دختری که همیشه تکذیب می کند

دختری که همیشه تکذیب می کند

برادرم تعریف میکنه که چند وقت پیش که تو سفر شمال به خونه یکی از دوستان رفته بودیم متوجه شدم که مادر دوستم با همون لهجه سریع شمالیها، دخترش رو به اسمی صدا می کنه که نمی تونستم به خوبی متوجه بشم که اسم این دختر چیه و چند بار هم دقت کردم تا سرانجام ببینم که مادرش اونو چی صدا میزنه اما باز هم متوجه نشدم. سرانجام از روی کنجکاوی از دوستم پرسیدم که اسم خواهرت چیه!؟ دوستم هم گفت که اسمش تکذّب هستش. من که معنی این کلمه عربی رو می دونستم با این حرف کنجکاویم چند برابر شد و پرسیدم که این اسم یک اسم شمالی هستش!؟، دوستم گفت که نه بابا، ما این اسم رو از توی قرآن براش پیدا کردیم، به این صورت که موقع نامگذاری برای خیر و برکت زندگیش بابام قرآن رو باز میکنه و میگه اولین اسمی که تو همون صفحه به چشمم خورد رو بر روی دخترم میذارم. و اولین کلمه هم تکذب tokazzebo در میاد و همین اسم رو میذارن روی خواهرم.
داداشم میگه که من تو همون حالی که از تعجب داشتم شاخ در میاوردم اما بازهم نتونستم معنی تُکّذِبُ رو برای دوستم توضیح ندهم و اینکه این کلمه اصلا برای نام یک دختر مناسب نیست و دست کم تا وقتی تو خونه شما هستش می تونید اسمش رو عوض کنید اما این دوست من ابدا براش خیالی نبود و گفت حالا همه عادت کرده اند اینجوری صداش کنند.

من اولش اصلا حرفهای برادرم رو باور نمی کردم، یعنی میشه بابای این دختر و اطرافیانش و دست کم اون مُلای محلشون  معنی یک کلمه ای که این همه توی قرآن اومده رو ندونن و نذارن که این اسم عجیب بر روی دختر گذاشته بشه. تُکذّب به معنی تکذیب می کند و یا تکذیب می کنی هستش. پیش خودم گفتم گفتم دست کم خوبه که برای این دختر تکذب در اومده وگرنه اگر یُکذّب در میومد که خیلی بد می شد. اگه من بودم به دوست برادرم به شوخی می گفتم اگر اسم تو رو هم از توی قران انتخاب کرده بودند شاید در میومد یکذب.
خلاصه که تقلید کورکورانه و از روی ناآگاهی همیشه فقط یخه همون طرف رو نمی گیره و بقیه هم باید چوبش رو بخورن، چه بخوان چه نخوان.

منبع : وبلاگ قلم2

Persia_64 - ایران - طهران
اگر مردم ما معنی قرآن رو می فهمیدن حال و روزمان خیلی بهتر از این بود
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

Tina jOon - آلمان - ماینز
عجب پدر بی فکر و بی سوادی..........عجب خانواده کوته فکری.........عجب مملکتی!!!!!!!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

ali-vienna - اتریش - وین
حالا اگه عنکبوت میومد تکلیف چی بود؟
یا مثلاً میاومد کافر!!!!
خدا به آدم عقل داده که فکر کنه، نه اینکه کادو بگیره بگذاره تو تاقچه تا قرآن براش تصمیم بگیره!
یکی از همکاران بابای من هم اسمش "کلب علی" بود (سگ علی)
مادرم هم ایران توی بیمارستان کار میکرد، میگفت یه مریض داشتند، فامیلش سگ وند بود!!!
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

sanazy_dr - کانادا - اتاوا
ali-vienna - اتریش - وین
لول خیلی باحال بود.......
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

azarmidokht - امریکا - میشیگان
حالا اگر کسی میداند معنای اسم فاطمه را اینجا بنویسد. البته خودم میدانم فقط می خواهم مطمئن شوم.
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

naslesookhteh - ایران - تهران
ali-vienna - اتریش - وین
اگه بقره میومد که بدتر بود.
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

alijapony - ایران - آبایستان
نظرتون در مورد نمل چیه؟؟؟؟؟
جمعه 6 اردیبهشت 1387

pakniyat - ایران - شاهرود
این نوع استفاده از قرآن میان خیلی ها رواج دارد. و اسلامی که در ایران وجود دارد همان برداشت نادرست از قرآن است. اصل فراموش شده و فرعیات جای آن را گرفته! نماز عربی- قرآن عربی - دعای عربی- اسامی عربی و خدای عربی!!!.که فقط به درد عرب ها می خورد. وقتی فقط ظاهر حفظ میشه چه انتظاری میشه داشت؟ خوب معلومه همه عالم و آدم مسخره ت میکنن و می فهمن این دین الکیه. مثلا نشستی دست روی دست گذاشتی یه روز یه نفر برسه دنیا رو نجات بده ... از دست چی از دست کی؟ آخه عزیز من کجای قرآن چنین چیزی آمده ؟ لطفا تفسیر تحویل من ندین! همین حرفا رو می زنین که دارن تو دنیا به ریشتون می خندن . میری مثلا نماز جماعت یا جلسه قرآن یا دعای کمیل و ندبه.. هیچ یه بار نشستی پیش خودت بگی اینا اصلا یعنی چی؟ آخه تا کی میخواین کورکورانه دنباله روی چیزی باشین که نمی فهمین.یه کم به خودتون بیاین قرآن خدا رو با عقاید مسخره تون مسخره کردین که! نمونه ش همین حکومت که ادعا می کنه جمهوری -اسلامی- هست آخه کجاش به اسلام میخوره؟ این که حجابتون رو رعایت کنین و مبادا نامحرم ببیندت اسلامه؟ اینکه دختر بیچاره رو زخم و زخولی کنی که حجاب داشته باش اسلامه ؟ کجای قرآن گفته اجبار؟ کجای قرآن ؟؟؟ بزارین مردم تو انتخاب دین آزاد باشن بزارین اگه می خواد دینی هم باشه با عقیده قلبی باشه! باور کنید من مخالف همه چیز میتونم باشم جز اون کسی که منو خلق کرده در مقابل او نمیتونم چیزی بگم . ولی خدا که چند تا نیست .. . دلم پر از حرفه . بزارین هر کسی خودش باشه. این که به زور بخواین به مردم دین من درآوردی خودتون رو به نام اسلام بخورانید نمیشه. لااقل این همه که میگید کمی هم عمل کنید. ..خداوند عاقبت همه ما رو ختم به خیر بگرداند.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

ریکا - ایران ‏ - قائم شهر
من بعنوان یک شمالی، داشتن هرگونه رابطه (سببی و نسبی) با این خانواده را تکذیب ‏میکنم.(ای وای منهم که تکذیب کردم!!!)‏
جمعه 6 اردیبهشت 1387

king_irooni - ایران - سربندر
azarmidokht - امریکا - میشیگان
من یه جایی خوندم که معنی لغوی فاطمه اون کسی که شهوتش تمامی ندارد (البته خدای نکرده قصد توهین به هیچ کسی ندارم من فقط معنی لغوی اونو نوشتم)
جمعه 6 اردیبهشت 1387

ARTEMIS-SW - سو ید - مالمو
azarmidokht - امریکا - میشیگان
.معنی فاطمه//بچه شتر ماده.......باقر..گاو خپل.....عذرا//زشت نمی نویسم.............و از همه زشتتر....نکاح که وقت ازدواج اسلا می میگویند کلمه ی زشت انگلیسی که با/ف/ شروع می شود... اینها نتیجه ی شکست ایران از تازیان است.. در ضمن از دوستان می خواهم برای افشای این مسائل از کلمه ی عرب استفاده نکنند چون......1 عرب فقط عرب عربستان هست.
2...بقیه ی کشورهای عرب چون فردوسی نداشتند به اجبار پذیرفتند.
3...عرب مسیحی.یهودی و اتئیست هم هست پس تازی عرب 1400 سال پیش هست که وحشی شهوت پرست و قاتل و دزد کاروانها بود که نتیجه ی انرا در عربستان سعودی میبینید....به امید پیروزی اندیشه به ظلمت حاکم بر ایران.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

MAHtab80 - کانادا - ونکوور
اگه من بودم از پدره میپرسیدم حالا واقعا این برکت رو که به خاطرش اینده دخترتو تباه کردی از خدا گرفتی یا نه؟؟؟؟؟
جمعه 6 اردیبهشت 1387

ARTEMIS-SW - سو ید - مالمو
درد ایرانی عدم مطالعه است که نا اگاهی نتیجه اش قبول دین کورکورانه..قبول انقلاب کورکورانه تر و نتیجه اش انتخاب این نام و چاه جمکران 1 و 2....5000 امامزاده.... و ..// با امید روزی که هر مسجدی تبدیل به کتابخانه شود و انروز من و توی ایرانی در کشوری بر پایه ی خردگرایی به جهان بگوییم جنایاتی که که باعث سر افکندگی ما شد نتیجه ی تسلط بیگانگان بر این سرزمین بود نه منش یک ایرانی راستین....
جمعه 6 اردیبهشت 1387

1728-virginia-usa - امریکا - ویرجینیا
باور کنید یا نکنید با خودتون ولی سالها پیش در ایران پدر و مادری پس از اینکه چند نوزادشون رو پس از تولد از دست داده بودند اسم دختر تازه متولد شده را گدا گذاشته بودند فقط به خاطر نذر احمقانه ای که پیش از تولد این نوزاد کرده بودند . حماقت و جهالت متاسفانه حد و مرزی ندارد.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

غلوووو - انگلستان - ابادان
naslesookhteh - ایران - تهران
خیلی باحال بود.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

azadi - ایران - کرج
ali-vienna - اتریش - وین
azarmidokht - امریکا - میشیگان
اون سگوندی که شنیدی در اصل به قوم سکا مربوط میشه و در اصل سکاوند(یاسک وند) بودند که بعدها تغییر تلفظ داده تبدیل شده به سگوندیاسگ وند.
فاطمه یکی ازمعانیش شتر ماده از شیر گرفته شده می باشد معانی دیگری هم دارد.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

persian*girl - آمریکا - آمریکا
azarmidokht - امریکا - میشیگان
فاطمه وصفی است از مصدر فطم. و فطم در لغت عربی به معنی بریدن، قطع کردن و جدا شدن است. این صیغه که بر وزن فاعل معنی مفعولی می‏دهد، به معنی بریده و جدا شده است.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

king_irooni - ایران - سربندر
رسم انتخاب اسم فرزندان از کتاب های مذهبی شیوه جالبیه و انتخاب اشتباه این خانواده نمیتونه دال بر غلط یا درست بودن این روش باشه ضمنا" قران کتاب جالبیه حتما" اونو فقط فارسی بخونید.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

parmida-otrish - اتریش - وین
دوست گرامی اذرمیدخت - امریکا - میشیگان
با سلام - شما معنی نام فاطمه خواسته بودید :
1- زنی که بچه خود را از شیر گرفته است .
2- از شیر گرفته شده.
3- از شر و بدی بریده شده.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
آذرمیدخت
معنی نامی که شما پرسیدید، در زبان عربی«بچه شتر ماده» می باشد.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

Afshin London - انگلستان - لندن
خوب شد که -عنداله فى ما بین- نیامد
جمعه 6 اردیبهشت 1387

azarmidokht - امریکا - میشیگان
دوست گرامی پاک نیت از شاهرود.
واقعا صادقانه میگویم دوست من. داری خودت را گول میزنی. اگر جدا خواستار حقیقت هستی قران را یک بار دیگر بخوان و در مورد ان اندیشه کن تا بفهمی که اسلام واقعی و حقیقی همین است که بخشی از ان به وسیله ی جمهوری اسلامی و بخش دیگری از ان توسط عربستان سعودی و بخش اصلی ان که همانا نابودی غیر مسلمانان است توسط بن لادن اجرا می شود. اگر باور نمیکنی باز هم تاکید می کنم که قران را دقیق تر بخوانی. بله در قران از یک طرف برای گول زدن مردم لا اکراه فی الدین هست و از طرف دیگر مجازات مرتدی که حتی تبلیغی بر علیه اسلام نمی کند هم مرگ است. این نمونه ی کوچکی از دین سرتاپا تضاد و سراسر انباشته از قوانین و دستورات ضد بشری است. دوست من دین ان هم دینی مانند اسلام تنها راه رستگار شدن و به صلح و ارامش درونی رسیدن نیست. به انچه گفتم فکر کن.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

rockybalboa - مالزی - کوالالامپور
این ارزوی قلبی من است که روزی همه هموطنانم را مانند دوستانی که در این سایت دارم اهل مطالعه و مشتاق بحث و با نظر های گوناگون ببینم که خود این یکی از راههای پیشرفت است.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

azarmidokht - امریکا - میشیگان
کینگ ایرونی. با تشکر از دادن معنای اسم فاطمه. در ضمن دوست گرامی صحبت از خوب بودن یا بد بودن انتخاب اسم از روی کتابهای مذهبی نیست. منظور از مطرح کردن این مسئله گوشزد کردن پیروی های نا اگاهانه و کورکورانه از چیزهایی است که انها را نمی شناسیم و در موردشان اطلاعات و اگاهی های لازمه را نداریم و همین یکی از دلایل بد بختی هایی است که هم اینک تحمل می کنیم.
جمعه 6 اردیبهشت 1387

sogol.m - امارات - دبی
اگر بعضی از این مسلمانهای کشورمان یکمقدار فکر می کردند الان نه حال و روز خودشان اینگونه بود و نه باعث می شدند خشک و تر باهم بسوزد آخه یکی نبوده به خانواده باشعور این بچه بگه آخه قران چیکار داره اسم بچه تو را انتخاب کنه؟
جمعه 6 اردیبهشت 1387

pakniyat - ایران - شاهرود
دوست گرامی : azarmidokht - امریکا - میشیگان

هیچوقت قصد نداشته ام در جوابیه کسی چیزی بگویم و اصلا سابقه نداشته کامنتی در جایی بگذارم و برگردم و ببینم آیا ثبت شده و کسی جواب داده و یا نه ولی آن چیز یکه باعث شده برگردم حساسیتم روی این موضوع است.
موضوع بحث من این نیست که قرآن حقیقت دارد یا نه! حرفم بر سر این مطلب است که چرا به همین قرآن عمل نمیشه و موضوعاتی که اصلا وجود نداره در سطح جامعه به عنوان دین رواج پیدا کرده و هیچ کس هم جرات نمیکنه به درست یا غلط بودن اون فکر کنه.
بعضی عقایدم طوری هست که اگر خانواده و یا اطرافیانم بدانند به من لقب انسان گمراه و کافر می دهند ولی همین مردم باطنا خدای جهان آفرین را قبول ندارند و روز قیامت را منکر هستند و فکر میکنند دین همان نماز خواندن و شرکت در مراسم عزاداری ست.

دوست داشتم می شد سرگذشت عبورم از اعتقادات اجباری و قالب شکنی هایم را برایتان بازگو کنم. آنجا که به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و زمانی که نجات یافتم و شخصا به دنبال حقیقت رفتم.
حالا که دارم اینها را برای دل خودم می نویسم بدون هیچ اجباری از طرف هیچ کس! دلم روشن است و چشمانی امیدوار به سوی آینده دارم.
شما و هرکس هر اعتقاد و مسلکی دارد به شرطی قابل احترام است که خودش به دنبالش رفته و آنرا واقعا قبول کرده باشد.
از صمیم قلب اعتقاد دارم خدایی هست که من و همه موجودات را آفریده و امکاناتی در اختیارم قرار داده تا رشد کنم و به مقصدی برسم.
اعتقاد دارم روزی فرا می رسد که این دنیا برچیده شود و همه گان برای باز پس دادن آنچه کرده اند نزد خالق جهان حاضر می شوند .
هیچوقت خودم را گول نزده و نخواهم زد و از کسی یا چیزی جز حقیقتی که به آن دست یافته ام دفاع نخواهم کرد.
شنبه 7 اردیبهشت 1387

علی جون - ایران - خرم آباد
ali_vienna_اتریش _ وین قابل توجه شما وهمه کاربران عزیز آن نام خانوادگی که مادرمحترم شما دربیمارستان باآن برخورد کرده اند سگ وند نبوده بلکه سک وند است (ک) نه (گ) و این نام برگرفته از نام قوم سکاها درشمال خراسان امروزی است که تعدادی ازآنها ازدیرباز به منطقه لرستان مهاجرت نموده وهم اکنون یکی ازبزرگترین طوایف ساکن درلرستان به شمار می روند این نام به خاطر تلفظ اشتباه ما ایرانیها که دربیان کلمات زیاد دقت به خرج نمی دهیم به صورت سگ درآمده وگرنه سک صحیح می باشد.
شنبه 7 اردیبهشت 1387

azarmidokht - امریکا - میشیگان
دوست گرامی پاک نیت. عبور شما از این مرحله قابل تقدیر و بسیار با ارزش است و جای تبریک دارد چرا که بسیاری از دین باوران پوشالی و پر مدعا هنوز اندر خم یک کوچه اند و در اقیانوس بیکران خرافات و قوانین واپس گرا و ضد انسانی دینی دست و پا می زنند. اما حالا که قدم اول را برداشته اید به شما توصیه می کنم که مطالعات خود را وسعت دهید و سری هم به طرز تفکر سایر ادیان بزنید و تعدادی از منابع عرفان غیر اسلامی مثل عرفان هند را نیز مطالعه کنید. کتاب های بیولوژی برای توضیح علمی منشا حیات و پدیده ای به نام تکامل و انتخاب طبیعی بسیار اگاهی بخشند و اگر میسر شد و دردسری متوجه شما نبود کتابهای زنده یاد احمد کسروی را هم قویا توصیه می کنم. کتابهای ایشان را می توانید به راحتی از اینترنت داون لود کنید. دوست من ایا باور می کنید که یکی از بزرگترین و بهترین شهامت ها توانایی و شهامت رسیدن به نقطه ایست که فرد بفهمد و باور کند که برای خوب بودن و خوب باقی ماندن نیازی به دین و دکان داران مذهبی ندارد.
شنبه 7 اردیبهشت 1387

rockybalboa - مالزی - کوالالامپور
azarmidokht - امریکا - میشیگان
دوسته عزیز با جمله اخر شما موافقم اما عقیده من این است که نقطه اشتراک تمامه ادیانه الهی این است که می خواهند راه خوب بودن را به مخاطب و افراد گمراه بیاموزند و به این ایمان دارم اما ایمان از اولین گمراهی به وجود امد روزی که احساس گمراهی کردم اونروز تصمیم گرفتم که دوباره انسان خوبی باشم پس دنباله چیزی گشتم که بتواند مرا راهنمایی کنداما کاملترین منبعی راکه جستم چیزی بودکه سالها درکنار من بود و من حتی گذری بر ان نکرده بودم.دوست عزیز من به نظراته شما به عنوان یک دوست و هموطن احترام میگزارم و این ارزو را دارم که شما دوست عزیز به خوب بودن اعتقاد داشته باشی که خود دشوار است و میخواستم جمله ائ را بگویم که روزی بزرگی گفته و من در ایین خود به ان اعتقاد دارم که اگر دین نیست لا اقل باشیم ازاد مرد به امید خوب زیستن تمام هموطنانم که ارزوی من است.
شنبه 7 اردیبهشت 1387

azarmidokht - امریکا - میشیگان
دوست گرامی از مالزی کوالالامپور. این جمله ی شما خیلی جالب بود که کاملترین منبعی را که جستم چیزی بود که سالها در کنار من بود. این دقیقا همان چیزی است که من کوشش داشتم به دوست گرامی پاک نیت بگویم و شما ان را به زیباترین شکل ممکن بیان کردید. سپاسگزارم. من این منبع را خود و وجدان بیدار خود میبینم و اعتقاد دارم که تنها و تنها راه رستگاری معنوی و ارامش درون همانا پیروی از یک وجدان بیدار و اگاه و ایمان به نیروی عظیم خود باوری (نه خود پرستی ) است. ایمان لازمه ی یک زندگی سالم و پربار و هدفمند است اما به عقیده ی من نیازی نیست که این ایمان الزاما به یک باور مذهبی همه کس پسند و فراگیر باشد. من سرسختانه اعتقاد دارم که انهایی که در جستجوی خوبی حقیقی هستند هرگز نمیتوانند مذهبی باشند ولی متاسفانه با رسوخ مقطعی باورهای کور و ضد بشری کمونیسم و مارکسیسم این سو تفاهم پدید امد که هرکس مذهبی نیست پس لابد کمونیست است در حالی که خودتان میدانید که اینطور نیست. از مسئولین این سایت برای فراهم کردن چنین موقعیتی که ایرانیان داخل و خارج از کشور بتوانند با همدیگر تبادل افکار داشته باشند نهایت سپاس و قدرشناسی را دارم.
یکشنبه 8 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.