با تمامی همسایگان خود در صلح زندگی کند اما سوریه نیز باید درک کند که لازم است به طور کامل از حمایت از تروریسم - حزب الله، حماس و البته ایران - دست بردارد
 
تیزپی لیونی - وزیر خارجه اسرائیل

وزیر خارجه اسرائیل روابط سوریه و ایران را مشکل آفرین توصیف کرد و افزود که "سوری ها باید درک کنند که لازم است به طور کامل از روابط مساله دار خود با ایران فاصله بگیرند."

دولت اسرائیل همواره ایران را به حمایت از گروه های مخالف روند صلح خاورمیانه و به خصوص جنبش حزب الله لبنان و گروه فلسطینی حماس متهم کرده است.

حزب الله لبنان، که یک گروه شیعه است، از سال 1982 تا سال 2000 که ارتش اسرائیل بخش هایی از جنوب لبنان را اشغال کرده بود، در عملیات چریکی علیه نیروهای اسرائیلی شرکت داشت و از آن زمان نیز گاه به حملاتی از جمله موشک پرانی به مناطق شمال اسرائیل مبادرت کرده است.

در تابستان سال 2006، درگیری بین نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان حزب الله به حملات سنگین اسرائیل به لبنان منجر شد.

رابطه با ایران، حمایت از گروههای مخالف اسرائیل

جنبش حماس هم، که از تابستان گذشته بر سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن مسلط بوده، موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و بر خلاف گروه های فلسطینی حامی تشکیلات خودگردان، خود را به یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای اختلاف فلسطینیان و اسرائیل متعهد نکرده است.

اسرائیل و ایالات متحده حزب الله و حماس را "سازمان های تروریستی" می دانند و ایران و سوریه را به حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها، و همچنین کمک به سایر گروه های مخالف روند صلح خاورمیانه متهم می کنند.

ایران روابط خود با سوریه را استراتژیک می داند

با اینهمه، مقامات آمریکایی گفته اند که به مذاکرات جاری بین اسرائیل و سوریه اعتراضی ندارند و این تماس را نیز غیر منتظره ندانسته اند.

در سال های اخیر، خصومت دولت آمریکا نسبت به دولت های سوریه و جمهوری اسلامی از جمله موانع اصلی در انجام مذاکرات صلح بین سوریه و اسرائیل قلمداد شده بود.

سوریه در گذشته بارها آمادگی خود را برای برقراری صلح با اسرائیل اعلام داشته اما توافق صلح با اسرائیل را خروج نیروهای اسرائیلی از بلندی ها جولان و بازگرداندن این منطقه با سوریه مشروط کرده بود.

بلندی های جولان، که از نظر نظامی موقعیتی مهم دارد، در جریان جنگ سال 1967 اعراب و اسرائیل به تصرف ارتش اسرائیل در آمد و از آن زمان تا کنون، در اشغال این کشور بوده است.

روز گذشته اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، در مورد مذاکرات جاری با سوریه گفت که برای دستیابی به صلح، اسرائیل ناگزیر خواهد بود از خودگذشتگی نشان دهد که ممکن است به معنی آمادگی برای مصالحه بر سر بلندی های جولان باشد.

جمهوری اسلامی، که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و با روند صلح خاورمیانه مخالف است، روابط خود با دولت سوریه را روابطی استراتژیک می داند.

soheil 1pa - انگلیس - پلیموت
انوقت به ایشون بفرمایید شما بجای اخوندها پول مفت و کمکهای بی دریغ به جناب اسد تقدیم میکنید.
جمعه 3 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
سوریه بیچاره چشمش به دست ملاهاست و واقعا ملاها هم سوریه را ساختن!!!از طرفی باجهایی که غیر مستقیم میدن و معاملات تروریستی و زائران و خلاصه دوستانیکه رفتن تعریف میکنند که این دمشق دمشق 30 سال پیش نیست البته نه فقط دمشق بلکه سوریه کاملا تغییر پیدا کرده و وضع مردمش هم خوب و راحت هستن درست بر عکس ملت ما!!خوب شما هم اگر به این عربها پول بدید و شکمشون سیر کنید میبینید که چطور برای شما هم دم تکان میدهند.
جمعه 3 خرداد 1387

persia_64 - ایران - طهران
سوریه هم داره یواش یواش به خودش میاد که دیگه نباید در گند کاری های جمهوری اسلامی شریک بشه
شاهد منزوی تر شدن جمهوری هستیم
شنبه 4 خرداد 1387

bijana - المان - هانوفر
خدا از دهانتان بشنوه.هرچه فاصله بیشتر بهتر.
شنبه 4 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.