راز ۱۱ ساله ناپدید شدن یک سرباز

راز 11 ساله ناپدید شدن یک سرباز
مادر سورنا جسد فرزندش را شناسایی کرده اما پزشکی قانونی نظریه قطعی صادر نکرده استگروه حوادث؛ کارآگاهان جنایی تهران پس از گذشت 11 سال از قتل یک سرباز وظیفه ماموریت یافتند تحقیقات ویژه یی را برای افشای حقایق این ماجرا انجام دهند.
به گزارش خبرنگار ما این سرباز وظیفه به نام سورنا آخرین روزهای خرداد سال 76 از پادگان محل خدمتش مرخصی گرفت تا به خانه پدر خود برود، اما وی سر موعد به منزل نرسید و پس از آن نیز تا دو هفته خبری از این جوان نشد تا اینکه مادر سورنا تصمیم گرفت ناپدید شدن فرزندش را به پلیس اطلاع بدهد و از ماموران کمک بخواهد. این زن که سال ها قبل از شوهرش جدا شده بود در شکایت اولیه خود با بیان این موضوع که پسرش به همراه پدر خود زندگی می کرده از اختلافات آن دو سخن به میان آورد و از کارآگاهان خواست در این رابطه تحقیق کنند، اما پدر سورنا در بازجویی ها از سرنوشت پسر خود اظهار بی اطلاعی کرد و وجود اختلافات را نیز منکر شد و گفت همسرش دچار توهم شده است.اظهارات والدین سورنا هیچ سرنخی از جوان ناپدید شده در اختیار پلیس قرار نداد و کارآگاهان که اطمینان داشتند سرباز وظیفه محل خدمتش را ترک کرده است با انتشار عکس وی به تلاش خود برای پیدا کردن او ادامه دادند. پس از ماه ها تحقیق در این خصوص اثری از سورنا به دست نیامد و به تدریج پرونده او به بوته فراموشی سپرده شد تا اینکه چندی قبل مادر این جوان که همچنان پیگیر ماجرا بود با مراجعه به پلیس آگاهی و مشاهده اجساد مجهول الهویه جسد پسرش را از روی البسه مقتول شناسایی کرد. جنازه یی که زن میانسال مدعی بود متعلق به سورنا است روز سوم تیرماه سال 76 در اطراف قم کشف شده بود. به این ترتیب پرونده جسد ناشناس بار دیگر گشوده شد و در نخستین گام محمد شهریاری - بازپرس شعبه هفتم دادسرای جنایی تهران - برای اطمینان از شناسایی درست جنازه دستور نبش قبر را صادر کرد. پس از آنکه بقایای جنازه به پزشکی قانونی انتقال یافت متخصصان با انجام آزمایش DNA طی نامه یی به بازپرس پرونده اعلام کردند نمی توانند درباره اینکه آیا جنازه متعلق به سورنا است یا خیر به طور قطعی اظهارنظر کنند و نتایج آزمایش های به دست آمده گنگ و غیرقابل اتکا است.نظریه مبهم پزشکی قانونی گرهی تازه در ماجرای ناپدید شدن سرباز وظیفه به وجود آورد. با این حال مادر سورنا که از روی البسه مقتول جسد را شناسایی کرده بود مصرانه بر صحت گمان خود تاکید کرد. درنهایت پرونده بار دیگر به جریان افتاد و مشخص شد سورنا در سال های کودکی به همراه والدین خود به بلژیک مهاجرت کرد، اما در آخرین ماه های اقامت در این کشور به دلیل نامعلومی از خانه گریخت و بعد از آنکه پلیس بلژیک وارد ماجرا شد توانست پسربچه را به خانواده اش بازگرداند. پس از این واقعه خانواده ایرانی به کشور بازگشتند و چندی بعد پدر و مادر سورنا از هم جدا شدند. پسر نوجوان که مدتی نزد مادرش زندگی می کرد در ادامه به خانه پدر خود نقل مکان کرد و پس از آن راهی خدمت سربازی شد.

در حالی که این جزئیات از زندگی جوان مفقود شده به دست آمده بود مشخص شد فردی که جنازه اش روز سوم تیرماه سال 76 در اطراف قم کشف شده بر اثر شکستگی جمجمه به قتل رسیده و آن زمان در اطراف جسد دو پوکه فشنگ نیز کشف شده و به رغم انجام تحقیقات وسیع در ماه های اولیه بعد از قتل هیچ سرنخی از این جنایت به دست نیامده بود.

در حالی که تمامی راه های موجود برای رازگشایی از سرنوشت سورنا و جسد مجهول الهویه به بن بست رسیده است بازپرس شهریاری دیروز طی دستوری ازکارآگاهان اداره 10 پلیس آگاهی خواست تحقیقات ویژه یی را در این خصوص انجام دهند.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.