شالیکاران شمالی بعد از تماشای برنامه های سیما از فروش برنج منصرف شده اند

شالیکاران شمالی بعد از تماشای برنامه های سیما از فروش برنج منصرف شده اند

طی روزهای اخیر افزایش بی رویه قیمت برنج به بحث روز مردم تبدیل شده است.


یکی از فعالان بازار برنج که شدیدا از این وضعیت اظهار نارضایتی می کرد گفت: چهارشنبه هفته گذشته مردم به طور بی سابقه ای به مغازه هجوم آوردند و تمام برنج ها از هر نوعی را خریداری کردند که البته برنج به نرخ قبل از عید بود اما وقتی برای تامین برنج به شمال کشور مراجعه کردم به شدت از افزایش قیمت ها متعجب شدم.

قربانی افزود: برنج طارم هاشمی که قبل از عید و تا همین 10 روز قبل هم به قیمت 1800 تا 1900 تومان فروخته می شد،اکنون 4100 تومان معامله می شودو برنج صدری 1900 تومانی هم 4200 تومان شده است.

وی درباره قیمت انواع برنج خارجی هم گفت: برنج محسن و تانیا که هندی هستند قبل از عید زیر 2000 تومان بودند اما الان ما باید 2600 تومان بابت آن پول بدهیم. برنج پاکستانی را هم که 1550 تومان می خریدیم الان 2100 تومان قیمت دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ارزانترین برنج ایرانی طارم سرگل است که به قیمت هر کیلو 3000 تومان می خریم.

وی در مورد علت افزایش ناگهانی قیمت ها اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: بی ثباتی قیمت برنج به شدت بازار ما را آشفته کرده و نمی دانیم تکلیفمان چیست و آیا این افزایش کاذب است و قیمت ها پایین می آید یا اینکه طی روزهای آینده گرانتر از این خواهد شد.

در همین باره یکی از عمده فروشان برنج بازار تهران، در گفت و گو با خبرنگار عصرایران علت گران شدن برنج را اطلاع رسانی نابجای صدا و سیما در رابطه با بحران مواد غذایی در برخی کشورهای عمده تولید کننده برنج دانست.

نیری اظهار داشت: انعکاس بحران مواد غذایی در کشورهای تولید کننده عمده برنج مانند هند، تایلند، ترکیه و پاکستان کشاورزان شمال کشور را نگران کرده است زیرا معتقدند وقتی کشورهایی که عمده برنج مصرفی خارجی ما را تامین می کنند خود با بحران تامین غذا مواجه اند بنابراین باید در عرضه برنج به صورت عمده احتیاط کرد.

وی با انتقاد از این رویه صدا و سیما اظهار داشت: به نظر من هیچ لزومی ندارد که صدا و سیما دائما بحران مواد غذایی و گرسنگی را در این کشورها به نمایش بگذارد زیرا بازتاب آن در کشور ما بسیار منفی است.

وی افزود: در حال حاضر کشاورزان شمال کشور به ما برنج عمده نمی دهند و با توجه به فصل پایان برنج شدیدا با کمبود برنج و افزایش قیمت ها مواجه شده ایم ضمن اینکه نمی دانیم با توجه به بحران کم آبی آیا در فصل برداشت برنج این کمبود رفع خواهد شد یا خیر؟

وی در مورد افزایش پلکانی قیمت برنج خارجی هم گفت: برنج مرغوب هندی به صورت عمده قبل از عید 1630 تومان بود که بعد از عید به 1750 تومان رسید اما همین نوع برنج دو هفته قبل 2000 تومان فروخته شد و امروز با قیمت2500 تومان معامله می شود.

وی در پایان با اشاره به گرانی و بی ثباتی در بازار برنج افزود: از مسوولان خواهش می کنیم توجه جدی به این مساله داشته باشند زیرا برنج غذای اصلی هموطنان ایرانی است و ادامه بحران در این بازار علاوه بر آشفتگی در کسب و کار ما، شهروندان را هم با مشکلات زیادی روبه رو می کند.
 
در همین حال برنا خبر داد: با دستور شفاهی رئیس کل گمرک قیمت برنج وارداتی از تنی 350 به 1300 دلار افزایش یافت.

براساس دستور شفاهی "هاشم رهبری" – رئیس کل گمرک- که روز شنبه 14 اردیبهشت 87 به کلیه گمرکات ابلاغ شد، قیمت کلیه برنج های وارداتی از تنی 350 به 1300 دلار افزایش یافته و مابه التفاوت این اختلاف قیمت نیز دریافت و به خزانه واریز شود.

براساس این دستور کلیه واردکنندگان برنج که از 8 ماه پیش اقدام به واردات این محصول کرده اند نیز مشمول این بخشنامه شده و باید مابه التفاوت قیمت برنج وارداتی را بپردازند.

دستور شفاهی رئیس کل گمرک در حالی به کلیه گمرکات ابلاغ شده است که افزایش 350 درصدی تعرفه واردات این کالا تاثیر مستقیمی بر روی قیمت تمام شده برنج وارداتی خواهد داشت.

براساس ماده 10 و 11 قانون حقوق گمرکی و ماده 121 آئین نامه اجرایی ارزش هر کالا در گمرک باید توسط دفتر ارزش تعیین شده و توسط معاون گمرک ابلاغ شود این در حالی است که دستور شفاهی رئیس کل گمرک اساسا در دفتر ارزش تعیین نشده است.

رئیس کل گمرک در حالی این دستور شفاهی را ابلاغ کرده است که بررسی های لازم در خصوص تعیین قیمت برنج وارداتی در بازارهای جهانی صورت نگرفته است.
pakzad - ایران - آذربایجان
نمی دونم آخر سر سر این مملکت چه خواهد آمد
خدایا عاقبت بخیرمون کن
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

acid_pro - اتریش - وین
فکر کنم دوباره امام زمان به احمدی نژاد وحی کرده که برای پیشرفت اسلام قیمت برنج رو سه هزار تومان افزایش بده.
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

persia_64 - ایران - طهران
هرکی به خدا اعتقاد نداره یک نگاه کوتاه هم به ایران بندازه به وجود خدا پی میبره / این مملکت تا حالا منفجر نشده / فقط میتونه کار نیروی بزرگی مثل خدا باشه /
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

hamiyan - انگلیس - لندن
.......اگر به وجود خدا اعتقاد داشته باشیم باید گفت که این همه بلا بر سر مردم تاوان خیانتشان به ایران وان مرد خفته در خاک غربت است...
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
لابد الان بازم میاد میگه یا (بعضیها) و یا کار (آمریکا و انگلیس) و یا بیاین از در خونه ما برنج بخرن.شاید هم انرژی هسته ای را ارزون میکنه که همه ازش استفاده کنند!!!احمقی نژاده دیکه ازش همه چیز بر میاد بجز کار خیر !!! الان بگن یکی مخالف این رژیم است همچین میکشنش که اگر از تمام دنیا هزاران متخصص هم بیادنتونه اثری از جنایت این پدرسوخته ها پیدا کنه مثل یا دزدیها و یا هر گناهی و خلافی با تمام قوانین شرعی یا عرفی یا قرانین بین المللی امکان ندارد اینگونه کارها را وا بمانند و اما برنج یک روزه 300٪قیمت بالا میره اصلا نمیفهمند.مهم هسته ای است و مشکلات عربهای گدا نه ایرانیان.
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

ayaz-m - سوئد - گوتنبرگ
17 میلیون مردمی که به این ... رای دادید، اگه دوباره هرگونه رای گیری بود حتما دوباره مشت محکمی در پای صندوقهای رای به دهن استکبار جهانی بزنید. تا جونتون بجای دهنتون ..... دربیاد.
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

mazany - -
ربطی به شالیکار زحت کش ندارد الان که موقع برداشت محصول نیست برنج الان دست تاجر و دلال است بیچاره شالیکار
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

Ario - ایران - اهواز
ayaz-m - سوئد - گوتنبرگ
من به احمدی نژاد رای دادم.حرفی بود؟؟اول یاد بگیر درست صحبت کنی بعد بیا کامنت بده.چه آدمهای .... پیدا می شن ها.همین کارارو میکنین که میگن......
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1387

moji643 - ایران - شهر گل و بلبل : شیراز
خبرگزاری بتول خانم اینا :
lt;< احمدی نژاد در یک اقدامی قیمت شیر گاو را دو برابر کرد. gt;>
وی علت این کار را حمایت از گاوهایی دانست که به وی ر‌أی داده اند.

( بهم نخندینا: ) یکیش هم خودم... ههههههههههههه LoOoOoOoL
جمعه 20 اردیبهشت 1387

darya_r - انگلستان - لیورپول
مجی643 شیراز
باید گریه کنی نه که بخندی
جمعه 20 اردیبهشت 1387

moji643 - ایران - شهر گل و بلبل : شیراز
darya_r - انگلستان - لیورپول
منم دارم گریه میکنم. پس چی کار میخواستی بکنم؟؟؟
این هههههههههه من نشانه ی خنده نیست بلکه نشانه ی گریه هست.
ههههههههههههه
جمعه 20 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.