پورمحمدی: خودم هم علت برکناری‌ام را نمی‌دانم

پورمحمدی: خودم هم علت برکناری‌ام را نمی‌دانم

مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور با تاکید بر اینکه خودش هم نمی‌داند علت برکناری‌اش چیست، تصریح کرد: «اگر به جای رییس‌جمهور در هنگام برگزاری انتخابات این تغییر را انجام نمی‌دادم».

به گزارش خبرنگار سیاسی آفتاب، وزیر کشور عصر امروز (شنبه) در نشستی مطبوعاتی در ابتدای سخنانش گفت: «در شرایطی که نظام انتخاباتی ما تغییر کرده بود حضور مردم در این انتخابات تعیین‌کننده بود و شاهد بودیم که اشتباهات و شکایات در کمتر از دوره‌های گذشته بود».

وی افزود: «دستاوردهای این انتخابات قابل‌توجه است ما در دولت نهم، سه انتخابات برگزار کردیم و شاهد بودیم که میزان مشارکت مردم در این سه انتخابات افزایش چشمگیری داشت».

پورمحمدی درباره مشارکت مردم در مرحله دوم انتخابات مجلس نیز گفت: «به نسبت دوره هفتم که میزان مشارکت در مرحله دوم 21 درصد بود در دوره هشتم با 5 درصد افزایش مشارکت؛ میزان مشارکت مردم به 26 درصد افزایش یافت».

وی اظهار داشت: «من از صحت شمارش آرا در این انتخابات به طور قاطع دفاع می‌کنم».

وزیر کشور در مورد ترکیب نمایندگان مجلس هشتم گفت: «ترکیب نمایندگان راه‌یافته به مجلس هشتم از مجموع 287 کرسی که تاکنون مشخص شده‌است، حدود 69 درصد از نمایندگان متعلق به طیف اصولگرا هستند، 17 درصد متعلق به طیف اصلاح‌طللب و 16 درصد مستقل می‌باشند».

پورمحمدی بعد از این سخنان ابتدایی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. 

وی درباره مهم‌ترین تجربه‌اش از برگزاری سه انتخابات در کشور گفت: «ما باید شرایطی را در کشور ایجاد کنیم که کشور برای برگزاری انتخابات دارای التهاب و دل‌نگرانی نباشد. من از مدتها قبل به فکر اصلاح قانون انتخابات بودم و زمانی هم که آمدم اولین کارم تدوین لایحه قانون انتخابات بود و قرار است که بعد از انتخابات مجلس هشتم به عنوان نظام جامع انتخاباتی تدوین شود. زیرا قانون فعلی انتخابات ما دارای ضعف‌های فراوانی است. به طور مثال نظام تعیین صلاحیت ما باید از این وضعیت شناور و مبهم خارج شود، قوانین تبلیغاتی ما نقص جدی دارد».

وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که "آیا انتخابات ریاست‌جمهوری دهم رایانه‌ای برگزار خواهد شد یا نه"، اظهار داشت: «اگر من باشم صددرصد انتخابات ریاست‌جمهوری را رایانه‌ای برگزار می‌کنم».

وی درباره تخلفات گزارش شده نیز گفت: «تاکنون تخلفاتی به ما گزارش شده است اما میزان آن خیلی کم است و غیرقابل توجه است».

پورمحمدی درباره برخی شبهه‌ها در سلامت انتخابات گفت: «ما سعی کردیم در مرحله دوم با افرادی که اعتراض داشتند همکاری فراوانی بکنیم و به همین دلیل نتایج برخی صندوق‌ها را در مرحله اول در اختیار کاندیداهای اصلاح‌طلب گذاشتیم همچنین در این مرحله نیز تعدادی کارت ویژه بازرسی وزیر به کاندیداهای اصلاح‌طلب دادیم و سعی داشتیم با این اقدامات اطمینان این افراد را جلب کنیم تا دیگر شائبه‌ای در انتخابات وجود نداشته باشد». 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه "آیا انتظار روزی را داشتید که از وزارت کشور بروید"، خاطرنشان کرد: «مگر می‌شود انتظار چنین روزی را نداشته باشم. اکنون تصویر فعلی من خیلی شفاف‌تر از گذشته است زیرا در ارزیابی کارشناسان از عملکردم با انتقاداتی مواجه نیستم».

خبرنگاری از وزیر کشور پرسید که شما چه زمانی تودیع می‌شوید و وزیر کشور در پاسخ گفت: «شما چرا این‌قدر عجله دارید؟ زمان تودیع، زمانی است که رئیس‌جمهور فردی را به عنوان سرپرست تعیین کند و حکم او را صادر کند و تا‌کنون هم که من اطلاع دارم رئیس‌جمهور حکمی را برای سرپرستی وزارت کشور صادر نکرده‌است».

وی درباره واجدین شرایط شرکت در انتخابات در شهر تهران نیز گفت: «ما حدوداً پنج‌میلیون‌ و ‌دویست هزار واجد شرایط در تهران داشتیم که در مرحله دوم انتخابات 725 هزار نفر در انتخابات شرکت کردند».

وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر مهم‌ترین وقایع دوره مسئولیتش گفت: «در این دوره 32 ماه که در وزارت کشور بودم اهمیت کیفی فراوانی را وزارت‌کشور به همراه داشت و همچنین تجربه‌های زیادی را هم به دست آوردم».

پورمحمدی درباره مطلب وبلاگ رئیس‌جمهور درباه تغییرات کابینه که برای نوآوری انجام می شود نیز گفت: «فکر نمی‌کنم نظر رئیس‌جمهور شخص بنده باشم زیرا وزارت‌کشور جزو نوآورترین مجموعه‌های اداری کشور بوده‌است و پورمحمدی همچنین در خصوص اینکه فرماندار تهران از درخواست وزیر کشور برای بازشماری تعدادی از صندوق‌ها امتناع کرده نیز گفت من با همکارانم بسیار صمیمی هستم و تا حالا یاد ندارم درخواستی را از همکارانم داشته باشم و آنها من را بدون جواب گذاشته باشند وهرگز چنین چیزی صحت ندارد».

خبرنگاری از پورمحمدی پرسید "آیا تغییر وزیر کشور در میان برگزاری دو مرحله انتخابات در سلامت انتخابات شائبه ایجاد نمی‌کند"، گفت: «اگر بنا بود که من جای رئیس‌جمهور باشم این کار را در این زمان انجام نمی‌دادم اما من در این مدت سعی کردم با رفتار و حضور خودم آثار شائبه‌برانگیز بودن این تصمیم را به حداقل برسانم و فکر می‌کنم تا حدودی این مسئله را کنترل کردم».

خبرنگاری هم پرسید "چه زمانی قرار است ناگفته های خود را از وزارت کشور بیان کنید"، که وزیر کشور گفت: «حرف ناگفته بسیار دارم و بعید می‌دانم بخش زیادی از آن‌ها قابل بازگو کردن باشد اگر چیزی از ناگفته‌هایم برای کشور مفید باشم حتما در مورد آنها توضیح می‌دهم. من به آرامش در کشور اعتقاد دارم و اگر هم حق شخص من برای منافع مردم از بین برود ترجیح می‌دهم که حق من از بین برود اما منافع مردم از بین نرود».

وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید "علت تغییر شما از وزارت کشور چیست"، گفت: «خود من هم علت برکناری‌ام را نمی‌دانم».

وزیر کشور در پایان سخنانش از همکاری رسانه‌ها با این وزارتخانه تشکر کرد و خطاب به خبرنگاران گفت: «اگر در وزارت کشور بودم که شما را مجدداً می‌بینم اگر هم بنا شد که بروم در همین جا از زحمات شما تشکر می‌کنم». 

1728-virginia-usa - آمریکا - ویرجینیا
آقای محترم مردم در این کشور اعدام شدند . سنگسار شدند . محکوم شدند و به زندان افتادند و خود نمیدانستند چرا و به چه جرمی . حالا که پس از 32 ماه وزارت و بخور بخور و چپاول و غارت اموال ملت بیچاره از پست وزارت بر کنار سدی . خود نمیدانی چرا ؟ یا خیلی احمق باید بود و یا دیگران را این چنین فرض میکنی . اگر ریگی توی کفشات نمیبود در زمان وزارت دهان باز میکردی و حقایق را به ملت میگفتی . حقا که آخوندی و آخوند جماعت دزد و کثیف و جنایتکار بوده و هست و خواهد بود .
ننگ ابدی بر تو و تمام تازی پرستان . ننگ و نابودی بر چمهوری اسلامی .
جاوید و سربلند باد ایران و هر ایرانی وطن پرست .
شنبه 7 اردیبهشت 1387

king_irooni - ایران - سربندر
پورمحمدی گردن کلفت تر از اونه که با این بادها بلرزه..... این اقا یکی از اصلی ترین تعیین کننده های سیاستهای کلی کشوره و یه جورایی به خامنه ای خط میده البته قاضی مرتضوی رو نباید فراموش کرد واقعا این آقا هنوز دستش برای مردم ایران رو نشده چون یکی از خطرناکترین و با نفوذترین دولتمردان جمهوری اسلامیه.
یکشنبه 8 اردیبهشت 1387

rockybalboa - مالزی - کوالالامپور
دوستان ممکن است یک مقدار بیشتر توضیح بدید این یارو وزیر کدام وزارت خانه بوده وقبلا چه سمتی داشته.ولی به نظرم میاد این یکی از باعث و بانی های گشت ارشاد بوده اگر درست حدث زدم به من بگویید.
یکشنبه 8 اردیبهشت 1387

palmera - ایران - اصفهان
از مصطفی پورمحمدی می توان به عنوان جنایتکارترین وزیر تاریخ ایران نام برد.او در سال 1367 مسوولیت قتل عام نزدیک به2800 نفر از مخالفین وقت جمهوری اسلامی را بر عهده داشت...حالا هم که اربابش تا خرخره تو باتلاق انتقادات فرو رفته برای اینکه غرق نشه داره همه رو با خودش پایین می کشه.حالا من بهت میگم چرا! چون آمار درست انتخابات رو به رهبر دادی و خاطر ایشونو آزرده کردی داری برکنار میشی
یکشنبه 8 اردیبهشت 1387

پری دریائی - ایران - تهران
به نظر من علتش هر چی بوده خوب اردنگت گرفتن.لیاقتت همین بود حالا برو دنبال قضیه صیغه بازیت عوضی.تو همونی هستی که می خواستی زنا و دخترای ما رو با این پیشنهاد صیغت (زنای اسلامی) به لجن بکشی اما خودت سر تا پا تو لجنی!
دوشنبه 9 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.