آیت الله بداشتی : احمدی‌نژاد باید استیضاح شود

آیت الله بداشتی : احمدی‌نژاد باید استیضاح شود

آیت الله الله‌بداشتی گفت: «اینکه اصل مهدویت و اصل انتظار را دستاویز مسایل سیاسی قرار دهیم و اینگونه طرح کنیم که امام زمان با ماست، نه تنها به نفع نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه کوچکترین همخوانی با منطق شیعی و اسلامی ما ندارد».

 آیت الله ابوالحسن الله‌بداشتی، از روحانیون برجسته‌ای است که مطالعات گسترده‌ای در زمینه مسئله ظهور و موضوع مهدویت داشته است. وی که در سال های اولیه انقلاب از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود و اکنون سالهاست در حوزه علمیه قم به مطالعه و تدریس مشغول است، در گفتگویی تفصیلی با خبرنگار سیاسی آفتاب به تشریح نگاه شیعه به موضوع ظهور حضرت حجت(عج) پرداخت. 

استاد حوزه علمیه قم، اظهار داشت: «اصل ظهور منجی عالم مخصوص شیعه نیست و همه ادیان به آن اعتقاد دارند و هر یک از ادیان این مطلب را به نحوی مطرح کرده اند».

وی با تاکید بر اینکه "تفاوت شیعه با دیگر ادیان و مذاهب در این است که مشخصات و نسب حضرت ولیعصر را به عنوان منجی عالم بشریت مشخص کرده است"، افزود: «شیعه مختصات منجی را مشخص کرده و طبق این اعتقاد، از سال 255 هجری تا 70 سال غیبت صغری بوده و پس از آن غیبت کبری شروع شده است».

آیت الله الله‌بداشتی درباره نوع ارتباط جامعه با امام عصر در دوران غیبت اظهار داشت: «در عصر غیبت صغری، گروهی از متفکران معتقد و مسلمان بودند که شخصیت نایب امام عصر را می‌شناختند؛ اما به محض شروع دوران غیبت کبری، حضرت فرمودند که از اینجا به بعد غیبت کبری آغاز شده و هر کس ادعای ارتباط با ما را داشت و مدعی شد که ما را می بیند وی را تکذیب کنید».

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از نحوه طرح موضوع مهدویت از سوی برخی مسئولان کشور و نهادها هشدار داد: «طبق روایاتی که به دست ما رسیده، در دوران پیش از ظهور، دجال به معنی انسان‌های بسیار دروغگو ظهور می‌کنند، آنها سیاستمداران بسیار دروغگویی هستند که ادعا می‌کنند باب امام زمان هستند، که باید نسبت به آنها بسیار هوشیار بود».

آیت الله الله‌بداشتی افزود: «بدون شک و بر اساس نشانه و علائمی که از دوران ظهور در روایات مطرح شده، عصری که ما در آن زندگی می کنیم، عصر ظهور امام زمان است ولی هیچ کس نمی تواند وقت و زمان دقیق آن را مشخص کند و بر اساس گفته های معصومین علیهما السلام "وقاتون" کذاب هستند».

عضو شورای مرکزی مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تاکید بر این نکته که "اصل ظهور یک اصل کاملا مشخص است"، تصریح کرد: «کسانی که مدعی ارتباط با امام زمان هستند، دروغگویند و باید تکذیب شوند. البته باید توجه داشت که در همه سال های غیبت کبری، بوده‌اند بزرگوارانی که با امام عصر در ارتباط بودند ولی هرگز در بازار مکاره به طرح این مسایل نمی‌پرداختند چرا که بدون شک "هرکه را اسرار حق آموختند، مهر کردند و لبانش دوختند"». 

این محقق دینی در ادامه گفت: «اینکه اصل مهدویت و اصل انتظار را دستاویز مسایل سیاسی قرار دهیم و اینگونه طرح کنیم که امام زمان با ماست، نه تنها به نفع نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه کوچکترین همخوانی با منطق شیعی و اسلامی ما ندارد».

وی در ادامه تاکید کرد: «امام زمان قرآن ناطق هستند و اگر کسی می خواهد ایشان را بشناسد باید قرآن را بشناسد. حضرت حجت به محض ظهور، قرآن را در جامعه پیاده خواهند کرد».

الله بداشتی اضافه کرد: «در دوران پیش از ظهور برخی از علما و مسئولان، آیات قرآن را در حد فهم و هوای نفس خود پایین می آورند که امام زمان به محض ظهور این عقاید باطل را رد می‌کنند و حقیقت قرآن را به بشریت ارائه می‌دهند».

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم افزود: «در روایات هست که با ظهور امام عصر و به دلیل آنکه ایشان علاوه بر کمک گرفتن از کرامات، بر اساس منطق با بشر سخن می گویند، بشریت به ایشان ایمان می‌آورند که این نشان دهنده اهمیت برخورد عقلانی و منطقی با موضوع مهدویت است».

الله بداشتی ادامه داد: «خداوند در قرآن به پیامبر اکرم امر کرده که بگو به بشریت که این راه من است و من به سوی خدا دعوت می‌کنم بر مبنای بصیرت و آگاهی و فهم و شناخت و هر کس که تابع من است همین گونه است. بر همین اساس، حضرت مهدی (عج) که تابع رسول الله هستند بر مبنای بصیرت و آگاهی بشریت را به سوی حقیقت دین و قرآن رهنمون می شوند».

وی با تاکید بر اینکه "امام زمان مختص فرقه یا گروه خاصی نیست"، افزود: «امام زمان برای کل بشریت است و زمانی که ظهور می‌کند حضرت عیسی بن مریم از آسمان در بیت المقدس فرود می آید و میان آن دو بزرگوار تعارفی برای اقامه نماز جماعت صورت می‌گیرد که عیسی بن مریم (ع) به امام زمان اقتدا می‌کنند و به این ترتیب بخش عمده‌ای از یهود و نصاری که نیات سالمی دارند به حضرت ولیعصر ایمان می آورند».

الله بداشتی با اشاره به انحرافاتی که امم گذشته در شناخت فرستادگان الهی داشتند، هشدار داد: «نکند ما که مدعیان در اصل انتظار هستیم، درست مانند امم گذشته منحرف شویم».

وی در این باره اظهار داشت: «یهودیان در کتاب خود علائم پیامبر آخرالزمان را داشتند و به همین خاطر از فلسطین و بیت المقدس کوچ کردند و به سمت مکه و مدینه آمدند تا منتظر ظهور پیامبر خاتم باشند اما به دلیل آنکه پس از بعثت پیامبر اکرم، جمعی از کسانی که اهل کتاب نبودند به پیامبر ایمان آوردند، یهود با پیامبر اسلام دشمن شد و جنگهایی که در تاریخ به ثبت رسیده است میان آنان و پیامبر اسلام رخ داد؛ حال آنکه تا پیش از آن، بیش از همه یهودی ها درباره ظهور پیامبر اکرم سخن می گفتند».

عضو شورای مرکزی مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: «نکند

درست مثل یهودیان زمان پیامبر، با اینکه این همه دم از امام زمان می زنیم در زمان ظهور در صف دشمنان ایشان باشیم».

الله بداشتی با اشاره به اینکه "پیروان حضرت صفات و ویژگی هایی دارند که در قرآن به آن اشاره شده است" تاکید کرد: «پیروان امام عصر مردانه جان و مال خود را در راه خدا نثار می کنند و آخرت را بر دنیا ترجیح می دهند نه اینکه ریاست طلب بوده و عقلانی ترین اصل دین را برای ریاست خود و تداوم آن مورد سوءاستفاده قرار دهند».

این عالم نواندیش با اشاره به روش و سیره حضرت امام خمینی(ره) در مواجهه با موضوع مهدویت و اصل انتظار گفت: «اساسا حضرت امام به کسی اجازه نمی دادند که از این موضوع در مسایل سیاسی و روزمره سوءاستفاده کرده و برای خود جایگاهی خدایی قایل شده و دیگران را شیطانی بدانند».

این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه متاسفانه در سال های اخیر از اصل مهدویت در امور سیاسی بهره برداری شده، از اظهارنظرهای محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور در این زمینه به شدت انتقاد کرد و گفت: «علما و حوزه های علمیه موظفند با این گونه شیوه ها برخوردی جدی داشته و مجلس شورای اسلامی نیز باید در مقابل اینگونه اظهارات رییس جمهور ایستاده و وی را در این باره استیضاح کند». 

shanul - المان - هامبورگ
به این اخونده از دولت روانی احمدی نژاد چیزی نماسیده صداش اینطوری بلند شده!!
خاک بر سر هر چی اخونده مفت خوره.
چهار‌شنبه 25 اردیبهشت 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
اخوند خوب.... اخوند مرده............ جان...کلام
چهار‌شنبه 25 اردیبهشت 1387

گنجشک - ایران - تهران
سگ زرد برادر شغاله
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

bijana - المان - هانوفر
خاک بر سرتون که تا وضعیت جدی میشه بجای اینکه از حقوق ملت تا پای مرگ دفاع کنید مثل ترسو ها اون قبای گشادتون را میکشید سرتون و مثل زمان شاه ملا دوزاری میشید.پشت مصدق را هم ملا های دوزاری امثال شما خالی کردن.شما مرگ بدی خواهی داشت وشیطان دهان شما را هم
مورد عنایت قرار میدهد. خداوند ایران را از ادمهایی مثل شماها مصون بدارد.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

bijana - المان - هانوفر
آیت الله الله‌بداشتی تا امثال شماها هستند ایران احتیاج به دشمن ندارد.
بی رگ و ریشه.....
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

bijana - المان - هانوفر
حقی که عربی.ترسو . بزدل . مفتخور .
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

ezatdf - ایران - تهران
دیدید گفتم به زودی امام زمان را استیضاح می کنند!
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

kasra.iran - ایران - مشهد
کاش اشاره می کردین که احمدی جان چه فرمایشی فرمودن که صدای اخوند مملکت دراومده؟؟؟!!!!
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

ali-vienna - اتریش - وین
این قبلاً فامیلش بهداشتی نبوده؟
مگر بقیه آیت الله ها غیر بهداشتی هستند؟! لوووووووووول
مصرف کننده محترم، لطفاً قبل از مصرف آیت الله، پلاستیک روی آن را جدا کنید و از مصرف آیت الله بدون مجوز مجتمع ....کاملاً خود داری فرمایید.
آیت الّله سالم، زندگی سالم (نه بابا، صدق نمیکنه، آخوند آخونده، فرقی نداره، بالاخره موجودیست خون خوار)
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

joshua - انگلیس - نیوکاسل
وای بر ماااااااااااا.حالم بد شد از این همه دروغ.این فقط استاد توالت است.دوستان عسکری در عربی یعنی بی ... به کسی که مردانگی برای لقاح و تولید مثل کردن ندارد پس چطور حسن عسکری میتواند بچه داشته باشد پس اینجا حق با سنیها هست که شیعیان را مسلمان نمیدانند بلکه خارج از دین و نجس مشناسند.البته تا زمانی که مردم به خود اجازه ندهند تا حتی در مورد این حرفهای پوچ و پر از نیرنگ فکر کنند باید برنج به کیلویی 4 هزارتومان صعود کند و با شکم گرسنه به انتظار مهدی باشند تا بیاد و با عیسی نماز بخواند و بعد از نماز تمام مردم جهان را که او را نمیشناسند و حتی نام او را نشنیده اند از دم شمشیر رد کند.ایا کسانی که قران را خوانده اند میتوانند برای من یاداشت بگذارد که در کدام سوره و ایه ای در مورد این امام زمان نوشته شده؟در اخر چون کسانی پیدا شده اند که قران را به پارسی ترجمه کرده اند و خیلیها به حقیقت پی بردند یکی مثل این استاد ......میگوید امام زمان میاید و قران را هم به شما نشان میدهد منظورم قران جدیدی که توسط شیعیان معجزه شده است.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

king_irooni - ایران - سربندر
برای من مهم این نیست که احمدی نژاد از طرف خداست یا امام زمان ، مهم اینه که یک و یا حتی چند تا ملت از کارهای این آقا خیلی ضربه خوردن و همواره معدن ایجاد مشکل برای مردم بوده.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

خوشبین - ایران - مشهد
یک نفر با این همه لقب ؟!!!!

آیت الله ابوالحسن الله‌بداشتی
استاد حوزه علمیه قم
نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی
عضو شورای مرکزی مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم
محقق دینی
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم
عالم نواندیش
---------------------------------------------------------------------------
joshua - انگلیس - نیوکاسل
دوست عزیز
لقب عسکری را به دلیل اینکه امام را در درون یک پادگان در شمال عراق زندانی کرده بودند به امام نسبت داده اند.
در زبان عربی عسکر یعنی ارتش و سپاه و معسکر یعنی پادگان
و عسکری یعنی کسی که در درون پادگان است.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

parinaz87 - المان - کلن
نمی دونم تمام ادیان دنیا این را تایید میکنند اما سنی های مسلمان که بنیان گذار دین اسلام هستند این را تایید نمیکنند بابا جمع کنید این حرفها را به مردم برسید وقتی مذهب از سیاست بایدجدا بشه برای این حرفهاست که این قدر اسیر این مسایل میشین که مردم و نیازمندیهای مردم را فراموش میکنید نمیدونم این اخوندا چرا از فروش دختران ایرانی به عرب حرفی نمیزنند یا حکم جهاد از این حرفها نمیدن یا اون دختر مادر ی که از فقر خودکشی کردن یا میزان بیکاری و ازدیاد مواد افیونی ....همه اش سر شون را کردن تو یک مشت کتاب که ایا توی این 30 سال فایده ای داشت
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

bagdagulan - ایران - تبریز
bijana - المان - هانوفر مثل اینکه آخوندا بد جوری...
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
من کاری به این بنده خدا ندارم ولی ایمان دارم امام زمان اگر ظهور کند اول ترتیب خامنه ای و رفسنجانی جانی و احمقی نژاد و مزدوران دزد را میدهد.
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387

navid123 - مالزی - کوالا لامپور
لطف کنید به عقاید مسلمین توهین نکنید و مودب باشید
جمعه 27 اردیبهشت 1387

bijana - المان - هانوفر
bagdagulan - ایران - تبریز
شما مثل اینکه تجربش رو دارید خیلی درد اومد....
جمعه 27 اردیبهشت 1387

نوه ی ابلیس - ایران - گرگان
navid123 - مالزی - کوالا لامپور
واقعا آخیش .چقدر رمانتیک!!!!!
جمعه 27 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اینها همش سیاه بازیه!!!دوره بعدی ریاست جمهوری نزدیک است و این دکی هم دستمال یک بار مصرف بوده و حالا باید انداختش تو فاضلآب!!!متوجه باشید و بازیهای آینده نزدیک را خوب بنگرید.به عوام فریبیهای مرتیکه دزد جنایتکار (خاتمی)از این به بعد توجه داشته باشید.
جمعه 27 اردیبهشت 1387

ایرانی باش - ایران - اهواز-یزد-اصفهان-تهران
حاجی دمت گرم بابا تو دیگه گل کاشتی. طرف رییس مجلس خبرگان رو بگیر شاید رهبری به تو هم برسه آخه نوبتی !!!!!!!! فقط لطفآْ سیفون رو زود بکش بو گندش مملکت رو برداشت. کلاس مدیریت آقای احمدی نژاد ساختمان سردار زارع -طبقه سرپا - جفت کلاس پروین جون
شنبه 28 اردیبهشت 1387

marie_flower - ایران - ایران
parviz1 - انگلستان - کترینگ
من از همین الان بهت قول میدم با مردمی که ما داریم احمقی نژاد دور بعد هم رای میاره.با تقلب یا بی تقلبش فرقی نداره.
از ما گفتن بود.
سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.