موقعیت طلایی برای متخصصین ایرانی مایل به مهاجرت به سوئد

موقعیت طلایی برای متخصصین ایرانی مایل به مهاجرت به سوئد

مفاد قانون جدید مهاجرت کاری به سوئد برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا بزرگترین تحول در قوانین مهاجرتی سوئد در  طی چند دهه اخیرقوانین ویزای جدید مهاجرت به سوئد شباهت زیادی با نوع آمریکایی آن دارد قوانین جدید از 15 دسامبر 2008 قوت اجرایی خواهند یافت دانشجویان میهمان نیز قادر به استفاده از قوانین مهاجرتی  جدید سوئد خواهند بود.

 موقعیت طلایی برای متخصصین ایرانی مایل به مهاجرت به سوئد
 سرانجام جزئیات در رابطه با قوانین جدید مهاجرت به سوئد بر اساس کار برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که تعداد زیادی در انتظار آن بوده اند مشخص شده است. تماسهای تلفنی بی شماری در این رابطه با اطلاعات ایرانیان برقرار شده است. دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در سوئد, افرادی که مایل به دریافت مهاجرت به سوئد برای بستگانشان در ایران بوده و همچنین متقاضیان پناهندگی بیشترین تماس ها را در این زمینه با این مرکز گرفته و جویای کم و کیف قوانین جدید شده اند.

همکاران استکهلمیان با همکاری مرکز اطلاعات ایرانیان مهمترین بخشهای قوانین ویزای جدید مهاجرت کاری به سوئد را از متن اصلی سوئدی آن استخراج و پس از ترجمه و تنظیم در ذیل در اختیار خوانندگان قرار می دهند.

پیام روشن سوئد به علاقمندان به مهاجرت به این کشور: پناهندگی را فراموش کنید
چهار حزب ائتلافی دولت دست راست سوئد بر سر  جزئیات قانون مهاجرت کاری به سوئد به تفاهم رسیدند. علاوه بر چهار حزب ائتلافی دولت,  یک حزب اپوزوسیون (حزب محیط زیست – سبزها) نیز در این زمینه با دولت همراه شده است.

از آنجائیکه دو حزب اپوزوسیون, سوسیال دمکرات و چپ, عمدتا مخالف پذیرش نیروی کار در مقیاس وسیع از خارج از اتحادیه اروپا بوده و در طی
30
سال گذشته از به اجرا در آمدن آن جلوگیری نموده اند همراهی یک حزب اپوزوسیون (حزب سبزها) با دولت در رابطه با قوانین مهاجرت کاری به سوئد دارای اهمیت ویژه ای است و به این معنی خواهد بود که احزاب سوسیال دمکرات و چپ سوئد حتی در صورت در دست گرفتن احتمالی قدرت دولتی در آینده نیز امکان زیادی جهت لغو و یا تغییر قوانین مهاجرتی سوئد را نخواهند داشت.

سوئد با اجرای این قوانین جدید مهاجرتی پیام قاطع و روشنی را خطاب به اتباع غیر اروپایی علاقمند به مهاجرت و زندگی در این کشور پیشرفته ارسال نموده است: "اقامت بر اساس پناهندگی را فراموش کنید, اما چنانچه دارای تخصصی هستید به کشور ما خوش آمدید". قوانین جدید مهاجرتی سوئد نه تنها شباهت بسیار زیادی به قوانین مهاجرت بر اساس کار به آمریکا دارد بلکه بمراتب لیبرال تر از آن است. از جمله بواسطه اینکه ملاک دریافت مهاجرت کاری به سوئد انحصارا نیاز کارفرمایان اعلام شده است.

وزیر مهاجرت سوئد از اینکه قوانین سختگیرانه قبلی سوئد منجر به این شده است که بسیاری از متخصصین تبعه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا آمریکا را جهت مهاجرت انتخاب کرده اند ابراز تاسف کرده و قوانین مهاجرتی جدید سوئد را تلاشی جهت تغییر مسیر قبلی و جذب متخصصین خارج از اتحادیه اروپا به سوئد خوانده است.

سوئد تقریبا تنها عضو اتحادیه اروپا بشمار می رود که دربهای خود را در چنین ابعاد وسیعی به روی متخصصین خارج از اتحادیه اروپا می گشاید.
 
موقعیت طلایی برای متخصصین ایرانی مایل به مهاجرت به سوئد
قوانین جدید مهاجرتی سوئد که از
15 دسامبر سال 2008 قوت اجرایی خواهد یافت موقعیتی طلایی را در مقابل متخصصین ایرانی ساکن ایران و دیگر نقاط جهان قرار می دهد که مایلند به یکی از پیشرفته ترین و مترقی ترین کشورهای جهان مهاجرت کرده و آینده ای امن و مطمئن را برای خود و خانواده خود تضمین نمایند. این متخصصین می توانند از هم اینک برنامه ریزی در این زمینه را  آغاز نمایند.

توبیاس بیلستروم وزیر مهاجرت سوئد از حزب دولتی مدرات و طراح این رفرم بزرگ مهاجرتی در پاسخ به این پرسش که آیا تصور نمی کند که رفرم جدید مهاجرتی سوئد منجر به این شود که صاحبان شرکت اقوام و فامیل خود را به سوئد بیاورند می گوید: "ما هیچ مشکلی با اینکه صاحبان شرکت, برادر, خواهر, عموزاده یا خاله زاده های خود را به سوئد بیاورند نداریم, تا زمانی که آنها جهت تامین معاش خود دارای حقوق ماهیانه کافی باشند".

مفاد کلی ویزای جدید مهاجرت کاری به سوئد برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا
 
- قوانین جدید مهاجرت کاری سوئد از 
15 دسامبر 2008 به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

- نیاز کارفرمایان به نیروی کار عامل تعیین کننده جهت صدور ویزای مهاجرتی خواهد بود.

- کارفرمایان در سوئد اجازه نخواهند داشت که حقوق و مزایای کمتری در مقایسه با شهروندان سوئدی به نیروی کاری که از خارج از اتحادیه اروپا به سوئد آمده است پرداخت نمایند و آنان را مورد سوء استفاده قرار دهند. مهاجرینی که ویزای مهاجرت کاری دریافت می کنند دارای حقوق و مزایای کاملا یکسان با شهروندان سوئد خواهند بود.

- اداره مهاجرت سوئد وظیفه کنترل و رسیدگی به تقاضاها و نیز صدور اقامت را بر عهده خواهد داشت.

- به مهاجری که در سوئد کار پیدا کرده است در ابتدا یک اقامت دو ساله داده می شود. این اقامت دو ساله در صورت ادامه کار از سوی مهاجر دو سال دیگر تمدید شده و چنانچه مهاجر پس از چهار سال همچنین در سوئد دارای کار باشد اقامت دائم (پی یو تی) دریافت خواهد نمود. اقامت دائم حتی در صورت بی کاری مهاجر لغو نمی شود.

- فردی که ویزای مهاجرت کاری به سوئد دریافت نموده است می تواند مانند دیگر افراد مقیم سوئد پس از
5
سال اقامت قانونی و متناوب در این کشور به تابعیت سوئد درآمده, "سیتی زن" این کشور شده و گذرنامه سوئدی دریافت کند.

- ویزای کاری صادر شده برای مهاجر متصل و وابسته به کارفرمایی است که وی را استخدام نموده است.

- خانواده (همسر وفرزندان زیر سن قانونی) فردی که از سوئد ویزای مهاجرت بر اساس کار دریافت می کنند نیز امکان مهاجرت به سوئد را خواهند داشت.

- مهاجری که کار خود را در سوئد از دست بدهد سه ماه فرصت خواهد داشت تا کار جدیدی پیدا کند, در غیر اینصورت ویزای کاری موقت خود را از دست داده و مجبور به ترک سوئد خواهد بود.

- دانشجویان میهمان که در سوئد به تحصیل اشتغال دارند خواهند توانست پس از گذشته یک ترم از تحصیلاتشان در سوئد و بدون اینکه نیازی به ترک کشور داشته باشند تقاضای اقامت بر اساس کار تسلیم نمایند.

- متقاضیان پناهندگی که در طول زمان بررسی پرونده پناهندگیشان جذب بازار کار سوئد شده باشند در صورتی که به تقاضای پناهندگی خود پاسخ منفی دریافت کنند می توانند بدون اینکه مجبور به ترک کشور باشند تغییر نوع اقامت داده و تقاضای اقامت بر اساس کار تسلیم نمایند. به شرطی که حداقل
6
ماه مشغول به کار بوده باشند و از سوی کارفرما تضمین ادامه کار برای یک سال آینده را نیز دارا باشند.

- متقاضیان پناهندگی که هم اکنون حکم اخراج دریافت کرده اند نمی توانند در داخل سوئد درخواست اقامت بر اساس کار تسلیم نمایند و باید بر اساس تصمیم اخراج قبلی خود سوئد را ترک نمایند. اما چنانچه کارفرمایی در در سوئد یافته باشند که حاضر به استخدامشان باشد می توانند پس از خروج از سوئد تقاضای اقامت بر اساس کار را تسلیم نمایند. (به این ترتیب سیاست سرسختانه دولت مبنی بر احترام گذاشتن به تصمیمات قبلی اداره مهاجرت و دادگاه مهاجرتی و بدنبال آن ضرورت ترک کشور از سوی افرادی که به درخواست پناهندگی خود پاسخ منفی دریافت کرده اند بر قوت خود باقی است).

- به متقاضیان مهاجرت به سوئد تحت شرایطی جهت یافتن شغل و نیز ملاقات با کارفرما یک ویزای سه ماهه ورود به سوئد اعطا می شود. چنانچه متقاضی در این مدت موفق به یافتن شغل شود نیازی به ترک سوئد نخواهد داشت و می تواند تقاضای دریافت ویزای کاری را در داخل سوئد تسلیم نماید.

******
منبع : سایت استکهلمیان

mah1 - ایران - تهران
سوئد نرین کشوری سرد و کسل کننده با نژاد پرستی بیش از حد مردمش.
شنبه 10 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
خوش به حال اونایی که میخوان از ایران در برن اقا بپر تا تموم نشده.
شنبه 10 فروردین 1387

p0licce - امارات - دبی
mah1 - ایران - تهران خدا رو شکر بلاخره یکی اینو فهمید. اما جونای امروز این حرفا حالیشون نیست. ویزای جهنم هم بهشون بدی میرن.
یکشنبه 11 فروردین 1387

edvinson - ژاپن - توکیو
همه جا با ایرانی مثل سگ پست رفتارمی کنند. مخصوصا جدیدا که میدونن تو کشورمون چه خبره. آمار بگیرین چند نفر از نژادپرستی سوئد دپرس شدند و فرار کردن؟ سوئد نوکر میخواد.
دوشنبه 12 فروردین 1387

jvdkhz - پارس - پارسه گرد
avadremix نه که تو ایران مثل آدم با مردم رفتار میشه. تو ژاپن مثل اینکه امپراطور شدی و تمام ژاپنیها واست تعظیم میکنن!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 13 فروردین 1387

edvinson - ژاپن - توکیو
پارس جان تو ... که اسم منو نمی بینی یا کلا از بیخ و بن بی سوادی؟؟؟! هه هه هه...
چهار‌شنبه 14 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.