فوتبال اروپا تحت غلبه انگلستان؟

فوتبال اروپا تحت غلبه انگلستان؟

در فصل اخیر مسابقات جام قهرمانان باشگاه های اروپا، برای اولین بار چهارتیم از یک کشور به مرحله یک چهارم نهایی راه یافتند.

در حالیکه ایتالیا، اسپانا، آلمان و ترکیه هرکدام یک نماینده در این مرحله داشتند، جام باشگاه های برتر انگلستان با چهار تیم آرسنال، چلسی، لیورپول و منچستریونایتد در این مرحله حضور داشت.

رسیدن سه تیم لیورپول، چلسی و منچستریونایتد به نیمه نهایی و سپس راه یابی چلسی و منچستریونایتد به فینال نشانی بود از توان تیمهای حاضر در لیگ انگلستان.

تا کنون هیچگاه کشوری به این اندازه در عرصه فوتبال اروپا غلبه نداشته است، اما این غلبه چگونه و چرا رخ داده است؟ آیا ادامه خواهد داشت؟

و اگر اینگونه است، با روند مهاجرت تابستانی بهترین بازیکنان به این لیگ، حاصل فعالیت آن برای دیگر لیگهای اروپایی چه خواهد بود؟

آیا با ادامه این روند آینده جام قهرمانان باشگاه های اروپا با تهدید مواجه است؟

بخش ورزشی بی بی سی برای پاسخ دادن به این سوالات از سه کارشناس دعوت کرد.

مارسل دسایی که دوبار با تیمهای مارسی و آث میلان قهرمان جام قهرمانان شده است و شش سال تجربه حضور در تیم چلسی و لیگ انگلستان را داشته است.

جسپر بلومکویست سوئدی که در دوره بازیگری خود در منچستریونایتد به مقام قهرمانی جام قهرمانان دست یافته است و در ایتالیا برای آث میلان نیز بازی کرده است.

فران سوریانو معاون رئیس باشگاه بارسلونا که در سال 2006 به مقام قهرمانی اروپا دست یافت.

دلیل غلبه باشگاه های انگلیسی در اروپا چیست؟

بلومکویست: باشگاه های برتر انگلستان به ترکیبی عالی از ذهنیت انگلیسی - غرور، انرژی، و بازی سریع، تکنیک عالی بازیکنان خارجی و دانش تاکتیکی مربیان خارجی دست یافته اند که این موارد باعث غلبه لیگ انگلستان می شود.

اریک کانتونای فرانسوی در دهه 1990 از بهترین بازیکنان انگلستان بود

دسایی: وقتی امثال جیانفرانکو زولا و ارک کانتونا در دهه 90 به انگلستان آمدند، باشگاه ها درباره مسائل تاکتیکی جدی تر شدند و اکنون می توانند در سطح اروپا بازی کنند.

تکنیک وجود داشت و بازی سریع بود، اما اکنون آنها از نظر تاکتیکی به قدر کافی باهوش شده اند که بتوانند با هر حریفی مقابله کنند.

هر چهار تیم برتر انگلستان نمی توانند جام قهرمانی را ببرند، در نتیجه، مثل لیورپول، بر روی قهرمانی در جام قهرمانان باشگاه های اروپا تمرکز می کنند.

سوریانو: این شرایط هر از چندگاهی رخ می دهد، پنج-شش سال قبل تیمهای اسپانیایی در لیگ قهرمانان غالب بودند.

با این وجود رابطه نزدیکی میان میزان پول صرف شده برای حقوق بازیکنان و نتایج کسب شده وجود دارد. منصفانه است اگر بگوییم لیگ باشگاه های برتر انگلستان که از نظر درآمد بزرگترین لیگ اروپا محسوب می شود، باید تیمهای برنده بیشتری در این مسابقات داشته باشد.

پس همه چیز به پول باز می گردد؟

دسایی: پول نقش دارد. اما از یاد نبرید که اینترمیلان، آث میلان، رئال مادرید و بارسلونا هم پول دارند و ظرفیت آن را هم دارند که هر زمان هر میزان پول را صرف حقوق بازیکنان کنند.

با این حال شاهد ظرفیت بالقوه و تمایل سرمایه گذاران خارجی در ورود به عرصه فوتبال انگلستان هستیم. در ایتالیا شرایط فرق دارد: شما نمی توانید آث میلان یا بسیاری از باشگاه های دیگر را بخرید چون کسی حاضر به فروش آنها نیست.

فرناندو تورس با قراردادی بالغ بر 40 میلیون دلار به لیورپول پیوست

بلومکویست: حقوق های پرداختی در لیگ برتر انگلستان واقعا بالا است و شاید تیمهای دیگر قادر به برابری با آن نیستند، بخصوص در ایتالیا که تیمهای مطرح نمی توانند بازیکنان خوب ایتالیایی را حفظ کنند.

بنابر این در حال حاضر بازیکنان خوب می خواهند در انگلستان بازی کنند. پول عامل مهمی است اما دلیل اصلی غلبه تیمهای لیگ برتر نیست.

سوریانو: نه کاملا. اختلاف درآمد میان تیمهای انگلیسی و دیگر تیمها چندین سال است که به همین اندازه بوده است.

اما حضور بیشتر بازیکنان خارجی در انگلستان، بازی آنها را اروپایی تر کرده است و امکان رقابت بیشتری به تیمهای انگلیسی داده است.

آیا بازیکنان خارجی بیشتری به انگلستان خواهند آمد؟

بلومکویست: بله، من فکر می کنم با توجه به منابع موجود در لیگ برتر، بازیکنان خارجی بیشتری به انگلستان خواهند آمد.

و همینطور اینکه بهترین بازیکنان می خواهند در جام قهرمانان رقابت کنند و به انگلستان می روند چون می دانند آنجا به هدف خود نزدیکتر می شوند.

سوریانو: من معتقدم حرکت بازیکنان خارجی به انگلستان ادامه خواهد داشت. لیگ برتر وجهه جهانی خود را حفظ خواهد کرد، درآمد بیشتری خواهد داشت و در نتیجه می تواند پول بیشتری صرف خرید بازیکنان کند.

تاثیر این موضوع بر تیم ملی انگلستان چه خواهد بود؟

بلومکویست: این مشکل بزرگی برای تیم ملی انگلستان است. تعداد بازیکنان خوبی که مطرح می شوند زیاد نیست و وقتی شما به باشگاه های برتر نگاه می کنید، تعداد بازیکنان انگلیسی در آنها زیاد نیست.

برای تغییر دادن این شرایط فلسفه کار باید به کل تغییر کند و در همه سطوح تغییرات عمده ای در انگلستان ایجاد شود.

سوریانو: من مطمئن نیستم بتوان کار چندانی درمورد تیم انگلستان انجام داد و ممکن است آنها مجبور شوند با این شرایط کنار بیایند.

آیا غلبه تیمهای انگلیسی به جام قهرمان باشگاه های اروپا ضرر می رساند؟

سوریانو: نه. رقابت باید آزاد باشد و در بازار آزاد. درباره نحوه اجرای لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا تنها کار می تواند بازگشت به شکل قبلی مسابقات گروهی در هر دو مرحله باشد.

بلومکویست: تیمهایی که صعود کردند، شایسته صعود بودند. من معتقد نیستم که یک کشور این مساقات را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اما اگر چنین مسئله ای رخ دهد، فکر می کنم برای این مسابقات یک فاجعه خواهد بود و نه تنها فوتبال، بلکه موارد دیگری مثل حقوق پخش تلویزیونی هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

دسایی: باشگاه های انگلیسی بر اروپا غلبه پیدا نخواهند کرد. شما باید تیمهایی مثل بارسلونا، رئال مادرید، اینترمیلان، یوونتوس و بسیاری دیگر را در نظر بگیرید.

آیا لیگ باشگاه های برتر انگلستان بهترین لیگ دنیاست؟

دسایی: از نظر توجهی که به آن می شود و شمار طرفداران آن، می توانیم بگوییم بله، لیگ انگلستان بهترین لیگ دنیا است. می تواند جالب تر هم باشد، اما از دیگر لیگ ها سریعتر است و بازیکنان بیشتری در آن وجود دارند که برای اثبات برتری خود تلاش می کنند.

باشگاه آث میلان ایتالیا فصل قبل جام قهرمانان باشگاه های اروپا را تصاحب کرد

با این وجود اگر با ایتالیایی ها صحبت کنید می گوید سری آ بهترین لیگ است. تنها تفاوت این است که لیگ برتر انگلستان در سرتا سر جهان طرفدار دارد، اما از نظر تاکتیکی اختلاف چندانی میان لیگهای انگلستان، اسپانیا و ایتالیا وجود ندارد.

بلومکویست: فکر می کنم لیگ اسپانیا از همیشه قوی تر است، اما ایتالیا شاید کمی از مشکلات اقتصادی رنج می برد و قادر نیست بازیکنان زبده خود را حفظ کند. من احساس می کنم سری آ ضعیف تر است و کمی پسرفت داشته است.

در لیگ برتر، ترکیب نحوه انگلیسی بازی و بکارگیری عوامل تکنیکی و تاکتیکی از دیگر نقاط اروپا و آمریکا جنوبی آن را بسیار بسیار قدرتمند ساخته است.

سوریانو: من معتقدم مدیریت لیگ برتر در 10 سال اخیر بهترین بوده است.

darkoob - ایران - تهران
نکته جالب این بود که هیچ تیم انگلیسی توسط غیر انگلیسی حذف نشد. آرسنال توسط لیورپول و لیورپول توسط چلسی و فینال هم که هردو از جزیره اند.
یکشنبه 15 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.