نگاهی به وضعیت معلمان و مطالبات صنفی آنها

نگاهی به وضعیت معلمان و مطالبات صنفی آنها

معلمان پیش از این تجمعاتی برای دستیابی به خواسته هایشان برگزار کرده اند
دوازدهم اردیبشهت در ایران روز معلم نامیده شده است. هر سال به این مناسبت در ایران مراسمی برای تجلیل از معلمان برگزار می شود، اما امسال در آستانه این روز، وزیر آموزش و پرورش از تعدیل نیروی انسانی گسترده در این وزراتخانه خبر داده و آن را سبکبار کردن این وزارتخانه نامیده است.

این در حالی است که هنوز بخشی از معلمان حقوق معوقه خود را دریافت نکرده اند.

مسئولان کانونهای صنفی معلمان، مطالبات معوقه را مهمترین مشکل معلمها می دانند. مطالباتی که در بعضی موارد بیشتر از شش ماه، پرداخت نشده است. اما این مطالبات معوقه شامل چه چیزهایی هستند؟

شیرزاد عبدالهی کارشناس آموزشی در ایران می گوید این مطالبات همان حقوق و مزایایی هستند که همه کارکنان دولت هر ماه به موقع دریافت می کنند اما در مورد کارکنان آموزش داده نمی شود. مثل حق التدریس، اضافه کار، کمکهای غیرنقدی و چیزهای دیگری که جزو حقوق ثابت معلمان است.

دولت در سال جاری 530 میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پرداخت نشده معلمان در نظر گرفته، اما بنا به گزارشها کل مطالبات معوقه معلمان 1300 میلیارد تومان است.

رییس آموزش و پرورش استان تهران چندی پیش از پرداخت حق التدریس همه معلمان استان تهران خبر داد. هر چند کانونهای صنفی در آموزش و پرورش می گویند هنوز در استان تهران و بسیاری شهرستانهای دیگر، حقوق معوقه حق التدریس معلمان و سایر مزایای آنها پرداخت نشده است.

کسری بودجه آموزش و پرورش

فعالان صنفی در آموزش و پرورش دولت را از آن رو مقصر می دانند که قیمت نفت در چند ماه گذشته بسیار افزایش داشته، اما به گفته آنها توجه کافی به کسری بودجه در آموزش و پروروش نشده است.

به گفته علی اکبر باغانی، دبیر کل کانون صنفی معلمان، افزایش قیمت نفت تاثیر منفی بر زندگی معلمان داشته است. او می گوید: "متاسفانه هیچ بهره ای از پنج برابر شدن قیمت نفت به ما نرسید و حتی به مضیقه بیشتری هم دچار شدیم."

در عین حال مجلس ایران قبل از بررسی بودجه امسال به طرحی رای دادند که براساس آن به دولت اجازه می داد برای تامین بخشی از کسری بودجه در آموزش و پرورش، با جابجایی در بودجه بخشی از کسری‌ هزینه‌های آموزش و پرورش و حقوق معوقه معلمان را پرداخت کند.

نظام هماهنگ پرداخت

در اقدام دیگری در سال گذشته، مجلس ایران رای به اجرای نظام هماهنگ پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت داد تا به تفاوتی که بین حقوق و مزایای کارمندان آموزش و پرورش و سایر وزارتخانه ها وجود دارد خاتمه داده شود، هر چند دولت نهم هنوز آن را اجرا نکرده است.

شیرزاد عبداللهی از تفاوت های موجود در پرداخت حقوق کارمندان دولت می گوید: "بر اساس اظهار نظرهای رسمی، حقوق بخشهایی از کارکنان دولت، دو تا سه برابر کارکنان دولت است. علاوه بر این آنها حق مسکن، اضافه کار، پاداشهای مختلف می گیرند و از امکانات تفریحی و رفاهی برخوردارند. اما معلمان از اینها بی بهره اند. ای کاش آقای حداد عادل این نکته را به رییس جمهور یادآوری می کرد که علت عدم اجرای قانون نظام هماهنگ حقوق کارکنان دولت چیست؟"

دولت پپیشتر از افزایش شش درصدی حقوق معلمان در سال جدید خبر داده بود. علی اکبر باغانی، دبیر کل کانون صنفی معلمان، می گوید که هنوز این افزایش در حقوق معلمان اعمال نشده است.

این فعالان حقوق صنفی می گویند که مجوز فعالیت کانون صنفی معلمان در کرمانشاه لغو و بسیاری مراکز دیگر از جمله تهران تهدید به تعطیلی شده اند.

khoshteep - کانادا - ونکوور
بالاخره این کاسه صبر روزی لبریز خواهد شد...
پنج‌شنبه 12 اردیبهشت 1387

pedram-tehran - ایران - تهران
به نظر من معلما تو ایران در مقایسه با خیلی مشاغل دیگه زیادی هم حقوق می گیرند.شما کار اونا رو مثلا با پرستارها مقایسه کنید متوجه می شید که با وجود اینکه سه ماه تابستون و کلی تعطیلات عید و غیره دارند بازم حقوقشون از پرستارها بیشتره.تازه کار یک پرستار خیلی هم سخت تره و اینقدر تعطیلی هم نداره.یا می تو نید کار اونا رو با کار یک ماٌمور نیروی انتظامی مقایسه کنید.سختی کارشون اصلا قابل قیاس نیست ولی حقوق معلمی بیشتر از اوناست.به نظرم معلما توقع بیجا دارند.من اگه رییس جمهور بشم حقوق معلما رو کم میکردم به حقوق پرستارهای زحمت کش اضافه می کردم.
جمعه 13 اردیبهشت 1387

parya_557 - ایران - تهران
با سلام
اقای پدرام چه طور به خودت جرات میدی در رابطه با چیزی که اطلاع نداری اظها فضل کنی معلم های زحمت کش ایرام ارزشون خیلی بالاتر از این حقوق ناچیزیست که میگیرند یه خورده مختو بکار بگیر مقایسه کن با سایر حقوقهای دیگر همین مفت خورای جمهوری اسلامی چه حقوقایی رو میگیرن بابت اافیشون اون وقت یه معلم با این حقوق ناچیز باید فرزندشو بفرسته دانشگاه ، درسش تموم شد فکر ازدواج و سایر هزینه های دیگه بعلاوه کرایه خونه و غیره باشه آخه تو این چیزا حالیته که اظهار نظر می کنی یا خودتم بچه یکی از اون مفت خورایی که این چیزا حالیت نیست ؟
یکشنبه 15 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.