عید نوروز در دوبی - عکس

عید نوروز در دوبی

تصویر چند نفر که در کنار سفره هفت سین مشغول بازی با کامپیوتر هستند فضا را دیدنی تر کرده است
در نوروز ایرانیان امارات همه چیز شاد و پررنگ است. در شهر دوبی پایتخت این کشور ایرانی ها برای انداختن سفره هفت سین راه سختی در پیش ندارند؛ کافی است به یکی از سوپرمارکت های ایرانی این شهر سربزنند واز آنجا سور و سات سفره عیدشان را تهیه کنند.

جمعیت دویست تا سیصد هزار نفری ایرانیان در امارات، همینطور کم بودن مسافت میان دو کشور باعث شده است مراسم باستانی ایرانی در دوبی شور و حال بیشتری داشته باشد.

در فروشگاه کویتی که یک سوپر مارکت ایرانی است، اسماعیل مشغول آب پاشیدن برروی سبزه های مخصوص عید نوروز است .

"اینجا هوا خیلی گرم است، حواسم نباشه همه سبزه ها پلاسیده میشه." اسماعیل می گوید بیست سال بیشتر است که وسایل سفره هفت سین را برای ایرانی ها تهیه می کنم."

ترکیب سبزه های روی پیاده رو و آکواریوم بزرگ ماهی، گلی در کنار تنگ های بلور جلوه خاصی به فروشگاه اسماعیل داده است .

او فروشنده خوش اخلاقی است و با صورت خندانش به مشتری های روز عید خوش آمد می گوید. هر از گاهی هم با مخلوطی از زبان های هندی، انگلیسی و اردو با رهگذران و مشتریان غیر ایرانی که دیدن ویترین به وسوسه شان انداخته معامله می کند.

درداخل سوپرمارکت هم همه چیز بوی عید می دهد. سفره هفت سین بزرگ در جلو درورودی است و درکنار آن مخلفات دیگر ایام نوروز چیده شده است.

از سیر و سنجد گرفته تا سمنو و کلوچه نوخودی .

بیرون از فروشگاه ایرانی اما همزمانی روز اول سال نو با یک مناسبت مذهبی، مراسم خیلی ها از ایرانیان را تغییر داده است.

درروزی که دولت امارات از آن به عنوان روز معراج حضرت محمد یاد می کند بعضی از کارها ممنوع می شود، از جمله نوشیدن مشروبات الکلی و برپایی جشن های خیابانی.

"هر سال این موقع روی کشتی بزن بکوبی داشتیم، امسال خونه نشین شدیم و اصلا خوش نگذشت. حتی سبزه هم گیرمون نیومد، کاشکی ایران بودیم."

علی که در یکی از کاباره های ایرانی برنامه اجرا می کند از شروع نوروزش در دوبی خوشحال نیست.

"از همه چیز بدتر اینه که اینجا بجای بوی عید ، بوی نم میاد و هوا شرجی است."

جایی برای دورهم جمع شدن

کاباره عمو رضا، پاتوق خیلی از ایرانی هاست. مکانی که او راه اندازی کرده بیشتر به یک رستوران، کافی شاپ یا باشگاه خصوصی شباهت دارد. از آنجایی که دراین رستوران خوردن مشروبات الکلی ممنوع است، برپایی مراسم جشن نوروز مشکل قانونی چندانی ندارد.

ایرانی ها دور هم جمع شده اند. سفره هفت سین کوچکی انداخته اند و هر کسی به کاری مشغول است. بعد از سال تحویل خواننده های ایرانی یکی یکی می خوانند، بعضی ها می رقصند و چند نفری هم روی میز بیلیارد روز اول سالشان را با بازی شروع کرده اند. تصویر چند نفر که در کنار سفره هفت سین مشغول بازی با کامپیوتر هستند فضا را دیدنی تر کرده است.

به گفته برگزار کنندگان مراسم اگر پلیس از این موضوع با خبر شود، جریمه سنگینی برایشان درنظر خواهد گرفت.

شب اول سال نو در صحرا

تور صحرا یکی از جذابیت های توریستی امارات برای مسافرین نوروزی است.

بعضی از مسافرینی که نوروزشان را خارج از خانه شروع کرده اند، در اولین شب سال نو عازم بیابان های اطراف شهر دوبی شده اند تا در میان شن و ماسه به جشن و پایکوبی بپردازند.

برنامه های تور صحرا شامل رقص از نوع ایرانی و عربی است و در کنار آن شترسواری و زدن نقش و نگار با حنا برروی دست و پا بازارگرمی دارد.

مراسم صحرا با آتش بازی که به مناسبت آغاز سال جدید تدارک دیده است تمام می شود و این تازه شروع گذراندن چند روز دیگربرای ایرنیانی است که دوبی را برای گذراندن روزهای عید انتخاب کرده اند.

dandy - امارات - امارات
اینجا دویست سیصد ایرانی داره !!!بگو بیشتر . . . . هرکجای امارات پا میزاری حداقل 10 الی 15 ایرانی میبینی...ایرانیها هم مثل هندیها در هر کجای دنیا هستند...واقعا عید در خود ایران بیشتر صفا داره..چون بوی عید در ایران میپیچه...ولی اینجا هم خود پلیسها و عواملشون با چشن ایرانیها و رسومات ایرانیها احترام میزارند..مرسی
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

katrin_k - امارات - دبی
پایتخت امارات ابوظبی نه دبی.
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

hanan - امارات - دبی
با سلام و تبریک سال نو خدمت هم میهنان عزیز.می خواستم متذکر شوم پایتخت کشور امارات امارت ابوظبی است نه دبی.از زحماتان بینهایت سپاس گذارم.پاینده باشید...
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.