معبد ژاپنی مشعل را راه نمی دهد

معبد ژاپنی مشعل را راه نمی دهد

معبد ناگانو به نشانه همبستگی با بوداییان تبت از پذیرایی از مشعل خودداری کرده است
در حالیکه قرار است شعله المپیک به زودی وارد ژاپن شود، یک معبد ژاپنی از شرکت در این مراسم صرفنظر کرده است.

روز جمعه، 18 آوریل (30 فروردین)، گزارش شد که معبد بودایی مشهور زنکوجی در شهر ناگانو، در ژاپن، تصمیم گرفته است در اعتراض به سیاست دولت چین در مقابله با تظاهرات تبت از شرکت در مراسم حمل مشعل المپیک در این شهر خودداری ورزد.

شعله المپیک در مسیر عبور خود روز 26 آوریل از کانبرا، پایتخت استرالیا، وارد ناگانو خواهد شد.

قرار بود در بخشی از مراسم عبور مشعل المپیک از ناگانو، معبد قدیمی زنکوجی، که یکی از مناطق دیدنی این شهر است، پذیرایی از شرکت کنندگان در این مراسم را برعهده داشته باشد.

یکی از راهبان معبد گفته است که پائیز سال گذشته و هنگام برنامه ریزی برگزاری مراسم حمل مشعل در ناگانو، مدیریت معبد با اشتیاق قبول کرده بود تا مراسم از این معبد آغاز شود.

به گفته وی، تصمیم به لغو شرکت مراسم حمل مشعل به نشانه همبستگی با کسانی اتخاذ شده است که در تظاهرات اخیر تبت هدف سرکوب نیروهای دولتی چین قرار گرفتند و مانند راهبان این معبد، بودایی بودند.

سخنگوی دولت ژاپن گفته است که به تصمیم اعضای معبد احترام می گذارد و برنامه حمل مشعل در ناگانو را تغییر خواهد داد.

این معبد در مراسم بازی های المپیک زمستانی ناگانو در سال 1998 محل آغاز مراسم حمل مشعل بود و در المپیک توکیو در سال 1964 نیز همزمان با برگزاری مراسم افتتاح بازی ها، زنگ های معبد به صدا در آمد.

معبد زانکوجی از نقاط دیدنی ژاپن محسوب می شود و هر ساله چند میلیون نفر از آن بازدید می کنند.

مقامات شهر نانگانو همچنین اعلام داشته اند که به منظور جلوگیری از اخلال در برنامه حمل مشعل از خیابان های این شهر، بخشی از این برنامه را حذف کرده اند.

روز پنجشنبه مشعل المپیک در مسیر خود به سوی تایلند، در میان تدابیر شدید امنیتی از دهلی، پایتخت هند، عبور کرد.

تظاهرات ضد چینی در دهلی با مسالمت برگزار شد و اخلالی در برنامه عبور مشعل از خیابان های پایتخت هند بروز نکرد.

شعله المپیک در مسیر خود به سوی پکن، محل برگزاری بازی های المپیک که در ماه اوت سال جاری آغاز می شود، از شماری از شهرهای جهان عبور کرده و قرار است چند شهر دیگر نیز میزبان آن باشند.

مراسم حمل مشعل در شماری از شهرهای مسیر حرکت آن، از جمله پاریس و لندن، با تظاهرات و درگیری های خشونت آمیز همراه بوده است.

انگیزه این تظاهرات اعتراض به سیاست چین در زمینه حقوق بشر و به خصوص نحوه برخورد نیروهای دولتی با تظاهرکنندگان در تبت در ماه مارس سال جاری بوده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.