آرامگاه کوروش عاری از رطوبت است

آرامگاه کوروش عاری از رطوبت است
 براساس عکس‌‌های هوایی گرفته‌شده از آرامگاه کوروش، هیچ شواهدی مبنی بر وجود نم و رطوبت در این آرامگاه که ناشی از آبگیری سد سیوند باشد، دیده نشده است.

محمدرضا بذرگر رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس با بیان این مطلب به میراث آریا( CHTN) گفت: با توجه به خشکسالی غیرمنتظره امسال هیچ رطوبتی در منطقه وجود ندارد. ضمن آنکه براساس اقدامات کارشناسی حتی در فصل‌های پرباران نیز هیچ خطری آرامگاه کوروش و منطقه تاریخی را تهدید نمی‌کند.

وی افزود: کارشناسان میراث‌فرهنگی استان فارس اعلام کرده‌‌اند در صورت بارش فراوان در منطقه نیز تنها 400 تا 500 میلیمتر آب در نقطه انتهایی سد جمع می‌شود که این محدوده نیز تا آرامگاه کوروش 9 کیلومتر فاصله دارد .

به گفته بذرگر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از طریق هواپیمای دو موتوره اقدام به عکسبرداری هوایی و تهیه اسلایدهای متنوع از منطقه کرده است که بر اساس این عکس‌ها هیچ رطوبتی در نزدیکی آرامگاه کوروش مشاهده نشده است .

وی درباره وجود گلسنگ‌های دیرپا در بدنه آرامگاه کوروش گفت: این بنای تاریخی عاری از هرگونه خزه یا گلسنگ است و در صورت افزایش چشمگیر رطوبت نیز آرامگاه دچار آسیب‌های طبیعی اینچنینی نخواهد شد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به قطع درختان چند صدساله و هزارساله در تنگه سیوند اشاره کرد و افزود: براساس گفته کارشناسان استان فارس به هیچ عنوان درختانی با قدمت یاد شده وجود ندارد، ضمن آنکه دشت کوچکی که سد سیوند در آن واقع شده به طور دقیق از سوی باستان‌شناسان کاوش شده و هیچ اثر سطح العرضی در آن منطقه دیده نمی‌شود
maryam97 - مالزی - پنانگ
آسوده بخواب کوروش که هیچ رطوبتی در کار نیست.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

sam1 - انگلیس - لندن
دولت به زنده ها نمیرسه . حالا بیاد به فکر قبر نموره مرده ها باشه......... کورش کبیر اسوده بخواب که ما بیدارم..که البته با این اوضاع خرابه ایران. فرقی هم با مرده نداریم...رای ما رضا پهلوی
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

soheil 1pa - انگلیس - پلیموت
بابا یک دهم از هزینه های را که برای قبر مسبب همه بدبختیهای ما هزینه میشه برای هزینه های نگهداری و مرمت و...ارامگاه کوروش که نماد عظمت و مجد ایرانیهاست کافی.انجا شهرداری ومهمان سرا و هزار جور امکانات داره اما دریغ از کمترین امکاناتو هزینه برای ارامگاه کوروش کبیر
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

saintseraph - ایران - هگمتانه
چرا میخوان ما خودمونو از یاد ببریم و فراموش کنیم کی بودیم و کی هستیم؟اگه یکی پیدا میشد و میگفت یه امامزاده!اونجا دفنه تا پنجاه مایلی نمیذاشتن کسی خشت رو خشت بزاره .افسوس.اینا اگه مقبره شاهنشاه کوروش بزرگ رو زیر آب ببرن ابهت حکومتش و یادش و افتخاری که ایرانیها به او میکنند و نمیتونن دفن کنند.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
خدا اینها را ساخته فقط برای دروغ پردازی .همه افراد در این حکومت ننگین دست بدست هم داده اند برای نا بودی این سر زمین.نابود باد حکومت اسلامی ایران.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

آذربهدخت - ایران - تهران
کوروش کوروش
چه نام زیبایی.
جمعه 27 اردیبهشت 1387

aryaman - ایران - شیراز
شاه گفت کورش اسوده بخواب مابیداریم ولی احمقی نژاد گفت کورش بلندشوکه تومملکت ریدم
جمعه 27 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.