خروج جنجالی طرح استیضاح میرکاظمی از دستورکار مجلس

خروج جنجالی طرح استیضاح میرکاظمی از دستورکار مجلس

طراحان می گفتند که وزارت بازرگانی به وظایف خود عمل نکرده است
طرح استیضاح وزیر بازرگانی ایران برای دومین بار طی یک هفته با لابی نمایندگان هوادار دولت از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شده که با اتهامات تند یکی از طراحان روبرو شده است.

طرح استیضاح مسعود میرکاظمی ابتدا روز چهارم مه (15 اردیبهشت) از سوی 16 نماینده پیشنهاد شده بود تا وزیر بازرگانی در ارتباط با برخی مشکلات اقتصادی از جمله گرانی به نمایندگان توضیح دهد.

اما هفته پیش اعلام شد که طرح اولیه استیضاح به خاطر آنکه شش امضا پس گرفته شده و اصرار هیات رئیسه مجلس بر اینکه تعداد نهایی امضاهای "خوانا" از 10 کمتر است، اعتبار ندارد.

با این حال بیش از 20 نماینده بلافاصله طرح دیگری برای استیضاح وزیر بازرگانی ارائه کردند اما خبرگزاری دولتی ایرنا روز سه شنبه - زمانی که هنوز مجلس رسما در این زمینه اظهار نظر نکرده بود - به نقل از یک نماینده که از وی نام نبرد گزارش داد که این طرح "کاملا لغو" شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان، ایسنا، محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس روز چهارشنبه با اعلام اینکه تعداد امضاها از 10 کمتر است طرح استیضاح را "منتفی" دانست.

اما این تحول با اتهامات تند عماد افروغ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مواجه شد.

به گزارش ایسنا وی با نقل قول از محمد رضا باهنر دایر بر اینکه "ما وظیفه داریم به انحای مختلف قانونی جلوی استیضاح را بگیریم" گفت آیا "از نظر ایشان استفاده از روش های غیرقانونی مثل شایعه و لابی ناموجه که از دیشب آغاز شده، قانونی است؟".

آقای باهنر نیز که از اواسط روز چهارشنبه ریاست جلسه مجلس را به عهده داشت علنا به تلاش خود برای از دور خارج کردن طرح دوم استیضاح اشاره کرد: "ما به عنوان مدیران مجلس خود را مکلف می دانیم که تمامی مساعی قانونی را به کار بندیم تا موضوع با استیضاح و عزل و تغییر حل نشود و تا جایی که امکان دارد مساله با گفتگو و توافق حل گردد."

وی گفت طی رایزنی با امضاکنندگان طرح سعی کرده است آنها را راضی کند که "اگر تعداد امضاها به زیر 10 برسد" آنها با خارج شدن طرح از دستور کار مجلس موافقت کنند. وی بعدا گفت برداشت او این بوده است که تعداد اکنون به زیر 10 امضا رسیده است.

 
 عده ای به سراغ استیضاح کنندگان می رفتند و به آنها می گفتند که دیگران امضای خود را پس گرفته اند تو هم آن را پس بگیر، اما ما متوجه شدیم که شاید از میان 25 تن حدود 3 الی 4 نفر امضای خود را پس گرفتند
 
عماد افروغ نماینده مجلس

اما عماد افروغ علنا هیات رئیسه را به سوار کردن حقه برای از دور خارج کردن طرح متهم کرد: "عده ای به سراغ استیضاح کنندگان می رفتند و به آنها می گفتند که دیگران امضای خود را پس گرفته اند، تو هم آن را پس بگیر، اما ما متوجه شدیم که شاید از میان 25 تن حدود 3 الی 4 نفر امضای خود را پس گرفتند."

همزمان فشارهای دیگری نیز بر امضاکنندگان طرح استیضاح وارد شد.

بیش از 100 نماینده مجلس هفتم که روزهای پایانی کار خود را سپری می کند روز سه شنبه طی نامه ای خواستار آن شدند تا طرح از دستور کار خارج شود.

آنها استدلال کردند که استیضاح وزیر بازرگانی در شرایطی که دو وزارتخانه اقتصاد و دارایی فاقد وزیر است ممکن است "شرایط دولت را متزلزل نشان دهد" و خواستار انصراف طراحان از استیضاح شدند.

طرح استیضاح وزیر بازرگانی به بحث های مفصلی در مطبوعات ایران دامن زد که طی آن برخی روزنامه های غیردولتی از استیضاح حمایت کردند.

در پی انتشار خبر کنار گذاشته شدن طرح استیضاح از سوی مجلس، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور از آن استقبال کرده است.

به گزارش خبرگزاری "مهر" وی گفت: "بنده خوشحالم که استیضاح آقای میرکاظمی از سوی نمایندگان مجلس هفتم منتفی شد ولی ای کاش این کار زودتر انجام می گرفت چرا که در جلسه ای که بنده با برخی از استیضاح کنندگان داشتم دیدم که برخی از آنها می خواهند صرفا سخنان خود را مطرح کنند ولی در کل بنده در این جلسه پس از شنیدن سخنان استیضاح کنندگان احساس کردم در حرفهایشان چیزی برای طرح وجود نداشت."

طرح اولیه

ابتدا قرار بود آقای میرکاظمی روز چهارشنبه هفته گذشته (14 مه) با حضور در جلسه ای علنی به سوال های نمایندگان پاسخ گوید، با این حال آن طرح نیز ظاهرا با لابی محمد رضا باهنر و انصراف عده ای از امضاکنندگان از دستور خارج شده بود.

نایب رئیس مجلس همان زمان مخالفت خود را با طرح استیضاح بیان کرد و گفت تلاش کرده است امضاکنندگان را راضی کند آن را پس بگیرند.

مخالفت با استیضاح
 ما به عنوان مدیران مجلس خود را مکلف می دانیم که تمامی مساعی قانونی را به کار بندیم تا موضوع با استیضاح و عزل و تغییر حل نشود و تا جایی که امکان دارد مساله با گفتگو و توافق حل گردد
 
محمد رضا باهنر

به گزارش روزنامه "جوان" چاپ تهران وی هفته پیش در مورد منتفی شدن طرح استیضاح گفت: "....بالاخره به تفاهم رسیدیم که طرح اسیضاح باید پس گرفته شود. برخی دوستان می گویند این کار را نمی توان کرد، اما ما می گوییم می شود. و کسانی که طرح اسیضاح را مطرح کرده بودند گفتند که مایل نیستند اسیضاح مطرح شود و ما هم گفتیم که در این صورت منتفی است."

علی عسگری، نماینده مشهد و عضو کمیسیون اصل نود مجلس پس از مطرح شدن طرح استیضاح اولیه گفته بود: "طراحان استیضاح معتقدند که فردی از دولت باید پاسخگوی گرانی های اخیر باشد، اما تا کنون هیچکس پاسخگو نبوده است."

نماینده مشهد در مجلس آن زمان گفت وزارت بازرگانی، وظیفه کنترل بازار و نظارت بر داد و ستدها را دارد و نمایندگان امضا کننده طرح استیضاح معتقدند که این وزارتخانه تا کنون به وظایف خود عمل نکرده است.

شانزده نماینده ای که طرح اولیه را مطرح کرده بودند 8 مورد برای استیضاح آقای میرکاظمی مطرح کردند: اجازه واردات بی رویه شکر، عدم اجرای قانون بودجه در مورد تعرفه کالاهای وارداتی، عدم حمایت از واحدهای تولیدی با واردات بی رویه، اعمال سیاست های غلط بازرگانی که باعث بی ثباتی بازارهای داخلی و افزایش قیمت ها شده، عدم اجرای دقیق و کامل قانون نظام صنفی، عدم اجرای قانون مجلس درباره سهمیه آرد روستائیان، ناتوانی در تنظیم بازار کالا و عدم اجرای صحیح قانون ساماندهی مبادلات مرزی.

افزایش بی رویه قیمت ها منجر به نگرانی هایی میان مردم و برخی مسئولان روبرو شده است. این در حالی است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی از افزایش تورم تا میزان نوزده و نیم درصد در فروردین امسال خبر داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، شش و هفت دهم درصد افزایش یافته است.

general2008 - ایران - ملایر
سلام.آخه مملکت جمهوری اسلامی که دست یک عده ای افراد خاص(که همه می دونند کیا هستن) اداره می شه دیگه نما یندش کجا بوده.یک عده مفت خور و پاچه خوار که فقط فکر سیر کردن خودشون و اطرافیانشونن.
پنج‌شنبه 2 خرداد 1387

hamiyan - انگلیس - لندن
.......تا موقعی که ما ایرانیان قبول نکنیم که این مملکت در اسارت تازی است همین اش وکاسه است.....مگر نه اینکه موقع اشغال باید هویت یک ملت پرچم و زبان ان را تغییر داد.....مگر اینان نکردند.هویتمان عربی شده..زبانمان زبان ریا وتزویر شده...اسامی مان تازی شده.....
پنج‌شنبه 2 خرداد 1387

twelve - آریانا - شیراز
از ماست که بر ماست !! (راستی میگن ماست هم گرون شده ، استیضاح رو ول کن ، بقال سر کوچه رو داشته باش!! :)) )
پنج‌شنبه 2 خرداد 1387

amirarsalan - امریکا - لس انجلس
چطوره بیایین وزیر تجارت امریکارو استیضاح کنید که ماست ایران چرا گرون شد
جمعه 3 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.