دلیل انصراف نمایندگان مجلس از تذکر علیه خاتمی

دلیل انصراف نمایندگان مجلس از تذکر علیه خاتمی

در مجلس، بیش از سی مورد تذکرهای نمایندگان به مسئولان اجرائی قرائت شد اما اشاره ای به تذکری که قرار بود در مورد برخورد با خاتمی داده شود نشد
تذکر 77 نماینده مجلس شورای اسلامی به وزیراطلاعات برای برخورد فوری با محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در صحن مجلس قرائت نشد.

در نشست امروز مجلس، بیش از سی مورد تذکرهای نمایندگان به مسئولان اجرائی کشور قرائت شد اما اشاره ای به تذکری که قرار بود در مورد برخورد با محمد خاتمی داده شود نشد.

متن این تذکر یک روز پیشتر منتشر شده بود.

محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس به خبرنگاران توضیح داد که نمایندگانی که این تذکر را تهیه کرده بودند از این تذکر اعلام انصراف کرده اند و دلیل انصراف آنان اخباری بوده که امروز به دستشان رسیده، حاکی از آنکه سخنانی که به نقل از محمد خاتمی منتشر شده و اعتراض نمایندگان اصولگرا را برانگیخته، تحلیل و برداشت "خبرگزاریهای بیگانه" از سخنان آقای خاتمی بوده است.

محمد علیخانی، یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس در نطق پیش از دستور خود از نمایندگانی که از تذکر خود منصرف شده اند تشکر کرد و گفت که سخنانی که از محمد خاتمی نقل شده، تحریف شده است.

این در حالی است که متن سخنرانی محمد خاتمی را بنیاد باران که مؤسسه تحت مدیریت اوست در سایت اینترنتی خود منتشر کرده و در اختیار رسانه ها قرار داده بود و آقای خاتمی هم در سخنرانی امروز خود در بنیاد باران، اصل اظهاراتی را که از وی نقل شده تکذیب نکرده بلکه نسبت به سوء استفاده "بیگانگان" از آن هشدار داده است.

آنچه باعث اعتراض نمایندگان اصولگرای مجلس به محمد خاتمی شده بود، سخنان او در جمع شماری از دانشجویان دانشگاه گیلان بود که جمعه پیش ایراد شد و آقای خاتمی طی آن درباره شعار صدور انقلاب در اندیشه آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی گفته بود: "امام چه می‌ خواست و منظورش از صدور انقلاب چه بود؟ اینکه ما اسلحه بگیریم و در دیگر کشورها انفجار ایجاد کنیم و گروههایی درست کنیم که در دیگر کشورها خرابکاری کنند؟ امام بشدت با این رفتارها مخالف بود و برخورد می‌ کرد".

روز گذشته اعلام شد که 77 نماینده مجلس قرار است در قالب تذکری آیین نامه ای از وزیر اطلاعات بخواهند فوراً به محمد خاتمی تذکر دهد که مصالح جمهوری اسلامی را رعایت کند و پاسخ دهد که با کدام مستندات و با چه انگیزه و حقی به خود اجازه داده است با "سخنانی نسنجیده" نظام جمهوری اسلامی ایران را در افکار عمومی جهان زیر سؤال ببرد.

 
 خاتمی تأکید کرد که سیاست آیت الله خامنه ای در مورد صدور انقلاب و نحوه تعاملی که باید با جهان داشت، عین همان سیاست آیت الله خمینی است
 

اظهارات آقای خاتمی در شرایطی ایراد شد که دولتهای آمریکا و اسرائیل و بسیاری از مقامات کشورهای مختلف جهان پیوسته ایران را به پشتیبانی از حرکتهای تروریستی و عملیات گروههای مسلح در عراق و افغانستان متهم می کنند و به عقیده منتقدان محمد خاتمی، اظهارات او می تواند به معنای تأیید این اتهامات از جانب کسی باشد که تا کمتر از سه سال پیش رئیس جمهور ایران بوده است.

نکته دیگر حساسیت برانگیز در مورد اظهارات محمد خاتمی این است که آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سیاستگذاریهای کلان ایران، بخصوص در زمینه سیاست خارجی نقش عمده ای دارد و انتقادات محمد خاتمی از سیاست خارجی ایران می تواند مستقیماً متوجه رهبر کشور شود.

اما آقای خاتمی در سخنان امروز خود در بنیاد باران تأکید کرده که سیاست آیت الله خامنه ای در مورد صدور انقلاب و نحوه تعاملی که باید با جهان داشت، عین همان سیاست آیت الله خمینی است که وی در سخنرانی خود در گیلان به دفاع از آن پرداخته است.

آقای خاتمی در دفاع از سخنان خود گفت: "من مطلبی مطرح کردم که متأسفانه بعد ایجابی (مثبت) آن کمتر مورد توجه قرار گرفت ... بزرگترین رسالت ما الگوسازی است، اگر ما توانستیم تحت نام جمهوری اسلامی نظامی بسازیم که مردم در آن دارای احترامند، از آرای مردم حراست می شود، آزادی وجود دارد، نقد قدرت هزینه ندارد، اقتصاد کشور پیشرفته است، عدالت در آن پیاده شده، سیر ارتقای علمی، فنی و صنعتی کشور، سیر صحیحی است و جایگاه و شأن ملت ایران در جامعه بین المللی افزونتر شود، ما بزرگترین خدمت را به انقلاب کرده ایم و این یعنی صدور انقلاب".

وی به رد اتهامات مقامات غربی در مورد دخالت ایران در عراق و دیگر کشورهای منطقه پرداخت و گفت: "جمهوری اسلامی نه نیاز به دخالت فیزیکی در عرصه های بین المللی دارد و نه اصلاً جزو سیاستهایش بوده و هست، هرکس این حرف را بزند همگام با دشمن گام برمی دارد، دشمن ما را متهم می کند، دشمن می خواهد مشکلات خود را بپوشاند یا می خواهد بهانه ای برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی پیدا کند".

وی افزود: "این اهانت به مقاومتهاست که گفته شود عوامل جمهوری اسلامی اند، جمهوری اسلامی مقاومتهایی را که علیه اشغال است تائید می کند اما آنها از درون ملتها جوشیده اند، البته که معتقدم از نفس امام و مقاومت ملت ایران الهام گرفته اند و این مسئله غیر از ورود به عرصه های عملیاتی است که هرگز سیاست جمهوری اسلامی نبوده است و بصراحت می گویم که در زمان امام و اکنون اصلاً این گونه نبوده است".

bagdagulan - ایران - تبریز
شما یه جوری این خبر رو هی مینویسین که اگه کسی ندونه فکر کنه مسئولین نظام تفسیر اقای خاتمی رو قبول ندآرن.نه کسانی که معترض بودن به این علت بوده که خاتمی مسئولین رو متهم به اون نوع رفتار نکنه که منظو ر انو هم رسانه ها اینجوری جلوه دادن.مرسی
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

hamiyan - انگلیس - لندن
لیاقت این ملت اعم از ان کارگرش تا ان دانشجو همین اقایان هستند....ملتی که عکس نیمرخ رهبرش را در ماه ببیند و فریب بازی اصلاح طلب واصولگرا را بخورد لیاقتش بیش از این نیست
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1387

omidezendegy - ایران - مشهد
کاری میشه کرد؟
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1387

klcc - مالزی - کوالالامپور
بنده خدا یه چیزی از دهنش پریده دیگه شما زیاد جدی نگیرید..
این بنده خدا وقتی رییس جمهور بود باید از ایران براش دستور میامد که به رییس جمهور امریکا دست بده یا نده حالا هم تو عالم هپروت یه حرفی زده که نباید..
بنده خدا یه روزه هم کاری کردن که حرفشو پس گرفته..
شما هم زیاد جدی نگیرین حرفاشو..
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
حامیان-انگایس-لندن.سلام .نظر بنده هم همین است.درود بر تو.
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1387

bahman_hw - ایران - مشهد
همیان - انگلیس - لندن
لیاقت تو هم اراذل واوباشترین مردم دنیا(انگلیسیها)است که باهاشون زندگی کنی . خدا میدونه باهات چی کارها که نکردن . هرکار بامابکنن اقلا دلمون گرمه که از خودمونن . جای دوری نمیره . تو چی ؟
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1387

محمدیاسر - ایران - تهران
دلیل انصراف آنان اخباری بوده که امروز به دستشان رسیده، حاکی از آنکه سخنانی که به نقل از محمد خاتمی منتشر شده و اعتراض نمایندگان اصولگرا را برانگیخته، تحلیل و برداشت "خبرگزاریهای بیگانه" از سخنان آقای خاتمی بوده است.
یه خورده به این قسمتش فکر کنید!
ببینید منابع اطلاعاتی نماینده های اصولگرای !!! مجلس کجا ها که نیست
جمعه 20 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
هو-بهمن-ایران-مشهد.عزیزم مگر کسی گفته که با تو کاری کردن که خودتو لو میدی!!!!!حالا دلت گرمه از خودتون باهات کاری کردن که دلت گرم شده بر بازم ادامه بده.اصلا کسی اعتراضی نمیکنه.ولی شما از طرف ملت نمیتونید نظر بدید چون ملت هوشیارند و نمیگذارند که کاری باهاشون بکنند !!!حتی همونهایی که شما ازشون خوشتون اومده!!برو خوش باش عزیز با دل گرمت. اما نبینم چند وقت دیگه با تعغیر اسمت بجای (هو.بهمن)(یو هو-بهمن)بیای!!
شنبه 21 اردیبهشت 1387

پری دریائی - ایران - تهران
خاتمی از وقتی که 28 میلیون یکصدا بهش رای دادن و کسانی رو که این اقایون طرفداریشونو می کردن مثل کهنه کثیف به خارج از گود شوت کرد انقدرخار چشم اینا شد که از تمام صحبتهای خاتمی خرده گیری کردن. در حالیکه انقدر که در افشانی های محمود جیگر تیشه به ریشه این مملکت و مردمش زده هیچکس دیگه نمی تونه و نتونسته بزنه!
شنبه 21 اردیبهشت 1387

پری دریائی - ایران - تهران
bahman_hw - ایران - مشهد حالا چرا انقدر بهت فشار اومد؟ نکنه تو هم یکی از اونائی که عکس این بوگندوها رو تو ماه دیدی؟؟؟hamiyan - انگلیس - لندن 100 درصد باهات موافقم. خلایق هر چه لایق!!!
شنبه 21 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.