کنسرت محمدرضا لطفی در تهران

کنسرت محمدرضا لطفی در تهران

محمدرضا لطفی
محمدرضا لطفی سرپرست سه گروه همنوازان شیدا، شیدای بانوان و گروه بازسازی شیدا از ۲۶ تا ۲۸ اردیبهشت ماه در تالار بزرگ کشور به همراه این سه گروه، کنسرت برگزار می کند.

در هر یک از شب های یاد شده، سه گروه شیدا به روی صحنه می روند. گروه همنوازان و بانوان آثاری تازه و اجرا نشده را که متعلق به لطفی است، به اجرا درمی‌آورند و گروه بازسازی به اجرای قطعات مربوط به دوره قاجار و بعد از آن که مربوط به موسیقی قدیم ایران است، می پردازد.

مخاطبان و اهالی موسیقی همیشه نسبت به کمبود امکانات برای اجرای زنده موسیقی در سالن وزارت کشور اعتراض داشته اند. با این حال تالار کشور با گنجایش چهار هزار نفر بزرگترین سالن کنسرت در تهران است و اهالی موسیقی از دوسال گذشته ترجیح داده اند در این سالن به روی صحنه بروند تا پذیرای مخاطبان بیشتری باشند.

قیمت بلیت این کنسرت از ۱۰ هزار تومان آغاز می شود و به مبلغ ۴۰ هزار تومان در ردیف های جلوی صحنه تالار بزرگ کشور می رسد.

این سه گروه که پس از بازگشت لطفی به ایران تشکیل شده اند، در این کنسرت ها برای نخستین بار به طور رسمی اعلام حضور می کنند.

گروه همنوازان شیدا قرار است روز ۱۷ ژوئیه (۲۷ تیر) در جشن تیرگان که در تورنتوی کانادا برگزار شود، به اجرای کنسرت بپردازد.

محمدرضا لطفی آهنگساز و نوازنده تار تیر ماه سال گذشته بعد از ۲۵ سال در فضای باز کاخ نیاوران به روی صحنه رفت و به همراه قوی حلم به بداهه نوازی با سازهای مختلف پرداخت.

کنسرت او در تهران واکنش ‌های مختلف و گاهی منفی به دنبال داشت. بیشترین واکنش منفی متوجه نحوه آواز خوانی لطفی و هم چنین استفاده از سازهای مختلف و عدم تمرکز روی ساز تخصصی ‌اش بود.

محمدرضا لطفی سال ۱۳۸۴ پس از سالها دوری از ایران، به کشور بازگشت و علاوه بر سه گروه یاد شده به احیای موسسه فرهنگی هنری آوای شیدا و مکتب ‌خانه میرزا عبدالله و تعلیم به هنرجویان موسیقی پرداخت.

در این مکتب ‌خانه به هنرجویان موسیقی سازهای مختلف موسیقی ردیف دستگاهی ایران آموزش داده می ‌شود و علاوه بر لطفی دیگر استادان موسیقی ایران در این مکتب ‌خانه به تدریس می ‌پردازند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.