آمریکا خواستار رویت قرارداد ایران و سوئیس شد

آمریکا خواستار رویت قرارداد ایران و سوئیس شد

خبر انعقاد قرارداد خرید گاز طبیعی ایران توسط سوئیس روز دوشنبه ۱۷ مارس اعلام شد
آمریکا خواستار رویت قراردادی شده که شرکت سوئیسی ا گ ال اخیرا برای خرید گاز طبیعی با ایران منعقد کرده است.

سفارت آمریکا در سوئیس در وب سایت خود گزارش داده که دولت آمریکا دوشنبه (۱۷ مارس) رسما خواستار دریافت نسخه ای از متن آن قرارداد از دولت سوئیس شده بود.

این سفارت همچنین تایید کرده که آمریکا برای نخستین بار در ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی خواستار دریافت نسخه ای از آن قرارداد شده بود.

اما به گفته مقام های آمریکایی، دولت سوئیس تا کنون متن قرارداد خرید گاز طبیعی از ایران را در اختیار آمریکا قرار نداده است.

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، ۱۷ مارس در کنفرانس خبری مشترکی در تهران با میشلین کالمی-ری، همتای سوئیسی خود اعلام کرد که قراردادی برای صادرات گاز بین شرکت سوئیسی ا گ ال و شرکت ملی گاز ایران امضا شده است.

رسانه های گروهی در سوئیس گزارش داده اند که آمریکا تلاش کرده بود تا سوئیس را از این اقدام منصرف کند.

در وب سایت سفارت آمریکا آمده که قراردادهایی مثل قرارداد خرید گازطبیعی ایران توسط سوئیس تلاش گروه (۵+۱) برای ارائه مشوق های اقتصادی به ایران را تضعیف می کند و "پیام غلطی" را به دولت ایران می فرستد.

دولت سوئیس تاکید دارد که این قرارداد ناقض تحریم های وضع شده سازمان ملل متحد و آمریکا علیه دولت ایران نیست و سوئیس به عنوان کشوری بی طرف حق انعقاد قرارداد با ایران را دارد.

شرکت سوئیسی ا گ ال می گوید که مدت قرارداد خرید گاز از ایران ۲۵ سال است و قرار است هرساله پنج و نیم میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ایران به اروپا صادر شود.

جزئیات زیادی از قرارداد صادرات گاز ایران به سوئیس منتشر نشده، اما خبرگزاری ها گزارش داده اند که ارزش آن بین ده تا بیست و دو میلیارد یورو در سال خواهد بود.

آمریکا می گوید که در حال بررسی این موضوع است که آیا قرارداد منعقد شده تحریم های بین المللی علیه ایران را نقض می کند یا نه.

دولت آمریکا هنوز نظر نهایی خود در این زمینه را اعلام نکرده است.

سفارت سوئیس در ایران و کوبا به عنوان "حافظ منافع" آمریکا در آن دو کشور عمل می کند.

p0licce - امارات - دبی
اخه استثمارگر تو سر پیازی یا ته پیاز ؟به تو چه.
دوشنبه 12 فروردین 1387

چراغعلی - ایران - تهران
من متن قرارداد را میدانم ! ایران گاز را به 4/1 قیمت جهانی به مدت 25 سال به سوییس می فروشد در مقابل سوییس از پول های ایران در بانک هایش نگهداری میکند و بدون اینکه مراجع بین المللی در جریان باشند پول ها را به نقاطی در جهان برای ایجاد جنگ و آشوب می فرستد .
دوشنبه 12 فروردین 1387

حاج عبدالکریم - ایران - اصفهان
از این صحبت ها که بگذریم؛اگر در کنار این وزیر خارجه سویس بجای متکی یک عدد متکا بود میدانستم چکار کنم.در واقع حیف این هلو که کنار اون عزگل
دوشنبه 12 فروردین 1387

دریا-boushehr - ایران - بوشهر
مرگ بر آمریکا
دوشنبه 12 فروردین 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
با هر قراردادی.اینها پایه حکومت اسلامی را محکمتر میکنند.دست انها هم به خون جوانهای ما الوده است.زنده باد ایران بدون اسلام
دوشنبه 12 فروردین 1387

shayan96 - ایران - تهران
چراغعلی - ایران - تهران
آخه همه خوبند ما بدیم.پس آمریکا و اسرائیل که ملت ها را فدای سیاستشون میکنند خوبند.این را بدان سیاست به هیچ کس رحم نمیکنه
دوشنبه 12 فروردین 1387

لطفعلی - ایران - آمل
از این امریکا هیچ بعید نیست! فضولی کردن حد و مرز نمی شناسه
سه‌شنبه 13 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.