داریوش هخامنشی، نگهبان خلیج فارس

داریوش هخامنشی، نگهبان خلیج فارس

بنای تخت جمشید برای نظارت بر ترددهای تجاری خلیج فارس از طریق دو جاده ادویه و ابریشم ساخته شد.
بررسی های کارشناسان روی نقشه باستان شناسی ایران نشان داد که داریوش بنای عظیم تخت جمشید را برای نظارت در آمد و شدهای تجاری خلیج فارس از طریق دو جاده ادویه و ابریشم در بلند ترین نقطه زاگرس ساخته است.
محوطه باستانی تخت جمشید به علت وجود سازه‌های منحصر به فرد در سطح جهان از شهرت بسیار زیادی بر‌خوردار است. این محوطه‌ها در استان فارس و در نزدیکی شهر شیراز جای گرفته‌اند.
«عبدالعظیم امیر شاه کرمی»،متخصص سازه و ژئوتکنیک در این باره می گوید:« نقشه ایران باستان نشان می دهد که مسیر آبی جاده ادویه(هند به اروپا) از دریای عمان به خلیج فارس و پس از آن به بوشهر می رسیده است. پس از آن تنگه برازجان و کازرون را پشت سر گذاشته و در شیراز به تخت جمشید منتهی می شده است. بررسی ها روی مسیر تجاری از بوشهر به تخت جمشید نشان می دهد که تخت جمشید به این دلیل در این نقطه قرار گرفته است تا بتواند آمد و شدهای تجاری جاده ادویه در خلیج فارس که به جاده ابریشم در شهر ری ختم می شده است را کنترل کند.»
بررسی ها نشان می دهد که تخت جمشید از نظر جغرافیایی درشاهراهی بین بوشهر و شهر ری قراردارد. قرارگیری این عمارت در بلند ترین نقطه زاگرس معرف به بام زاگرس، باعث شده از یک سو بر جاده ابریشم و از یک سو بر جاده ادویه تسلط داشته باشد. این مسیر تنها مسیر مستقیم برای تجارت بوده است. جاده ادویه از دریای عمان و خلیج فارس آغاز و به شهر ری ختم می شود. شهرری در نقطه آغاز جاده ابریشم قرار دارد. تخت جمشید روی جاده سومی قرار دارد که این دو جاده را به یکدیگر وصل می کند و کنترل خود روی جاده ابریشم را از طریق شهرری و جاده ادویه از طریق بوشهر انجام می داده است. از سوی دیگر این مسیر که تخت جمشید نیز در آن واقع است، نزدیکترین و امن ترین مسیر از شهر ری به جاده ادویه بوشهر بوده است.
کارشناسان معتقدند انتخاب این نقطه نشان از درایت ایرانیان در دو هزار سال پیش برای مدیریت این دو جاده دارد. این جاده امن ترین مسیر برای رسیده به جاده ادویه در خلیج فارس بوده است و کاروانیان باید از تنگه برازجان عبورکرده و خود را به خلیج فارس یا شهر ری می رساندند. کارشناسان، تنگه برازجان را مشابه یک دورازه از خلیج فارس به تخت جمشید یا ایران مرکزی می دانند.
چندی پیش سرپرست وقت بررسی های ژئوفیزیک در بیستون گفت : «پس از تخت جمشید، این جاده در شیراز به اصفهان و از اصفهان به شهرری می رسد و در این نقطه، دو جاده ابریشم (از چین به اروپا) و ادویه(از هند به اروپا) به یکدیگر وصل می شوند. ایران به دلیل برخوداری از مسیر خشکی ها و دریاها همیشه محل عبور کاروان های تجاری بوده است. این مسیر امن ترین مسیر برای عبور کاروانیان و تجار بوده است. هخامنشیان برای نظارت کامل بر این مسیر، تخت جمشید را در پناه کوه رحمت ساخته اند تا از پشت سر خویش مطمئن باشند و بتوانند در کمال آرامش کنترل جاده را در دست بگیرند.اگر یک خط مستقیم از شهر ری به بوشهر کشیده شود این خط دقیقا از تخت جمشید می گذرد. این جاده، جاده ای نسبتا هموار و شاید ساده ترین جاده برای عبور از زاگرس باشد. اگر کسی بخواهد از خلیج فارس به ایران مرکزی سفر کند بهترین مسیر عبور از تخت جمشید است. »
artiman - ایران - تهران
این هم یکی دیگر از نشانه های نبوغ ایرانیان باستان.اما امروز چی؟
شنبه 21 اردیبهشت 1387

Medina - ایران - شیراز
زنده باد پرسپولیس(شهر پارسه) ، که میراث 2500 ساله نیاکان ماست.
شنبه 21 اردیبهشت 1387

zartosht's girl - هند - بنگلور
خوب دقت کنید بینید ایرانیها اون زمین چی بودن و الان چی؟ ایا چیزی از ان ایرانی باقی مونده؟
شنبه 21 اردیبهشت 1387

afshin2005 - ایران - شرق
شاید ما به داشتن چنین نیاکانی افتخار کنیم اما آنها بخاطر داشتن چنین فرزندانی ... ؟کاش می شد از خودشان پرسید.
شنبه 21 اردیبهشت 1387

red boy - المان - هامبورگ
ایرانی ساقه وبرگ و ریشه ساقه از ریشه جدا نمی شه زنده باد ایران
شنبه 21 اردیبهشت 1387

عبدالعلی خان - هند - آگرا
درود بر روان پاک داریوش شاه و شاهنشاهان هخامنشی و پهلوی. جاوید ایران - پاینده ایرانی - مرگ بر اسلام.
شنبه 21 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
نیاکان ما تا زنده بودن ساختن و حالا هم که چندهزار سال از آن زمان میگذرد هنوز میتوانیم از عملکردشان بعنوان مدرک و احقاق حق بهره ببریم!!ملاها هم آمدند و کشور را از بین بردند و به بیگانگان دادند و در آینده تا هزاران سال هم نمیشود خرابکاری و وطن فروشی به بیگانگان را جبران کرد!!
شنبه 21 اردیبهشت 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
حالا عرب پرستان گجا هستند.تا ببیند قبل از امدن اسلام به ایران چه بوده ایم و بعد از ان چه شده ایم.اسلام یعنی خرافات وزنباره بودن.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.