سپاه مهدی درخواست خلع سلاح و تسلیم را رد کرد

سپاه مهدی درخواست خلع سلاح و تسلیم را رد کرد

نوری المالکی شخصا بر عملیات بصره نظارت دارد
جنبش سیاسی وفادار به مقتدی صدر روحانی تندروی شیعه عراقی، که رهبر شبه نظامیان سپاه مهدی است درخواست خلع سلاح و تسلیم شدن این گروه را رد کرده است.

این جنبش گفته است تنها در صورتی که دولت عراق بخواهد به اشغال کشور توسط آمریکا پایان دهد، اعضای سپاه مهدی اسلحه خود را تحویل خواهند داد.

جنبش سیاسی طرفدار مقتدی صدر مقامات عراقی را که به گفته این جنبش راه مذاکره را بسته اند، مسئول خشونت های اخیر معرفی کرده است.

در همین حال زد و خوردهای شدید بین نفرات سپاه مهدی و نیروهای دولتی عراق در شهر بصره ادامه دارد.

درگیری ها در سه شهر حله، کربلا و ناصریه نیز از سرگرفته شده است و 12 نفر از نفرات سپاه مهدی در کربلا کشته شده اند.

در بغداد، در جریان درگیری های اخیر در داخل و اطراف شهرک صدر که از پایگاه های سپاه مهدی است 84 نفر کشته شدند.

از زمان آغاز عملیات سرکوب شبه نظامیان شیعه در شهر بصره در سه شنبه هفته گذشته، تاکنون بیش از 180 نفر در این شهر کشته و 350 نفر مجروح شده اند.

روز گذشته نوری المالکی، نخست وزیر عراق، ضرب الاجل تعیین شده برای اعضای سپاه مهدی، را برای 10 روز دیگر تمدید کرد و پیشنهاد پرداخت پاداش نقدی به تحویل دهندگان سلاح را داد.

نوری المالکی چهارشنبه گذشته 72 ساعت به شبه نظامیان مهلت داد اسلحه را زمین بگذارند، و آنها را تهدید به "مجازات شدید" کرد.

حدود 30 هزار نیروی ارتش و پلیس از سه شنبه که مقررات منع تردد شبانه در بصره اعلام شد سرگرم نبرد با سپاه مهدی بوده اند.

حامیان مقتدی صدر - موسوم به صدری ها - بخشی از بلوک سیاسی شیعیان بودند که به انتخاب نوری المالکی به عنوان نخست وزیر در سال 2005 کمک کردند، اما پل وود خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید نخست وزیر عراق اکنون این گروه را یک تهدید می داند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید عملیات نظامی چند روز اخیر تا حدودی برای جلوگیری از دست آوردهای احتمالی صدری ها در انتخابات محلی جنوب عراق است که قرار است درماه اکتبر برگزار شود.

نیروهای نظامی تحت رهبری آمریکا در عراق برای اولین بار در نخستین ساعات جمعه گذشته در عملیات جنگی در بصره و بغداد شرکت کردند.

dandy - امارات - امارات
واقعا مقتدی صدر خشمگینه....خیلی مرد عصبی بنظر میرسه..ادم نباید هم اینقدر مشدد باشه...مقتدی صدر و نصرالله ایندو اگر قرار باشه با دشمن بجنگن...سنگ تموم میزارند رحم بی رحم
شنبه 10 فروردین 1387

mohammad55ir - هند - پونا
dandy - امارات - امارات
لطفا صدر کثیف و خائن به مردم کشورش را با سید حسن نصرالله دلیر و شجاع که با دست خالی از خاکهای کشورش مقتدرانه دفاع میکند را مقایسه نکنید،اینها زمین تا آسمان با هم فرق دارند.
شنبه 10 فروردین 1387

mehrad - المان - بن
اقای امارات تو هم دلت خوشه .اینها 2 تا آدم عوضی هستند و مزدور.تنها هنر این 2 حیوان به کشته دادن مردم بی گناه .همیشه هر بلائی میاد بر سر آدمهای ضعیف میاد .انها جلو هستن. و این 2 حیوان در سفارت ایران دارن می خورن و میخوابند. به نظر من کمی..خوب هست .
شنبه 10 فروردین 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
حسن نصرالله و مقتدی هر دو جیره خوار جمهور اسلامی ایران هستند.پس می شود گفت.سگ برادر شغال است.
یکشنبه 11 فروردین 1387

عقاب اسبیکو - ایران - خرم آباد
124هزار پیامبر آمدن و کلی دورغ سر هم کردن بنام دین تا این انسان دو پا آدم بشه که آدم نشد و در همان بت پرستی ماند (البته این بت پرستی امروز مدرن شده است )و نمونه اش در ایران !!! به نظر من اقای نوری المالکی اگر می خواهد کشورش به دموکراسی واقعی برسه باید سپاه مهدی را با تمام قواه سر کوب کنه و گر نه دین اسلام یک فاجعه که نه صد فاجعه ایجاد می کند
یکشنبه 11 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.