هاشمی رفسنجانی : نام خلیج فارس در تفاسیر قرآنی صدراسلام موجود ‌است

هاشمی رفسنجانی : نام خلیج فارس در تفاسیر قرآنی صدراسلام موجود ‌است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نام خلیج فارس در اسناد و تفاسیر قرآنی بزرگان قرون اول تا پنجم هجری قمری از اعراب و بویژه حوزه های علمیه کشورهای عربی خواست با نگاهی به این اسناد به ادعاها پایان دهند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه امروز تهران که با حضور پرشور نمازگزاران در دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف برگزار شد با اشاره به تکرار ادعاها درباره جزایر ایرانی خلیج فارس از سوی اعراب منطقه به تحریک بیگانگان گفت : ما آمادگی خود برای مذاکره و استدلال در این باره را همواره مطرح کرده ایم اما فتنه انگیزیهای غرب برای ایجاد تفرقه همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه دشمن از راههای مختلف برای شکستن وحدت اسلامی تلاش می کند گفت : نتیجه یکی از این راهها رفتاری است که کشورهای دوست و همسایه ما درباره نام خلیج فارس و جزایر ایرانی در پیش گرفته اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : این یک اشتباه تاریخی است و از این راه چیزی جز تفرقه بدست نمی آید.

وی با اشاره به دو راه اثبات بی اساس بودن این ادعاها از طریق "نقشه های موجود تاریخی" و "اسناد اسلامی و نظر علمای اسلام" گفت : به تازگی بنیاد ایرانشناسی کتاب ارزشمندی از خلیج فارس مشتمل بر 120 نقشه اروپایی و 40 نقشه از کشورهای اسلامی تهیه کرده که در همه آنها بر نام خلیج فارس تاکید شده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد : این نقشه ها نشان می دهد از 400 سال قبل از اسلام نام خلیج فارس در نقشه ها وارد شده است اما در اواخر دوران قاجار عثمانیها  این نام را زیر سئوال بردند و بعد از آن هم انگلیسیها درپی شکست خود در ملی شدن صنعت نفت غوغای رسانه ای خلیج عرب را به راه انداختند و مصریها به این موضوع دامن زدند.

وی در تشریح اسناد اسلامی اثبات کننده حقوق ایران در خلیج فارس با بیان اینکه در قرآن 4 آیه در 4 سوره نام دو دریا مطرح می شود که با هم تلاقی دارند به سوره کهف و آیه مجمع البحرین اشاره کرد و گفت : در موضوع محل مجمع البحرین تا کنون  5 قول وجود دارد اما در تفاسیر 5 قرن اول اسلامی منظور از این دو دریا که با هم تلاقی می کنند دریای روم و دریای فارس نام برده شده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به وجود 72 تفسیر مبنی بر نام دریای فارس در تفسیر آیه مجمع البحرین در سوره کهف از جمله تفسیر معتبر ابن عباس گفت : مسلمانان منطقه می دانند دشمنان در پی تفرقه افکنی هستند و اسناد اسلامی را نیز در دست دارند با بررسی این اسناد به این ادعاها پایان دهند.

وی به حوزه های علمیه این کشورها توصیه کرد بررسی این اسناد را آغاز کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به غربیها درباره موضوع هسته ای ایران گفت : از مسیر کنونی که آنها در حال ادامه آن در بحث هسته ای ایران هستند جز آلوده کردن فضای جهان هیچ توفیقی نخواهند یافت چون وقتی ایران آماده مذاکره است و در گذشته هم حسن نیت خود را با امضای پروتکل الحاقی اعلام کرده است، هنوز هم راه حلی بهتر از مذاکره برای دو طرف نمی توان یافت چرا که در غیر این صورت هر دو طرف ضرر خواهند کرد.

وی با اشاره به قضایای اخیر عراق گفت : ایران در جنگ اخیر عراق کمکهای بسیاری کرد تا جنگ بین نیروهای عراقی فروکش کند که به حمدالله این امر اکنون حاصل شده است.

خطیب جمعه تهران تاکید کرد : برای ایران هیچ چیز مهمتر از این نیست که مردم عراق با یکدیگر متحد شده و دست متجاوزان آمریکایی را از کشورشان کوتاه کنند.

وی افزود:  مسئله عراق و اختلافات داخلی و نا امنیها نگرانیهایی را برای تامین امنیت در منطقه به وجود آورده بود لذا ایران هر قدر بتواند در این بین برای رفع اختلافات و تنش های داخلی به مردم عراق کمک خواهد کرد .

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت : ایران هیچ نفعی در این بین ندارد و تهمت هایی که علیه ایران می زنند هرگز درست نیست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: ایران تنها به دنبال ایجاد عراقی آزاد و مستقل است و کمکهایی برای کمک به ساخت عتبات و به خصوص سامراء که مظلوم واقع شده اند، خواهد داشت و امیدواریم بر آن افزوده شود.

وی با اشاره به ظلم هایی که از سوی رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم فلسطین می شود خاطر نشان کرد: ظلمی که اکنون به ملت مظلوم فلسطین می شود را در هیچ کجای دنیا نمی توان دید، مردم ایران نیز همچون همیشه با جنایت های رژیم صهیونیستی در عراق مخالفند و آن را محکوم می کنند.

رئیس مجلس خبرگان در پایان تاکید کرد که موضع ایران در قبال مسئله عراق، خروج اشغالگران از این کشور و تامین حق مردم مظلوم عراق است.

Tina jOon - آلمان - ماینز
آخه این سیرابی که معلومم نیست اصلا ونژادا ایرانیه یا نه نمیشه از خلیج فارس حرف نزنه؟؟؟؟ ادعا
جمعه 23 فروردین 1387

sami121 - ایران - تهران
ایه مذکور درباره بهشت وجهنم است که به دریا تشبیه شده است که به هم نمرسند و قاطی نمیشوند
شنبه 24 فروردین 1387

xpersia.com - ایران - ایران
آقا بعد از مدتی این بابا خواست یک کار درست انجام بده حالا شما نذارید
شنبه 24 فروردین 1387

mah1 - ایران - تهران
این نه اینکه نژادش میرسه به کوسه هایه ماقبله تاریخ. خوب میدونه خوب.
شنبه 24 فروردین 1387

rastad - ایران - تهران
آقای رفسنجانی اگه شماها در امور عراق دخالت نکنین بخدا عراق آرومه
شما اسلحه نفرستین ببینید درست میشه یا نه
بخدا من در کربلا بودم و یک فروشنده به احمدی نژاد فحش میداد و میگفت این بدبختی ما زیر سر ایران و دولت ایران
شنبه 24 فروردین 1387

joshua - انگلیس - نیوکاسل
تو لپ ادم دروغگو اخه فلسطین و عراق به ما چه ربطی داره اونهایی که ایرانیان را نجس میشناسند.اکبر کوسه امیدوارم یک روز به سرنوشت صدام گرفتار بشی تو و ... و تمام جنایتکاران و ادمکشان.
شنبه 24 فروردین 1387

awesta - انگلستان - کرایدون
پس این همه اسلحه از چه راهی به جنوب عراق میرسه؟
شنبه 24 فروردین 1387

حسن کچل - امریکا - نیو یورک
اره منم خوندم اسم علی اکبر و هاشم بود ولی اون موقع رفسنجان نبوده که بنویسند
اکبر هاشمی رفسنجانی
ملت بدبخت بیچاره ایران که مجبورند چرندیات اینهارو گوش کنند
خوب ملتم که خرافاتی رگ خواب تو دستشونه
شنبه 24 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
ملت گدایئ میکنه
کوسه خدایئ میکنه .
شنبه 24 فروردین 1387

m.sondosi - ایران - مشهد
وطن دوستی در حرف آسان است و بی هزینه. مهم این است که هر ایرانی اگر ادعای دوستی ایران و سرزمین آن را دارد برای آن تا چقدر میتواند از خودش بگذرد؟! روزگاری نه چندان دور جوانانی از همین مرز وبوم بی هیچ ادعا و شعاری خود را در راه ایمان و وطنشان فدا کردند. انسانهای پاکی که در اوج جوانی پشت به همه چیز کردند و برای عزت وشرافتشان و دفاع از حیثیت میهنشان خود را به آتش و خون زدند و با افتخار بر زمینهای پر مین و خطر پا می گذاشتند. به نظر من اگر امروز برای ایران آبروئی و امنیتی هست به برکت همین گذشت ها و جانفشانی هاست.اینگونه رذالت ها در هر دوره ای وجود دارد . مهم هوشمندی ایرانیان و برخورد صحیح با آن است.وقتی دشمنان این آب و خاک می بینند که ایرانیانی حاضرند سرمایه و تلاش زندگی خود را در راه توسعه سرزمین آنها صرف کنند در حالی که محرومیت زندگی خیلی از ایرانیان را فرا گرفته است آیا در اعمال شنیع خود جری تر نمی شوند؟یک ایرانی وقتی می تواند نسبت به سرزمین خود احساس غرور داشته باشد که صرف نظر از مسائل سیاسی در سربلندی و موفقیت های آن مشارکت کند .در غیر این صورت هم خود را فریب می دهد و هم بی احساسی خود را به دیگران اعلام می کند.
یکشنبه 25 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.