کاهش شدید جمعیت حیوانات وحشی

کاهش شدید جمعیت حیوانات وحشی

25 درصد از جمعیت جانورانی که در خشکی زندگی می کنند از میان رفته است
بر اساس آمار و اطلاعاتی که انجمن جانورشناسی لندن گردآوری کرده است، از سال ۱۹۷۰ تا کنون بین یک چهارم تا یک سوم حیوانات وحشی جهان از میان رفته اند.

گزارش این انجمن نشان می دهد که ۲۵ درصد از جمعیت گونه های که در خشکی زندگی می کنند و ۲۸ درصد از جمعیت جانداران دریایی نابود شده است.

در این گزارش که "راهنمای کره جانداران" خوانده شده، آمده است که انسانها هر سال حدود یک درصد ازجمعیت دیگر گونه های جانوری را از میان می برند و یکی از بزرگترین نمونه های انقراض نسل به شمار می آید که در شرف وقوع است.

آلودگی هوا، کشت و کار، گسترش شهرها و صید و شکار بی رویه از عوامل موثر در این نابودی هستند.

دلفینهای رودخانه ای

در گزارش انجمن جانورشناسی لندن که با همکاری "صندوق جهانی حیات وحش" (WWF) تهیه شده است، با استفاده از از اطلاعات موجود در نشریات علمی و پایگاههای اینترنتی سرنوشت بیش از ۱۴۰۰ نوع ماهی، دوزیست، پرنده، پستاندار و خزنده دنبال شده است.

در گزارش آمده که طی ۳۵ سال، یعنی از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۵ جمعیت این جانوران ۲۷ درصد کاهش یافته است.

از آسیب پذیرترین گونه ها، حیوانات دریایی بوده اند که جمعیت آنها فقط ظرف ده سال (از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵) ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

بزکوهی آفریقایی، شمشیرماهی و کوسه های سرچکشی از گونه هایی هستند که بشدت تحت تاثیر این روند نابودی قرار گرفته اند. نسل یک نوع دلفین هم که دلفین رودخانه یانگ تسه خوانده می شود، به احتمال زیاد کاملا از میان رفته است.

 کاهش تنوع زیستی به معنای رویارویی میلیونها نفر با آینده ای است که در آن منابع غذایی در برابر آفات و بیماریها آسیب پذیر است و ذخایر آب ناکافی است
 
جیمز لیپ

این گزارش پیش از برگزاری نشست "کنوانسیون تنوع زیستی" در شهر بن آلمان منتشر شده است. در سال ۲۰۰۲ کشورهای عضو این کنوانسیون وعده دادند که تا سال ۲۰۱۰ ، میزان نابودی گونه های جانوری و گیاهی را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.

اما به گفته انجمن جانورشناسی لندن، دولتهای جهان از آن هنگام تا کنون نتوانسته اند سیاستهای لازم را برای تحقق این هدف به اجرا بگذارند.

اثرات نابودی حیات وحش بر انسانها

بر اساس پیش بینی صندوق جهانی حیات وحش، انتظار می رود طی ۳۰ سال آینده، تغییرات آب و هوایی هم به تهدیدی جدی علیه گونه های حیات تبدیل شود.

کالین باتفیلد، یکی از مسوولان این نهاد می گوید: "تنوع زیستی پشتوانه سلامت کره زمین است و بر حیات ما تاثیر مستقیم دارد. از این رو، نگران کننده است که می بینیم با وجود آگاهی فزاینده از مسائل زیست محیطی، هم چنان شاهد تسریع روند نابودیها هستیم."

ناکامی در توقف این روند بر حیات انسانی هم تاثیر مستقیم خواهد داشت. به گفته جیمز لیپ، مدیر کل این صندوق، کاهش تنوع زیستی به معنای رویارویی میلیونها نفر با آینده ای است که در آن منابع غذایی در برابر آفات و بیماریها آسیب پذیر است و ذخایر آب ناکافی است.

صندوق جهانی حیات وحش از کشورهای شرکت کننده در اجلاس بن خواسته که به تعهدات خود پایبند باشند، در ایجاد و حفظ مناطقی امن برای نگهداری از جانوران وحشی به جد کوشش کنند و با تسریع اقداماتی که برای مبارزه با روند نابودی جنگلها انجام می دهند، تا سال ۲۰۲۰ این روند را متوقف سازند.

amirarsalan - امریکا - لس انجلس
یعنی باید خوشحال باشیم نسل دکی خالی بند به زودی منقرض می شه؟؟؟؟
یکشنبه 29 اردیبهشت 1387

khodadadeh - -
آقا لابد این هم به جنابان آخوند ما مربوطه این که دیگه گند اقایون در غربه
------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشور محل خود را به فارسی بنویسید.
با تشکر
یکشنبه 29 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
امیر ارسلان-آمریکا-لس انجلس.سلام عزیز.فرق اون حیوانات وحشی با این ملاها و دکی و مزدوران در این است.اینها با آزادی بشر و دین مردم و ناموس ملت و مال ملت ایران و بمب اتم برای کشتار ملل جهان بخاطر اختلاف نظر و دزد و جنایت کار وووو از این قبیلند ولی آنها مثبت هم بودن که البته شما و همگان میدانند .به امید روزی که در کنار ملت ایران با هم خوشحال باشیم برای منقرض شدن نسل دکی و ملاهای چیز مغز . بلند بگویید آمین.
یکشنبه 29 اردیبهشت 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
بعضی از این حیوانات وحشی بر اثر تغیرات تبدیل به اخوند و ملا شده اند.نسل این جانوران هر روز در حال زیاد شدن است و مرکز این جانوران بیشتر در ایران و خاور میانه است و تا مدتی دیگر شکار بانی این مناطق اجازه شکار را ازاد خواهد کرد .لطفا عجله کنید.
دوشنبه 30 اردیبهشت 1387

persia_64 - ایران - طهران
تو را به اونی که میپرستین به حیوانات توهین نکنید / حیوان وحشی از روی نیاز وحشی هست و وقتی شکمش گرسنه باشه میدره /
ولی این آخوند ها و ....
حیف نیست حیوانات را به احمدی نژاد و ... تشبیه میکنید ؟
دوشنبه 30 اردیبهشت 1387

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
دوستان حق مطلب رو ادا کردند. ما دیگه چیزی نداریم.
سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1387

pouriya - ایران - شیراز
persia_64 - ایران - طهران
با تو کاملا موافقم.
سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1387

ostajloo - ایران - نهرخلج
وحشی هائی که روی دوپا راه میروند چی؟
چهار‌شنبه 1 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.