اجرای اثر باغچه‌بان توسط ارکستر سمفونیک تهران

اجرای اثر باغچه‌بان توسط ارکستر سمفونیک تهران

ارکستر سمفونیک تهران تا مدت ها به دلیل نداشتن رهبر ثابت در بلاتکلیفی به سر می برد
ارکستر سمفونیک تهران به رهبری منوچهر صهبایی از ۱۱ تا ۱۳ اردیبهشت قطعه‌ای از ثمین باغچه‌بان را به همراه قطعاتی از آهنگسازان روسیه در تالار وحدت اجرا می‌کند.

ثمین باغچه بان آهنگساز ایرانی اسفند سال گذشته بر اثر کهولت سن در استانبول درگذشت و این نخستین اجرای اثری از باغچه بان در ایران پس از درگذشت او است.

منوچهر صهبایی در این اجرا برای نخستین بار به عنوان رهبر ارکستر، ‌این اجرا را رهبری می کند. این ارکستر تا مدت ها به دلیل نداشتن رهبر ثابت در بلاتکلیفی به سر می برد.

در برنامه ارکستر سمفونیک ابتدا قطعه "بومی‌وار" ثمین باغچه‌بان و سپس قطعاتی چون چون "شبی بر روی کوه سنگی" اثر مودست موسورگسکی، "کنسرتو شماره ۲ برای پیانو و ارکستر" اثر راخمانینوف، "در کویرهای آسیای مرکزی"، "اورتور پرنس ایگور" و "رقص‌های پولووتسیان" اثر الکساندر بورودین اجرا می‌شوند.

یکی از مشکلات ارکستر سمفونیک تهران مشکل در جذب استعدادهای تازه در این ارکستر است که زیر نظر وزارت فرهنگ ارشاد و اسلامی فعالیت می کند.

صهبایی می گوید:‌ "مدتی پیش قرار بود از تمامی نوازندگان آزمون بگیرند و ارکستر را از نو بسازند، اما من پیشنهاد کردم در مرحله اول برای کشف استعدادهایی که می توانند به عنوان نوازنده در ارکستر باشند از افراد خارج از ارکستر آزمونی را انجام دهیم. بعد از مذاکرات در حال حاضر تصمیم گرفته شده که با نوازندگان فعلی ارکستر به فعالیت ادامه دهیم. اما اگر نوازندگان توانایی لازم را نداشته باشند و کار طبق برنامه ریزی پیش نرود باید آزمون را برگزار کنیم."

آخرین اجرای ارکستر سمفونیک تهران مربوط به ۲۹ بهمن تا ۴ اسفند سال گذشته است که به رهبری سعید ذهنی واقعه عاشورا را در قالب برنامه‌ای با عنوان "هلال کاروان" به روی صحنه برد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.