آیت الله شاهرودی : جهان‌بینی اسلام باید در اخلاق پزشکی مورد توجه قرار گیرد

آیت الله شاهرودی :

 جهان‌بینی اسلام در بحث درمان باید در اخلاق پزشکی مورد توجه قرار گیرد

آیت‌الله هاشمی شاهرودی تاکید کرد که جهان‌بینی اسلام در بحث درمان باید در اخلاق پزشکی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، رییس قوه‌ی قضاییه در نخستین روز دومین کنگره‌ی بین‌المللی اخلاق پزشکی ایران با مهم برشمردن مقوله‌ی اخلاق پزشکی اظهار داشت: اخلاق پزشکی به تمام رشته‌های علمی دیگر و امور مورد نیاز یک جامعه مربوط می‌شود. واژه‌ی اخلاق تنها رفتار و تعامل یک فرد با افراد دیگر را در برمی‌گیرد و به معنای حسن تعامل و برخورد است که این معنای محدود، مقصود از اخلاق پزشکی نیست.

وی ادامه داد: در اخلاق پزشکی دامنه‌ی عقل عملی باز می‌شود و بایدها و نبایدها، عقاید حقوقی، اخلاق فقهی، ارزش‌ها، آرمان‌ها، عدل و قسط و حتی جهان‌بینی‌ها و مبانی اعتقادی را شامل می‌شود.

رییس قوه‌ی قضاییه خاطر نشان کرد: احکام فقهی در رابطه با مسایل پزشکی، حقوق و مسوولیت‌ها، حقوق فرد، حقوق جامعه و همچنین اهداف، چشم‌اندازها، پزشکی و سلامت جوامع بشری همه مشمول واژه اخلاق پزشکی می‌شود و باید توجه داشت که هر کدام از این بخش‌ها قلمرو و طبیعت خاص خود را دارد و نیازمند به روش شناخت خود است.

وی با بیان اینکه مکتب اسلام در مباحث مربوط به تعامل پزشک با بیمار، جامعه و مسوولیت‌پذیری نظر دارد، ادامه داد: این موارد در سیاست‌گذاری‌های کلان و برنامه‌ریزی‌ها موثر است و همه متاثر از مباحث مربوط به اخلاق پزشکی است.

هاشمی شاهرودی با تاکید بر اینکه اخلاق پزشکی در فرهنگ عمومی جامعه در رابطه با بایدها و نبایدها و رفتارهای مسایل پزشکی حائز اهمیت است، اظهار داشت: هر چه محدوده‌ها از نظر علمی جدا و تفکیک شود و همچنین شیوه‌های بررسی هر کدام مشخص شود در توسعه و تبیین این جایگاه بسیار کمک خواهد کرد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه جهان‌بینی اسلامی، اخلاق پزشکی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خاطر نشان کرد: تفکیک و محوربندی‌های درست و دقیق، در بررسی و رسیدن به اهداف و مقاصد رشته‌ی اخلاق پزشکی دقیق‌تر و بهتر است.

وی افزود: باید توجه داشت که اسلام به این مساله چگونه نگاه می‌کند و اینکه سعی می‌کند چه جهان‌بینی را در این رابطه در ذهن پیروان خود ایجاد کند چرا که یکی از خصوصیات مکتب اسلام این است که به انسان جهان‌بینی و نگاه خاص برای فهم و شناخت ارایه می‌کند.

رییس قوه‌ی قضاییه، با بیان اینکه اسلام در مورد مساله‌ی درمان و شفا جهان‌بینی خاصی را ارایه می‌دهد، یادآور شد: این جهان‌بینی نسبت به مساله‌ی درمان و مسایل پزشکی وجود دارد و قرآن کریم نیز بر آن تاکید می‌کند. در بسیاری از روایات آمده که استفاده از دعا و افکار خاص از درمان‌های معنوی است و ما شاهد این مساله بوده‌ایم. درمان با آیات قرآن نیز مبتنی بر این جهان‌بینی است.

هاشمی شاهرودی اظهار داشت: وقتی این مسایل حذف شود امکان سوءاستفاده از این مساله وجود دارد و اگر درست تبیین نشود ممکن است مورد سوءاستفاده‌های گوناگون قرار گیرد همان‌گونه که امکان سوءاستفاده از هر توانمندی و قدرتی وجود دارد چرا که سلامت انسان حائز اهمیت است و برای هر انسانی مطلوب‌تر از هر چیز وجود خود انسان است.

babak_18190 - اوکراین - کیف
ایت الله شاهرودی دیگه نگین
بگین دکتر شاهرودی
جمعه 30 فروردین 1387

Afshin London - انگلستان - لندن
وقتى دارى حکم اعدام صادر میکنى این مزخرفات بهت وحى میشه یا وقتى دارن یکنفرو سنگسار میکنند؟ یا دارن سر یکیو میبرن؟یا دستشو یا زبونشو؟ آخوند و پزشکى؟ بقول یکى از دوستان برو سوسمارتو بخور تا سرد نشده
جمعه 30 فروردین 1387

mahkame - اتریش - وین
خدا جون من نمیفهمم که چرا تو به این اخوند جماعت عمر دایناسور دادی؟؟؟؟؟!!!!!!! تا کی همه چیز و می خوان به اسلام و قران ربط بدن؟؟ دنیا به کدوم سمت داره میره اینا به کدوم سمت دارن بر میگردن.
جمعه 30 فروردین 1387

shanul - المان - هامبورگ
شاهرودی جانور تو در مکتب اسلام به این جهان بینی رسیدی که فهم و شناخت در زندگی این هست مخالف عقیده خود را خوب بشناسی و بعد او را نابود کنی.حالا جهان بینی اسلام در بحث درمان در اخلاق پزشکی این هست که ما بریزیم در خانه های مردم و در خیابانها و دختران مردم را بگیریم و ببریم دکتر معاینه کنیم البته با ادب و احترام اسلامی که زبانزد عام و خاص هست و بعد اگر بعد از معاینه مشخص شد دختر نبودنند ببریمشان شلاق و یا سنگسارشان کنیم.
جمعه 30 فروردین 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
مثلا به چه صورت.اگر خواستن زنی را معاینه کنند با اینه این کار را انجام دهند.به قرن عصر حجر خوش امدید.بهتر نیست اول خودشان جهان بینی را رعایت بکنند بعد به دیگران بیاموزند.
جمعه 30 فروردین 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
این چرندیات چیه که این مرتیکه میگه؟میخواهند تو همه چی باشن !!!پزشکی به تو چه.مرتیکه اگر یک پزشک سواد وفهم و عقل نداشت که دکتر نمیشد.بماند حالا یک دیوانه هم اومده میگه منم دکتر هستم و اندازه همون بز که خودش گفته هم نمیفهمه !! پزشک فهم داره و نیازی نیست که تو بیای و بگی( جهان بینی اسلام در بحث درمان باید در اخلاق پزشکی مورد توجه قرار گیرد)این جمله را بده بهترین کامپیوتر های جهان برات معنی کنه ببین چی میگه!!! اینها دیوانه هستند بخدا این چرندیات چه معنی داره!!فقط یک مشت حرف مفت و چرند و بی معنی و بس.جمع کنید جور و پلاستونو برین گورتونو گم کنید.آخه تو اون کله ها هیچی نیست.ای تو اون کله .......
جمعه 30 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
خدایا تو قرن 21 دنیا کجاست اینا کجان ؟
جمعه 30 فروردین 1387

نوه ی ابلیس - ایران - گرگان
دوستان عزیز
منظور اقای شاهرودی این جهان بینی که مد نظر شماست نیست .اون جهان بینی اسلام است که چند موردش جهت اطلاع می گویم
1-غیر مسلمان مجاز نیست مکانی برای عبادت داشته باشه
2-مکانی که مسلمانان تخریب می کنند نباید تعمیر بشه (مثل برجهای دو قلو)
3-نباید با مسلمانان دشمنی داشته باشند و به دشمن اسلام هم کمک نکنند
4-باید به همه مسلمانان احترام بگزارند و گرنه خونشان مباح است
5-مسلمانان باید در جلسات خصوصی همه شرکت فعال داشته باشند
6-نباید جلوی مسلمان مشروب بنوشند و یا بفروشند
7-نباید مراسم دینی و یا اجتماعی و یا مراسم کفن و دفن را در ملاء عام انجام دهند.
وغیره ............
منظورم از ذکر این قوانین اسلامی این بود که بگم اقای شاهرودی یک قانون جدید دیگری به قوانین بالا اضافه نموده و آن اینست که پزشکان نباید به بیماران غیر مسلمان خدمات پزشکی و داروپی اراپه دهند و گر نه دست و پایشان به صورت ضربدری قطع خواهد شد.
شنبه 31 فروردین 1387

hoormazd - امریکا - تگزاس
متاسفانه جهان بینی اسلام از اندام جنسی و حوادث رختخواب فراتر نمیره برای همین اجازه ورود به قلمرو علوم عقلی و استفاده از اندیشه رو نداره...
شنبه 31 فروردین 1387

parand2008 - فرانسه - نانسی
همینه دیگه این قدر میشینه مزخرف میبافه کار اصلی یادش میره خیر سرت رییس قوه قضاییه هستی برو ببین اون دانشجوهای بدبخت را که بردن ازشون نام و نشانی هم نیست چی شدن یا اون دادگاه هاتون که با اون قضاتتون مردم را جان به لب کردین ...از نظر من اینها ایرانی نیستند یک مشت معلوم نیست عرب یا هر جونوری هستند که یک بار سخنرانی این اقایون را نمیزارن مردم بشنونند ماشاا..همه فارسی را با لهجه عربی صحبت میکنند ...
شنبه 31 فروردین 1387

غلوووو - انگلستان - ابادان
parand2008 - فرانسه - نانسی
اگه من بفهمم اون دوست پسر عرب خیانتکار تو کی بوده که اینقدر تورو نسبت به عربها عقده ای کرده خودم...
یکشنبه 1 اردیبهشت 1387

پری دریائی - ایران - تهران
یکی می خواد این مزخرفای دکتر شاهرودی رو به فارسی ترجمه کنه .منکه چیزی سر در نیاوردم.فکر کنم منظورش اینه که از این به بعد هنگام بیماری به جای یبملرستان و مطب دکتر به مساجد تشریف ببریم دعا کنیم.
یکشنبه 1 اردیبهشت 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
غلوووو - انگلستان - ابادان.گاگو تو بچه ابادان هستی یا عرب ابادانی.که ناراحت می شوی parand2008 - فرانسه - نانسی.به عربها حمله ور می شود.چون اگر واقعا ابادانی اصیل باشی خودت باید مخالف عربهای ابادان باشی.ادمخورهای ایستگاه 7 ابادان یادت نرود.گا گو تو انگلیس هنوز ریبن می زنی یا نه.
یکشنبه 1 اردیبهشت 1387

parand2008 - فرانسه - نانسی
غلوووو - انگلستان - ابادان

ببین هویتت را برای ما معلوم کن یا هی به من بند نکن باشه
اگر ایرانی هستی پس از عرب ها چرا تعریف میکنی خوشبختانه من دوست پسر عرب نداشتم برای اینکه تا پسر ایرانی هست عرب خر کیه دوما از عربها بدم می یاد برای اینکه دختران و زنان بسیاری را در زمان جنگ مورد تجاوز قرار دادند در همان خرمشهر و شهرهای جنوبی منتها اگر حافظه شما بیاد داشته باشه زنان و دختران ما که به عربستان رفتند و مورد تجاوز و ناپدید شدن نمی دونم در چه تاریخی اما یک تظاهراتی از طرف دولت ایران تو عربستا ن بود بر علیه امریکا عربها ناراحت شدند ریختند تمام ایرانی ها را زدند ..وزنهارا هم بردند بعد هم ایران را تحریم کردند برای رفتن به عربستان ..همین اواخر هم یک اتوبوس برای ایرانی ها بود که به کربلا میرفتند تو خود روزنامه های ایران خوندم که به زنان ایرانی هتک حرمت کردند بازم بگم ...تازه بلاهای اساسی رابماند که با ایرانی کردند من شاید با این ایرانی ها که به امکان مقدس !!!رفتند موافق نباشم اما هموطن من بودند تو را نمیدونم برای همین از عربها متنفرم بازم میگم بدون ترس...
امیدوارم سایت محترم نظر من را سانسور نکنه و بزاره شاید این غلام یاغلو بفهمه قبلا هم بگم من خیلی مودبانه حرف زدم بر خلاف تو که مثل دوستای دیگرت د ر کشورهای عربی در حال فحش دادنیت !!!!
یکشنبه 1 اردیبهشت 1387

iranian_x - ایران - نامشخص
از کرامات شیخ ما این است عسل را خورد و گفت شیرین است

شست پا چکار به درد شقیقه.من نفهمیدم این آخوند قضایی چی هست یا دکتر که اینقدر افاضات میفرماید.ببین اوضاع روزگار چقد خراب شده که شاهرودی ... راجع به علم شریف پزشکی صحبت میکنه.
دوشنبه 2 اردیبهشت 1387

پری دریائی - ایران - تهران
parand2008 - فرانسه - نانسی دمت گرم عزیزم خوب جواب این یارو رو دادی .خیلی گنده تر از دهنش حرف میزنه. این سایت اسمش ایرانیان انگلستانه نه عربهای ملخ خور!خودتو ناراحت نکن دوست من!از کوزه همان تراود که دراوست. از کسانی که چندین سال پیش دختران خودشون رو زنده به گور می کردن چه توقعی داری؟؟؟اینها هم از همون نژاد و نسلن.
دوشنبه 2 اردیبهشت 1387

sara12 - انگلستان - اسلو
غلووووـانگلستان ـآبادان.من مطمئن هستم که تو ایرانی نیستی.اگر یکم هم از غیرت ایرانیها را داشتی با یک خانم ایرانی اینجوری صحبت نمیکردی. مرده شور ببره ریخت هر چی عرب ملخ خور سوسمار خور و نفهم .........
دوشنبه 2 اردیبهشت 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.