اسرائیل آماده بازگرداندن جولان به سوریه است

اسرائیل آماده بازگرداندن جولان به سوریه است

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ بلندی های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد
یک خبرگزاری سوری از اعلام آمادگی اسرائیل برای بازگرداندن بلندی های جولان به سوریه در مقابل صلح با این کشور خبر داده است.

خبرگزاری شام پرس این خبر را منتشر کرده است. دفتر نخست وزیری اسرائیل، این خبر را تکذیب نکرده و تنها گفته است که واکنشی نسبت به آن نشان نمی دهد.

این خبرگزاری سوری به نقل از منابع دیپلماتیک گفته است که این پیغام اسرائیل توسط رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به سوری ها داده شده است.

روزنامه الوطن نیز نوشت که آقای اردوغان صبح روز گذشته (سه شنبه) به بشار اسد تلفن زده تا وی را در جریان این پیشنهاد قرار دهد.

رسانه های سوری به شدت توسط مقام های دولتی کنترل می شوند و اغلب دیدگاه های رسمی دولت سوریه را منعکس می کنند.

آقای اردوغان قرار است اواخر این هفته برای افتتاح اولین همایش اقتصادی سوریه و ترکیه به دمشق سفر کند.

چند روز پیش، اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که او تمایل به صلح با سوریه دارد و هم اسرائیل و هم سوریه می دانند که کشور مقابل چه انتظاراتی دارد.

جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا که به خاورمیانه سفر کرده بود، با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز دیدار کرد. او به دنبال این دیدار گفت که هشتاد و پنج درصد اختلافات میان سوریه و اسرائیل حل شده است. او افزود که تنها اختلاف عمده این است که اسرائیل تمایلی ندارد گفتگوهای صلح را علنی کند اما سوریه می گوید که این مذاکرات نباید محرمانه باشند.

اسرائیل و سوریه به صورت رسمی در حال جنگ به سر می برند و اسرائیل از سال ۱۹۶۷ بلندی های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد.

آخرین مذاکرات صلح دو کشور از دسامبر ۱۹۹۹ تا ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد. این مذاکرات در سال ۲۰۰۰ به دنبال عدم حل مساله بلندی های جولان، با بن بست مواجه شد.

اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بلندی های جولان را به خاک خود ضمیمه کرد، امری که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

نخست وزیر اسرائیل ماه ها پیش گفته بود که به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه احترام می گذارد و آماده است تا با وی درباره صلح مذاکره کند.

iran zamen - نروژ - روگنان
تمامی قصد اسرالیل در این زمان برای صلح در منطقه است وبه هبچ عنوان دنبال جنگ نیست اگر ایران بگذارد.
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
با ایران زمین موافقم . صلح بین اعراب و اسرائیل مرگ ملایان ایران رو به همراه خواهد داشت ملایان ایران بقای خود را در جنگ می بینند.
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

ARTEMIS-SW - سو ید - مالمو
صلح فلسطین و اسراییل ضربه ی سهمگینی به ملایان و تمام تروریستهای اسلامی جهان خواهد بود اما در مورد سوریه جای شک وتردید است چون سالهاست نفت ایران رااز طریق ملا به یغما می برد..
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.