جراحی منحصر به فرد برای درمان سرطان پیشرفته شکمی

جراحی منحصر به فرد برای درمان سرطان پیشرفته شکمی

یک زن 63 ساله مبتلا به یک تومور سرطانی نادر درون شکم که به اندام‌های حیاتی‌اش دست‌اندازی کرده بود,

با یک عمل جراحی منحصر به فرد که در آن پیش از برداشت تومور، اندام‌های حیاتی از بدن خارج و سپس دوباره به درون بدن منتقل شد، مورد درمان قرار گرفت.

به گزارش هلث‌دی نیوز  بروک زپ، یک زن 63 ساله اهل فلوریدای جنوبی آمریکا در ماه مه سال قبل دچار لیومیوسارکوم، یک تومور نادر سرطانی در عمق شکم، تشخیص داده شده بود،که به اطراف  شریان آئورت و سایر شریان‌های که خون را به اندام‌های حیاتی می‌رسانند مانند معده، روده و طحال دست‌اندازی کرده بود.

پزشکان به او گفته بودند که جراحی تومور امکان ندارد، زیرا خارج کردن آن بدون آسیب‌زدن به اندام‌های حیاتی امکان ندارد و تنها شش ماه دیگر زنده خواهند ماند.

اما خانم زپ تسلیم نشد، او به مرکز پزشکی مموریال جکسون در دانشگاه میامی رفت و در آنجا جراحان موسسه پیوند عملی را بر روی او انجام دادند، که اولین مورد در نوع خود به حساب می‌آمد.

 در ابتدای ماه مارس امسال آنها شش اندام حیاتی زپ را از بدنش خارج کردند تا جا برای برداشتن تومور سرطانی باز شود و بعد از برداشت سرطان، این اندام‌ها را به جای خود باز گرداندند.

دکتر آندرئاس تزاکیس، رئیس موسسه پیوند دانشگاه میامی دوشنبه 24 مارس (5 فروردین) در یک تله‌کنفرانس در این مورد گفت که معمولا این تومور را غیرقابل عمل محسوب می‌کنند.

او افزود: "ما برای خارج کردن این تومور از رویکردی بسیار غیرمعمول استفاده کردیم. ما همه همه  اندام‌های حیاتی را به همراه رگ‌های خونی را با تومور خارج کردیم."

زپ پیش از ابن عمل مورد شیمی‌درمانی و پرتودرمانی قرار گرفته بود، اما هیچکدام آنها موثر واقع نشده بود. تنها گزینه‌ای که برای او باقی مانده بود، جراحی بود، اما کسی حاضر به جراحی نمی‌شد.

اندام‌هایی که حین جراحی 15 ساعته از بدن زپ خارج شده، شامل معده، لوزالمعده، کبد، طحال، روده کوچک و حدود دوسوم روده بزرگ می‌شد. اما به گفته دکتر تزاکیس کلیه‌ها با توجه طبیعت پیچیده‌اش خارج نشد.

تزاکیس گفت: "ما مجبور بودیم  به سرعت عمل کنیم، چرا که اندام‌های حیاتی او را از بدنش خارج کرده بودیم."

هنگامی که تومور از شکم زپ خارح شد، اندام‌های بیرون‌آورده شده که در دمای پایین نگه داشته بودند - دوباره به حفره شکم او بازگردانده شدند و رگ‌های خونی مصنوعی به آنها متصل شدند. در مجموه این اندام‌ها 90 دقیقه خارج از بدن نگهداشته شدند.

به گفته دکتر تزاکیس ، جراحان این مرکز شکل‌های محدودتری از این نوع عمل برای درمان سرطان - مثلا خارج کردن کبد از بدن برای برداشتن تومورهای آن - را  قبلا انجام داده بودند، اما برای اولین بار بود که در چنین وسعتی آن را انجام می‌دادند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.