نبرد نیروهای دولتی و سپاه مهدی در بصره

نبرد نیروهای دولتی و سپاه مهدی در بصره

دولت مرکزی در صدد اعمال حاکمیت خود و خاتمه دادن به تسلط شبه نظامیان بر بصره است
یک روز پس از اعلام مقررات وضعیت فوق العاده و منع رفت و آمد شبانه در شهر بصره نبردی سنگین در این شهر جریان دارد.

از بامداد روز سه شنبه، 25 مارس (6 فروردین)، درگیری شدید بین نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان مسلح سپاه مهدی، به رهبری مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه، در شهر بصره آغاز شده و دو طرف علاوه بر تبادل آتش اسلحه سبک، به پرتاب خمپاره به سوی مواضع یکدیگر مبادرت کرده اند.

براساس گزارش های رسیده این درگیری از ساعت 5 بامداد به وقت محلی و پس از ورود نیروهای پلیس عراق به یکی از محله های بصره، که مرکز فعالیت سپاه مهدی است، آغاز شد.

در ساعات بعد، دامنه نبرد به محله های دیگر بصره نیز سرایت کرد و گفته می شود که نوری المالکی، نخست وزیر عراق، شخصا پیشرفت عملیات را زیر نظر دارد.

از آغاز اشغال عراق در سال 2003، حفظ امنیت بصره بر عهده نیروهای بریتانیایی بود اما در ماه دسامبر سال گذشته، این مسئولیت به نیروهای امنیتی عراق واگذار شد و واحدهای بریتانیایی در فرودگاه بصره، واقع در حومه شهر، مستقر شدند.

شبه نظامیان سپاه مهدی در مورد اقدام نیروهای دولتی در مراکز تحت تسلط این گروه هشدار داده بودند


بصره از شهرهای عمدتا شیعه نشین عراق است و شبه نظامیان شیعه، از جمله سپاه مهدی، در این شهر فعالیت گسترده ای داشته اند.

روز دوشنبه نخست وزیر عراق در بازدیدی از بصره اعلام داشت که دولت مرکزی در نظر دارد حاکمیت خود را بر بصره اعمال دارد و نظم و امنیت را در این شهر، که از مراکز مهم نفتی عراق است، برقرار سازد.

در پی اظهارات نخست وزیر عراق، پلیس بصره این شهر را به مدت نامعلوم تحت مقررات منع رفت و آمد شبانه قرار داد و هدف از این اقدام را خاتمه دادن به بی نظمی ناشی از فعالیت خودسرانه شبه نظامیان در این شهر اعلام داشت.

رقابت خونین

مقامات پلیس بصره گفته اند که رقابت خونین بین گروه های شبه نظامی شیعه برای تسلط بر این شهر باعث هرج و مرج و نا امنی در دومین شهر بزرگ عراق شده است.

سپاه مهدی از جمله این گروه های شبه نظامی است که پس از اعلام مقررات وضعیت فوق العاده هشدار داد که نسبت به اقدام نیروهای امنیتی برای مهار کردن این گروه واکنش شدید نشان خواهد داد.

نیروهای دولتی با استفاده از خودروهای زرهی به گشت زنی در نقاط مختلف بصره پرداخته اند


در عین حال، با آغاز درگیری در روز سه شنبه، سخنگوی سپاه مهدی در شهر نجف گفت که این گروه در پی خونریزی و برادرکشی نیست و خواستار برقراری آتش بس بین دو طرف و مذاکره برای حل اختلافات موجود شد.

ماه گذشته سپاه مهدی آتش بس در حملات به نیروهای خارجی مستقر در عراق را که در ماه اوت سال گذشته به اجرا گذاشته بود تمدید کرد.

با اینهمه، این اقدام مانع درگیری های خونین بین نفرات سپاه مهدی و سایر گروه های شیعه در بصره نشد.

در خلال ماه های اخیر، شبه نظامیان شیعه مسئول موارد متعدد ترور، آدم ربایی و اجرای خودسرانه قوانین و مقررات سختگیرانه شرعی علیه مردم بصره شناخته شده اند و از اعمال حاکمیت دولت مرکزی بر این شهر جلوگیری کرده است.

همچنین، گفته می شود که گروه های مختلف مستقر در شهر برای تسلط بر مسیرهای پر سود قاچاق نفتی در رقابتی خونین درگیر بوده اند.

بخش اعظم درآمد نفتی دولت مرکزی عراق از حوزه نفتی بصره تامین می شود و خاتمه دادن به تسلط شبه نظامیان بر شهر بصره برای تسلط دولت بر یکی از مهمترین مراکز اقتصادی این کشور ضرورت داشته است.

به دلیل اجرای مقررات وضعیت فوق العاده، ورود و خروج خودرو به بصره برای چند روز ممنوع اعلام شده و خبرگزاری دولتی ایران به نقل از فرماندار خرمشهر گزارش کرده که مقامات عراقی وی را از بستن گذرگاه مرزی شلمچه به مدت سه روز مطلع کرده اند.

arashk_fara - انگلیس - لندن
سپاه مهدى فقط نام یک گروه شبه نظامى در عراق نیست. گروه دیگرى هم در جمهوری آذربایجان است به نام «ارتش مهدى شمالى»دادستانی آذربایجان روحانى جوانى به نام «سعید داداشبیلى» را متهم کرده است که رهبرى گروه موسوم به «ارتش شمالى مهدى» را به عهده دارد که هدف آن سرنگونى دولت، با کمک نیروهاى نظامى، و ایجاد حکومت اسلامى در آن کشور است.خانم قاطبه، مادر سعید داداشبیلى، در مصاحبه اى با رادیو اروپاى آزاد/ رادیو آزادى گفت که پسر او در ماه اوت گذشته براى زیارت حرم امام رضا به مشهد رفته بود، اما به ایرانى ها علاقه خاصى ندارد و حتى علاقمند بود که آذرى ها بیشتر طرفدارغرب باشند.
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

shanul - المان - هامبورگ
این گروه های که به نام دین اغتشاش میکنند در کشورهای مختلف و ادم میکشند و میکوشند با تمامه قدرت افکاره خودشان را بر مردم تحمیل کنند کاملان ضد دین هستند.گروههای تروریستی مثل گروه سپاه مهدی در بصره کاملان در ارتباط با اربابان خود در رژیم تروریستی جمهوری اسلامی ایران هستند.این رو باید قبول کرد که دوران ایجاد وحشت اسلامی در دنیا شروع شده و افراطیهای اسلامی برای به لجن کشیدن دنیا روز وشب نقشه میکشند.
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

king_irooni - ایران - سربندر
این گروه های مختلف که بجز کشتار و هرج و مرج کار دیگه ای ندارن توسط چه کسانی حمایت مالی و معنوی میشن ؟؟ و از این کار چه هدفی دارن؟؟
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

arashk_fara - انگلیس - لندن
خود مهدی چرا از تو چاه نمیاد بالا ؟؟؟؟ یه نامه بندازید بهش بگید بیاد کمک... احتمالا جمهوری اسلامی(انگلیس) این گروه شیعه رو بوجود آورده که از تجاوز عثمانی ها و روسیه جلوگیری کنه و شایدم چیز دیگه ای هر چی هست سیاست کثیفی پشت این داستان هست
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

zpirooz - آلمان - آخن
نبرد نیروهای دولتی و سپاه مهدی در بصره. میگم پس بالاخره حضرت مهدی ظهور کرد
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
گروه مهدی که طرفدار غرب نمی توانند باشند شاید منظور مادرایشان طرفدار عرب هاست .چون المهدی عربی است.در زمان شروع جنک عراق در زمان بوش پسر ایران 5000 تا نیرو راهی عراق کرد از نیروهای قدس برای نابودی مجاهدین و برای حاکمیت بصره با خروج ارتش انگلیس بهترین زمان است.تنها ره رهائی مبارزه و بر اندازی اخوند است
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
لعنت بر جنگ افروزان .
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

jvdkhz - پارس - پارس گرد
به جهنم که تو عراق اغتشاشه اونقدر عرب بمیرن که تو زمین نشه چالشون کرد کثافتهای سوسمارخور خرجشونو که برادرشون جمهوری اسلامی میده نفتشونو آمریکا میخوره بزارین همه عربهای عقب مونده بمیرن بلکه دنیا پاک بشه این عراقیها هم کرم دارن وحشیهای بدوی.قوم مایا خیلی متمدن تر از عربها هستن.
یکشنبه 11 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.