افزایش گرایش به خالکوبی در میان دختران

افزایش گرایش به خالکوبی در میان دختران


داشتن یک خالکوب ماهر این روزها برای هر آرایشگاهی میسر نیست و در واقع یک امتیاز ویژه برای آرایشگاه به حساب می‌آید. چرا که درخواست زنان برای انجام خالکوبی بالا رفته و خیلی‌ها حاضرند مبالغ هنگفتی را بابت این کار بپردازند.
دستش را با سختی بالا می آورد. درد یک لحظه هم امانش نمی دهد. نگاهش را از پشت اشکی که از شدت درد در چشم‌هایش حلقه زده می‌دوزد به نقش گلی که قرار بوده روی دستش خالکوبی شود. یک مرتبه آسمان و زمین و هر چه در آنها وجود دارد همه با هم خراب می‌شود روی فرق سرش.
از آن گلی که روز قبل آرایشگراز روی آلبوم نشانش داده بود هیچ چیز پیدا نبود جز یک عالم رنگ و خون!
"این که چیزی نیست. اولش همه همین طوری می شن. چند روز که بگذره همونی می شه که می خواستی."
اینها را نسرین جون، آرایشگر یکی از آرایشگاه‌های نسبتا معروف تهران به دختر جوانی که برای خالکوبی روی دست‌هایش به اینجا آمده است می گوید وتوضیح می دهد که "یکی دو ساعت این باندها رو روی قسمت تاتو شده نگه دار، بعد هم با آب ولرم و صابون شستشو بده اگر هم دیدی حساسیت پیدا کرد وپوست پوست شد یک کم از این پماد ویتامین بزن روش."
داشتن یک خالکوب ماهر این روزها برای هر آرایشگاهی میسر نیست و در واقع یک امتیاز ویژه برای آرایشگاه به حساب می‌آید.
خانم‌هایی که روی صندلی های انتظار آرایشگاه نشسته‌اند، اعتقاد دارند کار خالکوبی نسرین جون در کل تهران لنگه ندارد.
خود نسرین می گوید: "این کار تخصص ویژه می‌خواهد، هرکسی نمی تونه انجامش بده. بعضی‌ها فکر می‌کنند همین که بتونند یه مقدار رنگ رو با یه سوزن چرخان وارد پوست کنند و طرح بزنند، کافیه. بعدش هم برن آرایشگاه بازکنند و شروع کنن به تاتو کردن. آنوقت هزار و یک مدل مشکل بوجود می آورند."
خالکوبی؛ عامل شیوع بیمار‌ی‌ها
خالکوبی هم یکی از راه‌های خودنمایی است مثل بقیه راه‌ها. یک نفر به خاطر اینکه خودش را به دوستانش اثبات کند، دست به این کار می‌زند و دیگری برای اینکه مبادا یک ثانیه هم بدون آرایش ظاهر شود، پوستش را دفتر چرک‌نویس نمادها و سمبل‌ها و رنگ‌ها قرار می دهد.
خلاصه خالکوبی به هر دلیلی و با هر هدفی که انجام شود، واقعیتی است پردرد و رنج!
یکی از متخصصین پوست و مو در این زمینه می گوید: خالکوبی در کل جنبه پزشکی دارد و فقط باید در صورت لزوم توسط پزشک متخصص انجام شود.
حمیدرضا فخارادامه می دهد: متاسفانه بسیاری از خانم‌های ایرانی بدون در نظر گرفتن مضرات تاتو، سراغ افراد غیر متخصص می روند. آنها هم برای اینکه متحمل هزینه زیاد نشوند، از رنگ‌های غیر مجاز و بدون استاندارد استفاده می‌کنند.
او در باره تجویز‌های خود سرانه خانم‌ها برای رفع مشکلات ناشی از خالکوبی می گوید: نصف بیشتر خانم هایی که خالکوبی روی بدنشان انجام می دهند، دچار مشکلات و عوارض ناشی از آن می شوند. بسیاری از آنها حتی در این مرحله هم به تجویز آرایشگرها و افراد غیر متخصص عمل می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند.
این متخصص درباره بیماری‌های شایع عفونی و مسری که از این طریق بروز پیدا می‌کند،می گوید: اغلب کسانی که برای تاتو کردن به مکان‌هایی غیربهداشتی و بدون مجوز قانونی مراجعه می کنند، به علت استفاده از سوزن‌های آلوده و چند بارمصرف، به بیماری ایدز دچار می شوند.
فخار می‌افزاید: هپاتیت یکی دیگر از بیماری‌هایی است که به وسیله خالکوبی شایع می‌شود. تحقیقات اخیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کبدی نشان داده است افرادی که روی قسمت‌های مختلفی از پوستشان خالکوبی کرده اند، 9 برابربیشتر از سایرین در معرض ابتلا به هپاتیت قرار می گیرند.
ظهور قبیله در دنیای مدرن
از این که اولین بار چه کسی تصمیم گرفت پوستش را در اختیار نقاشان قرار دهد تا خال‌ها و نمادهای مختلف را رویش ضرب کنند، اطلاع خاصی از دست نیست .اما آن شخص هردلیلی هم که برای کارش داشته مطمئنا با دلایل خال‌کوبی شونده‌های امروزی زمین تا آسمان فرق می‌کند.
یکی ازکارشناسان مردم شناسی در این زمینه می گوید: خالکوبی در اصل، ریشه قبیله‌ای و طایفه‌ای دارد. در زمان‌های بسیار دور برای اینکه افراد یک قبیله میان سایر قبایل شناخته شوند، از یک نماد ویژه ای که معمولا توسط بزرگ قبیله انتخاب می‌شد، استفاده می‌کردند.
مریم فرهودی ادامه می‌دهد: با وجود تمدن پیشرفته وگسترش شهرنشینی، دیگر جایی برای بروز آیین‌ها و رسومات قبیله ای باقی نمانده است. اما آنطور که از شواهد پیداست انگاراین روزها گروه‌های مختلفی با انواع و اقسام آیین‌های متنوع، جایگزین آنها شده اند.
وی با اشاره به اینکه رسم و رسومات جوانان امروزی، جامعه را روزبه‌روز، به سمت نظام قبیله‌ای پیش می‌برد می‌افزاید: استفاده از نمادهای خاص وخالکوبی‌هایی به شکل‌های اژدها، کژدم و دیگر چیزها در یک گروه، اعضای آن را به یک نوع طرز فکر خاص سوق می‌دهد و مجبورشان می‌کنند از قانون‌های نانوشته‌ای پیروی کنند.
او در ادامه می گوید: اگر جامعه با همین منوال به سمت نمادگرایی، پیش رود تا چند سال آینده شاهد بازگشت نظام های قبیله‌ای خواهیم بود.
dandy - امارات - امارات
/؟؟؟؟؟؟؟؟عکس بالا حناست خالکوبی نیست حنا هندیه!!!!ولی کار بیخودیه تاتو تو ایران که خیلی مد شده خصوصا ابروهاشونو...
دوشنبه 5 فروردین 1387

مرد شنگول - ایران - مشهد
عجبا از بی فکری این بشر من یادمه تا همین چند سال پیش به کساییکه خالکوبی داشتند به چشم آدمای بی فرهنگ و بی کلاس نگاه میکردند و حالا همین خالکوبی شده ایندکلاس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 5 فروردین 1387

king_irooni - ایران - سربندر
این گرایش رو من در خیلی از پسرها میبنم و به نظر من بهتره این کار قانونمند بشه چون درخواستها جهت انجام تاتو زیاده و بالطبع مشکلات اون هم بیشتر.
دوشنبه 5 فروردین 1387

Sh.Motekallem - روسیه - مسکو
دختر ایرونی دیگه 2 زار نمی ارزه.
دوشنبه 5 فروردین 1387

مریم- - کانادا - اتاوا
اینجا بعضی پیرمردها که با عصا هم به سختی راه می رن هم از مچ دست با بالا تتو دارن. جالبه نه؟
دوشنبه 5 فروردین 1387

sarv_e_chamaan - ایران - تهران
خالکوبی هم مثل سیگار می مونه هر چی نهیش می کنن بیشتر جذبش می شن.
دوشنبه 5 فروردین 1387

shekamo - نورو - اوسلو
متکلم از روسیه ..تو اگر قدر زن ایرانی رو میدونستی روسیه نمیرفتی همونجا بمون زن روسی هم بگیر من روس ها را خوب میشناسم بهت میان از زنان روسی اگر 2 تا بچه داشته باشن دومی از شوهر خودش نیست همشون مشروب خور و فاحشه هستن براشون هم اصلا عیب و عار نیست
دوشنبه 5 فروردین 1387

DokhtarIrooni - ایران - مشهد
Sh.Motekallem
می خواستم یه حال اساسی بهت بدم ولی shekamo زحمت رو کم کرد.خوب گفتی shekamo.
دوشنبه 5 فروردین 1387

dr.arshia - کانادا - تورنتو
تاتو هم مثل خیلی چیزهای دیگه بستگی به نظر و ایده شخص داره و افراد را باید در این خصوص ازاد گذاشت .باید کسانی که کار تاتو انجام میدهند دورهای لازم را دیده باشند و دیپلم مخصوص به اینکار را داشته باشند و به صورت مداوم زیر نظر بهداشت باشن بنظر من این کار درست است تا اینکه منعشان کنند و انها هم در جاهای غیر بهداشتی خود را به دست افراد ناوارد و نامسئول بسپارند.
دوشنبه 5 فروردین 1387

alexjun - استرالیا - ملبورن
متکلم از روسیه .... اخه تو ننه بابات از کجان ...؟لیاقتت همین سوکاهای روسه.خلایق هرچه لایق اما حق نداری به زنان ایران زمین توهین کنی.
دوشنبه 5 فروردین 1387

ehsanusa - امریکا - نیو جرسی
دختر افغانی-ایران-مشهد.
دوباره خودتو ایرونی جازدی ...؟
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

Goharmehr - انگلستان - برمینگهام
Sh.Motekallem - روسیه - مسکو
من فکر میکنم که تو و ...فکرت 2قروووون نمی ارزه .تو در مورد ما خانمهای ایرانی هیچی نمی دونی . ممنونم از بقیه دوستان که جواب Sh.Motekallem را دادند.......
سه‌شنبه 6 فروردین 1387

iranppp - آلمان - دوسلدورف
نه متکلم درست میگه نه شکمو نه....انسان انسانه.زن خوب وبد وزشت وزیبا و....همه جای دنیا هست.ضمنا احسان از نیوجرسی من تو آلمان خصوصا هامبورگ دختر های افغانیی رو دیدم که توو خواب هم دستت بهشون نمیرسه.
چهار‌شنبه 7 فروردین 1387

DokhtarIrooni - ایران - مشهد
ehsanusa آقای طلاق مثل این که بد جور حالتو گرفتم نه؟استاد تاریخ و جغرافیا پس اگه فرصت می شد تا دوباره جوابتو بدم چی کار می کردی؟می شه بپرسم از نظر شما دیگه کجای این خطه مال افغانستانه؟خجالت نکشی ها تا اصفهان بیا جلو .تا مرز عراق هم بگو مال افغانستانه.چقدر هم افتخار کردی که چند بار ازدواج کردی هههههههههههههه تو یه مشکلی داری که با هیچ کس نمی سازی.لزومی نمی بینم که بیشتر از این در مورد حرفایی که ربطی به این موضوع نداره توضیح بدم.
چهار‌شنبه 7 فروردین 1387

ehsanusa - امریکا - نیو جرسی
دختر افغانی
اگه تو یو تیوب خراسان یا خراسانی تایپ کنی و سرچ کنی تمام آهنگهای افغانی رو برات میاره. افغانیها خودشون رو خراسانی میدونن. مشهد هم جزو همین محدوده است که حالا افتاده تو ایران و اکثر مردم خراسان ایران هم شبیه افغانیها هستند. پس بیخودی خودتو ایروونی ندون. میخوای افتخار منی مگه افغانستان چشه؟ سرزمین آبا و اجدادیت رو دور نینداز.مسائل خصوصی دیگران هم ربطی به تو نداره. فقط اینرو گفتم که بدونی من مثل تو عقده ازدواج کردن رو ندارم. تا حالا هم زندگی خوبی داشتم. تو برو به فکر خودت باش. اگه این اخلاق و بد دهنی رو داشته باشی کسی نمیاد بگیردت و مامانت مجبور میشه ترشی بندازدت.اگرچه ...
پنج‌شنبه 8 فروردین 1387

DokhtarIrooni - ایران - مشهد
استاد جون خوبه خودت هم میگی افغانی ها خودشون رو خراسانی میدونن .افغانی ها همیشه دوست داشتن خودشونو ایرانی جا بزنن.تو یا نیومدی مشهد یا وقتی اومدی با چند تا افغانی معاشرت کردی.کدوم بد دهنی؟ شما که بیشتر از من می تازین.می بخشید میشه بگین وقتی مساءل خصوصی شما به دیگران ربطی نداره چرا رو سایت زندگینامتون رو می ذارین؟؟؟؟؟؟؟؟جالبه بعد از تذکری که به من دادی خودت وارد حریم خصوصی من می شی.این رو هم خدمت شما که اینقدر در مورد مساءل خصوصی من کنجکاو هستین بگم که دو ماه دیگه تولد 19 سالگیمه و اگه قراره با یکی مثل تو ازدواج کنم می خوام صد سال سیاه ازدواج نکنم.ای خدا آخه دم پیری ما باید با جونا دهن به دهن بشیم؟
جمعه 9 فروردین 1387

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
دختر . . .
بابا تو هنوز خیلی بچه ای. باید حالا حالا ها عروسک بازی کنی. من فکر میکنم تو این سایت نظر ندی بهتره. تا حالا فکر میکردم دیدگاه های سطحی داری ولی حالا فهمیدم که بابا خیلی کوچیکی و انتظاری نمیشه ازت داشت. ایشالا هر چه زودتر به بلوغ فکری برسی!
جمعه 9 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.