بادام زمینی در درمان سل موثر است

بادام زمینی در درمان سل موثر است

مطالعات جدید نشان می دهد که یک ماده ی شیمیایی موجود در بادام زمینی ، درمان مؤثری برای بیماری سل است.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی نیوز، بیماری سل سالیانه سبب مرگ بیش از دو میلیون تن در سراسر جهان می شود.

با این حال بیشتر کسانی که در معرض باکتری سل قرار دارند، هیچ گونه علائم  بیماری را از خود نشان نمی دهند. این نکته بیانگرآن است که در بیشتر موارد دستگاه ایمنی بدن به تنهایی می تواند با باکتری سل مقابله کند.

ماده ی شیمیایی  « اکسید نیتریک » در بسیج کردن دفاع بدن نقش مهمی ایفا می کند .

دانشمندان براین باورند که کمبود اکسید نیتریک باعث آسیب پذیری برخی از افراد می شود وافزایش مقدار این ماده می تواند مشکل را بر طرف کند.

یک راه ، تجویز کپسول های حاوی ماده ی آرگینین است که بدن برای تولید اکسید نیتریک ازآن استفاده می کند . آرگینین به مقدار زیاد دربادام زمینی یافت می شود.

دانشمندان دانشگاه " لینکوئپینگ " درسوئد 120 بیمار مسلول را در کشور اتیوپی بررسی کردند.این افراد به مدت چهار هفته همراه با دارو درمانی استاندارد، کپسول های آر گینین یا دارونما دریافت کردند.

گروهی که آرگینین دریافت کردند به درمان سریع تر پاسخ دادند وعلائم بیماری مانند سرفه های شدید نیز درآنها بسیار سریع تر برطرف شد. هم چنین میزان باکتری سل در آزمایش بزاق این بیماران کمتر از بیمارانی بود که دارونما دریافت کردند.

محققان براین باورند که درمان با آرگینین می تواند طول مدت درمان را کوتاه تر کند وحتی خطرانتقال بیماری درمراحل عفونی سل را هم کاهش دهد.

دکتر توماس شون ، سرپرست این مطالعه می گوید : تأکید بر درمان با چهار پادزیست که سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است ، به عنوان مهم ترین روش درمان سل حائز اهمیت است.

مکمل های آرگینین با تقویت دستگاه ایمنی بدن ، شیوه ی جدیدی برای درمان مؤثر سل فراهم می کنند .

به گفته ی محققان درمناطقی که امکان دسترسی به کپسول های آرگینین وجود ندارد، خوردن خوراکی هایی نظیر بادام زمینی که غنی از آرگینین است می تواند همین تأثیر مثبت را ایجاد کند.

بسیاری از مغزها ( خشکبار ) حاوی مقادیر زیادی آرگینین هستند که دراین میان ، بادام زمینی به علت ارزانی قیمت وقابل دسترس بودن درتمام دنیا ، جایگاه ویژه ای دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.