رنگ و بوی ایرانی در مراسم نوروزی اقلیتهای مذهبی

رنگ و بوی ایرانی در مراسم نوروزی اقلیتهای مذهبی

نوروز از تمامی جشن های ایران باستان مفصل تر است.

نوروز تنها جشنی است که یک جشن کوچک تر(چهارشنبه سوری) به پیشواز آن می رود و جشنی دیگر (سیزده بدر) آن را بدرقه می کند.

اما این جشن مهم و باشکوه را اقلیت های مذهبی ایرانی چگونه برپا می کنند.

یهودیان

گذشت سی قرن زندگی ایرانیان یهودی در ایران، به تمامی سنت های یهودیان رنگ و بویی ایرانی بخشیده است.

در سالهای اخیر و بویژه بعد از انقلاب، میزان علاقه ایرانیان یهودی به حفظ سنن ایرانی بیشترشده است.

دکتر سیامک مرصدق، سردبیر مجله رسمی انجمن کلیمیان ایرانی در مورد شیوه اجرای نوروز در بین کلیمیان می گوید:

تاثیر متقابل فرهنگ ایرانی و یهودی به غنی تر شدن هر یک از آنها انجامیده. باید گفت نکته اول، آداب و رسوم یهودی است که وارد نوروز شده و نکته بعد آدابی است که یهودی های ایرانی از نوروز گرفتند و در اعیاد دیگر خود از آن استفاده می کنند.

مراسم یهودیان در تهران

تنها تفاوت سفره هفت سین کلیمیان و مسلمانان ایرانی، گذاشتن شراب و تورات بر سر سفره است که بنا به گفته دکتر مرصدق به دوران ساسانیان برمی گردد. شرکت فعالانه در مراسم چهارشنبه سوری و سیزده بدر نیز در فرهنگ ما جا افتاده است.

ما کلیمی ها عیدی داریم به نام "عید پسح" که از نظر زمانی به نوروز نزدیک است و خیلی از عادات نوروز ایرانی را در آن مراسم به جای می آوریم. مثلا سبزه سبز کردن در این عید فقط بین یهودیان ایرانی رایج است. همچنین عیدی دادن و دید و بازدید از اقوام و آشنایان در عید پسح، تنها در بین یهودیان ایرانی دیده می شود.

هم اکنون در ایران بیش از ۲۵ هزار هموطن یهودی ساکن هستند. جالب است که ایرانیان یهودی حتی زمانی که از ایران مهاجرت می کنند و به کشورهای دیگر می روند نیز همچنان مراسم نوروز را اجرا می کنند.

زرتشتیان

کوه های چک چک در نزدیکی یزد از مراکز مهم زیارتی زرتشتیان

زرتشتیان از جمله اقوامی هستند که در تمام تاریخ با وجود فشارها و سختی های زیاد، جشن نوروز را همچنان پاس داشته شاید به جرات بتوان گفت تلاش زیادی برای نگه داشتن این رسم دیرینه کردند.

در بعضی خانواده های زرتشتی مرسوم است که در کنار سفره هفت سین، سفره هفت چین؛ هفت گونه میوه چیدنی (مانند انجیر، خرما، بادام و ...) و همچنین هفت گونه غلات و حبوبات (مانند برنج، عدس، نخود و ...) را بر سر سفره می گذارند و از اهورامزدا خواستار برکت و فراوانی این محصولات در سال جدید می شوند و در روز سیزده به در آشی می پزند و این حبوبات را داخل آن می ریزند.

در نوروز زرتشتیان تمام ایران در بامداد نخستین روز از سال نو برای دید و بازدید عمومی به آتشکده محله می روند و در آنجا اوستا می خوانند و به یکدیگر شادباش می گویند. بعد از آن به پرسه می روند.

پرسه سال نو رسمی است که هر خانواده ای که در آن سال عزیزی را از دست داده، اول سال نو سفره ای می اندازد و عکس آن عزیز را همراه با گل و نبات و قهوه بر سر آن سفره می گذارد و همه فامیل ها و آشناها در آن روز برای "جا سبز باش" این شخص به منزل او می روند.

جالب است بدانیم نخستین چیزی که زرتشتیان در مراسم دید و بازدید نوروزی برای هم تعارف می کنند آیینه و گلاب است. به این مفهوم که در این خانه بهترین چیز برای پیشکشی به شما روی زیبای خودتان است با عطر گلاب!

ارامنه

مسیحیان ارمنی در تهران

بیشتر ارمنی های ایرانی، نوروز را جشن نمی گیرند و مراسمی مثل چیدن سفره هفت سین و دید و بازدید به مناسبت آمدن بهار را ندارند. آنها نوروز را تنها نمادی از طلیعه بهاری برمی شمارند و از آمدن بهار مسرورند و شادمان.

اما هر سال مراسم "عید پاک" را که نزدیک نوروز است جشن می گیرند (امسال عید پاک ۴ فروردین ماه بود.)

ارامنه در هر کجا که باشند سعی می کنند تا شب عید پاک را در کنار خانواده شان بگذرانند. آنها نان فطیر و شرابی را که از کلیسا آورده اند، بر سر سفره می گذارند و ارامنه ایرانی در این شب کوکو و ماهی می خورند و برای عزیزان از دست رفته شان دعا می خوانند.

کسانی که اعتقادات مذهبی قوی تری داشته باشند، از 40 روز قبل روزه های خاصی می گیرند که بسیار هم سخت است، مثلا اینکه در مدت 40 روز نباید هیچگونه چربی بخورند و ...

8735 - ایران - شیراز
عید فقط عید ایرانی.
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

dandy - امارات - امارات
40 روز لبنیات میخورند...جالب بود زنده باد ایرانی
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

Parvin ariya - ایران - اصفهان
ارمنیها که ایرانی نیستند عید نورز را جشن بگیرند . زرتشیها ایرانی هستند.
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

edvinson - ژاپن - توکیو
ارامنه کلا با سنن ایران و ایرانی سر جنگ دارند و وطن خودشون رو ارمنستان می دونن. کلا ارامنه ایرانی و پارس نژاد نیستند. در ارمنستان هم آشکارا و عملاو علنا ایرانی ها رو با سو استفاده از دانستن زبان ارمنی به ارمنی های ارمنستان می فروشند. کلا قوم نژادپرست و مسلمان ستیزی هستند.
جمعه 9 فروردین 1387

zpirooz - آلمان - آخن
فکر کنم همه ایرانیها این رسم رو دارند که وقتی عزیزی از دست داده باشند اول سال نو در منزلش برای او عید میگیرند. ما که این رسم رو داریم. پس این رسم از زرتشتیها به ما رسیده جالبه!
جمعه 9 فروردین 1387

shekamo - نورو - اوسلو
پروین اریا اصفهان..... اینو با لهجه اصفهونی بیخون اگیر اصفهونا ایرانین ارمنی ها هم ایرانین اونم از اون ایرانیهای خب خبشان
حالا بر کشکتو بر دار و بساب تو کی هستی که ملیت برای کسی تعیین میکنی
جمعه 9 فروردین 1387

arashk_fara - انگلیس - لندن
ایرانی هرگز در سرسفره هفت سین قرآن نخواهد گذارد
چون امروز همه از محتوای ضد زن ضدایرانی و
ضد زندگی این کتاب که تاکنون باعث وبانی
کشته شدن میلیونها انسان بیگناه گردیده آگاهند
کتابی که سراسر قتلوقتلو بکشید وبکشید است
درنوروز و درسفره هفت سین ما جایی ندارد
dandy - امارات - امارات تو حرف از ایرانی نزن تو خودتو هویتتو فروختی به اعراب ... 1400 سال پیش تجوز کردن کشتن و ... ما هنوز داریم برای این کارشون ازشون قدر دانی میکنیم و هز سال مراسم میگیریم ...
جمعه 9 فروردین 1387

dandy - امارات - امارات
arashk_fara - انگلیس - لندن میگم به تو چه که من ایرانی هستم یا عرب اگر تو ایرانی هستی ترجیح میدم که عرب باشم ولی از اونجا که یک غربزده هستی من یک ایرانیم....ما بختیاریها اصیلترین فرقه ایرانی هستیم...اینو صد بار که به یک ادم نمیگند...
نه تو وامثال تو...
جمعه 9 فروردین 1387

arashk_fara - انگلیس - لندن
یه بار از بختیاری ها متنی نوشتم از خجالت دیگه چیزی ننوشتی نذار دباره بنویسم درباره فرقه اصلی ایرانی..در ضمن من به اصلم برگشتم این تویی که خودتو مفت فروختی به اعراب.واست متاسفم
شنبه 10 فروردین 1387

edvinson - ژاپن - توکیو
شکمو از نروژ؛
با اطلاعات بیشتر صحبت کن عزیزم. ارامنه ایرانی نیستند و مهاجر هستند. در ضمن اون لهجه ای که شما نوشتی مال دهات خودتونه و نه اصفهان.
شنبه 10 فروردین 1387

behnaz_7192 - ایران - شیراز
نمی دونم چرا این جا هم دست ازدعوا بر نمی دارین...ما ایرانیا حودمونو گم کردیم.
شنبه 10 فروردین 1387

Mahrad - ارمنستان - یروان
من با دوستمون از ژاپن موافقم. ارامنه ایران جدا خائن هستند. اینجا به ارمنی های ارمنستان میگن تو ایران ما رو با سنگ میزنند و آب دهان میاندازند روی ما و... جدا قوم کثیف و حزب بادی هستند.
شنبه 10 فروردین 1387

shekamo - نورو - اوسلو
ادوینسون از ژاپن ....اون لهجه که گفتم هم ژاپنی بود هم اصفهانی ..
مهاجر کدومه؟کسی که ایران بدنیا بیاد ایرانیه ما ایرانیها هم زرتشتی بودیم اول اول ها اگر نمیدونی از بی اطلاعی خودته
پس تو مهاجری نه زرتشت ها
عید نوروز هم مال زرتشتی هاست مرحمت عالی خیلی زیاد
یکشنبه 11 فروردین 1387

ostajloo sadeghi - ایران - نهرخلج
وقت این حر فها گذشته این جامعه به تو به عنوان تورک احترام نگذاشته ونخواهد گذاشت. اینجا ببین همه به ترکها توهین میکنند. پس بهتر است ملاحظات راکنار گذاشت. همه حامی ارمنستان و پ ک ک هستن حال اینکه ارمنیها در جنگهای ایران و روس که منجر به عهد نامهای ننگین گلستان و ترکمن چای شد حامی روسها بودند وبه عنوان ستون پنجم عمل کردند. در رابطه قواعد من تحصیلاتم در خارج بوده فارسی بیشتر از این بلد نیستم و مشگل دیگر کلید فارسی ندارم.
دوشنبه 12 فروردین 1387

Mahrad - ارمنستان - یروان
کلا ارامنه قوم عقده ای هستند. خدا نسلشونو از رو زمین برداره.
دوشنبه 12 فروردین 1387

Katalina - روسیه - مسکو
شکمو؛
حرفهای مضحک نزن لطفا. ارمنی ها اصلا و ابدا ایرانی نیستند. خیلی هم آب زیر کاه هستن. 22 بهمن میرن مرقد امام بعد تو ارمنستان به جد و آباد ایران و ایرانی فحش میدن. میتونی تحقیق کنی عزیز.
دوشنبه 12 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.