مهاجرت، آرزوی بسیاری از جوانان ایرانی

مهاجرت، آرزوی بسیاری از جوانان ایرانی

این روزها خروج از کشور و سکونت در یک کشور خارجی برای خیلی ها یک آرزو شده است و شاید آرزویی دست نیافتنی!

بیشتر افرادی که سرزمین خود را ترک می کنند و جایی دیگر را برای زیستن بر می گزینند و البته در این راه سختی های زیادی را نیز متحمل می شوند، اغلب با یک هدف به دنبال این آرزوی پرمشقت می روند: "زندگی بهتر".

مهاجرت  پدیده ای جهانی  است  و بسیاری از کشورها به طور مستقیم و غیر مستقیم با  آن  دست و پنجه نرم  می کنند. برخی کشورها مبداء مهاجرت اند، برخی مقصد و برخی هر دو.
 
برای بسیاری از مهاجرین ایرانی معنای زندگی بهتر در "رفاه اقتصادی" خلاصه می شود، چیزی که آنان می گویند در غرب هست و در ایران نیست. با این حال دغدغه ی دوم اکثریت این جوانان موضوع آزادی های اجتماعی است.

بنا بر گزارش کمیساریای عالی پناهندگی سازمان ملل متحد، آمار ایرانیان پناهجو در کشورهای اتحادیه اروپا در سال 2004، 8800 نفر و در سال 2005، 7720 نفر بوده است.

این جمله را "میثم" 26 ساله می گوید، که فوق دیپلم برق دارد و به دنبال راهی ارزان است تا بتواند از ایران خارج شود. او که اطلاعات زیادی در مورد مسائل مربوط به مهاجرت و پناهندگی در نقاط مختلف دنیا دارد و می تواند مانند یک وکیل شما را راهنمایی کند، آخرین بار تلاش کرده است از طریق ویزای تحصیلی از ایران خارج شود. اما در این راه موفق نبوده است.

او می گوید: " هزینه تحصیل در دانشگاه قبرس بسیار بالا بود، به همین دلیل از رفتن منصرف شدم."  با این حال او قصد دارد این بار با مراجعه به یکی از قاچاقچی ها، راه دیگری را برای رسیدن به آن سوی آبها تجربه کند.

او در توضیح علل خروجش از ایران مسائل زیادی را عنوان می کند، از نبود آزادی های اجتماعی تا شرایط نامناسب اقتصادی.

بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت به یک کشور غربی را دارند، برای تحقق این امر به قاچاقچی متوسل می شوند. این افراد پس از رسیدن به مقصد مورد نظردر زمره ی پناهجویان قرار می گیرند .

هم اکنون افراد زیادی هستند که با عنوان قاچاقچیان انسان، کار انتقال مسافران را به نقاط مختلف دنیا بر عهده دارند. افرادی که نرخشان برمبنای چگونگی کارشان تغییر می کند. برخی از قاچاقچیان مسافران را به صورت تضمینی به مقصد مورد نظرشان می رسانند. این افراد که اغلب مسیرهای مشخصی را برای انتقال مسافر دنبال می کنند بین 25 تا 35 میلیون  تومان از مسافرانشان دریافت می کنند و در صورت عدم موفقیت در کارشان، مبلغ گرفته شده را به مسافر باز می گردانند.

"مهدی" 28 ساله که به دلیل داشتن پاسپورت جعلی به ایران دپورت شده است، این روزها با مراجعه ی مکرر به اداره ی گذرنامه سعی دارد تا هر چه زودتر پاسپورتش را دریافت کند. مسافرانی که به این دلیل به ایران دپورت می شوند، می بایست حداقل 6 ماه انتظار بکشند تا مجددا پاسپورتهایشان را دریافت کرده و بتوانند از ایران خارج شوند.

مهدی در تشریح علت دپورتش، می گوید: " در ویتنام، زمانی که قصد داشتم با یک پاسپورت جعلی به آلمان بروم بازداشت و به ایران بازگردانده شدم."

این اولین بار نیست که این جوان 28 ساله از سوی ماموران فرودگاه بازداشت می شود، وی که مقصد نهایی اش کانادا است، قبلا نیزدو بار در هنگ کنگ و کنیا بازداشت شده است. در آخرین بازداشتش در ویتنام، پولهایش توسط ماموران پلیس دزدیده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

او که در تهران مغازه دار بوده است، می گوید: " برنامه ریزی کرده بودم که اگر دخل و خرج مغازه بگذرد تا 2 سال آینده بتوانم خانه ای تهیه کنم و زندگی تشکیل دهم، اما یکباره در عرض کمتر از یکسال قیمت خانه 10 برابر شد، با پولی که من داشتم یک اتاق هم نمی دهند چه برسد به خانه."

او ادامه می دهد: " حداقل چیزی که در آنجا داری، آرامش فکری است، وقتی کار می کنی می توانی زندگی راحتی داشته باشی، پس انداز کنی، اوضاع اقتصادی مملکت ثبات دارد، هر روز نباید نگران تحریم و قیمت دلار و این جور چیزها باشی"


زندگی "امید" نیز این چنین است. امید 23 ساله است و دیپلم دارد. او به همراه مادر و برادرش راهی شده بود. مادر توانست به مقصد برسد، اما دو برادر تاکنون 2 بار گرفتار پلیس شده اند و بار آخر پاسپورت امید ضبط شده است.

امید می گوید: " اینجا برای هر چیزی باید بازخواست پس بدهی: برای موی بلند ، مانتوی کوتاه و ... می خواهم بروم جایی که آسایش باشد."

او در اولین بازداشتش در چین، 35 روز را در زندان شانگهای زندانی بوده و دوران سختی را در آنجا گذرانده است.

مسیرهای انتقال مسافر که پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر و به بهانه مبارزه با تروریسم بیش از گذشته تحت کنترل است، بیشتر از قاره ی آسیا و آفریقا می گذرد. مسافران ابتدا از ایران به یکی از کشورهای شرق آسیا برده شده و از آنجا راهی اروپا، آمریکا یا کانادا می شوند. در این میان شانس مسافران زن برای رسیدن به مقصد بیش از مردان است.

آمار سازمان دیده بان حقوق بشر  نشان می‌دهد از سه  دهه ی پیش‌، بالاترین  آمار مهاجرت متعلق به زنان مهاجر است، به طوری که حدود 200 میلیون زن و دختر جوان طی 3 دهه ی اخیر دست به مهاجرت زده‌اند؛ این آمار تا قبل از این تاریخ، کمتر از نصف رقم فوق بوده است.

"مونا" دانشجوی سال آخر رشته ادبیات، که سال گذشته در اولین تلاشش برای رفتن به کانادا موفق بوده و اکنون حدود 1 سال است در این کشور زندگی می کند، یکی از دخترانی است که با پرداخت 25 میلیون تومان به یک قاچاقچی توانسته است در کمتر از یک ماه خود را به خاک کانادا برساند. او اینک به عنوان پناهنده منتظر زمان تشکیل دادگاه است و از شرایط جدید زندگی خود کاملا راضی است.

مسافرانی که در نیمه راه شناسایی شده و بازداشت می شوند، گاه مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. از تحقیر و توهین گرفته تا بستن دست ها به میله های سلول به مدت چند روز، حکایت برخی از افرادی است که در میان راه گرفتار پلیس شده اند. دلیل بازداشت همه ی آنان داشتن" پاسپورت های جعلی" است.

این پاسپورت ها که به همراه کارت شناسایی و شناسنامه به مسافران داده می شوند، اغلب متعلق به شهروندان اروپایی است که با تغییر عکسشان، در اختیار مسافران قرار می گیرند.


البته همه ی متقاضیان اقامت در کشورهای غربی راههای غیرقانونی را برای این کار انتخاب نمی کنند. هم اکنون بسیاری از افراد که عمدتا طبقه ی مرفه جامعه را تشکیل می دهند، با فروش کلیه ی اموال خود، با استفاده از قوانین مربوط به مهاجرت قصد اقامت در کشورهایی چون کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند.

متقاضیان مهاجرت را می توان به 2 دسته کلی تقسیم کرد:

1. افرادی که به دنبال رفاه اقتصادی بار سفر می بندند؛ آنها عمدتا از قشر پایین جامعه هستند و با توسل به روشهای غیرقانونی قصد اقامت در کشوری را دارند.

2.  افرادی که به دنبال آزادی های اجتماعی، سیاسی، امنیت و .. قصد سکونت در کشوری دیگر را دارند.

در این میان هر چند کفه ی ترازو به سمت گروه اول سنگینی می کند، اما موضوع آزادی های اجتماعی نیز دغدغه ی بسیاری از جوانان امروز کشور است.


طبیعتا همه ی ماجراها به خوبی تمام نمی شود و همه ی مسافران هم به مقصد نمی رسند. در این میان کسانی  هستند که خود را به قاچاقچیان سپرده اند و در میان راه رها شده اند. عده ای مرده اند و عده ای دیگر با هزاران مشقت خود را به جایی رسانده اند و در همان جا ساکن گشته اند. این دسته عمدتا افرادی را شامل می شود که با هزینه هایی کمتر راهی سفر شده اند و از طریق را ه های زمینی قصد رسیدن به مقصد را داشته اند.

این گروه از مهاجران، بیش از سایرین در معرض خطرات جانی قرار دارند و تاکنون نیز بارها در اخبار و یا روزنامه ها گزارشات مربوط به کشته شدن آنان در میانه ی راه را خوانده ایم.

"مسعود" 34 ساله که در سال 2000 از ایران خارج شده و اکنون در انتظار دریافت اقامت در انگلیس به سر می برد، روایت تلخی از سفر دارد. او که حدود 9 ماه در راه بوده است، می گوید: " دو هفته در جنگلهای بوسنی بودیم بدون هیچ گونه امکاناتی."  دست آخر او روی قطار در حال حرکتی پریده است و به این شکل موفق شده خود را به مقصد برساند.

چند سال پیش تلویزیون ایران جنازه های 12 دختر و پسر را نشان داد که جایی میان آبهای سارایوو غرق شده  بودند و تنها جنازه هایشان به کشور بازگشت.  جنازه ی افرادی که تنها "زندگی بهتر" می خواستند. همین و بس!

behnaz_7192 - ایران - شیراز
ارزوی منم هست.به امید خدا.
شنبه 10 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
فکر میکنن حلوا میدن خارج . نمیدونن اواز دهل شنیدن از دور خوش ا ست البته حق هم دارن واقعا این حکومت زندگی رو واسه خیلیها سخت کرده.
شنبه 10 فروردین 1387

babaktoronto - کانادا - تورنتو
اهان بالاخره همان مطلبی که مورد نظر من بود توسط ایرانین یو کی چاپ شد دست مریزاد. باید زودتر از اینها هم چاپ میشد
خوب دوستان خود همین مطلب چند پیام مهم درش نهفته است:
1- تفاوت مملکت و اوضاع و شرایط در قبل از زمان شاه و بعد از ان
2- درخواست روزافزون مردم برای فرار از مملکت و ترک ایران.
در مورد بند اول باید بگویم که دیگر هر کور و کچلی هم به این اعتراف میکند که ایران در زمان شاه از انچنان اعتباری برخوردار بود که نه تنها برای رفتن به هیچ کشوری مشکل ویزا نداشتیم بلکه از تمام دنیا به ایران میامدند چه برای توریستی و چه برای کار. برایتان مثالهایی هم زدم که مثلا ایتالیا پاسپورت ایرانی را بهتر از امریکایی قبول میکرد.
در مورد بند دوم هم باید بگویم که ببینید وضع چقدر خراب شده که بعضیها حاضرند در دورافتاده ترین کشورهای جهان مانند قطب شمال و افریقا و... زندگی کنند اما تو ایران نباشند. این یعنی شکست برای حکومتی که ادعای حاکمیت جهانی داشت اما حتی مردم خود را هم نتوانست زیر چتر حکومت خود جمع کند. میدونم الان یک عده دوباره میان با سفسطه میخوان ستون کامنتشونو پر کنن.(الان میان میگن عوضش شاه نوکر امریکا بود. اخ من قربون اون نوکر برم که مردمش در رفاه بودن) اما دوست من حساب دو دوتا چهارتاست قضیه فیثاغورث نیست که نیازی به اثبات داشته باشه. مثل روز روشنه اینایی که گفتم.فقط کافیه کلاه تون رو کمی بالاتر بگذارید.
شنبه 10 فروردین 1387

zpirooz - آلمان - آخن
اینها وضعیتی درست کردند توی این مملکت که یا باید از خودشون باشی یا جزو آدمهایی که خودشون زحمت فکر کردن نمی کشن و میژذارند دیگران بجاشون فکر کنند اگه بخوای برای مملکتت دل بسوزونی و حرف متفاوت از اونها بزنی هم اونقدر از دست دو گروه بالا عذاب میکشی که راه فرار رو انتخاب میکنی و یا اینکه باید اونقدر تحمل داشته باشی که با زندان و حصر و توبیخ و اخراج کنار بیای اما من یکی تصمیم گرفتم برگردم و تلاش کنم تا شاید در محدوده اختیارات خودم تغییراتی بوجود بیارم یعنی توی دانشگاه. البته اگه از هفت خوان گزینششون راهم دادند
شنبه 10 فروردین 1387

deadman - ایران - آبادان
منم همیشه میخواستم برم دوبار هم پولمو خوردن که آخرین بارشم 2 ماهه پیش بود ولی باز هم ناامیدنمیشم
شنبه 10 فروردین 1387

dandy - امارات - امارات
p0licce - امارات - دبی موافقم....بابا فیلمه ...اولا حکومت ایران از همه چیز با خبر است.....اف بی ای ایران خیلی قویه..هههههه خودشون باهاشون همکارن
شنبه 10 فروردین 1387

bardia007 - المان - مونیخ
حرف اول و اخر را پول میزند رویای یک زندگی بهتر در این سوی اب جذابیتهای زیادی داره ولی سختیهاش هم خون ادم را تو شیشه میکنه
ولی ارزوی من اینه به ایرانی برگردم که واقعا ایران باشه نه ویران.
شنبه 10 فروردین 1387

Mahrad - ارمنستان - یروان
همه پشیمون میشن. زندگی تو ایران مفته. مفت....همه جا هم با ایرانی مثل سگ وحشی رفتارمی کنند.
شنبه 10 فروردین 1387

rad - انگلستان - لیدز
dandy - امارات - امارات
لطف کن بگو چند سالته.ببین تاراحت نشیها میخواهم ازت انتقاد کنم وامیدوارم بجای ناراحت شدن در صدد اصلا ح ان بر ائی.شما خیلی بی مطا لعه هستید.از صحبت ها تون کاملا مشخص.والبته این راحدس میزنم که شما مزدور رژیم باشیدو خیلی هم ترسو هستید.
شنبه 10 فروردین 1387

edvinson - ژاپن - توکیو
چهار بار که مثل نوکر باباشون بهت نگاه کنن و رفتار کنند با گریه و با کله بر میگردی ایران. از هرکی هم می پرسی میگه دارم کارامو درست میکنم بر گردم ایران. آدم حساب نمی کنند ایرانی رو مخصوصا بعد از انقلاب. لباس خوب بپوشی و جراح هم باشی باز عینهو ...باهات رفتار میکنن به محضی که می فهمند ایرانی هستی. چون میدونن سفارت ایران در هیچ جای دنیا پشت ایرانی ها که نیست هیچی واسشون... هم در نمی کنه...!
شنبه 10 فروردین 1387

سوین - ایران - تهران بزرگ
من شخصا بارها به فکر رفتن افتادم ولی وقتی می شینم فکر می کنم می بینم هر چقدر هم که شرایط اینجا خراب باشه باز به عنوان یه ایرانی شخصیت دارم . می دونم اگه از ایران برم هر جا که باشه من یه خارجی محسوب می شم اونم از نوع ایرانیش و باید هر نوع بی احترامی رو تحمل کنم و صدام هم در نیاد . در ضمن فکر نمی کنم هیچ جای دیگه مثل ایران بشه پول درآورد . درسته که شرایط اینجا واقعا خرابه و حقوق انسانی معنی نداره ولی در نهایت می تونم بگم اینجا وطنم هست و مال منه .
شنبه 10 فروردین 1387

khanande - ایران - ایران
با سوین - ایران - تهران بزرگ موافقم
یکشنبه 11 فروردین 1387

arash newcastle - انگلیس - نیوکاسل
واقعا تاسفبار است. درد مرا تازه کردید. یکی ازان جوانها که در ابهای سارایوو در رود ساوا غرق شد برادر من بود
یکشنبه 11 فروردین 1387

bahar2682 - امریکا - نیویورک
منکه دوست داشتم الان ایران بودم. همه فکر میکنن اینجا چه خبره! به نظر من هیجا ایران نمیشه.
یکشنبه 11 فروردین 1387

nader303 - ژاپن - ژاپن
ایران مشکلات خاص خودشو داره خارج از ایران هم همینطور. اوناییکه تو ایران هستن میخوان برن خارج ( البته نه همه )و اوناییکه خارج از ایرانن خیلیاشون میخوان برگردن ایران. که اینها بستگی به سن و وضع مالی داره. برا جوانها شاید تجربه خوبی باشه ودر بعضی اوقات تجربه ایی تلخ.
بابک تورنتو ی عزیز در اینکه دوران شاه بمراتب بهتر از الان بود هیچ شکی نیست.ولی فکر نمیکنی این فرق بین بد و بدتره.چون اون زمان بهتر از امروزه نتیجه این میشه که شاه خوب بوده.تو که اکثر نظرات منطقی و پرمحتواست همیشه افسوس میخورم که چرا در مورد شاه و امریکا بی منطق میشی(اگه خونده باشی چند جا دیگه هم اینارو گفته بودم)
با سندایی که رو شده چه جوری میشه گفت اونا خوب بودن. با ارزوی موفقیت
یکشنبه 11 فروردین 1387

eagle - استرالیا - سیدنی
من فکر میکنم ما نباید مملکت خودمونو ول کنیم بیایم بیرون چون این همون چیزیه که اخوندا میخوان ما خیلی راحت نه تنها از حق خودمون میگذریم از حق بجه های خودمونم هم به نفع بچه اخوندا میگذریم من گه بعد از تحصیل حتما برمیگردم چون میخوام بچم هویت ایرانی داشته باشه
یکشنبه 11 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
rad - انگلستان - لیدز عزیز دل برادر کسی که انتقاد میکنه فحش نمیده. تو هم ناراحت نشو اما مزدور رژیم و ترسو ...تِ. خوشت اومد؟ احترام خودتو نگهدار
یکشنبه 11 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
سوین - ایران - تهران بزرگ کاملا باهات موافقم حق با شماست. من 25ساله اینور انورم. هرچند همیشه سعی کردم منو واسه خودم دوست داشته باشن نه واسه کشورم. اما باز هم موارد بد زیاد دیدم.
یکشنبه 11 فروردین 1387

parand2008 - فرانسه - نانسی
rad - انگلستان - لیدز
من هم همین احساس شما را دارم از روی کنجکاوی همیشه کامنت ها ش را میخونم خیلی مزخرف می گه خداش اصلاحش کنه ..در ضمن صددرصدش عشق آخونده
یکشنبه 11 فروردین 1387

mehran-irani - ایران - ایران
سوین - ایران - تهران بزرگ
دوست عزیز شاید هنوز گیر یه ادمه وحشی و عقده ای نیفتادی که حاضرشی خیلی از سختیها رو تحمل کنی و خدا کنه هم نیفتی....منم 4 ساله تصمیم مهاجرت گرفتم ولی خدا بخواد این دفعه جدیه....اونجا زیر پات فرش پهن نمیکنن و شاید تا چند سال از غذای خوب هم خبری نباشه ولی از این درجا زدنو بعد از چند سال سینه قبرستون خوابیدن بهتره...واسه پول دراوردنم پا باید لنگه این عرب پرستها بشی یا دزد و مال مردم خور بشی. اونایی هم که رفتن ولی میخوان برگردن من قول میدم که پشیمون میشن چون از این موردها زیاد دیدم......
این امار هم محض اطلاع دوستان.................
این مشخصات چه کشوری است: 20میلیون فقیر، 7 میلیون بیکار، 4 میلیون معتاد، 300 هزار زن تن فروش ؛ 14 میلیون بیمار روانى ، 600 هزار کودک کارگر ،یک و نیم میلیون محروم از تحصیل،8 میلیون بیسواد، 180 هزار نابغه فرارى با 30 تریلیون و400 میلیارد تومان خسارت ناشى از فرارمغز ها، 450 هزار تصادف در سال، 40 هزار بیمار ایدزی، سن بزهکاری زیر 10 سال، کف سنی فحشا 14 سال، و کف سنی اعتیاد 13 سال و... اینجا ایران توست عزیز
یکشنبه 11 فروردین 1387

3drace - مالزی - کوالالامپور
edvinson - ژاپن - توکیو
آخ گفتی. سفارت بی عرضه تر از سفارت ایران بگردی پیدا نمیکنی
یکشنبه 11 فروردین 1387

kotlet - ایران - تهران
ترو خدا فرار مغزها(!)نکنید
یکشنبه 11 فروردین 1387

babaktoronto - کانادا - تورنتو
نادر جان من دوران شاه رو مطلق خوب نمیدونم شما اگه کامنتهای منو کامل دنبال کرده باشی اینو میفهمی. من میگم خود شاه وطن پرست بود و این دورو بری هاش بودن که پدرشو دراوردن و اعتماد شاه به اونها اشتباه بود. در هرصورت همانطور که خودت گفتی بین بد و بدتر تو کدومو انتخاب میکنی؟ حد اقل من دارم از بده حمایت میکنم نه بدتره.
در مورد امریکا هم حرفامو زدم شما معلومه که همه کامنتهای منو دنبال نمیکنی نه امریکا و نه هیچکس دیگه دلسوز ما نیست. من میگم امریکا نه هر کشور دیگه اگه یه قدم برای ما ورداره من ازش به اندازه همون یک قدم حمایت میکنم مثلا تو همین قضییه اخیر فرشاد امیر ابراهیمی ایا ندیدی که امریکا جان این هموطنمان را نجات داد؟ ایا نباید ازش بابت این کار تشکر کرد؟ دوست من ناشکری پدر این مردمو دراورده. اخوند داره به شما دروغ میگه من اینو با سندهای فراوان میگم که بعدها اونارو رو میکنم اکثر این سندهایی هم که میگی رو شده به سختی قابل اعتماد هستند در هر صورت همون بد و بدتره که گفتی رو فراموش نکن. مرسی از نظرت.
یکشنبه 11 فروردین 1387

dandy - امارات - امارات
rad - انگلستان - لیدز سن من به تو ربطی نداره تو هم از اون دسته ادمها هستی که قاچاق سفر میکنی ولی من قانونی به لندن...قبرص....ایتالیا....و همه جا سفر میکنم چون پولشو دارم و قانوتی سفر میکنم ...رژیمو پدراتون اوردند الحمدلله پدر و مادر من نه در ایام شاه نه در ایام انقلاب ایران بودند...parand2008 - فرانسه - نانسی خیلی باید مهم باشم که اول کامنتهامو میخونی... تو یه تازه بدون رسیده باید مزخرف باشی نه من.... مگر شماها باید بدنید چرا من نمیتونم به ایران برم؟؟eagle - استرالیا - سیدنی
به مولا خیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی مردی مرسی
یکشنبه 11 فروردین 1387

سوین - ایران - تهران
mehran-irani - ایران - ایران
دوست عزیز من شخصا شاید خیلی نزدیکتر از اونی که شما تو عکس ها دیدید شاهد کتک خوردن و دستگیری و حبس دوستان و هم دانشگاهی هام بودم ولی باز هم هیچ کدومشون حاضر نیستند که میدون رو خالی کنن.
چرا که اینجا متعلق به ماهاست و ما باید اگه ناراضی هستیم مبارزه کنیم .
مهاجرت کردن راحت ترین راهه ولی به چه قیمت ؟ چند درصد افرادی که رفتن تونستن به ایده ال هاشون برسن ؟ به نظر من اگه اینجا مبارزه کنم و با شرافت هزینش رو پرداخت کنم خیلی بهتر از اینه که با ذلت توی خاک غربت زندگی کنم .
یکشنبه 11 فروردین 1387

mehran-irani - ایران - ایران
کورش بزرگ یک زمانی گفته بود : ای آدمی زاد، هر که باشی و از هر کجا که بیایی، و از آن هر زمان که باشی، زیرا می دانم که خواهی آمد، من کورشم، که برای پارسیان این کشور پهناور را ساخته‌ام، پس به این مشت خاک، که تن مرا پوشانده، رشک مبر هرکس که آهنگ ویرانی آرامگاه مرا کند، اهورا مزدا او را نابود کن......
سوین - ایران - تهران
امیدوارم که شما و همه جوانان ایران به ارزوهای قشنگشون برسن.ارزوی منم یه ایران ازاد و ایرانی ازاده به امید روزی که حق هر ایرانی را بی منت بهش بدن...چرا بدن؟چون ما نمیتونیو حقمون حتی با ایستادگی و مبارزه بگیریم...مگه حرف دانشجوهامون در کوی دانشگاه چی بود....مگه اعتراضات مردم دلاور ابادان در تابستان 1379 چیزی جز طلب اب شیرین بجای اب شور که بخاطر مقاصد رفسنجانی بخورد مردم میدادن!!!بوده؟؟؟نتیجه این اعتراض میدونی چی بود؟دستور سردار قالیباف:ابادان هرقدر هم کشته بده باید ساکت شه...جواب اعتراض مردم تک تیراندازان یگان ویژه بود...بعدشم
نوبت بسیج و سپاه بود که تو محله ها بگردن و از هر کس که خوششون نمیومد میبردنش و با این روش 20 اتوبوس جوونو بازداشت کردن.
سوین
عزیز اینها که منو شما دیدیم یه نقطه در دایره پرگاره...به امید روزی که بجای میدان شیخ حسن نصراله هر جا که بری مردم کوروش ها داریوش ها مصدق ها شریعتی ها و هزارن نامی را که برای ایران رنجها بوردن را بشناسن.به امید روزی که یهودیان این یادگاران زمان کووش بزرگ مسیحیان این فرزندان خدا و مسلمانان این پیروان راستین در کنار هم خوشو خرم باشن و از دین در سیاست هیچ خبری نباشه..
دوشنبه 12 فروردین 1387

Mahrad - ارمنستان - یروان
آره جدا سفارتخانه های ایران در سراسر دنیا بی کفایت و باج بده هستند. تجربه اش رو همه مون داریم. فقط بلدن بگن جز دایره وظایف ما نیست...!!!
دوشنبه 12 فروردین 1387

yavar.soltan - سوپد - مالمو
ای با با ....خواهش میکنم اگه خیلی وابسته به خانواده و تعلقات هستید نییاد اینجا بخدا خبری نیست اونای که موندن یا واقعا باز بودن رو دوست داشتن یا روی برگشتن ندارن اینقدر کلاس میان وقتی میان وطن که انگار کجا بودن....وای من از ایرانی بودن خودم در اینجا شرمسارم وای که چقدر بی ظرفیتن و خودشونو گم کردن اخه مگه اینجا چی داره ..ا.ینجا غربت و تنهای اکثرا بیماری روحی میگیرن واکثر زن و شوهرها از هم جدا میشن....بچه هاشون بازیچه خود خواهی ها
دوشنبه 12 فروردین 1387

parmida-otrish - اتریش - وین
از نظر اقتصادی خدائیش مرم اینجا بیشتر در رفاه هستند. وقتی اینجا کار می کنی و به دولت مالیات می دهی دقیقا از همون امکاناتی برخوردار میشی که یک اروپایی دارد. خوب می خوری پس انداز میکنی وتعطیلاتت خارج از کشورت هم سرجاش است. ما هفت ساله اینجا هستیم توانستیم از بانک وام بگیریم و خانه هم بخریم . از نظر من که اینجا حلوا خیر می کنند. من اصلا پشیمان نیستم که اومدم فقط دلم برای عزیزانم و دیدن ایران تنگ میشه.
دوشنبه 12 فروردین 1387

parand2008 - فرانسه - نانسی
dandy - امارات - امارات توهم داری ..مهم نیستی من حرفای اون حسنی را هم می خونم اصولا ادم های احمق اسباب خنده من هستند تو هم یکی از اون ها هستی
یک بار گفتی دختر هستی شک دارم چون دختر ایرانی خیلی شرم و حیا داره حالا اگر پسر هم هستی شوفر های چاله میدان باید ازت درس بگیرن ...از یک طرف دم از اسلام و دین می زنی خودت را قیمه و قرمه میکنی از یک طرف از مهمونیات می گی!!!!!!حالا هم مثل این نو کیسه ها از خانواده می گی جالبه پیش عربها هم هستی با این خانواده چطور پیش عربائی ...روت خیلی تاثیر می زارن !!
دوشنبه 12 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
parand2008 - فرانسه - نانسی 100 بار بهت گفتم نژاد پرستی عملیست منسوخ. هر چند نژاد پرستای فرانسه هر مو سیاهی رو عرب میدونن. پس سعی نکن القابی رو که اربابات به خودت نسبت میدن و تو رو با اون صدا میکنن - به دیگران بچسپونی. میتونم درکت کنم که چه مصیبتی داری میکشی. عقده هاتو اینجا خالی نکن سعی کن اینجا نظر بدی و از نظرات دیگران استفاده کنی وبفهمی که نباید نژاد پرست باشی تا بتونی به اونایی که پناهندگیتو قبول کردن یاد بدی که نژادپرستی منسوخ. اینو به نروژی ها هم یاد بده
سه‌شنبه 13 فروردین 1387

parmida-otrish - اتریش - وین
ای بابا !!!!!!!!!!!!! مثلا ما ایرانی هستیم با داشتن یک کشور با تمدن چند هزار ساله. هر کدام از شماها نظرتان را بگوئید چرا سر هر موضوعی به هم توهین می کنید ؟
و اما در مورد زندگی در اروپا همه اش برمی گرده به روحیات و طرز تفکر و روش زندگی هرکسی. ما کسانی را اینجا داریم که ادمهای خیلی موفقی بوده و باعث افتخار ایران و ایرانی هستند (که اگر برنامه تلویزیونی همراه ایرانیان را دیده باشید بعضییهایشان را معرفی می کنند) و ایرانیهایی هم داریم که شرممان میشود بگوئیم هموطن ما و ایرانی هستند. در هر صورت چه داخل ایران و چه در اروپا فرقی نمی کند مهم این است که مثل یک انسان رفتار و زندگی کنیم.
و شما اقای بابک تورنتو کاملا با نظرتان موافقم وقتی مجبور باشیم بین بد وبدتر یکی را انتخاب کنیم معلوم است بد را انتخاب می کنیم.
سه‌شنبه 13 فروردین 1387

parand2008 - فرانسه - نانسی
p0licce - امارات - دبی
تو خودت را قاطی میکنی کسی بهت توجه نمی کنه ؟؟...یک بار درست حسابی جوابت را دادم متاسفانه درک ...نداری متوجه بشی تو و امثال ... تو که افتخارشان عربه و از عرب وحشی و بربر و دین ...دفاع میکنید ارزش پاسخگویی نداری برای اینکه اصلا تو باغ نیستی ...الان هم جوابت را دادم که تو روحیه ات تاثیر نزاره ...بعد هم به کوری امثال تو من الان دانشجو هستم ...تازه اگر کسی این جا پناهنده بشه ابروی تو به اصطلاح مسلمان عرب پرست بیشتر باید بره که با اون همه امکانات می یان این جا پناهنده می شوند اما خوش بختانه از صد تا اروپایی موفق تر هستند و باعث افتخار ایرانی ها ...از مملکتی فرار میکنن که توش دزدی فحاشی خشونت دیکتاتوری مذهبی مردم را به پناهنده گی می می کشاند. اتفاقا این جا از بسیجیان! شرکت کننده تو جنگ دیدم که به خاطر معالجه شیمیایی اومده با خانواده اش پناهنده شده ..پس شما سرتون را بزارید بمیرید که کسی که زندگی و جوانی خودش را داده حالا برای زنده ماندن و اینده بچه اش پناهنده شده که با تامین اجتماعی و بیمه فرانسه معالجه اش رایگانه اما هر روز حالش بدتر میشه این پاداش دفاع از میهنش است که پول تهیه دارو با داشتن مسولیت خانواده در ایران براش مشکل بوده ....کلاهتان را بزارید بالاتر مدعیان مسلمونی ..خجالت بکشید
سه‌شنبه 13 فروردین 1387

babaktoronto - کانادا - تورنتو
پلیس از دبی هزار بار گفتم بازم میگم اینقدر با این لفظ مسخره پناهنده هموطناتو خطاب نکن. تازه اونی هم که پناهنده است مگه ادم نیست؟ تو چه میدونی اون پناهنده چه سرگذشتی داشته که اینجوری تحقیرش میکنی؟ تازه باید همه مون یه روز بریم با فرش قرمز بیاریمشون ایران به وطن خودشون نه اینکه این برخوردهای احمقانه رو باهاشون بکنیم.
پرند جان از فرانسه از این ادمایی که میگی من هم دیدم که طرف حتی دوایی که بهش نیاز داشته از طرف دولت و بنیاد شهید ازش مضایقه کردن و بهش ندادن در صورتی که اون همه چیزش و برای ایران داده بوده. موفق باشی ایران دخت نازنین و وطن پرست ایران به داشتن دختران و مادران اینده ای چون تو سخت به خود میبالد.
چهار‌شنبه 14 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
parand2008 - فرانسه - نانسی بسیار برات متاسفم که ... بیش از یک گیاه نیست. تمام سعی من این بود که بهت بفهمونم نژاد پرستی کار بسیار شنیع و بدیه اما شما طبق پیروی کورکورانه از جوامع غربی متوجه این موضوع نمیشین . منم خسته شدم از چکش به اهن سرد زدن.
از شما خواهش میکنم از این به بعد نظرات من رو نخونین و نظر هم ندین . اینو هم بدونین عربها در حال حاضر شما رو .... به حساب نمی ارن. بیا اینجا تا بفهمی به عنوان ایرانی چقدر برات ارزش قایلا.
چهار‌شنبه 14 فروردین 1387

dandy - امارات - امارات
parand2008 - فرانسه - نانسی چقدر حرف میزنی مثله اخوندها روضه میگی...مسلمونه اینطور انطور...یا بن لادن بهت دستور میده..تو هم اجرا میکنی..فتو ملا ها حرف میزنی..ملاهایی که ایام شاه بدستور شاه تو دریاچه نمک انداخته شدند..تو با اونا نسبت داری مطمئن هستم
چهار‌شنبه 14 فروردین 1387

parvin ariya - ایران - اصفهان
Mahrad - ارمنستان - یروان/ ارمنستان که مثل جهنم ویا دوزخ.ارمنی ها کئ هسنند که به ایرانی ها بد نگاه بکنند!!! همه ارمنیهاگداگشنه هستند. چقدرهم کشورشون گثیف و عقب مانده هست.
چهار‌شنبه 14 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
babaktoronto - کانادا - تورنتو بابک اخه اینا کم دارن. چون پاس سوید و دانمارک رو گرفتن هویت خودشون رو از دست دادن و نژادپرستیشون گل کرده. فکر میکنن خودشونم شدن نژاد برترند. واسه همین در فحاشیاشون از القاب نژاد پرستانه استفاده میکنن. پس باید بهشون گوشزد بشه که کی هستن خودشون
پنج‌شنبه 15 فروردین 1387

parand2008 - فرانسه - نانسی
babaktoronto - کانادا - تورنتو
اقا بابک اول خواستم پاسخی به این ها بدم اینها فقط اومدن یک چیز بگن حالا ...یا کل کل کنند بدون اندیشه می بینی تو متاسفانه وقتی جوابشان را می دی عاجزند از پاسخگوئی ....حتی میگه دانمارک و نروژ..نمی دونم با این دو کشور مشکلی داره اخه هر بار به من جواب میده یک حرف تکراری میزنه ..حالا خوبه باز این بی ادب نیست یک سری دیگه که اصلا نه فکر دارن اگر نظری را می خوان جواب بدن با تو ضیح و استدلال بگن ...اما به لوده بازی و حرفهای سبک ...بگذریم به هر حال نمی شه هم دنیا راعوض کرد فقط میشه دعا کردکه هم روزی تفکر و اندیشه را بنا قرار بدیم برای تبادل نظر ..نه توهین نه .........
پنج‌شنبه 15 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.