مقایسه جالب سطح تورم در ایران و کشورهای منطقه و جهان

مقایسه جالب سطح تورم در ایران و کشورهای منطقه و جهان

آخرین آمار اعلام شده از سوی صندوق بین المللی پول نشان می دهد هرچند تورم یک پدیده جهانی به شمار می رود و ایران نیز طبیعتاً از آثار تورم بین المللی متأثر است ، اما مقایسه تورم در بین کشورهای جهان نشان می دهد میزان تورم در ایران بسیار فراتر از نرم جهانی است به گونه ای که تنها چهار کشور فقیر اریتره،گینه، میانمار و زیمباوه، تورمی بیش از ایران دارند و 174 کشور تورمی کمتر از ایران و گاه در حد صفر و زیر یک در صد دارند.

 از بین 180 کشور جهان که صندوق بین المللی پول اطلاعات تورمی آنها را منتشر کرده است، دو کشور ژاپن و نیجر دارای تورم "صفر" هستند و 5 کشور دیگر از جمله بورکینافاسو تورم زیر یک درصدی دارند.

در حالی که طبق آمار اعلام شده، تورم در ایران 19 در صد است، 156 کشور جهان تورم یک رقمی دارند و این، نشان می دهد تورم دو رقمی، پدیده چندان فراگیر و متعارفی در جهان امروز به شمار نمی رود و تنها کشورهایی چون ماداگاسکار (10 درصد) ، مصر (10.9)، زامبیا (11.3)، (اوکراین 11.5)، (آنگولا 11.9)، یمن(12.6)، اتیوپی(17.8)، ونزوئلا(18) و البته ایران را شامل می شود .

نکته قابل توجه اینکه سطح تورم در کشورهای پیرامونی ایران نیز بسیار پایین تر از کشورمان است و ایران در منطقه یک استثنا به شمار می رود و لذا نمی توان تورم موجود در کشور را به مسائل اقتصادی منطقه نیز نسبت داد.

طبق این آمار تورم در کشورهای منطقه بدین شرح است:

کویت:‌2.6
عربستان:3
لبنان:3.5
ارمنستان:3.7
عمان:3.8
اردن:5
ترکمنستان:6.5
سوریه:7
پاکستان:7.8
ترکیه:8.2
افغانستان:8.3
تاجیکستان:9.9

تنها دو کشور همسایه ایران دارای تورم دو رقمی و البته پایین از ایران هستند: قطر(12 درصد)‌ و جمهوری آذربایجان(16.6).

سطح نگران کننده تورم در ایران، در شرایطی بدتر از 175 کشور جهان و حتی بدتر از کشورهایی مثل نامیبیا، چاد، بنین،کنگو، توگو،‌ هندوراس و ... است که درآمدهای نفتی ایران به بی سابقه ترین سطح خود در تاریخ رسیده و به علاوه صادرات غیرنفتی نیز، بنا به اعلام مسوولان رکورد کل تاریخ صادرات کشور را شکسته است و دولتمردان نیز از شکوفایی رو به رشد اقتصاد کشور خبر می دهند.

با توجه به مستندات فوق، هرچند می توان بخشی از تورم را ناشی از تأثیرات بین المللی بر اقتصاد ایران و نیز مسائل سیاسی ناشی از تحریم ها دانست و توجیه کرد اما نمی توان سهم دولت را در تحمیل این تورم کمرشکن بر مردم ایران نادیده گرفت.

سال گذشته رئیس کل بانک مرکزی ایران به صراحت اعلام کرد که میزان نقدینگی دو سال اخیر معادل کل نقدینگی 45 سال گذشته بوده است!

طهماسب مظاهری در توضیح این مطلب گفت: کل نقدینگی ایجاد شده از سال 1339 (زمان تاسیس بانک مرکزی) تا مرداد سال 1384 بالغ بر 70 هزار میلیارد تومان بوده است، اما از مرداد 1384 تا مرداد 1386 این رقم به بیش از 142 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بدیهی است این حجم عظیم از نقدینگی را کشورهای خارجی به زور وارد چرخه اقتصادی ایران نکرده اند بلکه سیاست های نادرست اقتصادی دولت خودمان آن را پدید آورده و گرانی های زاید بر حد متعارف جهانی را در کشور به وجود آورده است و این در حالی است که طبق برنامه چهارم توسعه، قرار بود سطح تورم در سال 88 به 9.9 در صد برسد ولی این برنامه با روی کار آمدن دولت نهم عملاً نادیده گرفته شد و مجلس هفتم نیز اعتراض مؤثری در مقابل این مساله از خود نشان نداد و در نهایت کار به جایی رسید که اکنون حدود دو برابر میزان پیش بینی شده ، دچار تورم هستیم .

نگاهی به فهرست کشورهای فقیر و گمنامی که تورمی بسیار پایین تر ایران دارند بیندازید: آیا این وضعیت شرم آور نیست؟ و آیا حق مردم ایران تورم 19 در صدی و  قرار گرفتن در کنار فقرای اریتره و گینه ای است؟

پرستوی مهاجر - آلمان - ...
وای چه کشورهایی قبل از ایران هستن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کلی نگران شدم....
کاش می شد این لیست رو روی یه کاغذ نوشت و با یه دسته گل تقدیم سران مملکت کرد بابت گلی که کاشتن.....
شنبه 21 اردیبهشت 1387

پرستوی مهاجر - آلمان - ...
جالبه که کشورهایی که در صدر هستن اغلب از کشورهای خاورمیانه هستن...
گاهی فکر می کنم چرا هر چی بلاهای آسمانی هست اغلب تو این کشورهاست؟!!! زلزله-سیل- و حتی مسایلی مثل جنگ و تورم که بشر درشون دخیل هست!!! خدا تو این سرزمین ها نعمت رو قرار داده ولی صاحبینش نمی دونن چگونه باید ازش استفاده کنن...
کاش ایران با این همه نعمتی که خدا درش قرار داده از یه بعد دیگه در صدر بود.....
شنبه 21 اردیبهشت 1387

Kamran Alizadeh - ایران - یزد
تا وقتی اخوندها از ایران ریشه کن نشده اند از این هم بدتر خواهد شد. مدیریت غلط با افراد دزد وچپاولگر وبیسواد و اخوند وطن فروش نتیجه اش همینه.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

bijana - المان - هانوفر
همش چرته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

king_irooni - ایران - سربندر
مطمئنم که رهبر و رئیس جمهور درحال توجیه مسئله تورم هستن تا در سخنرانی بعدیشون اون رو ناشی از خشکسالی قلمداد کنن و اون رو یه مشکل جهانی اعلام کنن که فقط به ایران مرتبط نمیشه(مث قضیه گرون شدن وحشتناک برنج/)
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

hardwoking - ایران - تهران
از ماست که بر ماست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

behnam-behnam - ایران - تهران
حتما اون 4 تا کشور هم تورمشون 70 درصد بوده و رئیس جمهوراشون از خود گذشتگی کردن و تورم را زیر 20 درصد آوردن !!!!. صد باریکلا به این رئیس جمهورهای غیور!!!
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

atlantis382 - ایران - ایلام
زنده باد شکوفایی اقتصادی! انشا الله سال دیگه از این چهار کشور(اریتره،گینه، میانمار و زیمباوه ) هم رد می کنیم و مقام اول رو از آخر کسب می کنیم.باز هم منتظر یک رتبه 1 دیگه برای نظام فساد- جهل و جور رژیم ایرن باشید...
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

payamak - انگلستان - منچستر
بیجانا اسم اصلی تو محمود احمدی نژاد نیست؟
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

farhad_uk - انگلیس - لندن
چی بگم اخه همی چی معلومه مرگ بر اخوند
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
بد نیست که در آمد کشورها را هم در نظر بگیرید!!!اون وقت معلوم میشه که این چیز مغزها چطور با آن همه در آمد اینجور مثل خر تو گل موندن!! بابا تورم تو کشور ما برای میلیونها میلیون دلاری است که دکی و ملاها دزدیدن و علت بعدی هم بیسوادی این مرتیکه و ملاها است.هیچ کشوری را با ایران نمیتوان مقایسه کرد!!در آمد کشور بقول دوستان لوووووووووووووووووووووول و خرج کرد (0) برای ملت.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

شیخ پشم الدین کشکولی - یمن - صنع
عزیز دل برادر در هر صورت اینم خودش یک رکورده. بالاخره رکورد زدن خیلی هم راحت نیست.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

sajjad0001 - ایران - لاهیجان
payamak - انگلستان - منچستر اسم تو جرج بوش نیست؟
دوشنبه 23 اردیبهشت 1387

سورنا - ایران - تهران
ببین شیخ پشم الدین بقول بهنام (نفر ششم از بالا) قرار بوده رکورد بیشتری بزنیم که بدلیل تغییر تورم از 70 به 20 فعلا" نمیشه گفت که خیلی هم رکورد زدیم.!!!!
دوشنبه 23 اردیبهشت 1387

persia_360 - ایران - لرستان
پرستوی مهاجر - آلمان - ...
کشورهای خاورمیانه در صدر جدول کمترین تورم ها هستن.. نه بیشترین
دوشنبه 23 اردیبهشت 1387

kkeyone2 - ایران - بندر عباس
رهبر یه مملکت که عمامه سیاهش نشونه عرب بودنش باشه - اسم فامیل و زبانش نشونه ترک بودن ....میخواید ایران رو بهتر از این بچرخونه ؟ .....دکی هم که چیتوزه !! مجلسیا هم که همه ثنا گو هستند و گاگول و از عقل فقط ریش دارند .........رییس قوه قضاییه هم که از عراق اومده ...(دانشجوهاش هم که امثال ممل دشنه از انگلیس ).خداییش این مملکت منفجر نشده شانس اوردیم .........
دوشنبه 23 اردیبهشت 1387

معین 2008 - ایران - کرج
عزیزم 17% کجا بود
تورم تو ایران بیشتر از 170%
و ایران رتبه اول رو در جهان داره
تبریک میگم
سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1387

Medina - ایران - شیراز
خوب معلومه که اینجوری می شه. وقتی هر روز به یه بهونه ای از قبیل ساخت مترو، ایجاد فاضلاب و . . . یه هزینه کلون مالیاتی از ملت بدبخت میگیرن و خرج جیبای گشادشون می کنن ، بعدم میگن با کمبود بودجه مواجه شدیم ، اوضاع مملکت بهتر از اینا نباید بشه .
سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1387

persia_64 - ایران - طهران
وطن یعنی همین کاسه همین آش / وطن یعنی خلایق هر چه لایق
فقط حیف که تر و خشک با هم میسوزند / دیروز یکی و دیدم طرف نان شب نداره بخوره / پیکان قراضه اش رو که باهاش مسافر کشی میکنه نذر حرم امام حسین شان کرده که رفت کربلا / بفرشه و خرج اونجا کنه
در ضمن : من دوباره به این صفحه بر نمیگردم / اگر کسی صحبتی خطاب به من داره بیاد توی تالار مطرح کنه
سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1387

farhad_uk - انگلیس - لندن
به به به به اقای احمقی نژاد حکومت عالی مستدام
چهار‌شنبه 25 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.