هفته نامه آبزرور: معامله دلالان اسلحه بریتانیایی با ایران

هفته نامه آبزرور: معامله دلالان اسلحه بریتانیایی با ایران

دلالان بریتانیایی متهم هستند که برای سپاه پاسداران و تاسیسات هسته ای ایران قطعات فراهم می کرده اند
هفته نامه آبزرور، چاپ بریتانیا، در شماره این یکشنبه خود (20 آوریل 2008) در گزارشی از معامله غیرقانونی اسلحه بین چند شهروند بریتانیایی و دولت ایران خبر داده است.

به نوشته این هفته نامه بازرسان گمرک بریتانیا به شواهدی دست پیدا کرده اند که نشان می دهد دست کم هفت شهروند بریتانیایی با تامین قطعات برای نیروی هوایی سپاه پاسداران ایران، گارد ویژه سپاه پاسداران، و حتی برنامه های هسته ای ایران، تحریم های شورای امنیت را شکسته اند.

بازرسان گفته اند آنها از تعداد دلالان و ابعاد معاملات تاجران اسلحه بریتانیایی با دولت ایران، علی رغم تصویب دور سوم تحریم های شورای امنیت علیه این کشور، نگران شده اند. با این حال آنها تاکید کردند که انگیزه این تاجران صرفا سخاوتمندی و قیمت بالای پیشنهادی دولت ایران بوده و انگیزه های ایدئولوژیک در این میان نقشی نداشته است.

یکی از کسانی که در این پرونده دستگیر شده و به زندان افتاده است، مهرداد سلحشور، تاجر بریتانیایی ایرانی الاصل است، که دستگاه های جهت یاب پیشرفته ای را که در ساخت سیستم های هدایت موشک به کار می رود، به تهران صادر کرده است.

این تاجر 56 ساله از مقامات بریتانیایی استعلام کرده بود که آیا می تواند چنین محموله ای به ارزش 650 هزار پوند را به جمهوری آذربایجان صادر کند یا نه. و هنگامی که مقامات بریتانیایی به او گفته اند که برای این کار باید مجوز صادراتی ویژه ای دریافت کند، او بدون دریافت این مجوز محموله را به مالت منتقل کرده و به یک شرکت ایرانی تحویل داده است.

 بازرسان گفته اند آنها از تعداد دلالان و ابعاد معاملات تاجران اسلحه بریتانیایی با دولت ایران، علی رغم تصویب دور سوم تحریم های شورای امنیت علیه این کشور، نگران شده اند. با این حال تاکید کردند که انگیزه این تاجران صرفا سخاوتمندی و قیمت بالای پیشنهادی دولت ایران بوده و انگیزه های ایدئولوژیک در این میان نقشی نداشته است.
 

تحقیقات مقامات گمرکی بریتانیا نشان داده که آن 'شرکت' ایرانی، در واقع وزارت دفاع ایران بوده است. همچنین تحقیقات نشان داده که آقای سلحشور، سفارش تهیه قطعات از نیروی هوایی و دریایی ایران دریافت می کرده است. مهرداد سلحشور به 18 ماه زندان محکوم شده و باید 430 هزار پوند به خزانه باز گرداند.

به گزارش آبزرور در موردی دیگر، یکی از باتجربه ترین دلال های اسلحه بریتانیا به نام جان نایت، قصد داشته 130 اسلحه خودکار به طرف ایرانی بفروشد که با برملا شدن معامله به چهار سال زندان محکوم شده است.

همچنین در پرونده ای دیگر یکی از دلال های اسلحه میلیونر بریتانیایی، قصد ارسال اسلحه های خودکار با توانایی شلیک 800 گلوله در دقیقه را به یک شرکت تسلیحاتی مستقر در تهران داشته که دستگیر شده است.

همچنین دست کم از دو شهروند بریتانیایی درباره ارتباطشان با برنامه هسته ای ایران بازجویی شده است. در تحقیقات مشخص شده که این افراد با عبدالقدیر خان، دانشمند هسته ای پاکستان که او را 'پدر بمب اتمی پاکستان' نیز می خوانند، ارتباط داشته اند. عبدالقدیر خان پذیرفته که به کشورهای ایران، کره شمالی و لیبی در برنامه هسته ای شان کمک کرده است.

یک مقام وزارت خارجه بریتانیا به آبزرور گفته است که تلاش ایران برای ارتباط گرفتن با شرکت های بریتانیایی و تامین قطعات مورد نیاز برنامه هسته ای این کشور "از در پشتی" (مخفیانه) مایه نگرانی دولت بریتانیا است. البته این مقام بریتانیایی گفته است ما این قدر خام نبودیم که تصور کنیم ایرانی ها برای دست یابی به این قطعات، راه های مختلف را امتحان نخواهند کرد.

vatan parast - -
دروغه حالا که پیشرفت ایران رو می بینن می خوان نشون بدن این تجهیزات و نیروگاه اتمی را از ما دزدیدن.
----------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشور محل زندگی خود را به فارسی بنویسید , در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
دوشنبه 2 اردیبهشت 1387

niazkh - اسپانیا - بارسلون
چه پیشرفتی vatan parast ؟
پیشرفت در توی شیشه کردن خون مردم؟ یا کشتن دانشجوها یا گرسنه کشتن بچه ها یا ضرب و شتم جوانها یا گرفتن دخترها به خاطر فعال کردن غده هیپوفیز مردا؟
یه خورده فکر کن بعد حرف بزن
سه‌شنبه 3 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.