ایران با احتمال خاموشی برق مواجه است

ایران با احتمال خاموشی برق مواجه است

آب ذخیره پشت اکثر سدها برای تولید برق آبی کافی نیست
به دلیل خشکسالی و کمبود آب در پشت سدها، وزارت نیرو در ایران پیش بینی کرده است که این کشور در تابستان با کمبود چهار هزار مگاوارت برق مواجه شود.

خشکسالی و کمبود آب باعث شده تا مقامات دولتی تامین آب آشامیدنی را در اولویت قرار دهند و از آب جمع شده در پشت سدها برای مصارف خوراکی استفاده کنند و آب اضافی را نیز در اختیار بخش کشاورزی بگذارند و در نتیجه، برای راه اندازی توربین های تولید برق، آب کافی موجود نباشد.

بر اساس گزارشها، حجم آب موجود در پشت سد ها ۱۴ میلیارد مکعب برآورد شده که نسبت به سال گذشته که حدود ۲۳ میلیارد متر مکعب بود، حدود ۴۰ درصد کاهش نشان می دهد.

ظرفیت نیروگاه های برق آبی در ایران حدود شش هزار و پانصد مگاوات است که ده درصد تولید برق ایران را تامین می کنند.

با اینهمه، در سال جاری به دلیل کمبود آب، ظرفیت تولید این نیروگاه ها به نصف کاهش یافته است و محمد احمدیان معاون وزیر نیرو پیش بینی کرده است که ظرفیت تولید این نیروگاه ها در تابستان به کمتر از یک هزار مگاوات برسد.

به این ترتیب شبکه برق ایران دست کم با کمبود حدود پنج هزار و پانصد مگاوات برق مواجه می شود که بخشی از آن از طریق نیروگاه های جدید و بخشی نیز از طریق واردات تامین خواهد شد.

ایران با کشورهای ارمنستان، ترکمنستان، آذربایجان برای وارد کردن بیشتر از ششصد مگاوات برق قرارداد دارد و بر اساس گزارش ها، قرار است دویست مگاوات از ارمنستان، دویست و سی مگاوات از ترکمنستان و دویست مگاوات برق از آذربایجان وارد شود.

اما این میزان کفاف کسری برق را نخواهد داد و پیش بینی می شود دست کم در ماه های پر مصرف تابستان، ایران حدود چهار هزار مگاوات برق کم داشته باشد.

معاون وزیر نیرو پیش بینی کرده که تراز تولید و مصرف برق در تابستان منفی خواهد و اگر این وزارتخانه نتواند مصرف برق را مدیریت کند، ممکن است در برخی ساعات شبانه روز برق برخی مناطق قطع شود.

راههای مقابله با کمبود برق

نزدیک به نیمی از برق مصرفی ایران در بخش خانگی مصرف می شود و وزارت نیرو امیدوار است که بتواند مصرف کنندگان خانگی را به صرفه جویی در مصرف برق تشویق کند.

دولت برای کاهش خاموشی به واردات برق مبادرت کرده است

به گفته آقای احمدیان، وزارت نیرو سعی دارد با برنامه های مختلف مصرف برق شبکه سراسری را به میزان ده درصد کاهش دهد.

جمهوری اسلامی برای مقابله با بحران کمبود برق و خاموشی در تابستان تصمیم گرفته با کنترل مصرف برق ادارات دولتی و صنایع بخشی، از کمبود مصرف کننده خانگی را جبران کند.

به گفته معاون وزیر نیرو، ادارات دولتی باید بعد از پایان ساعات اداری وسایل سرمایشی را خاموش کنند و صنایع نیز در ازای گرفتن تسهیلاتی، تعمیرات برق خود را در فصل گرم انجام دهند که این مسئله می تواند تا حدودی مصرف را کنترل کند.

روش دیگری که برای کم کردن مصرف برق پیش بینی شده محدود کردن و کاهش روشنایی های خیابانها و پارک هاست و از مردم نیز خواسته شده تا با استفاده بیشتر از لامپ های کم مصرف، مانع از خاموشی های گسترده شوند.

تولید برق ایران هم اکنون ۳۱ هزار مگاوات در روز است و تولید فعلی جوابگوی مصرف است اما با گرم شدن هوا و به کار افتاده وسایل سرمازا، مصرف به شدت افزایش می یابد و اگر وزارت نیرو نتواند برنامه های خود را عملی کند، پیش بینی می شود ایران در طول تابستان با خاموشی های گسترده ای مواجه شود.

به غیر از کمبود برق، خشکسالی و کمبود آب نیز مشکل بزرگی است که مسئولیت آن نیز به عهده وزارت نیرو است و این وزارتخانه سال سختی را برای تامین آب و برق پیش رو دارد.

میزان بارندگی در ایران به شدت کاهش یافته و وزارت نیرو یپش بینی کرده که امسال ۱۲۰ شهر و ۶ هزار روستان با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه باشند.

این وزارتخانه هم اکنون خود را برای مقابله با کمبود آب آشامیدنی آماده می کند و با اجرای طرح هایی نظیر حفر چاه، تامین آب از مناطق دیگر و آبرسانی به وسیله تانکر می کوشد تا مشکلات احتمالی را به حداقل برساند.

sara khanoom - ایران - تهران
هر دم از این باغ بری می رسد
تازه تر از تازه تری می رسد
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

persia_64 - ایران - طهران
کمتر به خارج از ایران برق و آب و گاز بفروشن / اونوقت برای مصرف داخلی اضافه هم میاد / میفروشن پولش رو هم خرج کثافت کاری تو دنیا میکنن
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

hamiyan - انگلیس - لندن
......مردم ما احتیاجی به برق وامکانات رفاهی ندارند چون کم وبیش حدود سی سال پیش داشتند..انچه احتیاج است بر اینان ....دعای کمیل...سفره ننه سکینه...التماس دعا.....چاه عمیق جمکران...وقهرمان ملی ابوالفضلی.
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

bidad - امریکا - اتلانتا
یادم چندین سال پیش سردار سازندگی (کوسه)میگفت با ساختن سد و احداث نیروگاه؛از نظر برق خودکفا میشیم و حتی صادر هم میکنیم.
پس چی شد!!؟
سدها را ساخت و جز اینکه جیب آقایان پر شد و پشت سدها هم باتلاق درست شد؛هیچ فایده نداشت.
از روزی که خمینی در بهشت زهرا حرف زد تا به امروز فقط دروغ شنیدیم.جالب هم اینجاست که داشتن نوار سخنرانی خمینی جرم است!!!
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

sepid.irooni - انگلستان - لندن
حالا صادر کنید ولی خودمون بمیریم شرم اوره به خدا!!!
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

aghakian - ایران - یزد
اینهم نتیجه ناشکری بعضیها که همیشه بلدن به زمین وزمان ..مردم...دین خدا وووپیغمبران...امامان...رهبر و ریس جمهور بد و بیراه بگن
درحالیکه گرانی ها هست اونم به خاطر یک عده از خدا بی خبر هست که فقط به فکر جیبشون هستن اون محتکران و بازاریهای گرانفروش .... ولی خداییش در ایران همه چیز به اندازه کافی هست فقط بلدیم نق بزنیم....خدا عاقبت همه رو خیر کنه
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

mehrnoosh - ایران - اهواز
نه عزیزمن هیچ اتفاقی نمیوفته.بازم ماخوزستانیها زیرگرمای 60لذت میبریم. ازمابزنید ماککموم هم نمیگزه. بزارین بقیه خوش باشن. بزارین برق مجانی بدن به کشورهای دیگه.بزارین هنوز برای غریبه ها یقه پاره کنن.گور پدر ما خوزستانیها هم کرده.دندمون نرم مرده پرست وغریبه پرستیم.نوش جونشون.
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

pakzad - ایران - آذربایجان
احتمالا ابر ها هم طبق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل ایران رو تحریم کرده اند و ورود و سرازیر شدن و در کل صادرات باران مغایر با قطعنامه های سازمان ملل هستش
یا اصلا:
همش تقصیر آخوند ها و احمدی نژاد و مسلمان ها و دین اسلام هستش که شرایط جوی برای بارش رو ایجاد نکردند ابرها هم جرات ورود به ایران رو پیدا نکردند و شاید هم کسانی پشت پرده مانع ورود اونا شدن چون ابر ها به سرزمین مسلمانان که دارای دین خشنی هستند وارد نشده اند
به امید سرنگونی جمهوری.....
من طرفدار هیچ گروه سیاسی نیستم هیچ گروه
ولی نتیجه گیری و تفسیر بعضی از دوستان تا به این حد مضحک و مسخره و خنده دار هستش
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

bijana - المان - هانوفر
بیخودی چو نیندازید.در اواسط زمستان وزیر نیرو اعلام کرد 70 درصد احتیاجات ابی کشور برای سال اینده تامین شده .بعد هم برف وسرمای شدیدی امد .
سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1387

melisa - ایران - تبریز
من یکی که هیچ کدوم از حرفهای اینا رو باور نمی کنم . حتی اگه راست بگن. اما خب بارش کم بوده و راههای زیادی برای جبران کمبود وجود داره
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

meisamshsh - ایران - شیراز
بازم خدا رو شکر دولت محترم ساعت ها رو یک ساعت جلو کشیدوگرنه.....
بازم این جناب الهام می خواد همین امسال ساعت ها برگردونه عقب.
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

vahid.sharifi - کانادا - ونکوور
خاک بر سر ایران که محتاج ارمنی کمونیست گدا شده...
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

koorosh.2007 - ایران - سنندج
نگران نباشید .ایران و مردم ایران سالهاست که خاموشند.
چهار‌شنبه 18 اردیبهشت 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
بکوری چشم شاه زمستونم بهاره!!!!!!! این شعار ملاها بود در زمان انقلاب خوب حالا چی دارین بگین.ملای بدبخت بیچاره اون شرایط جغرافیایی کشور است که آن آب و هوا را داراست مثل اینجا که همیشه باران و در تابستان هم درجه هوا بیش از 30 الی 33 در جه نمیشود .بهر حال امیدوارم بکوی چشم ملا یک بارانی بیاید و ملت را از خطر بی آبی که واقعا برای کشاورزان مشکل آوفرین شده نجات دهد.خدایا خودت گفتی که ما به دریا حکم طوفان میدهیم ووووووووو الان هم به ملت رحم کن ای خدای بزرگ و قادر و مهربان.
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1387

zahra6644 - انگلستان - لندن
یادش بخیر مادر بزرگم همیشه میگفت : کم بخور ....همیشه بخور.
قناعت کردن بهتر از اصراف کردنه. اگر همه رعایت کنند مشکلی پیش نمیاد.
امیدوارم با همکاری ملت عزیز مشکلات حل شود و مردم تو تنگنا نمونند. ااامین
یکشنبه 22 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.