پاسخ مهران مدیری به حملات علیه مجموعه مرد هزارچهره

پاسخ مهران مدیری به حملات علیه مجموعه مرد هزارچهره

کارگردان مرد هزار چهره گفت: متاسفانه بخشی از جامعه روشنفکری ما آدم های منفعل بی مصرف هستند. آدمهایی که صبح تا شب یک گوشه نشسته اند، خوب حرف می زنند ولی به هیچ دردی نمی‌خورند. پس از گذشت حدود یک ماه از پخش سریال «مرد هزار چهره»، مهران مدیری، کارگردان این سریال، به انتقادات صورت گرفته از این مجموعه تلویزیونی پاسخ داد.
وی در خصوص واکنش مربوط به بخش حلقه ادبی که مربوط به روشنفکران و شخصیتهای مهم فرهنگی و ادبی کشورمان بود گفت: شوخی کردن با یک قشر به معنای اجحاف کردن به آنها یا ضعیف نشان دادنشان نیست. اتفاقا آنهایی که دارند چهار نفر آدمی را که معتادند و به هیچ دردی نمی خورند و حتی نمی توانند یک شعر خوب را از فهرست خرید تشخیص دهند با روشنفکران قیاس می کنند به جامعه روشنفکران توهین می کنند. یعنی کسی که این مقایسه را می کند معتقد است جامعه روشنفکری ما فرق شعر خوب و فهرست خرید را نمی داند.
کارگردان مرد هزارچهره ادامه داد: ولی ما معتقدیم که جامعه روشنفکری این طور نیست و این بلاهت و آلودگی برای 4 کاراکتری است که ساخته ذهن ما هستند تا ما با خودمان هم شوخی کرده باشیم. چطور می شود با پزشکان شوخی کرد با نیروی انتظامی شوخی کرد کسی چیزی نمی گوید اما به محض اینکه پای چنین بحث هایی پیش می آید عده ای واکنش نشان می دهند.
مهران مدیری افزود: شوخی کردن با افراد مختلف در همه جای دنیا مرسوم است و به کسی هم بر نمی خورد. این حرف من نیست، جامعه روشنفکری اصلا معتقد است که کمدی می تواند با همه اقشار شوخی کند و نباید برخورنده باشد. حالا چطور می شود وقتی کسی با خود جامعه روشنفکری به این صورت واضح و مبرهن شوخی می کند و چهار آدم زیر سوال بروند و تمامیت آن قشر زیر سوال برود؟
وی گفت: ما هم جزء همین جامعه روشنفکری هستیم مگر ما از پشت کوه آمدیم من هم در این جریان روشنفکری سالها زندگی و کار کردم، یک بخش از زندگی و کار من تلویزیون و سینما بوده است، تئاتر کار کرده ام، ادبیات کار کرده ام، موسیقی کار کرده ام، در انقلاب بوده ام و توی کتابفروشی های جلوی دانشگاه بزرگ شده ام و این توضیح دادن خیلی سخت است چون جامعه روشنفکری ما باید ظرفیت نقدپذیری و شوخی را داشته باشد.
مدیری افزود: نمی فهمم که چرا این بحث ها مطرح می شود آن هم با این لحن بد و توهین آمیز، خوب با ادبیات درست از همدیگر انتقاد کنیم. آیا این نوع ادبیات مناسب دفاع از فضای روشنفکری است. اگر کسی مساله شخصی با من دارد بحث دیگری است اما اگر می خواهید مرا نقد کنید این که دیگر اسمش نقد نیست مشکل همه ما این است که تصور می کنیم بیشتر از بقیه می فهمیم.
وی در پاسخ به این سوال که برخی ها گفته اند که مهران مدیری در چنین فضاهایی تلاش کرده است تا وضعیت ادبیات و شعر ما را به چالش بکشد گفت: متاسفانه بخشی از جامعه روشنفکری ما آدم های منفعل و به قول شما بی مصرف هستند. آدمهایی که صبح تا شب یک گوشه نشسته اند، خوب حرف می زنند ولی به هیچ دردی نمی خورند. یک کار مثبت در زندگیشان نکرده اند نه در زمینه هنر های نمایشی نه ادبیات نه شعر و نه هیچ چیز دیگر. آدمهایی که مدتی هستند و بعد می روند و کسی هم نمی فهمد چی بودند، برای چی بودند و کی مردند.
کارگردان مرد هزارچهره ادامه داد: ما منظورمان این قبیل آدمهاست و کار بدی هم نمی کنیم، اینها آدمهای باطلی هستند که فقط فیگور روشنفکری فرهنگی می گیرند و تعدادشان هم متاسفانه کم نیست. پس چرا این حرفها را نزنیم وقتی وجود دارند؟ این طور نیست که بگویم صد در صد جامعه روشنفکری ما سالم، خلاق و مفید هستند.
مدیری تصریح کرد: حرف آخرم این است که اگر کسی جزء این دسته نیست، نباید به او بر بخورد و اگر هم جزء این دسته است که اشکالی ندارد.
کارگردان مرد هزار چهره: متاسفانه بخشی از جامعه روشنفکری ما آدم های منفعل و به قول شما بی مصرف هستند. آدمهایی که صبح تا شب یک گوشه نشسته اند، خوب حرف می زنند ولی به هیچ دردی نمی خورند.
مهران مدیری در گفتگو با ماهنامه فیلم اشاره با اشاره به این که نمی خواهم اشتباهی باشم تصریح کرد مرد هزار چهره در تعطیلات نوروزی طوفانی از بازتاب های متفاوت برپا کرد ولی به نظر می رسد که ما نتوانستیم در این سریال جا بیاندازیم که می شود با قشر های مختلف جامعه شوخی کرد بدون اینکه لطمه ای به وجهه و حیثیت آنها وارد شود.
کارگردان مرد هزار چهره با اشاره به اینکه تلویزیون بعد از سالها این ریسک را پذیرفت و اجازه داد که ما برای اولین بار بتوانیم تا این حد با جاهایی که پیش از این اساسا شوخی با آنها مقدور نبود طنازی کنیم، افزود: اگر جسارت تلویزیون نبود ما حتی نمی توانستیم یک قسمت از این سریال را تهیه کنیم. ولی کمک تلویزیون و حتی نیروی انتظامی باعث شد تا بسترها فراهم شود و مرد هزار چهره روی آنتن برود.
مدیری گفت: همکاری مشترک ما، تلویزیون، نیروی انتظامی، جامعه پزشکان، جامعه روشنفکران و دیگران واقعا نتیجه خوبی داشت و باعث شد که مردم گونه ای از طنز را ببینند که تا کنون ندیده بودند.
وی در خصوص تغییرات اعمال شده در این سریال نیز اظهار داشت: این طور نیست که تصور کنید دستوری از جایی برای حذف بخش هایی از این سریال آمده باشد و یا حتی مجبور شده باشیم تا با تغییر بخشی از موارد، قسمت های پایانی سریال را تغییر دهیم. اتفاقا در هنگام پخش این سریال کمترین اشکالات پخش در طول این سالها بر ما وارد شد و تنها ایرادات کوچکی در حد یک جمله یا یک کلمه بود که به ما وارد می شد و ماهم با رعایت اینکه به آن سکانس یا قسمت لطمه ای نخورد آن مساله را رعایت کردیه یا حذف می کردیم.
کرگردان مرد هزارچهره افزود: در طرح اولیه قرار بود که پایان داستان همین گونه باشد و بعد از دادگاه در قسمت آخر، مسعود شصتچی به خاطر جنبه حقوقی جرم، مدتی به زندان برود و بعد که بیرون می آید دوباره با یک نفر اشتباه گرفته شود حال اینکه این یک نفر چه کسی باشد خیلی فکر کردیم به افراد مختلف از جمله فیروز کریمی، علی پروین، علی دایی و خیلی افراد دیگر.
مهران مدیری اذعان کرد: انتخاب اولمان آقای پروین بود که نتوانست بیاید به علی دایی و فیروز کریمی هم فکر کردیم و این که اگر این ها نشدند یک کارگردان بیاید و مسعود شصتچی را با مهران مدیری اشتباه بگیرد که دست آخر هم رسیدیم به رضا رشیدپور و پایانی که دیدید.
وی در خصوص پخش نشدن بخش های مربوط به رضا رشیدپور که بارها در تیزرها دیده می شد و در آن به ملاقات علیرضا خمسه می رفت، گفت: این سکانس بازسازی دقیق یکی از سکانس های فیلم پدر خوانده بود جایی که آن بازیگر درجه 2 به ملاقات مارلون براندو می رود و به او گلایه می کند که کارگردانی است که به من نقش نمی دهد و من هم می خواهم کمکم کنی، که به دستور پدر خوانده سر اسب آن کارگردان را می برند و می گذارند روی رختخوابش
. این کارگردان تلویزیون تصریح کرد: ما عین این سکانس را با رشیدپور اجرا کردیم که می آمد به قذاقه مندیان می گفت یک مجری است به نام حسینیان که نمی گذارد من کارم را بکنم و هرجا که می روم زیر آبم را می زند و از این حرفها که قذاقه مندیان هم مرغ حسینیان که خیلی هم دوستش دارد را می خورد و می گذارد روی رختخوابش، اما بنا به ملاحظاتی که برای سازمان متصور است گفتند که این بخش ها حذف شود. ما هم حذفش کردیم و از رشیدپور خواهش کردیم که بیاید آن سکانس پایانی را بازی کند. شاید هم این حذف به خاطر خشونت زیاد این سکانس بود.
مدیری گفت: در این سریال کارهای متفاوتی انجام شد مثلا مادر بهاره رهنما، خانم پروین قائم مقامی، نقش مادر مهران مدیری را در این سریال بازی کرد که اتفاقا این کار پیمان قاسم خانی بود که نقش را برای مادرزن خود نوشته بود.

mehrnoosh - ایران - اهواز
استاد عزیز هرکه هرجه می خواهد بگوید .وقتی در مورد چیزی جبهه گیری ها و مخالفت ها زیاد میشود این به این معناست که آن کار موثر بوده و قابل بحث .پس این انتقادها چه توهین آمیز وچه درست به معنای انعکاس گسترده وجذب فوق العاده ی آن برنامه می باشد که آنها به خودشان زحمت انتقاد را می دهند.موفق وسربلند باشید وبه امید دیدار شما در برنامه هایی بهت و جالب تر.
جمعه 27 اردیبهشت 1387

twelve - شیراز - ایران
آقای شصت چی گل گلابتون ، کاری به اراجیف این نوکران و پاپتی های نون خور رهبر نداشته باش ، گل کاشتی دمت گرم
یک ایران هست و یک مهران .... خیلی آقایی خیلی مردی ...
جمعه 27 اردیبهشت 1387

maryam97 - مالزی - پنانگ
واقعا که سریال موفقی بود من که لذت بردم.
شنبه 28 اردیبهشت 1387

bahram1 - ایران - تبریز
ببینم مگه دروغ بوده؟
خود من چند تا استاد دانشگاه میشناسم که به کار شریف بسازبفروشی مشغولند و معمولا از ساعات درس کلاس کم می کنند و به کارهای مهمترشون میرسند
شنبه 28 اردیبهشت 1387

fxquantum - ایران - تهران
در پایان سال 1392 محمود احمدی نژاد اعلام کرد من شصتچی هستم مسعود شصتچی!
محمود گدا در پایان سال 1392 در آخرین سفر استانی خود به استان شهیدپرور گرمسار!!! : من اشتباهی بودم من اصلا شهردار نبودم استاندار نبودم رئیس جمهور نبودم من شریف بزرگ شدم من اشتباهی بودم.
شنبه 28 اردیبهشت 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
سریال بسیار زیبائی بود مرسی اقای مدیری موفق باشی.
شنبه 28 اردیبهشت 1387

azary - ایران - تبریز
جزو معدود سریالهای موفق تلویزیون بود
شنبه 28 اردیبهشت 1387

azad-andish - کره - بوسان
اقای مدیری شما لطفا ادامه بدید .هر شوخی با هر قشری بشه بشرط اینکه به لودگی کشیده نشه میتونه باعث اعتلای اون قشر هم بشه که عیباشونو برطرف کنند. اگه ناراحت بشن یعنی مشکل و نقصی دارند که حتی توان رفعشم ندارن.
شنبه 28 اردیبهشت 1387

dor az vatan - انگلیس - لیدز
سریال خیلی باحالی بود.لطفا با ریس جمهور ما هم شوخی کن بهت قول میدیم ازت ناراحت نشیم.هر چند ریس جمهور خودش جکه.
شنبه 28 اردیبهشت 1387

mardekhakestari - ایران - تهران
ابتکار و خلاقیت از نعمات ایزد منان است بهتر است آنانی که از این نعمات برخوردار نیستند بجای گفتن اراجیف و حسودی کردن به انسانهای خلاق سکوت اختیار کنند.
شنبه 28 اردیبهشت 1387

nooshyn - فرانسه - رن
مدیری جان خدا حفظت کنه . خیلی هنرمند وانسانی...
یکشنبه 29 اردیبهشت 1387

sepid.irooni - انگلستان - لندن
اوه ولی مردم چه قدر به خودشون شک دارنا من موندن مگه واقعا اون جوری هستن که شکایت کردن بابا از اسمش معلومه طنززززززززززز!!!!!!!!!!!وای خدا گلوم گرفت!1
دوشنبه 30 اردیبهشت 1387

marie_flower - آمریکا - نیوجرسی
کارت درسته مهران مدیری.امیدوارم همیشه موفق باشی.من عاشق سریالات هستم .مخصوصا به این خاطر که منتقدانه و متفکرانه است.
سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1387

kiarash tanhaei - ایتالیا - میلان
اقای مدیری به خاطر کار هنرمندانت بهت تبریک میگم به کارخودت ادامه بده من از سریالت خیلی تعریف شنیدم امیدوارم که موفق باشی
چهار‌شنبه 1 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.