آمریکا درگیری در بیروت را به ایران نسبت داد

آمریکا درگیری در بیروت را به ایران نسبت داد

ارتش پس از آن وارد عمل شد که نفرات مسلح مخالف دولت دفتر شبکه تلویزیونی المستبقل را که به سعد حریری، مخالفت سرسخت حزب الله تعلق دارد محاصره کردند
آمریکا عملیات نظامی گروه شیعه حزب الله را در لبنان به ایران و سوریه نسبت داد و از دولت لبنان در برابر حزب الله اعلام پشتیبانی کرد.

ایران نیز پیشتر، آنچه دخالت آمریکا و اسرائیل عنوان کرد را عامل اصلی "استمرار وضعیت نابسامان" در لبنان اعلام و برای کمک به تفاهم میان گروههای مختلف سیاسی در آن کشور اعلام آمادگی کرده بود.

درگیری پس از آن آغاز شد که دولت لبنان اقدام به بستن شبکه ای مخابراتی کرد که حزب الله برای استفاده خاص خود راه اندازی کرده بود.

سید حسن نصرالله رهبر حزب الله این اقدام را "اعلام جنگ" دانست و نفرات مسلح حزب الله و جنبش شیعی امل غرب بیروت را که عمدتاً سنی نشین و پایگاه ائتلاف حاکم بر این کشور است، تحت تسلط خود در آوردند، بی آنکه با مقاومت ارتش مواجه شوند.

تحلیلگران، تصمیم دولت برای بستن شبکه مخابراتی حزب الله را سوء محاسبه ای شدید می دانند.

درگیری خیابانی میان هواداران و مخالفان دولت که حزب الله در رأس آنها قرار دارد، طی سه روز گذشته دست کم پانزده کشته برجای گذاشته، هرچند با استقرار ارتش در خیابانهای بیروت، از پایان روز جمعه درگیریها فروکش کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل از طرفین مناقشه خواسته است درگیری را متوقف کنند.

دولت ائتلافی لبنان، اقدام حزب الله را کودتای خونین خوانده و هدف از آن را افزایش نفوذ ایران و احیای نفوذ سوریه در کشور اعلام کرده است.

دیشب (جمعه شب) کاندولیزا رایس وزیرخارجه آمریکا در مورد درگیریهای لبنان گفتگوهای تلفنی با فؤاد سنیوره نخست وزیر لبنان، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و وزیران خارجه فرانسه و عربستان سعودی انجام داد.

کاخ سفید نیز اعلام کرد که دولت ایالات متحده در تلاش برای اتخاذ تدابیری جهت متوقف کردن درگیری در بیروت، در حال گفتگو با دیگر دولتهای منطقه و همچنین شورای امنیت سازمان ملل است.

گوردون جاندرو، سخنگوی کاخ سفید حزب الله را خطری برای صلح و امنیت بین المللی خوانده و شان مک کورمک، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیانیه ای از وزیرخارجه ایالات متحده را برای خبرنگاران قرائت کرده که در آن از شواهدی سخن به میان آمده است که بنابر آنها، ایران و بخصوص سوریه، به عنوان حامیان حزب الله در حال ایفای نقش فعالتری در تشویق به درگیری در لبنانند.

در این بیانیه آمده که آمریکا در آغاز درگیریهای بیروت ارتباطی میان ایران و سوریه با این درگیریها نمی دید اما بتدریج مقامات آمریکایی متوجه شدند که گروهها و افرادی که به عنوان آلت دست سوریه شهرت دارند شروع به دخالت در این درگیریها کرده اند.

 
 آمریکا در آغاز درگیریهای بیروت ارتباطی میان ایران و سوریه با این درگیریها نمی دید اما بتدریج مقامات آمریکایی متوجه شدند که گروهها و افرادی که به عنوان آلت دست سوریه شهرت دارند شروع به دخالت در این درگیریها کرده اند
 
وزیرخارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ پرسش خبرنگاران، به هویت مشخص این گروهها و افراد اشاره نکرد و توضیح نداد که آیا آمریکا جز اینکه ایران را پشتیبان حزب الله می داند، شواهدی هم در دست دارد که نشان دهد عواملی از جانب ایران نیز در درگیریهای لبنان نقش دارند.

حزب الله و متحدانش اعلام کرده اند که تا زمانی که راه حلی برای بحران سیاسی موجود در لبنان پیدا نشود، به بستن خیابانها ادامه خواهند داد.

ارتش پس از آن وارد عمل شد که نفرات مسلح مخالف دولت دفتر شبکه تلویزیونی المستبقل را که به سعد حریری، مخالفت سرسخت حزب الله تعلق دارد محاصره کردند و بخشی از دفتر روزنامه المستقبل را به آتش کشیدند؛ ایستگاه رادیویی المستبقل نیز از کار بازایستاد.

یک گلوله آر پی جی نیز به حصار خانه آقای حریری اصابت کرد که در منطقه ای قرار دارد که اکنون تحت تسلط حزب الله است.

سپس توافقی حاصل شد که طی آن ارتش کنترل و حفاظت از دفاتر رسانه ای المستقبل را به دست گیرد، به شرطی که رادیو و تلویزیون المستقبل پخش برنامه های خود را از سرنگیرند.

جنگ شهری و بسته شدن بسیاری از خیابانها باعث شده است فعالیت بندر بیروت متوقف شود و فرودگاه نیز تقریباً از کار افتاده است.

نگرانی از جنگ داخلی

دولت لبنان جلسه فوق العاده تشکیل داده و در پی آن با صدور بیانیه ای اعلام کرده است: "خشونت ما را مرعوب نخواهد کرد، بلکه عزم ما را تقویت می کند."

فؤاد سنیوره، نخست وزیر لبنان همراه با چند تن از اعضای دولتش در مقر خود در قلب بیروت که بشدت تحت محافظت است به سر می برد.

بسیاری نگرانند که لبنان بار دیگر صحنه جنگ داخلی شود و تحلیلگران می گویند کلید اصلی پرهیز از تکرار جنگ داخلی، بی طرفی ارتش و توانایی آن در مقاومت برابر تنشهای فرقه ای است.

لبنان در فاصله سالهای 1975 تا 1990 درگیر جنگ داخلی بود، جنگی که به ورود مستقیم ارتشهای سوریه و اسرائیل به خاک این کشور منجر شد، ارتش اسرائیل تا سال 2000 و ارتش سوریه تا سال 2005 در لبنان باقی ماند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که کشورش از دیرباز بر لبنان چیره بوده، بحران لبنان را مسئله داخلی این کشور عنوان کرده است.

سوریه دخالت در صحنه سیاسی لبنان را انکار می کند اما دولت سوریه به دخالت در ترور چندین چهره مخالف سوریه طی سه سال و نیم گذشته از جمله رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان متهم شده است.

لبنان از اواخر 2007 تاکنون رئیس جمهور نداشته است که ناشی از بن بست میان ائتلاف حاکم و مخالفان تحت رهبری حزب الله بر سر ترکیب دولت است.

sepid.irooni - انگلستان - لندن
امریکا غلط کرده دروغ گوی پ........ت انشالله نابود شه!!!که ما راحت شیم هر چی می کشیم تقصیر همیناست تقصیر اینا بود که انقلاب شد بمیرن ایشالله!!اه اه
شنبه 21 اردیبهشت 1387

bijana - المان - هانوفر
جرجی بی خیال زورت نمیرسه بازم میندازی گردن این و اون.
فضولی هم مثل دروغ گویی بده.زشت.زشت .زشت
اخه بابا جون با یه دست اگه نمیتونی سه تا هندونه برداری بهتره هیچ چیز نگی نترس کسی نمیگه تو لالی .
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

Vatanparast123 - مالزی - کوالالامپور
آمریکا..... زیادی خورده.ایرانم هر کاری دلش بخواد میکنه.چطور اونا هر غلطی می کنن.باید اینو قبول کنند که ایران یه قدرته.زنده باد ایران
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
مشخص است که ایران در ان دست دارد.حزب الله لبنان مال ایران است در حقیقت گوشت جلوی توپ های ایران است.عرب همین است بهتر از این نمی تواند باشد.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

chinamroosh - ایران - ایران
لبنان و عراق در حال حاضر بمثابه فشار سنجی هستند که کیفیت و مقدار فشار وارده از سوی جامعه بین المللی به رژیم حاکم بر ایران را آشکارا به نمایش می گذارند و طبعا هرگاه اتمسفر پیرامون این حکومت ستم و وحشت سنگین تر می گردد متاسفانه مردم غیر نظامی این دو کشور تاوان بسی سخت و سنگینی را می پردازند و گویا متفکرین و سردمداران جهان شیعه در صدد چاره جویی در برابر نمایش چهره خشن و جنگ افروز ی که از گروه های شیعی بطور بی پروا در مقابل دیدگان جهانیان اکران می شود نیستند .
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

sajjad0001 - ایران - لاهیجان
chinamroosh - ایران - ایران خیلی خوب بود آدم ها بعد از تحقیق نظر بدهند
لبنان یک کشور طایفه ای است و در آن به هر طایفه یا مذهبی پستی داده می شود و رییس بخش امنیتی فرودگاه بیروت هم جز پست هایی است که به شیعیان و طرفداران حزب الله داده شده است و این مسلمه که برکنار کردن رییس بخش امنیتی فرودگاه بیروت از طرف فواد سنیوره اقدامی غیر قانونی برای محدود کردن قدرت حزب الله بوده و نتیجه اون هم چیزی جز تشدید درگیری ها نبوده ونخواهد بود
دوشنبه 23 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.