وزیر بهداشت: زالو درمانی جرم است

وزیر بهداشت: زالو درمانی جرم است

وزیر بهداشت گفت: هیچ مستند علمی درباره زالو درمانی وجود ندارد بنابراین از نظر وزارت بهداشت این کار دخالت در امور پزشکی و جرم است و هر جا که با موارد آن مواجه شویم حتماً با عوامل آن برخورد می‌کنیم.
   
کامران باقری لنکرانی در گفت‌و‌گو با فارس‌‌ افزود: ما در وزارت بهداشت در جایگاهی هستیم که هر حرفی می‌زنیم باید، مستندات علمی آن را هم داشته باشیم، ما نوکر مستندات هستیم بنابراین درباره زالو درمانی چون تاکنون هیچ مستند علمی ندیده‌ایم جلوی آن را می‌گیریم.

وی ادامه داد:‌ البته زالو یک آنزیمی در بزاقش دارد که جلوی انعقاد خون را می‌گیرد، به همین علت داروسازان از بزاق آن دارو ساخته‌اند، ممکن است در زمان‌های قدیم که این دارو نبوده است از زالو استفاده می‌کردند، اما حالا که داروی آن وجود دارد، قاعدتاً منطقی نیست که روش چند قرن پیش را انجام دهیم.

وزیر بهداشت گفت: این کار مانند سایر روش‌های جراحی قدیمی منسوخ است، قرن‌ها پیش هم برای درمان آب مروارید یا آب سیاه چشم عمل جراحی می‌کردند، اما ما نمی‌توانیم بگوئیم چون آن زمان با این روش عمل جراحی می‌کردند، ما هم باید همان روش چند قرن پیش را در پیش بگیریم.

باقری‌لنکرانی افزود: ما امروز باید روش‌های جدید پزشکی را اجرا کنیم، الان که داروی آنزیم زالو وجود دارد، استفاده از آن برای درمان ملاک ماست و هر گونه فعالیت غیر از آن و زالو درمانی دخالت در امور پزشکی و جرم است و ما جاهایی که متوجه آن شویم یا بازرسان ما مشاهده کنند، حتماً برخورد می‌کنیم.

وی گفت: وزارت بهداشت متولی سلامت مردم است و همه مردم و جامعه پزشکان باید نسبت به سلامت جامعه تعهد داشته باشند، نیابد از روش‌هایی که اساس علمی ندارد یا راه و روش علمی تر و کم خطرتر آن وجود دارد، برای درمان استفاده کرد، اگر پزشکی هم این کار را انجام دهد مقصر است و اشتباه می‌کند و ما هر وقت متوجه چنین مواردی شویم، با آن برخورد می‌کنیم.
acid_pro - اتریش - وین
چه عجب از نوکری ولایت فقیه و ائمه اطهار در اومده نوکر مستندات شده!
یکشنبه 8 اردیبهشت 1387

ommol - انگلستان - لندن
همبن دو سه هفته بیش تو روزنامه ها با کلی تعریف و تمجید نوشته بود که هنربیشه هالیوود دمی مور هم زالو درمانی میکنه. کدومو باور کنیم؟
یکشنبه 8 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.