محکومیت سه دانشجوی امیرکبیر تایید شد

محکومیت سه دانشجوی امیرکبیر تایید شد

مجید توکلی، احمد قصابان، و احسان منصوری پس از اعتراض گسترده بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر به انتشار چهار نشریه دانشجویی بازداشت شدند
دادگاه تجدیدنظر احکام مجید توکلی، احمد قصابان، و احسان منصوری، دانشجویان دانشگاه امیرکبیر را با کاهشی جزئی، تایید کرد.

علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد مجید توکلی به 30 ماه حبس، احمد قصابان به 26 ماه حبس و احسان منصوری به 22 ماه حبس محکوم شده اند.

این دانشجویان که به تبلیغ علیه نظام، اهانت به مقدسات و نشر اکاذیب متهم شده بودند، در اواخر مهر ماه سال گذشته (اواسط اکتبر 2007) به ترتیب به سه سال، دو سال و نیم و دو سال حبس محکوم شده بودند.

محمدعلی دادخواه، وکیل مدافع این دانشجویان در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی، به حکم اعلام شده اعتراض کرد.

آقای دادخواه گفت: "در دادگاه بدوی هیچ دلیلی علیه موکلین من ارائه نشد و ریاست دادگاه به دادستان مهلت داد تا با تجدید جلسه، شواهد خود را ارائه کند."

او افزود: "بعلت اینکه دادستان نتوانست دلیلی ارائه کند و مهلت منقضی شده بود، حکم برائت دانشجویان جوان صادر شد."

وکیل مدافع دانشجویان محکوم شده با اشاره به اینکه جلسه تجدیدنظر به درخواست دادستان تهران برگزار شد، گفت: "در جلسه تجدیدنظر هم هیچ دلیل، عماره و یا حجت و سندی ارائه نشد و انتظار بر این بود که بنا بر اصل 167 قانون اساسی، دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی را تایید کند."

با این حال به گفته آقای دادخواه، دادگاه، بدون ارائه شدن دلیلی دیگر و تنها به واسطه اعتراض دادستان حکم برائت شکسته شد.

تنش در دانشگاه امیرکبیر

این سه دانشجو پس از آن از سوی وزارت اطلاعات ایران دستگیر شدند که انتشار چهار نشریه دانشجویی دانشگاه امیر کبیر به نامهای آیته، سحر، ریوار و سرخط موجب ایجاد تنش و درگیری در دانشگاه شد و در نهایت این نشریات در اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام مطالب "موهن" توقیف شدند.

این دانشجویان اعلام کرده بودند که نشریات مذکور جعلی هستند و "با سوء استفاده از آرم و نشان نشریات اصلی" چاپ شده اند.

در زمان بروز تنشها، گردانندگان این نشریات دانشجویی مدعی شدند هدف از "جعل" این نشریات، فراهم کردن بهانه ای برای تعطیلی کلیه نشریات دانشجویی بوده است.

پس از اعلام حکم دادگاه انقلاب نیز محمدعلی دادخواه، وکیل این دانشجویان از صدور حکم بر اساس اعترافات این دانشجویان انتقاد کرده بود.

خانواده این دانشجویان نیز، در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه مدعی شدند این سه نفر در هنگام بازداشت شکنجه شده اند.

این سه نفر هفت ماه پس از بازداشت، از اتهام توهین به مقدسات، حرم اهل بیت، مراجع، مردم شهرستان قم و شهر قم تبرئه شدند اما بخاطر مسئول دانستن نیروهای بسیج دانشگاه امیرکبیر در انتشار نشریات به اذعان آنها "جعلی"، به نشر اکاذیب متهم و محکوم شدند.

اکنون علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرده است که احکام قطعی است و این سه دانشجو مشغول گذراندن دوران محکومیت خود هستند.

اما وکیل مدافع این دانشجویان که خواستار جبران خسارت به آنها شد، گفت از طریق اعاده دادرسی یا باتوجه به اختیارات رئیس قوه قضائیه که می تواند مبادرت به ارجاع پرونده جهت رسیدگی مجدد به شعب دیگر دادگاه ها کند، امکان رسیدگی مجدد پرونده وجود دارد.

babaktoronto - کانادا - تورنتو
این اعمال مسبوق به سابقه و چیز تازه ای نیست. این موذی گریها از اول انقلاب بوده برای بقای نظام لازمه: سینما رکس ابادان و اتیش میزنن که شعله انقلابشون رو شعله ورتر کنندبعد میگن کار شاه بود - تو ضریح امام رضا بمب میگذارن و اونو به مجاهدا نسبت میدن - کشیش های مسیحی رو توشیراز کشتند اونو به دشمنان فرضی نظام منتسب کردند و.... این هم سناریوی اخر این بامبولو برای دانشجوها درست کردند تا ضمن شاد کردن دل اقا که در 18 تیر 78 دلگیر شده بود بتوانند ترمز جریانات دانشجویی رو هم که ادامه همان طوفان 18 تیر بود بکشند چون خوب میدانند که دانشجو همان است که باید از ان حذر کنند. ای شاه ساده و خدا بیامرز ایران زمین سر از قبر برون بیاور تا ببینی هرانچه بی سیاستی که تو به خرج دادی اخوند بجاش برایت یکجاجبران کرد و روی هرچی سیاستمدار کلاش و دروغگو رو سفید کردند(البته بهتره گفته بشه سیاست انگلیسی اخوندی) .
چهار‌شنبه 28 فروردین 1387

dandy - امارات - امارات
از اتهام توهین به مقدسات، ؟؟؟اینها کی توهین کردند به مقدسات...کار اصلیشون پخش کردنه اعلامیه ها بود...اعلامیه ضد انقلابی...زندانی میشن چون باید در زندان این دلاور مردان معتاد بشن تا دهنشون و ببندند..
چهار‌شنبه 28 فروردین 1387

iranppp - آلمان - دوسلدورف
بابک خان نظرات من در جواب افاضات حضرتعالی و استاد دانشگاه 32 ساله با 6 سال سابقه تدریس !!!!ثبت نشد مثل خیلی از کامنتهای دیگه ام.به همین خاطر از ادامه مصاحبه با حضرات بحر العلوم ومریدان میبدی ونوری زاده واردشیر ریپورتر و....انصراف دادم.اما این به معنای کرنش وپذیرش افکار خائنانه و وطنفروشانه(هر چند بعضاضا نا آگاهانه)شما نیست.
پنج‌شنبه 29 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.