فرامرز قریبیان بازیگر سینمای ایران در بیمارستان بستری شد

فرامرز قریبیان بازیگر سینمای ایران در بیمارستان بستری شد

فرامرز قریبیان بازیگر سینمای ایران در بیمارستان بستری شد.قریبیان که تحت عمل جراحی آپاندیس قرار گرفته این روزها به مشهورترین میهمان بیمارستان ایرانمهر تبدیل شده است.او وضعیت جسمی خوبی دارد.

قریبیان در سینمای ایران نیزچهره مشهور و البته موفقی است.موفق از آن جهت که بیشترین جایزه بازیگری را از جشنواره فیلم فجر به دست آورده و البته در میان بازیگران ستایش شده جشنواره های جهانی نیز رکورددار است.قریبیان تا امروز سه بار برای بازی در فیلم های "ترن"،"بندر مه آلود"و"مرد بارانی"برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول و یک بار برای بازی "رقص در غبار" جایزه بهترین بازیگر نقش دوم جشنواره فیلم فجر را بدست آورده است.او همچنین برای بازی در فیلمهای "چشمهایش"،"رقص در غبار" و "شهر زیبا" از جشنواره های فیلم حراره(زیمبابوه)،مسکو و هند جایزه گرفته است.جوایزجشنواره فیلم سپاس(برای فیلم خاک- سال 1353) و جشن خانه سینما از دیگر موفقیت های اوست.

فرامرز قریبیان که امسال 66 ساله می شود، دارای تحصیلات ناتمام در رشته بازیگری مدرسه «ویرژوال آرت» آمریکا است. وی که دوست دوران مدرسه و هم محلی مسعود کیمیایی بوده فعالیت سینمایی را با دستیاری کارگردان و ایفای نقش کوتاهی در فیلم «بیگانه بیا» نخستین ساخته کیمیایی آغاز کرد و تا امروز در 65 فیلم به ایفای نقش پرداخته است که از معروفترین آنها می توان به خاک،گوزنها،غزل،سایه های بلند باد،سفیر،سناتور،ردپای گرگ،دو نفر و نصفی،می خواهم زنده بمانم،مردبارانی،رقص در غبار،شهر زیبا و...اشاره کرد.سه اثر کارگردانی (جدال در تاسوکی،قانون و چشمهایش)را نیز در کارنامه دارد.او همسر مینا خیامی (فیلمنامه نویس) و پدر محمدسام قریبیان (بازیگر) است.

قریبیان از جمله بازیگران سینمای ایران است که از سالهای پیش از انقلاب فعالیت داشت و در سالهای پس از انقلاب به ویژه دهه 60 از چهره های مطرح سینما به شمار می آمد،چرا که در این سالها اساسا مسوولان دولتی از ستاره سازی وارائه قهرمانان جوان با ویژگی های مرسوم این سالها پرهیز می کردند و به همین دلیل قریبیان و بازیگرانی همچون جمشید مشایخی، بیژن امکانیان،هادی اسلامی و... مجال بیشتری برای حضور پیدا می کردند.تا آنجا که قریبیان بارد پیشنهادهای تلویزیونی صریحا از بازی نکردن دراین مدیوم حرف میزد،هرچند در یک دهه گذشته و باظهور ستاره های جوان و خوش صورت در سینماچند بار در نقش های تلویزیونی ظاهر شد. قریبیان در دوره جدید بازیگری خود که با واقعیت سینمای امروز و علاقه تماشاگران به ستاره ها آشنا شده بود کوشید با بازی در نقش های متفاوت جای خود را به عنوان یک بازیگر بادانش و توانا هرچند در نقش های کوتاه اثبات کند.او با پرهیز از حاشیه های سینما و ایفای نقش در فیلمهایی با رویکرد هنری و ساختارمدار بار دیگر مورد توجه کارگردانان قرار گرفته است.بازی در فیلمهایی مثل شهر زیبا،رقص در غبار،سیف الله،رئیس،رویای خیس وچند کاردیگر حاصل فعلیت های او در این دوره است که البته در برخی از آنها به این هدف نزدیک شده و در برخی دیگر با بدشانسی مواجه شده است. برای عامه تماشاگران سینما "گوزنها"‌ آشناترین چهره پس از بهروز وثوقی قریبیان است که نقش قدرت را بازی می کرد.

pakzad - ایران - آذربایجان
اصلا به قیافش نمی خوره که 66 سالش باشه
سه‌شنبه 27 فروردین 1387

zahra6644 - انگلستان - لندن
زهرا6644-انگلستان-لندن
خدا کنه حالش زود خوب شه.من که خیلی دوستش دارم.
شنبه 31 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.